Розтягнення і розрив ПКС колінного суглоба: симптоми, причини, методи лікування

Симптоми, причини, лікування розриву ПКС колінного суглоба.

Передня хрестоподібна зв'язка колінного суглоба — це важливий амортизатор, який допомагає коліну рухатися. Вона перешкоджає тертю кісток. У цій статті ми розповімо, які ушкодження властиві для даної зв'язки і як їх необхідно лікувати.

Розрив передньої хрестоподібної зв'язки колінного суглоба: симптоми, причини, діагностика

Причини:

  • Найчастіше передня хрестоподібна зв'язка розтягується або розривається при виконанні важких фізичних навантажень, а також при скручуванні ніг.
  • Відбувається під час гри у футбол, баскетбол та інших ігрових видів спорту.
  • Все частіше з'являються розриви цієї зв'язки в процесі їзди на лижах. Таким чином людина спускається з пагорба, лижа не падає, а при невірному спуску залишається на нозі. Таким чином коліно викручується, з-за цього рветься зв'язка.

Справа в тому, що біль досить тривалий період часу може бути відсутнім. Найсумніше — не в будь-якій поліклініці можуть діагностувати дану травму. Найчастіше людину просять посувати, згинати і розгинати коліна, а також дивляться рентген. Але на рентгені розриву зв'язки не видно, не дає ніякої інформативності та УЗД. Єдиним діагностичним методом, який допомагає виявити дану патологію, є МРТ. На жаль не у всіх поліклініках є даний апарат. Найчастіше дослідження проводяться в платних медичних центрах, і коштують вони досить дорого.

Пошкодження зв'язки

Розрив ПКС колінного суглоба: нехірургічні методи лікування

Багато ортопеди рекомендують закачувати передню частину стегна, для того щоб мінімально травмувати коліно. Дійсно, після зміцнення м'язів стегна, коліна стає стабільним. Але всередині зв'язка не відновлюється. Чим же небезпечно не своєчасне лікування даної травми?

Якщо не реагувати на розрив даної зв'язки, то через час амортизаційні властивості в коліні погіршуються. Таким чином руйнується сам хрящ, що призводить до артрозу і втрати здатності згинати і розгинати коліна. Відповідно дана зв'язка — це дуже важливий елемент колінного суглоба.

Розрив зв'язки на МРТ

Яким чином проводиться лікування даної зв'язки? Існує кілька методик. Одна з них — зміцнення передніх і задніх м'язів стегна, а також гомілки. Це жодним чином не допомагає відновлюватися зв'язці. На жаль вона не здатна зростися сама по собі. Тобто без хірургічного втручання відновити цю зв'язку неможливо.

Всі процедури, які спрямовані на зміцнення стегон, лише допомагають зробити коліно стабільним і не крутитися з боку в бік. Але при цьому зв'язка залишається розірваним, а суглоб продовжує руйнуватися.

Пластика коліна

Деякі люди можуть відмовлятися від операції. Найчастіше це пацієнти, яким не потрібна висока функціональність коліна. Тобто люди у віці, пенсіонери, а також люди з прогресуючим артрозом, у яких коліно є досить нестабільним. У всіх інших випадках потрібне лікування і відновлення даної зв'язки. На початковому етапі на місці розриву з'являється набряк і збирається рідина.

В такому випадку необхідно на самому початку після ушкодження прикласти до хворого коліна холодне і накласти фіксуючу пов'язку. Для того щоб коліно не гуляло з боку в бік, протягом кількох днів необхідно знизити навантаження на кінцівку. Краще всього ходити на милицях. Далі, необхідно виконувати вправи, які зміцнюють м'язи стегна, а також гомілкостопа, для того, щоб перешкоджати постійного руху коліна.

Пов'язка на коліно

Операція по відновленню ПКС колінного суглоба

Після всіх цих маніпуляцій необхідно провести артроскопію, та встановити чи справді має місце розрив зв'язки. Перевага даної діагностики в тому, що при підтвердженні діагнозу можна зробити операцію. Називається вона пластичне відновлення зв'язки. Зараз існує 2 способи відновлення цієї зв'язки: з штучних і натуральних матеріалів. В якості штучних використовується синтетика.

Принцип операції:

  • Це синтетичні еластичні волокна, які служать заміною зв'язки. Але як показує досвід, такого роду трансплантати дуже погано приживаються. Відповідно краще всього виконувати операції з застосуванням природних матеріалів. Матеріал беруть у пацієнта з задньої підколінної зв'язки. Там шкіра дуже ніжна, а характеристики матеріалу підходять і виконують всі функції передньої хрестоподібної зв'язки.
  • В ході маніпуляції, в коліні робиться невеликий отвір, і матеріал витягується із задньої частини на передню. Зв'язка передня хрестоподібна не піддаються зшивання, відповідно доведеться використовувати тільки трансплантати.
  • Від задньої зв'язки відділяється необхідний шматок і кріпиться гвинтами до верхньої і нижньої частини кістки. Вибір тактики ведення операції визначає лікар. В основному вона залежить від віку пацієнта і індивідуальних особливостей його здоров'я.
  • Приблизний термін реабілітації, повернення до нормальної ходьбі складає 2-3 тижні. Тобто через два-три тижні людина може абсолютно нормально ходити без милиць. Повертатися до спорту можна не раніше ніж через 6 місяців. Дана пластику дозволяє повністю нормалізувати спосіб життя і навіть повернутися до професійних занять спортом.
Пластика зв'язки

Як бачите, використовувати консервативні методики і медикаментозні препарати абсолютно марно. Тому що вони не сприяють зрощуванню зв'язки, а лише допоможуть усунути біль. Основне завдання при початковій травматизації — зняти біль і набряк. Для цього використовують нестероїдні протизапальні препарати. Можуть призначатися антибіотики, якщо лікар боїться, що може розвинутися інфекція. У більшості випадків єдино можливим варіантом відновлення зв'язки є оперативне втручання.

ВІДЕО: Розрив ПКС колінного суглоба