Тканина модал: що це таке, переваги і недоліки, правила догляду

Модал є унікальним екологічно безпечним матеріалом, який широко використовується при пошитті одягу. Своєю зростаючою популярністю він зобов'язаний високим експлуатаційним характеристикам і оптимальному поєднанню властивостей штучних і натуральних волокон.

Що це таке і з чого складається?

Модал відноситься до категорії напівсинтетичних віскозних тканин і відомий з 30-х років минулого сторіччя. Однак у той час матеріал застосовувався виключно в промислових цілях та для пошиття одягу не використовувався. Але приблизно в 50-х роках виробництвом мода зацікавилася прагматична Японія, а в кінці 60-х років до випуску мода приєдналася Австрія. На сьогоднішній день виготовленням тканини займається безліч підприємств по всьому світу, поставляючи на ринок якісний і дуже практичний матеріал.

За своїм складом модал являє собою одну з різновидів віскози, для виробництва якого застосовують виключно необроблену хлором целюлозу бука, евкаліпта або сосни. Процес виробництва мода полягає в обробці деревної стружки методом витягу з неї волокон целюлози з наступною хімічною обробкою отриманої субстанції.

Суть такої обробки полягає в пропущенні целюлози через фільєри – перфоровані форми високої міцності, з подальшим зануренням в спеціальний розчин. В результаті цієї технології вдається отримати міцні волокна, що відрізняються надзвичайною легкістю і витонченістю. Завдяки таким особливостям виробництва модал можна віднести до штучних матеріалів, що мають в своїй основі натуральні волокна.

Різновиди

На наступному етапі виробництва тонкі нитки надходять на ткацькі верстати, де, власне, і проходить виготовлення полотна. Плетіння волокон при виготовленні мода може бути виконано двома способами, що дають два абсолютно різних види полотна.

 • Перший вид тканини виконаний з допомогою одностороннього плетіння і являє собою тонкий і гладкий матеріал, що віддалено нагадує шовк.
 • Другий вид, навпаки, має махрову, схожу на оксамитову поверхню і зовні нагадує м'який трикотаж. Такі полотна виготовляються за допомогою двостороннього плетіння і мають більш широку сферу застосування, ніж тканина з одностороннім плетінням.

Крім техніки плетіння, модал можна класифікувати ще за двома ознаками: складом і структурою волокон. За цими критеріями виділяють микромодал і сумішеві тканини.

Микромодал

Микромодал являє собою витончену версію традиційного мода і відрізняється підвищеною міцністю і ще більш тривалим терміном експлуатації, ніж його прототип. Товщина однієї нитки микромодала майже в 40 разів тонше людського волосся, що робить тканину надзвичайно міцною та легкою. Так, нитка довжиною 10 000 метрів, важить всього 1 грам.

Дана модифікація мода широко використовується для пошиття нижньої білизни, одягу для занять спортом, а також для виготовлення жіночих колготок і лосин.

Перевагами микромодаловых виробів є несхильність до вигорання, яскравість кольорів, відмінне облягання фігури і відсутність усадки і деформації після прання.

Крім того, такі вироби легко стираються і не вимагають прасування.

Смесовый

Сумішеві тканини виготовляються шляхом додавання до целюлозним волокон ниток спандекса, вовни і бавовни. Це значно здешевлює вартість матеріалу та наділяє його додатковими якостями входять в його склад волокон. Найбільш популярним є поєднання модал-бавовна, де частка натурального компонента може досягати 50%. Таке співвідношення значно покращує експлуатаційні характеристики мода, робить його приємним на дотик і сприяє поліпшенню повітрообміну.

Ще одним популярним поєднанням є суміш мода, віскози і вовни. У результаті виходить теплий і м'який на дотик матеріал, який як не можна краще підходить для виготовлення зимових штанів і колготок. Для пошиття домашнього одягу часто використовують модал з додаванням спандекса: такі речі добре перуться, абсолютно не мнуться, і протягом тривалого часу зберігають початковий зовнішній вигляд.

Переваги

Високий споживчий попит на одяг, зшитий з мода, обумовлений рядом важливих переваг цього матеріалу.

 • Важливим експлуатаційним властивістю матеріалу є відсутність деформації та усадки в процесі шкарпетки і після прання. Завдяки цій якості модал і микромодал часто використовуються для пошиття спортивних штанів і колготок і не дозволяють колінах відтягуватися.
 • Матеріал відрізняється високою зносостійкістю, не скочується і не протирається.
 • Тканина володіє вираженим брудовідштовхуючими властивостями, а також легко стирається і не вимагає замочування.
 • Гіпоалергенність матеріалу, обумовлена відсутністю в його складі отруйних речовин і шкідливих домішок, що дозволяє використовувати його людям з особливо чутливою і проблемною шкірою.
 • Завдяки особливій структурі целюлозних ниток і сучасним технологіям фарбування барвник досить глибоко проникає у волокна тканини й не змивається після численних прань.
 • Модал володіє вираженою гігроскопічністю: волокна швидко вбирають в себе піт і так само швидко випаровують його назовні. Крім того, модал дуже добре вентилюється і сприяє повноцінному повітрообміну між тілом людини та навколишнім середовищем.
 • Тканина володіє високими декоративними характеристиками, що дозволяє використовувати її не тільки для домашньої і спортивної, але і для повсякденного одягу. Речі з мода відрізняються м'якістю і надзвичайно малою вагою.

