Шопоголізм: шкідлива звичка чи хвороба? Причини та ознаки шопоголізму. Шопоголіки: якими вони бувають? Як позбутися від шопоголізму?

В уявленні більшості шопоголік – це забавний нешкідливий людина, яка просто має деякий дивацтво. «А у кого не має слабкостей?» — знизає плечима той, хто не спостерігав тривалий час за шопоголиками. Але так чи пристрасть до походів за покупками нешкідлива? І як з нею можна боротися? Спробуємо розібратися.

Шопоголізм: що це?

Незважаючи на те, що це явище відомо обивателю під назвою «шопоголізм», наука такого терміна не знає. А от термін «оніоманія» їй знайомий.

ВАЖЛИВО: «Оніоманія» складається з двох грецьких слів – «для продажу» і «божевілля».

Сама трактування, як ми бачимо, видає в цьому явищі щось не зовсім здорова. Звичайно, всі люди періодично пристрасно бажають придбати ту чи іншу річ, цілеспрямовано відкладають гроші на неї і ретельно вивчають варіанти. Часом трапляються і імпульсивні покупки.

Однак шопоголіки рідко коли дійсно потребують в придбаної речі. Слово «божевілля» не дарма включено в термін «оніоманія» — людині такого типу деколи навіть неважливо, що купувати. Він просто повинен здійснювати покупки, не аналізуючи їх цілі, наслідки. Шопоголізм – це потреба, хобі, стиль життя.

Шопоглизм — це патологічне прагнення купувати навіть те, що не потрібно

Але хіба можна оніоманіюя назвати хворобою, якщо вона не приносить шкоди здоров'ю? Втім, якщо замислитись, то приносить: крім спустошеного гаманця шопоголіка чекають неприємності з оточуючими і гарантовано проблеми з нервовою системою. А останнє, як не крути, вже можна вважати підривом здоров'я.

До того ж, виявляється, до оніоманії світила психіатрії стали придивлятися ще в позаминулому столітті! Еміль Крапелин і Aigen Блейлер – німецький і швейцарський фахівці – спробували вперше серйозно поговорити про ознаки цього явища.

ВАЖЛИВО: Вони виразно вважали оніоманіюя хворобою.

Причому простежується пряма паралель між рівнем доходу і кількістю скуповуються товарів. Звичайно, людям з високим рівнем простіше скуповувати навіть непотрібні їм речі в непомірному обсязі.

У людей з більш скромним бюджетом, відповідно, шопоголізм приймає не настільки страхітливі масштаби. Хоча деякі громадяни примудряються навіть брати кредити на придбання, які їм не так вже й потрібні.

Шопоголік з більш-менш великим доходом буквально завалює себе різними покупками

Ознаки шопоголізму

За якими ж ознаками можна визначити, що людина не просто іноді необразливо піддається поривам, а залежний?

 • Як вже згадувалося раніше, похід по магазинах для шопоголіка – це захоплення і навіть сенс життя. Він ходить туди за будь-якої можливості, не маючи мету придбати якусь конкретну річ. І в результаті купує безліч речей, яких потім насилу знайде застосування.
 • При відвідуванні магазину ониоман оглядає буквально весь асортимент. Звичайно, якщо людина вирішила вирушити за покупкою джемпери, він може придивитися до декільком моделям. Однак навряд чи при цьому він стане переміряти масу штанів, взуття і т. д.
 • Захоплення журналами мод і блогами, присвяченими цій темі, стає надмірним. Шопоголіка цікавлять лише тренди, новинки та поради на цю тему. Інші захоплення стають другорядними або зовсім нецікавими.

ВАЖЛИВО: Обговорювати шопоголік любить тільки те, що купив і хоче купити.

 • Якщо похід в магазин не вдався або не вистачає грошей, реакція у залежної особистості явно відрізняється від реакції звичайного споживача. Ониоман стає апатичною або ж, навпаки, нервовим. Не виключена навіть агресія. Іншими словами, відбувається щось на зразок ломки.
Коли шопоголік не може дозволити собі зробити покупку, він впадає в апатію або починає нервувати
 • Сам же процес покупки приносить ейфорію. Як можна здогадатися, важлива не сама мета придбання чого-небудь певного. Шопоголіку важливо випробувати сам цей процес. Причому, як тільки шопінг закінчується, людина досить швидко відчуває потребу знову поринути у приємні емоції.
 • Особливо характерно для ониоманов відправлятися в магазин після стресу. За аналогією з заїданням негативу або курінням.
 • Шопоголік з легкістю погоджується на придбання кредитних карт, відкриття рахунків. І користується ними при будь-якій можливості, відчуваючи короткочасні напади докорів сумління.

ВАЖЛИВО: Звідси і постійна брехня всім навколо і навіть близьким людям. Ониоман всіляко викручується і намагається придумати історію поправдоподобнее про те, куди ж поділися гроші.

