Перкаль: характеристика, склад і застосування

Перкаль є красивим і практичним матеріалом і широко використовується в легкій промисловості при пошитті постільної білизни та одягу. Завдяки високим експлуатаційним характеристикам і прекрасним декоративним властивостям, споживачі все частіше віддають перевагу його іншим матеріалам цієї цінової категорії.

Що це за тканина і як її виготовляють?

Перкаль користується величезною популярністю на сучасному ринку тканин і текстилю. Відмінні робочі якості матеріалу обумовлені присутністю в його складі бавовняних ниток, що визначають його основні властивості. Однак від інших хлопкосодержащих матеріалів перкаль відрізняється технологією виготовлення, при якій довговолокнистий хлопок просочують спеціальними розчинами. Даний процес називається шлихтованием і дозволяє отримувати особливо міцний і приємний на дотик матеріал.

В якості клею – шліхти — використовують суміш картопляного крохмалю, гліцерину і тваринних жирів. Використання технології шлихтования дозволяє значно підвищити зносостійкість та антистатичність тканини, а також усуває зайву ворсистість, надає приємну гладкість і виключає обривність ниток.

При виготовленні перкаль використовується щільний перехресний тип плетіння, який у поєднанні з обробкою кожної нитки клейовим складом дає на виході дуже міцний по своїй структурі матеріал. Для виробництва перкаль використовують середні і тонкі нитки некручені, при цьому їх щільність становить близько 90-160 штук на кожні 10 див. На більш ранньому етапі виробництва перкаль нагадував за своїм зовнішнім виглядом прогумовану тканину і використовувався для пошиття парашутів.

Однак з розвитком високотехнологічного ткацького виробництва сучасний матеріал виглядає досить презентабельно і активно використовується для пошиття одягу і постільної білизни. Фарбування перкаль частіше виробляють набивним методом, з використанням в якості малюнка складних широкомасштабних картин і фотодруку. В якості барвників застосовують склади високої якості, що не містять токсичних або отруйних складових, і досить стійкі до регулярних прання і вицвітання.

Характеристика та склад матеріалу

До складу перкаль входять бавовна і льон, волокна яких рівномірно обволікаються клеєм. Іноді до бавовняним і льняним ниткам додаються волокна поліестеру, завдяки якому тканина стає ще більш м'якою та еластичною, набуває красивий блиск. Однак частка синтетики в тканини, як правило, невелика, з-за чого перкаль цілком можна вважати натуральним і екологічно безпечним матеріалом. Важливими експлуатаційними властивостями матеріалу є його щільність і стійкість до впливу зовнішніх факторів. Тканина ідеально веде себе при негативних температурах, з-за чого в свій час активно використовувалася в суднобудуванні для пошиття вітрил і в авіаційному справі для обшивки корпусів перших літаків.

Однак поряд з високою щільністю і міцністю, перкаль поєднує в собі надзвичайну легкість і ніжність. Саме поєднання цих, здавалося б, погано сумісних якостей, робить його несхожим на інші матеріали і значно розширює сферу його застосування. Крім того, вироби, пошиті з перкалі, здатні протягом тривалого часу зберігати яскравість фарб і початкові форми. Ще однією важливою характеристикою в описі матеріалу є його несыпучесть і податливість під час шиття. Завдяки цим властивостям тканина ідеально підходить для пошиття складних моделей з достатком вставок з мережив та інших декоративних елементів.

Плюси і мінуси

Високий споживчий попит і велику кількість схвальних відгуків про перкале обумовлені рядом незаперечних переваг цього матеріалу.

 • Тканина дуже довговічна. При дбайливої експлуатації і своєчасному догляді вироби з перкалі можуть служити 10 і більше років. В середньому, кожен такий виріб здатний перенести до п'ятисот прань, не втрачаючи при цьому своїх початкових характеристик.
 • Повна відсутність катишек. Навіть при багатьох праннях і активному використанні, наприклад, постільної білизни, поверхня не скочується і виглядає як нова.
 • Завдяки присутності в складі синтетичних ниток, перкаль дуже легко піддається прасуванні, а вироби, в яких частка поліестеру трохи вище, і зовсім її не вимагають.
 • Тканина не викликає алергічних реакцій, завдяки чому часто використовується для пошиття дитячих постільних комплектів.
 • Незважаючи на присутність синтетичних волокон, перкаль не містить статичної електрики.
 • Матеріал володіє високою міцністю, однак, разом з тим досить легкий і повітряний. Завдяки щільній структурі ідеальна тканина для пошиття наволочок та напірників. Перкаль не дозволяє пуху і перу вийти назовні, але в той же час, забезпечує нормальний повітрообмін, сприяє випаровуванню зайвої вологи і не допускає появи неприємного запаху.
 • Тканина відрізняється високими терморегулюючі властивості: влітку спати під такою білизною буде не жарко, а взимку – не холодно.
 • Матеріал практично не дає усадки і навіть після численних прань не втрачає своїх первісних форм і не деформується.
 • Перкаль легко стирається і володіє помірним брудовідштовхуючим ефектом.

