Коли і як вводити прикорм картопляне пюре немовлятам: загальні рекомендації. Як правильно приготувати картопляне пюре для грудничка?

В даній темі ми вивчимо питання, що стосуються введення картопляного пюре в меню малюка.

Картопля вважається одним з найбільш популярних і улюблених продуктів на кожному столі. Він легко і швидко готується, а головне — неймовірно корисний і поживний. Картопля багата калієм, магнієм, вуглеводами і вітамінами групи В. Тому свого малюка необхідно ознайомити з даним продуктом. Але от як правильно вводити картопляне пюре в дитячий раціон, ми і поговоримо в цьому матеріалі.

Коли можна вводити картопляне пюре в раціон малюка?

У діток картопля вкрай рідко негативно впливає на сам організм, а також не так часто викликає алергію. Навіть навпаки – він покращує обмін речовин, сприятливо впливає на роботу ШЛУНКОВО-кишкового тракту, серця і загальний стан імунітету. Та, як показує практика, більшість малюків із задоволенням картопляне пюре вводять у своє мізерне меню. Тим більше що продукт ще й надає необхідну ситість зростаючому дитячому організму.

Ні в якому разі картопля не повинен бути першим прикормом!
 • Раніше, приблизно 30-40 років тому ніхто не думав про шкоду самого картопляного пюре для маляти, тому вводили його з 4-5 місяців. З часом батьки стали грамотніше, а прикорм почали вводити з обережністю. Зараз картопляне пюре мало хто ризикне ввести першим в прикорм. Так і загальні терміни введення прикорму зрушили.
 • Педіатри стверджують, що найкраще внести в раціон малюка картопляне пюре тільки з 6 місяця життя. І це в тому випадку, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, а також за умови, що у дитини немає алергії на інші продукти. Немовлятам ж, що харчуються материнським молоком, картопляні проби варто відкласти до 6,5-7 місяців.
  • І ми пояснимо, чому такий інтервал. Незважаючи на всі плюси даного овоча, картопля може негативно відбитися на стані здоров'я малюка. З-за того, що у маленької дитини система травлення ще не сформована до кінця, він не в змозі переварити крохмаль і вуглеводи, які містить картопля. Саме з-за цього, можуть виникнути проблеми зі стільцем, а також із зайвою вагою.
 • Хоч картопля вважається відмінним продуктом для введення в раціон малюка вже з півроку, відразу ж після введення моркви, кабачків і капустяних овочів, але варто враховувати і особливості самого малюка.
 • Але якщо малюк не добирає у вазі, це не означає, що його потрібно відгодовувати картоплею! Адже деколи вона може стати причиною болю в кишечнику і частих запорів у малюка.

Важливо: Варто враховувати й те, що завдяки високому вмісту крохмалю, коренеплід є важким для дітей продуктом, тому він не придатний для щоденного вживання.

Не варто захоплюватися таким блюдом щодня

Як правильно вводити прикорм картопляне пюре немовлятам: загальні рекомендації

Дуже важливо дотримуватися не тільки терміни, але пропорції, щоб не нашкодити малюкові. Якщо присутні будь-які сумніви, варто проконсультуватися з лікарем, який зможе правильно розрахувати порцію картопляного пюре в раціоні конкретної дитини.

 • Але, в основному, для першого разу малюкам у віці від 6 місяців достатньо дати 0,5-1 ч. л. готового пюре. Поступово збільшувати порцію до 50 г за тиждень, а ближче до 8 місяців норма повинна становити 120-150 р. Для однорічних дітей можна доходити до позначки 200 р.
 • Для дітей до 1 року картопляне пюре можна давати 2 рази на тиждень, а після року – по 3 рази.
 • Починати овочевий прикорм потрібно з картопляних відварів. Він допоможе визначити реакцію малюка. Хоч алергія і рідко зустрічається, але варто заздалегідь переконатися, що даний продукт підходить дитині.
 • Потім вже можна готувати пюре або ж приступати до введення супів з додаванням коренеплоду. В ідеалі ж, дитина повинна пробувати кожен продукт окремо, щоб знати його смак.
 • Але практика показує, що картопля краще засвоюється малюком з іншими овочами.
Його можна змішувати з уже випробуваними овочами