Якими бувають шопоголіки: класифікація

Шопоголіків можна розділити на кілька видів:

 • Спонтанні – люди, які завжди відхиляються від наміченого переліку покупок. Нехай навіть під рукою є список, і нехай навіть відхилення буде здаватися невеликим. Але магічні слова «розпродаж», «знижки» роблять свою справу. Цей вид шопоголіків вважає себе злегка тринькати гроші, не більше.
Розпродажі — те, повз чого шопоголік не пройде ніколи в житті
 • Усвідомлені – ці люди вже віддають собі звіт в тому, що походи по магазинах їх заспокоюють. Вони розуміють, що залежать від шопінгу під час переживань, напруги. Однак масштабів проблеми також не усвідомлюють.
 • Цілеспрямовані – а ці громадяни навіть не розуміють в повній мірі, скільки вони витрачають. Вони просто купують все, що бачать, не згадуючи про своє грошовому ліміті.
 • Шоп-соціалісти – всіма руками голосують за рівність у покупках. Тобто старанно шукають такі ж речі, як у оточуючих. Подобається сумочка колеги? Терміново потрібно купити точно таку ж! У подруги з'явився милий шарфик? Не буде спокою шопоголіку, поки він не побачить його аналог у продажу.

ВАЖЛИВО: ДО речі, від реклами вони залежать інших.

 • Шоп-скопидомы – щиро вважають себе дбайливими господарями, які вже точно не піддадуться шоп-залежності. Однак періодично пачками скуповують певні товари. Як правило, акції. Вважають, що тим самим вдало економлять. Насправді чимало радують продавців і не встигають використовувати всі придбання.
Набираючи цілу купу однотипної продукції, шопоголіки іноді думають, що економлять
 • Шоп-страждальці – прагнуть всіляко винагородити себе за всі життєві трагедії великого і дрібного калібру. Причому воліє страждати в оточенні виключно шикарних речей. Не виходить піддаватися депресії у ванній з підсвічуванням? Тоді ониоман заб'є шафа під зав'язку, щоб хоч якось себе втішити.
 • Шоп-маніяки – ці ониоманы гордо пройдуть повз розпродажів і стійко сприймуть заклики купити один товар і отримати другий безкоштовно. Вважають, що вміють відкладати гроші, і це дійсно так. Однак варто їм знайти свою річ-фетиш – і вся розумність летить в тартарари. Заначки миттєво спустошуються, а неможливість придбати для колекції чергові браслет, елітну косметику або парфуми доводять шопоголіка до стійкої мігрені.

ВАЖЛИВО: Правда, такий вид шопоголіків вважається найменш проблемним і найбільш податливим для перевиховання.

Якщо шопоголік бачить річ-мрію, він готовий виривати її мало не зубами

Причини виникнення шопоголізму

Чому ж виникає ця хвороблива тяга?

 • Не дарма кажуть, що все йде з дитинства. Якщо дитина росла потребує в грошах сім'ї, він майже напевно захоче заповнити цю діру з дитинства в дорослому віці. Варто лише почати заробляти непогані гроші – і ось перед вами шопоголік.
 • Зворотна сторона медалі – це розпещеність в дитинстві. Батьки, які мають можливість купувати дитині все, що він забажає, але не мають часу або бажання його виховувати, часто відкуповуються. Замість контакту з дитиною – чергова іграшка. Ставши дорослою, така людина стане звичкою заповнювати душевну порожнечу матеріальними речами.
 • Також в зоні ризику діти авторитарних батьків, які можуть прищепити невпевненість. Така невпевненість і комплекси – прямий шлях до оніоманії. Людина починає відшкодовувати матеріальним відсутність чого-небудь духовного.

ВАЖЛИВО: Не дарма дослідники одностайно вказують на недолік у шопоголіків серотоніну – гормону, що відповідає за відчуття щастя.

Шопоголізм часто є наслідком нестачі гормону щастя
 • Втім, душевна порожнеча, яку потрібно заповнити, може виникнути і в дорослому віці. Проблеми в особистому житті, на роботі – благодатні умови для оніоманії.
 • Реклама – не варто виключати цей потужний важіль, що впливає на нас ззовні. Особливо на натури сприйнятливі. Маркетологи вміють натиснути на потрібні точки, вдаючись до вкрай вдалим слоганам, образам. Реклама може бути нав'язливою і навіть агресивною. До того ж вона всюди – телебачення, радіо, величезні розважальні торгівельні центри, що зустрічаються на кожному кроці білборди.
 • Бажання панувати – мало хто над цим замислюється, але такий фактор не є рідкістю. Щоб зрозуміти цю причину, потрібно згадати про те, як ставляться до покупців продавці. Вони лестять, прагнуть у що б то не стало прислужитися, виявляють повагу. А адже шопоголікам деколи не вистачає саме таких проявів в свою сторону.

ВАЖЛИВО: Психологи запевняють, що навіть фірмові пакети, які вручають магазини, підтримують таку ілюзію влади.

Фірмові пакети магазинів надзвичайно приваблюють шопоголіків
 • Прагнення отримати адреналін – а при шопінг його може виплеснутися чимало. Гарячковий пошук, прагнення отримати річ у що б то не стало, пошук грошових ресурсів – мабуть, усе це заряджає не менше, ніж заняття спортом.
 • Бажання здобути свободу – шопоголік в подібному випадку тішить себе думкою про те, що він здобуває те, що йому хочеться. Не те, що радили знайомі, або те, що необхідно – чим не відчуття незалежності? Але воно, як можна здогадатися, оманливе.