На відміну від інших штучних полотен модал не схильний до накопичення статичної електрики.

Недоліки

Поряд з великою кількістю очевидних переваг, слабкі сторони мода все ж є:

 • до мінусів відносять ймовірність виникнення подразнення шкірних покривів, яке може проявлятися свербінням і почервонінням;
 • крім того, вартість виробів мода трохи вище вартості речей з інших синтетичних матеріалів з подібними властивостями;
 • до недоліків відносять і досить високу вогненебезпечність тканини, з-за чого знаходження в такому одязі поблизу відкритого вогню суворо заборонено.

В яких виробах застосовується?

Сам по собі 100%-й модал використовується не дуже часто і коштує досить дорого. Здебільшого застосовуються змішані тканини, що мають у своєму складі, крім мода, інші матеріали. Такі полотна використовують для пошиття постільних комплектів, домашнього одягу, домашнього текстилю, в тому числі серветок для вологого і сухого прибирання, і нижньої білизни.

З мода виготовляють шкарпетки і колготки, а також шиють спідниці, блузки, халати, майки, футболки, спортивні костюми, нічні сорочки і піжами. Таке широке поширення мода обумовлено його високими гігієнічними властивостями і здатністю до терморегуляції.

У холодну пору року В такому одязі не холодно, а в літні місяці – не жарко.

Як доглядати за тканиною?

Модал не відноситься до примхливим тканинам і не потребує спеціалізованого догляду.

 • Прати матеріал можна як на руках, так і в машині при температурі води не вище 40 градусів. Якщо використовується автоматичне прання, то самим оптимальним буде режим делікатного прання або будь-який інший режим з аналогічною кількістю обертів. В якості миючого засобу можна користуватися будь-яким типом порошку, крім відбілюючого. Віджим одягу повинен виконуватися на середніх оборотах, а при ручному пранні речі необхідно злегка віджати, промокнути рушником і розвісити на плічках або мотузці.
 • Ні в якому разі не можна залишати вологу річ у зім'ятому стані. Матеріал досить швидко сохне, і якщо одяг висохне у такому вигляді, то розгладити заломи і складки буде проблематично. Для того щоб виправити положення і привести річ у охайний вигляд, доведеться ще раз її намочити і повторно висушити. Однак якщо виріб висушене за всіма правилами, то в прасуванні воно не потребує. Волокна здатні саморасправляться і не вимагають додаткових заходів до свого розгладженню.
 • Якщо все ж одяг доводиться прасувати, то робити це слід на середньому нагріві, отпаривая тканину через марлю. Можна погладити і без марлі. Для цього виріб вивертають, знижують температуру до режиму «шовк», що відповідає одній точці на регуляторі праски і акуратно розгладжують. Якщо в складі мода присутні інші волокна, то при прасуванні необхідно враховувати і їх властивості. Рекомендації по прасуванню завжди вказуються на ярлику виробу, тому перед тим, як братися за праску, необхідно уважно з ними ознайомитися.
 • Ряд виробників, взагалі, не рекомендують прати вироби з мода і допускають виключно суху чистку. Ця вимога також потрібно брати до уваги і ні в якому разі їм не нехтувати.

Порівняння з іншими тканинами

Якщо порівнювати модал з іншими тканинами, то можна відзначити наступне: матеріал набагато перевершує бавовна по здатності зберігати колір і, на відміну від натурального полотна, практично не мнеться. Крім того, він набагато краще відводить піт і швидше при цьому висихає. Також у порівнянні з бавовняним полотном модал більш приємний на дотик і здатний прослужити набагато довше бавовни. В плані впливу на шкіру він помітно програє бавовняним виробам і на відміну від них може спричинити місцеві алергічні реакції.

Якщо порівнювати модал і віскозу, то за показниками міцності на розрив безумовну перемогу здобуває модал.

Однак показники пружності у нього трохи нижче, ніж у віскозного полотна, тому тут виграє віскоза. Крім того, по своїй міцності і шовковистості модал набагато перевершує схожий на нього бамбук, а по гладкості і блискучої поверхні може змагатися на рівних тільки з шовком.

Відгуки

    В цілому споживачі високо оцінюють робочі якості мода. Серед переваг відзначають хорошу вбирання вологи, що робить рушники лазневі простирадла з цього матеріалу дуже зручними у використанні. Звертається увага і на той факт, що модал часто використовується при пошитті одягу для вагітних, що говорить про його нешкідливості та екологічної безпеки. Не залишено без уваги і ту обставину, що тканина практично не потребує прасування, а речі з неї можуть бути надіті відразу після висихання, яке, до речі, також відбувається досить швидко.

    Однак декількох осіб, що залишили відгуки про модале, бентежить його вогненебезпечність. Але заради справедливості варто відзначити, що це, мабуть, єдиний недолік, який приписують модалу споживачі. В цілому ж модал оцінюється як зручний, шкарпетки і практичний матеріал, який швидко і легко відпирається, не витягується і не скочується, а також зберігає первинний зовнішній вигляд протягом всього часу шкарпетки і радує власників яскравістю фарб.

    Огляд декількох видів мода представлений у відео нижче.