Що краще: перкаль або поплін?

Для усіх важливий повноцінний сон. Та забезпечити його може не тільки тиша і зручний матрац, але і якісна постільна білизна. Простирадло в катышках, а шовковий підодіяльник постійно з'їжджає – значить, ви неправильно вибрали тканину. Крім зовсім недорогий бязі, дороговатого сатину, дорогого шовку для пошиття постільної білизни беруть поплін і перкаль – тканини середньої цінової категорії.

Характеристики попліну

Ще в XIV ст. італійці винайшли спеціальну «папську» тканина. Саме так перекладається з італійської popeline. Це була тканина багатих людей, т. к. ткали її з шовку. Причому вона була двосторонньою: одноколірна з одного боку і візерункове – з іншого. Сьогодні поплін – це 100% бавовняна тканина або з додаванням синтетичних волокон. Використовується для виготовлення повсякденного одягу, в тому числі дитячої, нічних піжам і сорочок, фіранок і рушників. Для елітної постільної білизни до бавовні додають натуральну шерсть і шовк. Але головне – це не склад, а спосіб переплетення ниток.

Саме в Середні століття придумали використовувати тонші нитки для основи полотна і в два рази товще для качка. В результаті тканина виходить тонкою, на її лицьовій стороні помітний дрібний поперечний рубчик. Сучасний поплін має щільність від 110 до 120 грамів на квадратний метр (приблизно таку ж щільність має якісна бязь або сатин). По колірному відтінку поплін буває вибіленим, пофарбованим, пестротканым або надрукованим.

Тканина має цілий ряд переваг: м'якість, шовковистий відлив, стійкість до измятию, висока щільність, демократична ціна, красивий зовнішній вигляд (у тому числі 3D ефект). Згодом покупці розуміють, що речі з попліну не вимагають прасування, не деформуються, добре дихають і прекрасно зберігають тепло. Під натуральною тканиною тіло не потіє, не відчуває тактильного дискомфорту. Речі витримують до 200 прання при температурі 30 градусів і не вимагають особливого догляду. Матеріал інертний до статичної електрики, тобто не електризується.

Але ідеальних речей не буває. Так як при виготовленні постільної білизни використовуються вовняні або шовкові нитки, то вироби часто дають сильну усадку при пранні. Крім того, неякісно прокрашенная тканина може злиняти. Тонкість призводить до того, що крізь полотно видно основа (подушка, матрац, ковдра).

Особливості перкаль

Мова йде про бавовняної тканини з дуже щільним нитяним переплетенням з пряжі середньої товщини (аналогічне полотно з тонкої нитки – батист). Перська pargal з Індії потрапив у Європу, де француз Анн-Робер-Жак Тюрго в 1774 році вирішив використовувати percale, просочена лляною олією, для пошиття вітрил. До речі, на кораблі і літакобудуванні (для пошиття парашутів і елементів обшивки літаків) це поняття має чоловічий рід. При вживанні цього слова в швейному справі про тканини кажуть в жіночому роді.

Зараз перкаль використовують у парашутному і вітрильному справі, але з неї шиють постільну білизну, чохли, т. к. щільна тканина не пропускає пухо-пір'яні компоненти та інші види наповнювачів. З набивної і гладкофарбовані перкалі шиють дитячий і жіночий одяг. Виготовляють percale з некрученой паперової якісної довговолокнистої бавовняної пряжі.

Надзвичайна міцність досягається шляхом шлихтовки, тобто обробки клейовим складом кожного полотняного волокна. В результаті нитки не пушатся, а полотно стає гладким.

Через використання клею необхідно правильно провести першу прання речі: вона повинна бути делікатною при температурі 20 градусів, без сильного віджиму. Надалі рекомендується прати постільну білизну при використанні делікатного режиму і температури води 60 градусів. При пранні не використовувати відбілювачі, але вітаються кондиціонери та пом'якшувачі. Це не тільки додасть білизні приємний запах, але і спростить прасування. З кожним пранням речі будуть м'якше і приємніше на дотик. Фахівці стверджують, що перкаль витримає до 1000 прань.