Як позбутися від шопоголізму: методи, рекомендації

Але з будь шкідливою звичкою можна боротися. І ось що можна зробити у випадку шопоголізму:

 • Вибирати для сплачення покупок виключно готівку. Ніяких кредитних карт! Вони створюють відчуття невичерпних запасів. Конкретна відчутна пальцями папірець в гаманці здатна протверезити набагато сильніше, ніж будь-які тренінги. До того ж взяти кредит завдяки наявній карті так просто і розплата за нього здається такою далекою! А річ мрії вже перед очима.
Будь шопоголік повинен запам'ятати раз і назавжди, що кредитні карти для нього — зло
 • Втім, готівкові також не врятують, якщо їх багато. Потрібно привчити себе брати невелику суму. Якщо є звичайна дебетова карта, варто простежити за тим, щоб на ній не залишалося багато коштів.
 • Час від часу варто брати тайм-аут. Приміром, якщо прийшла в голову ідея придбати конкретний дорогий продукт, потрібно пообіцяти собі повернутися до його купівлі трохи пізніше. Така хитрість дозволить трохи охолонути.

ВАЖЛИВО: Можливо, купівля завдяки такому тайм-ауту так і не відбудеться. Насправді стоїть речі лише зникнути з очей, як вона майже відразу стає шопоголіку нецікавою.

 • Як тільки неподалік починають маячити хвилюючі слова «знижка», «розпродаж» та інші обіцянки щастя, потрібно відвернутися. За винятком тих випадків, коли об'єкт розпродажі дійсно необхідний.
 • Список – те, на що істинному ониоману плювати з високої дзвіниці, але що він зобов'язаний ввести в своє життя. Заздалегідь пообіцявши собі не дивлячись ні на що не відхилятися від переліку покупок. Для наближення успіху краще, щоб цей список тримав у руках надійний супутник, вільний від пут шопоголізму.
Список покупок шопоголік може скласти навіть в телефоні, який завжди під рукою і точно не загубиться
 • Жінкам варто взяти з собою не лише список, але і кишеньковий календарик. І при перших нападах оніоманії відразу згадувати про те, який сьогодні день циклу. Приблизно за 10 днів до початку місячних відбувається гормональна перебудова організму, яка небезпечна емоційними сплесками. Отже, також необдуманими вчинками.
 • Якщо потрібна якась певна річ, варто утриматися від радісного стрибка в її бік при першому ж погляді. Краще проаналізувати кілька варіантів такого товару – порівняти фасони, кольори та інші характеристики. Це дозволить емоційності поступитися місцем раціональності, трохи охолонути.

ВАЖЛИВО: Але ні в якому разі не потрібно міркувати на тему про те, яка ще річ буде поєднуватися з запланованої!

 • Нова колекція – зовсім не привід бігти за нею стрімголов. Пізніше ціна на речі з неї неодмінно впаде. Заодно буде час подумати над доцільністю покупки.
Річ з нової колекції викликає у шопоголіків шалений ажіотаж, але нерідко вона необов'язкова до придбання
 • Чеки і правдивий список витрат – те, що потрібно зберігати і тримати перед собою. Періодично варто вивчати їх, порівнювати і робити висновки. Така наочність здатна протверезити.
 • Непогано було б ігнорувати час від часу магазини та джерела реклами. Ніяких каталогів! Краще вимикати рекламу по телевізору, встановити блокуючу в інтернеті рекламу програму. А інтернет-магазини – і зовсім зло для шопоголіків. Легкість здійснення покупки згубна.
 • Так як шопінг для залежних людей кшталт розваги, потрібно піти від зворотного. Тобто намагатися почати сприймати це заняття як щось рутинне і нецікаве.

ВАЖЛИВО: Пошук нового хобі – чудова ідея. Можливо, воно зацікавить більше походу по магазинах і краще зніме стрес.

 • Звернення до фахівців – те, чого можна соромитися. Так, якщо причина оніоманії полягає в депресії, лікар повинен прописати антидепресанти. Невпевненість в своїх силах можна усунути мотивуючої літературою, відвідуванням психолога.
 • А для того, щоб встановити джерело проблеми, варто вести журнал. При кожному приступі шопоголізму потрібно зафіксувати тригер. Аналіз власної поведінки допоможе зрозуміти, в якому напрямку рухатися.
 • Анонімні клуби – приклад інших людей надихає і в тому випадку, якщо вони сидять прямо перед тобою. І розуміють тебе на всі 100%.
Анонімний клуб допоможе побачити шопоголіку, що він не самотній

Шопоголиками називають себе деякі відомі люди – приміром, Крістіна Агілера, Сара Джессіка Паркер. Про шопоголіків знімають комедії на зразок однойменної стрічки, в якій знялася Айла Фішер. Тим не менш важливо зрозуміти те, що шопоголізм – це сама справжня шкідлива звичка, залежність. З якою можна і потрібно боротися.

Невелике відео про шопоголізмі: