Чому тріскаються помідори в теплиці і у відкритому ґрунті при дозріванні: причини. Що потрібно зробити, щоб помідори не лопалися на кущах: комплекс заходів, поради

Здорові міцні помідори можуть почати тріскатися. У статті окреслено причини такого явища і заходи запобігання псування врожаю.

Хороші плоди помідорів, що ростуть на здорових кущах, можуть без видимих причин почати лопатися. Для консервації тріснуті помідори не годяться. У тріщинах селяться мікроби і бактерії, які ведуть до загнивання плоду. Зіпсовані помідори є джерелом розповсюдження патогенних мікроорганізмів.

Чому тріскаються помідори в теплиці і у відкритому ґрунті при дозріванні на грядці: причини

Тріщини на томатах — це не захворювання і не інфекція, а фізіологічний стан, викликане порушеннями при догляді. Найчастіше тріщини з'являються після різкої зміни умов зростання, особливого при перепадах водного балансу.

Найбільш схильні до розтріскування великі сорти, а також томати з щільною м'якоттю. Світло-жовті щільні гібриди є найбільш чутливими.

Причини виникнення тріщин у томатів, зростаючих в теплицях

Тепличні плоди тріскаються частіше, оскільки під плівкою при підвищених температурах грунт висихає швидше, ніж на відкритому грунті. Наступний за цим рясний полив провокує появу тріщин.

Причини:

 1. Не зовсім правильно підібраний сорт.
 2. Перегрів плодів.
 3. Надмірний полив дозрілих плодів.
 4. Використання концентратів при підгодівлі.
 5. Зайве оголення кущів. При регулярному зриві більше 3 листів в тиждень томати можуть почати тріскатися.
 6. Дефіцит поживних речовин.
Помідори з щільною м'якоттю тріскаються частіше

Причини виникнення тріщин у томатів, що ростуть на відкритому грунті

 1. Різкі зміни температури вдень і вночі.
 2. Різка зміна погоди, коли один день похмуро і дощитиме, а наступного дня — пекуче сонце.
 3. Рясний полив, занадто дощова погода.
 4. Вплив прямих сонячних променів.
 5. Нерегулярний полив, коли земля спочатку сильно висихає, а потім її рясно зволожують.

Розтріскування схильні не тільки дозрівають плоди, у яких шкіра більш тонка і ніжна. Зелені помідори також можуть почати тріскатися. Можливість підтримувати постійний 60-70% рівень вологості ґрунту є не у всіх. Коли земля сильно пересушена, сповільнюється ріст плодів, шкіра грубіє, стає менш еластичною. При рясному поливі активний ріст клітин відновлюється досить різко, шкірка не витримує тиску, лопається.

Тріснутий помідор

Що потрібно зробити, щоб зелені і червоні помідори не лопалися на кущах: комплекс заходів, поради

Головне — не змінювати різко умови зростання.

Заходи щодо збереження тепличних помідорів

 1. Правильно виберіть сорт. Це повинні бути м'які сорти: Наша Маша, Страус, Діва, Кентавр, Арлекін, Прекрасна леді, Підмосковний, Фаворит і т. д. Ці сорти менш схильні до розтріскування, оскільки мають більш товстою шкіркою.
 2. У ранньому періоді аж до початку масового дозрівання, коли формується крона і коренева система, необхідно дотримуватися регулярність, рівномірність поливу. Не допускати пересушування і перезволоження грунту, особливо різкого.
 3. Влітку дах теплиці зі скла, полікарбонату необхідно обробити зовні вапняним молоком. Така міра знизить температуру в теплиці, що зменшить швидкість вологовіддачі. Затінення можна також забезпечити, накривши теплицю спеціальною сіткою, агроволокном.
 4. При дуже високих температурах всі двері теплиці повинні бути розкриті. У вітряну погоду — бічна стінка, розташована з підвітряного боку.
 5. При допущенні пересихання не можна заливати відразу великою кількістю води. Полив необхідно робити невеликими порціями в кілька етапів, щоб запобігти різке зростання клітин.
 6. Якщо температура вночі опустилася нижче 13°С, то полив можна проводити не раніше полудня наступного дня. При жаркій погоді полив припустимо лише ввечері.
 7. Кущі переважно зі зрілими плодами не рекомендується рясно поливати. Такі рослини вже володіють потужною кореневою системою і вологу дістають з глибоких шарів. Поливати такі кущі бажано локально, безпосередньо під корінь кожні 5 днів.
 8. Концентровані добрива бажано брати до розрахунку 20 г на 10 літрів води. Така кількість підгодує рослина, але не призведе до розтріскування.
 9. При пожовтінні і скручуванні листів полив необхідно скоротити.
Томати в теплиці

Заходи щодо збереження помідорів на відкритому грунті

 1. Вибирайте сорти, призначені для вирощування на відкритому грунті.
 2. Контролюйте баланс вологи. Ранній період дозрівання є найбільш значущим. Необхідно Регулярно перевіряти ступінь важливості: викопайте ямку глибиною 10 див. Якщо земля волога, можна зліпити ком, але при легкому натисканні легко розсипається, то вологість хороша.
 3. На початку дозрівання грунт повинна бути середньої вологості — близько 50%. Чим більше стають стиглими плоди, тим менше необхідний полив.
 4. При сильному пересиханні грунту полив повинен бути поступовим, в кілька етапів. Великий обсяг води відразу призведе до розтріскування.
 5. Крона куща повинна бути достатньою і запобігати попаданню прямих сонячних променів на плоди. Необхідно своєчасно захищати рослини від шкідників, хвороб. При дуже активному сонці бажано вдатися до затемненню ділянки, інакше на листі, плодах з'являться опіки.
 6. Для збереження вологи на постійному рівні можна використовувати мульчування.
 7. Контролюйте баланс мікроелементів.
 8. Розводьте концентровані добрива достатньою кількістю води.
Нестача мікроелементів позначається не тільки на листках

Ознаки дефіциту мікроелементів

Нестача мікроелементів також може спровокувати розтріскування. Якщо температурний режим зволоження в нормі, зверніть увагу на зовнішній вигляд рослин, можливо спостерігається дефіцит мікроелементів:

 • Недолік азоту веде до низькорослості рослин, швидкому дозріванню плодів, які не досягли свого стандартного розміру. Старі листки при цьому світлішають.
 • Недолік фосфору також скорочує ріст куща. Дрібні листки мають фіолетовий відтінок, їх краю деформовані — загнуті. Поступово листя відмирають і обсипаються.
 • Недолік калію можна визначити за обпаленим краях старих листків. Поступово цей процес перейде на більш молоде листя. Плоди будуть мати чорні смуги.
 • Недолік кальцію проявляється точковим пожовтінням на деформованих листі. Поступово точки зливаються, лист відмирає.
 • У торф'янистих грунтах часто спостерігається нестача міді. Листя при цьому здаються побілілими. Пагони стають слабкими, молоде листя — дрібними, квіти погано розвиваються і обсипаються.
 • При недоліку бору припиняють утворюватися пасинки, відмирають точки росту. На плодах спостерігаються висохлі ділянки.
 • Недолік магнію характеризується появою жовто-зелених плям на листках, які поступово стають сірими або коричневими. Листя засихають, опадають, плоди дозрівають в прискореному режимі, тому залишаються дрібними.

Дотримуючись цих рекомендацій можна запобігти розтріскування і отримати повноцінний здоровий урожай.

Відео. Тріщини на помідорах: причини