Таким чином, перкаль має багато позитивних характеристик.

 • Дуже висока міцність.
 • Високий рівень зносостійкості для бавовняних тканин. Термін служби виробів – вісім років.
 • Щільність – 130-150 грамів на квадратний метр. Це високий показник для бавовняних полотен.
 • Тканина мало деформується і не утворює катишки на поверхні.
 • За рахунок того, що нитки пряжі нескрученные, тканина гладка і м'яка на дотик.
 • Здатність підтримувати необхідну температуру. Не дарма ця тканина з'явилася у спекотній Індії – перкаль володіє охолоджуючим ефектом. У той же час у холодну пору року вона прекрасно утримує тепло.
 • Використання шліхти призвело до стійкості до ультрафіолетових променів, а значить, малюнок довго не вигоряє.
 • Особлива технологія ткацтва робить полотно шовковистим.
 • Легко піддається фарбуванню не тільки у вигляді пряжі, але і при нанесенні принтів і 3D зображень.
 • Якщо полотно виготовлене з 100% бавовни, то постільний комплект буде володіти високим рівнем гігроскопічності, а тіло не буде пітніти під ковдрою.
 • Не схильна до електризації.
 • Наявність постільного комплекту з перкалі престижно мати в будь-якому будинку.

Є кілька негативних моментів, з-за яких покупці не поспішають купувати постільна білизна з перкалі.

 • Високий рівень сминаемости: після прання білизни знадобиться не тільки прасування, але і, можливо, відпарювання.
 • Сучасні виробники стали додавати до натуральним волокнам штучні. Це знижує ціну на товар, але погіршує його якість. Такий постільний комплект буде гірше пропускати повітря і вологу, що призведе до неспокійного сну з-за підвищеної пітливості.
 • Спочатку покупки білизна хрумтить за рахунок використання клею, хоча з часом після прання цей ефект пропаде.

І все ж перкаль – королівський матеріал, своїм зовнішнім виглядом і якістю нагадує натуральний шовк.

Принципові відмінності

Перкаль і поплін мають принципові відмінності.

 • Різниця в товщині використовуваних ниток при виробництві. При виготовленні попліну використовуються нитки різної товщини по качку і основі, що дає особливий зовнішній вигляд тканини. При виробництві перкалі використовуються нитки однакової товщини.
 • Виробництво відрізняється і технологією: поплін тчуть за принципом double-twisted — подвійне кручення нитки, в той час як перкаль створюють старовинним методом ткацтва (по одній гладкою некрученой нитки переплітають хрест-навхрест).
 • Використання технології шлихтовки при виробництві перкалі і відсутність цього при виготовленні попліну – третє відмінність. Воно робить перкаль значно міцніше.
 • Для господинь більш важливою відмінністю є необхідність прасування більш «люксової» перкалі. У той час як більш доступний поплін цього не потребує.
 • Якщо порівняти поплін і перкаль на просвіт, то буде явно помітно що поплін більш «дірчастий» матеріал, а перкаль – більш щільний.
 • У перкалі низький відсоток усадки при пранні, що дозволяє правильно підбирати білизну за розміром в момент покупки.

В іншому навіть не кожен фахівець з першого погляду визначить, який перед ним матеріал: поплін або перкаль.

Перкаль
Поплін

Чим тканини відрізняються від сатину і бязі?

Всі ці тканини є бавовняними. Різниця – в технології виробництва, а значить, надалі зовнішньому вигляді, міцності, ціною. Полотно з сатину м'яке і ніжне, з глянцем, майже не мнеться. Спати на такий неслизькою простирадлі дуже приємно. Ефект досягається завдяки способу переплетення ниток, який так і називають «сатиновий». Тонкі подвійні кручені нитки утворюють діагональний рубчик на лицьовій стороні. Якісний сатин має високу щільність (вище попліну, ближче до перкалю).