Проте з великою кількістю очевидних переваг слабкі сторони в перкалі також є. До головних мінусів можна віднести досить високу, у порівнянні з іншими бавовняними та лляними тканинами, вартість. В середньому один метр тканини при стандартній ширині обійдеться більше 300 рублів.

Крім того, матеріал не рекомендується вибілювати і прати в жорсткій воді. Це пов'язано з наявністю у складі тканини клеїть компонента, на який перераховані вище фактори впливають несприятливо. Заборона на відбілювання ускладнює догляд за білими виробами, з-за чого ті швидко втрачають первозданний вигляд і виглядають дещо застирано.

Виробники

У Росії велику частину тканин, що надходить на вітчизняний ринок, виробляють ткацькі фабрики, розташовані у р. Іваново. Підприємства випускають широкий асортимент перкалі, представлений тканинами різних кольорів і складів. Із зарубіжних виробників постачанням матеріалу на російський ринок займаються ткацькі фабрики Індії, Єгипту і Пакистану. Трохи в меншій кількості присутня продукція з Туреччини та Узбекистану.

Визнаним лідером у виробництві перкаль була і залишається Франція, ткацькі підприємства якої забезпечують цією практичною і довговічною тканиною практично всю Європу. Поряд зі своїми французькими колегами, випуском перкаль успішно займаються італійські та португальські майстра, продукція яких відноситься до елітних тканин і коштує досить дорого. Так, вартість комплекту середньої цінової категорії знаходиться в межах 460 доларів.

Де використовується?

Сфера застосування перкаль досить широка і перш ніж розповісти про те, де використовується ця практична і зручна тканина, слід звернутися до її класифікації. Сучасний виробник випускає два види матеріалу: побутовий і технічний. Перший відрізняється підвищеною щільністю, необхідної для запобігання висипання пуху і пера, і відповідно, використовується для виготовлення постільних комплектів. При цьому побутові полотна відрізняються високою гігроскопічністю і повітропроникністю. Це дозволяє користуватися постільною білизною, пошитому з перкалі, протягом усього року. Крім того, завдяки високим гігієнічним властивостям, тканина використовується при пошитті жіночих блузок і суконь.

Другий вид перкаль – технічний — хоч в авіації і більше не використовують, однак, продовжують застосовувати для пошиття парашутів, вітрил і тентів. Такий матеріал має меншу, у порівнянні з побутовим, щільність, тому для пошиття напірників і наволочок не використовується. Крім того, з технічного перкаль можна зшити робочий одяг, штори і намет, а в меблевому виробництві з нього часто шиють оббивку для диванів і крісел.

Порівняння з іншими матеріалами

Перкаль часто порівнюють з іншими матеріалами, використовуваними для пошиття постільної білизни. Виходячи з порівняльного аналізу експертів і споживачів, матеріал є міцним середняком у своїй ніші полотен, а за деякими показниками навіть перевершує деякі з них. Так, якщо порівнювати перкаль і ранфорс, то щільність першого, безсумнівно, вище, однак, другий виробляється з скручених ниток, завдяки чому на дотик більш м'який і легше стирається. В цілому між цими двома матеріалами багато спільного: вони обидва практично не дають усадки після прання, не вигоряють на сонці і приємні до тіла.

При порівнянні софткоттона і перкаль важко віддати пальму першості одному з них, так як матеріали в чомусь схожі, і обидва мають досить високі робочі якості. Однак деякі відмінності все ж є. Так, до складу першого входять віскоза і синтетичні мікроволокна, з-за чого матеріал володіє набагато кращими гігроскопічними властивостями, ніж перкаль, тому його часто використовують при виготовленні рушників і домашнього одягу.

Ранфорс
Софткоттон

Крім того, софткоттон легше прасується і менше мнеться. Але в той же час в перкале утримання штучних волокон набагато нижче, тому в плані гипоаллергенності і екологічності він легко обходить софткоттон.

Якщо порівнювати тенсель і перкаль, то в плані експлуатації перкаль, звичайно, краще і зручніше. Тенсель, в основі якого лежить деревна целюлоза, виготовлена з евкаліпта, відрізняється низькою стійкістю до деформації та усадки і вимагає більш ретельного і дбайливого догляду. Так, багато виробників рекомендують для виробів, виготовлених з тенселя, тільки суху чистку. Однак у тому, що стосується гігроскопічності, вентиляції та терморегуляції, тенсель має кращі показники.

Тенсель
Тенсель

Критерії вибору

При купівлі перкаль необхідно звертати увагу на ряд важливих факторів.

 • Зважаючи на те, що тканина відноситься до досить дорогих матеріалів класу люкс, ціна на неї не може бути занадто низькою. Якщо у продажу є товар підозріло заниженою вартістю, то, швидше за все, це або підробка, або бракований полотно.
 • Для того щоб бути абсолютно впевненим у тому, що на прилавку дійсно перкаль, необхідно звернути увагу на переплетення ниток.

При візуальному огляді на перкалевом полотні добре проглядається перехресний тип плетіння з великою довжиною ниток.

 • Для візуального визначення щільності, а стало бути, і міцності тканини, необхідно подивитися крізь неї на світло: якщо матеріал по-справжньому якісний, то ніяких просвітів бути не повинно. В іншому випадку це, швидше за все, підробка, і від покупки такого просвічує полотна краще відмовитися.
 • Якщо є така можливість, то рекомендується витягнути з тканини нитку і підпалити її. Якщо полотно є справжнім перкалем, то запах буде нагадувати запах згорілого паперу. Якщо ж буде відчуватися синтетична гар і нитка почне плавитися, то на прилавку фальсифікат.

Особливості догляду

Для того щоб вироби з перкалі довгий час не втрачали своєї привабливості і прослужили якомога довше, за ними необхідно правильно доглядати. Матеріал відноситься до розряду досить вимогливих в обслуговуванні тканин, тому прання і прасування повинні виконуватися згідно з певними правилами.

 • Температура води при першій пранні не повинна перевищувати 45 градусів. Використовувати відбілюючі засоби, так само як і замочувати або кип'ятити вироби, суворо заборонено. Перед пранням рекомендується помістити білизна в прохолодне приміщення і витримати деякий час. Крім того, крохмалити білизну не можна і використовувати при пранні і полосканні занадто жорстку воду.
 • Всі наступні прання можна проводити у воді з температурою не вище 80 градусів, хоча оптимальними вважаються 60. До використання допускаються виключно м'які миючі засоби або порошок для дитячих речей. Рекомендується також застосовувати кондиціонер. Прання в автоматичній пральній машині повинна проводитися на потужності не більше 800 оборотів в хвилину, а завантаження барабана не повинна перевищувати 50%. Прання наволочок і підковдри повинна виконуватися тільки у вивернутому навиворіт вигляді. Це допоможе зберегти малюнок, і буде сприяти кращому відпиранню білизни.

Віджим рекомендується проводити на малих обертах. Це дозволить значно знизити навантаження на волокна тканини і значно продовжить термін служби виробу.

 • Після того як віджимання білизни буде закінчений, речі необхідно відразу дістати з барабана. Залишати перкаль надовго у вологому зім'ятому вигляді заборонено. Сушити вироби можна як вертикальним, так і горизонтальним способом, не побоюючись розвішувати їх на сонце: перкаль не схильний до вигоряння, а сонячні промені матеріалу дозволять швидко і рівномірно висохнути. Однак при розвішуванні слід враховувати, що вологий перкаль дуже сильно мнеться, тому при розміщенні його на мотузці необхідно як можна менше м'яти вироби. Гладити перкалевые вироби рекомендується відразу після висихання, а оптимальною температурою для прасування вважається 140-150 градусів.

Як видно з вищесказаного, перкаль досить примхливий в обслуговуванні, тому якщо ви не готові до настільки копіткій і делікатному догляду, то краще придбати інший матеріал.

Однак при грамотному виборі і строгому дотриманні правил експлуатації та прання, перкалевые вироби будуть радувати своїх власників яскравими фарбами, довговічністю і чудовим зовнішнім виглядом цією дорогою і розкішною тканини.

Про те, як правильно гладити постільна білизна з перкалі, дивіться у наступному відео.