Операція із заміни тазостегнового суглоба: відгуки, види операцій і протезів, свідчення. Як проходить операція із заміни тазостегнового суглоба? Підготовка до операції та реабілітація

Відгуки, показання до проведення і особливості операції із заміни тазостегнового суглоба.

Зміст

Операція із заміни тазостегнового суглоба є досить поширеною маніпуляцією, при чому зовсім не у людей похилого віку. Часто з цією операцією стикаються люди досить молодого віку. У цій статті ми розповімо докладніше про даної операції, і як вона переноситься пацієнтами.

Операція із заміни тазостегнового суглоба: види втручань

Існує кілька різновидів хірургічного втручання. Основний сенс в тому, що уражені суглоби змінюються на ендопротези, тобто на штучний матеріал. Залежно від тяжкості недуги, вибирається або повна заміна суглоба, або часткова.

Існують такі види операцій на суглобах:

 • Тотальна заміна. У цьому разі здійснюється заміна чашки, ніжки, а також самої прокладки, яка знаходиться між цими елементами. Тобто повністю виробляється заміна суглоба. У більшості випадків лікарі рекомендують цей вид оперативного втручання, тому що він найкраще приживається і викликає найменше ускладнень. Тому повторно проводити операцію не буде ніякої необхідності. Існують і інші операції.
 • Змінюється тільки чашка, ніжка залишається колишньою. Це відбувається в тому випадку, якщо пацієнт хоче заощадити і при цьому стан кістки дуже хороше, немає необхідності міняти весь сайт.
 • Поверхнева операція, в ході якої відбувається тільки обробка суглоба і установка протеза. У процесі втручання шліфується частину кістки, де уражений хрящ. На це місце встановлюється напівкругла сфера, яка виконує роль кінця суглоба. Такі операції проводять досить рідко, з-за того що виникає дуже багато ускладнень з кріпленням.
Схема протеза

Показання до проведення операції із заміни тазостегнового суглоба

Свідчення:

 • Артроз
 • Вроджені патології
 • Ускладнення після лікування дисплазії
 • Пухлини в ділянці кульшового суглоба з руйнуванням кістки
 • Некроз
 • Перелом шийки стегна
 • Травмування стегнової кістки

Як бачите, показанням до проведення операції можуть служити як травми, так і хронічні захворювання, які прогресують і руйнують не тільки хрящ, але і кістка. Відповідно пацієнтами хірургів можуть бути не тільки людям похилого віку, але ще й досить молоді пацієнти.

Багатьох цікавить, наскільки довго може працювати цей суглоб? Насправді проводилися дослідження і при серйозних навантаженнях суглоби можуть працювати більше 20 років. Що стосується кераміки, існує думка, що вони можуть ламатися в області шийки. Однак насправді відсоток тих, у якого дійсно спостерігалися ускладнення після проведення операції з виходом з ладу протеза, складає всього 1%. Термін служби керамічних протезів становить близько 40 років. Відповідно людина до кінця життя зможе жити повноцінним життям і відновити рухливість. У цьому допоможе ендопротезування суглобів.

Лікування гормонами

Види протезів кульшового суглоба: переваги та недоліки

Що стосується тотальної заміни, то тут існує кілька варіантів, залежно від матеріалу виготовлення ендопротезів.

Метал-метал

Існує маса варіантів, найбільш популярними і дешевими є ендопротези метал-метал. Тобто чашка і ніжка на суглоби виготовляються з металу. Раніше вони робилися з нержавіючої сталі, але справа в тому що це викликало масу ускладнень. Нержавіюча сталь дуже швидко зношується, відповідного пацієнтові доводилося знову лягати під ніж. Тому з часом цей метал вдосконалили і додали до складу нікель, кобальт та інші метали, які поліпшили якість і склад сплаву.

В основному такі протези рекомендують чоловікам з-за їх надійності та довговічності. Встановлюють навіть чоловікам, вік яких трохи більше 40 років. В основному показано у тому випадку, якщо чоловік працює на важкій фізичній роботі і чекають серйозні фізичні навантаження. Такий протез цілком здатний витримати навіть сильні фізичні навантаження.

Заміна суглоба при переломі шийки стегна

Що стосується протезів метал-метал, то в процесі експлуатації, і тертя чашки і ніжки один про одного з'являються своєрідним залишки, тобто іони металів, які проникають у навколишні тканини, а також в кров. Тобто кобальт і нікель в незначних кількостях потрапляють в організм людини. Згідно з дослідженнями, концентрація цих металів у крові досить низька, і в оточуючих тканинах теж не дуже висока.

Це не викликає ніяких неприємностей, хвороб, але лише в тому випадку, якщо чоловік абсолютно здоровий і у нього немає ніяких супутніх захворювань. В іншому випадку при деяких аутоімунних недугах такого роду протез ставити не варто, тому що це може спровокувати погіршення стану здоров'я та виникнення не тільки пухлини, але отруєння важкими металами.

Схема ендопротезування

Поліетилен-метал

Існує також варіант поліетилен-метал. Тобто чашка виготовляється з поліетилену, а ніжка з металу. Однак у таких протезів існують певного роду недоліки. Справа в тому, що поліетилен викликає сильне роздратування навколишніх тканин, тому нерідко утворюються незлокачественные і неспецифічні пухлини в цих місцях.

Кость негативно реагує на поліетилен, в основному їх рекомендують людям старше 60 років, які відчувають помірні фізичні навантаження, мало пересуваються, їх і у них немає необхідності використання дуже міцних ендопротезів.

Прокладка з поліетилену

Кераміка-кераміка

Найбільш якісними є ендопротези кераміка-кераміка. Тобто вони повністю виготовлені з кераміки, але основний недолік полягає у високій ціні. Дійсно ці протези є найдорожчими, на жаль їх випускає тільки одна компанія. На даний момент виробник є своєрідним монополістом.

Саме тому вартість цих протезів досить висока, але і якість відмінна. Це пов'язано з тим, що вони дуже швидко приживаються, не викликають ніяких подразнень. При цьому продукти тертя жодним чином не усмоктуються в кров і не викликають роздратування кістки. Ризик розвитку пухлин у цих областях мінімальний.

Сучасні протези

Хід операції із заміни тазостегнового суглоба

Операція проводиться протягом години або два.

Хід операції:

 • При цьому робиться або повна анестезія або ж спінальна. Тобто епідуральна анестезія, коли вимикається лише нижня частина тіла. В ході операції доктор підбирається до потрібного місця і осікається уражена область, тобто кістка, суглоб і замінюється на протез.
 • Якщо замінюється тільки чашечка, то в такому разі доктор обтачивает суглоб, прибираючи уражені хрящі і накладає металеву чашечку. Після цього рана ушивається, залишається кілька трубок для дренування, щоб виходила кров, а також сукровиця або гній.
 • Коли можна буде пересуватися? Це дуже складне питання, все залежить від складності операції і міцності з'єднань. Якщо протез встановлюється на кістковому цементі, рухати ногою можна вже на наступний день після операції.
 • Якщо втручання проводиться без кісткового цементу, в такому випадку рухати ногою можна через 7-10 днів. Зверніть увагу, що перші кілька днів в умовах лікарні вам будуть працювати знеболюючі препарати, тому що в цьому місці буде відчуватися постійна ниючий біль. Незважаючи на це вам доведеться робити фізичні вправи.
 • Основна задача ЛФК в тому, щоб за допомогою нескладних маніпуляцій поліпшити кровообіг у суглобі, який був замінений, зменшити набряк і прискорити одужання. Наступний етап ЛФК — це зміцнення м'язів в області стегна, для того щоб мінімізувати на нього навантаження. Протягом декількох тижнів після операції, вам доведеться ходити на милицях або з ходунками.
 • Тому після втручання лікар-реабілітолог буде займатися з вами за спеціальною програмою, щоб навчити ходьбі на милицях, а також самомасажу. Приблизно через 10-12 днів знімаються шви, іноді рана зашивається за допомогою саморассасывающихся ниток.
В процесі операції