Після мерсеризації (обробки полотна концентрованими лугами) тканина стає міцніші, довговічніші і стійка до фарбування. Сатинове постільна білизна має, мабуть, усіма позитивними характеристиками для затишної спокійної ночі. Тому його називають замінником шовку. При цьому матеріал значно дешевший за шовк, але істотно дорожче попліну, перкалі або бязі.

Сатин
Сатин

Сатин прослужить близько 8 років і переживе триста – чотириста прань. Самий щільний вид сатину (сатин-жаккард) є самим красивим. Він рельєфно-фактурний, з опуклим візерунком. Але сильно мнеться, майже як перкаль. Бязь є найдешевшою тканиною в лінійці перерахованих. Полотняне переплетення нитяних волокон однакової товщини утворює «хрестик», накладаючись одне на інше. Бязь має кілька видів, які дуже сильно відрізняються один від одного щільністю, а значить, зовнішнім виглядом, терміном служби і ціною.

 • Вибілена або гладкофарбована тканина з щільністю 142 грама на квадратний метр. Використовується для ліжок у громадських установах з кроватным фондом (санаторіях, готелях, лікарнях, пансіонатах).
 • «Люкс» з щільністю 125 – самий якісний вигляд, тому що при виготовленні використовуються більш тонкі, але міцні нитки.
 • «Ранфорс» більше схожа на поплін з-за своєї високої щільності, але все ж вважається різновидом бязі.
Бязь вибілена
Люкс
Ранфорс
 • «Стандарт» – щільність 125 грама на квадратний метр.
 • «Комфорт» – 120 одиниць.
 • «Лайт» – 110.
 • Розріджена бязь щільністю 80 грамів на квадратний метр більше схожа на ситець.

Невибагливий покупець завжди зможе вибрати постільний комплект з бязі по своїй кишені. Ця тканина майже не дає усадки, найчастіше не линяє, непогано пропускає вологу, володіє гіпоалергенними властивостями, тому її цінують алергіки.

При цьому чим нижче щільність полотна, тим більш грубо і пухко виглядає тканина. На полотні досить часто зустрічаються потовщення ниток, що робить білизну шорстким. В процесі прання і сушіння бязь досить сильно мнеться, на ній часто утворюються катишки.

Комфорт
Лайт
Розріджена

Що краще вибрати?

Якщо ви вперше купуєте постільна білизна з попліну або перкалі і не знаєте, на чому зупинитись, визначте критерії вибору. Зазвичай простирадла з наволочками і підодіяльниками вибирають за такими критеріями.

 • Склад матеріалу. Знаючи про те, що спочатку обидві тканини бавовняні, слід звернути увагу на добавки: вовна і шовк поплине дадуть усадку, а поліестер в перкалі утруднить повітропроникність.
 • Технологія виробництва. Додавання клейового складу волокна перкалі зробить білизна набагато міцніше, але і при цьому додасть хрусткость тканини.
 • Фарбування. Той же клей дозволить більш ретельно фарбувати тканини і забезпечить більш тривале збереження первісного кольору. У той час як поплін може злиняти від прання, поступово кольори стануть більш бляклими.
 • Міцність безумовно набагато вище у перкалі. Подивіться тканина на просвіт або покладіть її на руку, порівняйте з поплином і переконайтеся самі.
 • Саме тому і термін служби перкального комплекту буде більше на кілька років.
 • Але тільки якщо його правильно прати, в той час як за поплином доглядати набагато простіше.
 • За ступенем сминаемости однозначно виграє поплін, який можна взагалі не гладити, т. к. він не мнеться.
 • Також поплін більш м'який і ніжний матеріал.
 • Обидва матеріали (якщо вони 100% натуральні) добре пропускають повітря, гігроскопічні, не електризуються.
 • Перкаль має більш багатий зовнішній вигляд, а поплін – більш цікаву фактуру.
 • Ціна обох тканин приблизно однакова (перкаль трохи дорожче).

Вдалого вибору!

У наступному відео на вас чекає огляд постільної білизни з перкалі, попліну і бязі.