Щоб не нашкодити малюкові, варто враховувати кілька порад, як правильно вводити картоплю в раціон дитини

 • Необхідно враховувати інтервал. Взагалі картопля відноситься до середніх алергенів. Тому для звичайних діток інтервал становить 3-4 дні, для малюків-алергіків – тиждень. Також варто пам'ятати, що часте вживання може призвести до того, що дитині просто набридне той чи інший продукт.
 • Давати картопляне пюре рекомендовано до 2 годин дня. Так легше простежити реакцію малюка та вжити заходів у разі негативної реакції. Іноді картопля може викликати газоутворення, і щоб вночі не мучили коліки дитини, увечері не варто давати даний продукт.
 • Картопля давайте тільки в чистому вигляді. Без додавання спецій, масла або молока. Для першого прикорму можна картоплю змішати з декількома краплями грудного молока або ж самого картопляного відвару.
  • Страва має бути однокомпонентним для діток віком 6-7 місяців, допускається композиція з уже звичними овочами.
  • А після 8 місяців можна починати давати його з м'ясом. До речі, про м'ясному прикорму ви можете прочитати в матеріалі «Коли і як вводити м'ясо в прикорм немовля?».
 • Попередньо замочіть картоплю на 12 годин, мінімум на 4-6. Воду при цьому міняйте через кожні 3-4 години. Це дозволить знизити рівень крохмалю і позбутися нітратів у разі, якщо продукт, куплений в магазині.
 • Для прикорму немовляти краще всього підходить молодий, не водянистий картоплю без дефектів (гнилі, плям, тріщин і. д.). Старий коренеплід з зеленими боками краще не брати, він містить солонін – отруйна речовина, яка може викликати алергійну реакцію.
 • Кожного разу потрібно давати тільки свіжоприготоване пюре.
 • Віддавайте перевагу коренеплодів середнього розміру.
Запам'ятайте — для дитячого раціону лише свіжу страву

Як правильно приготувати картопляне пюре для прикорму?

 • Найбільш корисною для немовлят вважається картопля, зварена в мундирі: запечена, зварена або приготована на пару» до повної готовності. Завдяки цьому можна зберегти максимальну кількість мінералів і корисних речовин.
 • Готуватися картопля не більш 20 хв. Далі його необхідно очистити від шкірки і перетерти в пюре, трохи остудити і дати малюкові. Солити картоплю можна з 10 місяців, а ще краще – після року. А щоб консистенція страви була більш м'якою, можна додати кілька крапель відвару, грудного молока чи суміші (в разі, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні).
 • Для поліпшення смаку малюкам з 7 місяців можна додавати невелику кількість рослинного масла, а з 9 місяців – вершкове масло.
Найкориснішим вважається картоплю в мундирі
 • Навіть якщо малюк відмовляється вживати картопляне пюре в чистому вигляді, не варто заздалегідь турбуватися і поспішати додавати різні спеції для посилення смаку. Потрібно трохи почекати – малюк трохи підросте і все зміниться. Адже не завжди перша проба буває вдалою.

Важливо: Чим старша дитина стає, тим більше картопляних страв і комбінацій можна йому запропонувати. Але врахуйте, що смажений продукт заборонений мінімум до 3 років, а ось чіпси і картопля фрі – взагалі за гранню обговорення.

Звичайно, коли і в яких кількостях вводити прикорм картопляне пюре, може визначити педіатр. Якщо малюк абсолютно здоровий, то вже з 6 місяців можна сміливо давати картоплю. Але після адаптації до продукту і навіть, якщо малюкові він дуже до вподоби, не варто загодовувати його картопляним пюре. Краще дотримуватися правила введення і дозування, щоб не нашкодити своєму малюкові.

Відео: Вводимо картопляне пюре в раціон малюка