Особливості підготовки до операції із заміни тазостегнового суглоба

Зверніть увагу, що перед тим як лягти в лікарню, необхідно тверезо оцінити свій будинок і можливо поміняти місце розташування кімнат. Тобто спати в кімнаті, яка знаходиться ближче всього до кухні. Це прискорить ваше пересування по кімнатах, можливо зробить проживання більш комфортним.

Інструкція з підготовки кімнати:

 • Крім того, доведеться повністю прибрати всі килимки, залишивши голий стать, а також уважно подивитися на покриття. Якщо це ламінат або паркет, то перегляньте всі кути. Потрібно щоб нічого не стирчало, це запобіжить падіння.
 • Доведеться закрити спеціальними силіконовими накладками всі кути столів, а також гардеробів, для того, щоб випадково не зачепити їх під час переміщення на милицях або ходунках. Щоб повноцінно купатися у ванній, доведеться придбати спеціальну ручку-опору, яка продається на Алиэкспрессе. Її можна знайти тут. Не зайвим буде спеціальне сидіння для купання.
 • Адже стояти при прийомі душу після операції досить складно. Крім того, це може стати причиною падіння і призведе до фатальних наслідків. Перед тим як поїхати на операцію, потрібно в кухні, спальні, і у всіх кімнатах, в яких ви найчастіше знаходитесь, необхідні речі поставити в доступних місцях. Тобто на нижніх полицях.
 • Ні в якому разі не можна залишати речі на високих полицях, куди доведеться добиратися за допомогою табурета, драбини. У такому стані ви не зможете вилізти на стілець, для того щоб дістати необхідні речі.
 • Відповідно практично всі необхідні предмети повинні перебувати на відстані витягнутої руки. Це дозволить обмежити рухливість, зменшити хворобливі відчуття і знизити ризик травмування.
Схема протеза

Як проходить реабілітація після операції із заміни тазостегнового суглоба?

Зверніть увагу, що ендопротезування роблять людям з максимальним індексом маси тіла 35-40. Якщо цей показник вище, вам відмовлять в операції. Будьте готові до цього, доведеться готуватися до втручання за допомогою корекції харчування і зниження ваги.

Рекомендація пов'язана з тим, що саме велика вага збільшує навантаження на хворий суглоб і перешкоджають його нормальному заживленню. Тобто дуже товстим людям складно відновитися і стати на ноги з-за великої ваги. Бо він перешкоджає нормальному життю та пересуванню після оперативного втручання.

Особливості:

 • Часто призначається дієта після операції. Перші 2 дні це буде перетерта їжа, в основному каші, зварені на воді, або тушковані перетерті овочі, кисіль. Вся їжа вводиться дуже в'язка, рідка, щоб не надавати серйозні навантаження на кишечник і не провокувати виникнення запорів.
 • Це може погіршити ситуацію, зробити одужання більш болючим. Після цього призначається дієта, що виключає в основному смажені страви, швидкі вуглеводи, а також цукор. Все це необхідно для того, щоб не набрати зайву вагу після реабілітації.
 • Адже після операції людина дуже мало рухається і велику частину часу проводить в лежачому або сидячому положенні. Відповідного фізичних навантажень практично ніяких, крім лікувальної фізкультури. Але цього недостатньо, щоб підтримувати свою вагу в нормі.
 • Зверніть увагу, що тривалий час після операції доведеться спати на спині. Тому заздалегідь підготуйте валики, зазвичай їх підкладають під поперек, коліна, а також п'яти. Це дозволяє швидше заснути і комфортніше спати, бо як може боліти поперек. Крім того, не можна зводити ноги разом, і закидати їх на іншу. Тобто схрещувати. З цією метою видається спеціальний валик або подушку, яка вкладається між ніг. Саме вона запобігає від складання і забезпечує правильне зрощення протеза з кістковою тканиною.
Операція

Операція із заміни тазостегнового суглоба — поширене втручання, яке поверне до повноцінного життя.

Операція із заміни тазостегнового суглоба: відгуки

Відгуків про проведення даної операції велика кількість. Особливо це стосується жителів столиці, тому як відразу в декількох клініках проводять операції за квотами. Хірурги працюють на потоці, проводять близько 2 операцій в день.

Відгуки пацієнтів:

Олена 53 роки. Я давно дізналася про коксартроз кульшового суглоба, починало боліти коліно, а потім стало погано. Намагалася лікуватися народними методами, уколами. У звичайній поліклініці мені нічого не допомагало. Потім записалася на прийом в платну клініку, де мені зробили томограму, рентген і поставили відповідний діагноз. Доктор сказав, що необхідно міняти суглоб. Я дуже довго сумнівалася, але все ж погодилася. Квоту отримала швидко, операція пройшла успішно, наркоз був не загальним. Я все бачила, але нічого не відчувала. Після проведення операції на другий день я вже ходила по коридору з милицями. Але доби можна було вставати з ліжка. У цей період введений катетер для збору сечі, бо ж не можна вставати і сідати. Додому довелося після виписки придбати спеціальне крісло з відром, для того щоб було зручно сідати. Тобто те, що відповідає моєму зростанню. Чоловік зрізав дно і просто поставив це крісло над унітазом. Таким чином вся сім'я могла ходити в туалет. Виписали мене через 2 тижні. Після цього я стала на облік в місцеву поліклініку, де пробула на лікарняному ще близько 2 місяців. Що стосується самої операції, то ще протягом двох тижнів мені робили уколи антибіотика в живіт. Цілий тиждень, коли я перебувала в лікарні, у мене піднімалася температура. Також кололи антибіотики, давали протизапальні засоби, постійно робили перев'язки, обробляли шов. Через рік після операції можу ходити без палички, навіть грати з онуком у футбол. Веду активний спосіб життя, і навіть купила велосипед. Іноді на ньому катаюся, втоми не виникає, навіть при тривалій ходьбі.

Михайло 55 років. Оперувався близько півроку тому. Операцію проводив за квотою. Життя після цього значно покращилася, тому що я прийшов на операцію на милицях. Вже не міг нормально пересуватися по будинку. Після проведеної операції дуже довго реабілітувався, тому що маю зайву вагу. Це істотно ускладнює і подовжує процес одужання, а також відновлення. Зараз практично не користуюся паличкою, але все ж беру з собою, як підстрахування. Не можу ходити на досить тривалий відстань. Тому змушений був поміняти роботу на більш легку. Зараз працюю сторожем. Можу сказати, що операцією дуже задоволений, тому що вона поліпшила моє життя. Позбавився від болю, нарешті-то став ходити без милиць.

Євгенія 60 років. Досить довго страждала на захворювання суглобів, змушена була зробити операцію, через перелом шийки стегна. Як пояснив мені доктор, це пов'язано було з остеопорозом і зайвою вагою. Тому що навантаження на суглоб була величезна. Перед операцією змушена була скинути вагу. Після операції лікар сказав, що необхідно терміново сідати на дієту і коригувати харчування. З такою вагою реабілітація буде проходити вкрай повільно, і я можу цілком не відновитися. Прислухалася до рекомендацій лікаря. Після операції минуло 4 місяці, схудла на 12 кг, ходжу без палички. Але не можу ходити досить далеко. З магазину немає тягаю тяжкості, максимум скільки я можу принести додому, це 2 кг.

Здоровий спосіб життя

ВІДЕО: Заміна тазостегнового суглоба