Гипертимность: особливості, прояви та лікування

Гипертимность передбачає комбінацію рис характеру, яка визначає оптимістичного і бойового людини. Цей психологічний тип особистості характеризується підвищеною активністю, товариськістю і запальністю. Незважаючи на гадану легкість психотипу, гипертим має масу негативних якостей, які негативно позначаються на його життя.

Визначення та характеристика

Гипертимность характеру відображається зайвим оптимізмом і підвищеної бадьорістю. У психології цей тип означає знаходження людини на кордоні між психопатією і схильністю до насильства. Люди, які страждають психологічними захворюваннями, в більшості випадків володіють даною акцентуацією, яка виражається в нестабільності психіки.

Гипертима можна дізнатися за рухової гіперактивності. Така людина швидко ходить і каже, а також активно використовують міміку та жести. Він легко і швидко відходить до сну, але і прокидається набагато раніше інших людей. При цьому він завжди залишається в піднесеному настрої.

Весела вдача гипертима вирізняє його в суспільстві, роблячи такого індивіда душею компанії. Він завжди радий участі в будь-якому заході і навіть у поганому схильний бачити тільки хороше. Ця риса іноді відіграє негативну роль, так як людина з гипертимным типом особистості може випромінювати зайвий оптимізм навіть тоді, коли веселощі недоречно.

Це розлад психіки виражається схильністю до неохайності. Навколо такої людини постійно панує хаос. При цьому, якщо шизоид має безлад, заснований на певних принципах, то у гипертима цей процес не має ніякого глибокого сенсу. Крім того, він не стане прибирати за собою бруд і швидше прийде в сказ, якщо його змушувати навести порядок.

Ця акцентуація характеру може визначатися періодичної тягою до влади. У певний момент особистість з таким розладом може виявити бажання організувати будь-який захід, причому зробить це з усією відповідальністю. В іншому даний тип схильний до анархії, а тому легко порушує загальноприйняті правила.

Гипертимы не залежать від думки суспільства і не прагнуть до самореалізації. Вони не прагнуть до слави і багатства і не страждають комплексом неповноцінності. Автентичність характеру призводить до зайвої відвертості і безпардонності, що нерідко стомлює оточення. А надмірна сміливість і конфліктність нерідко лякає близьких людей.

На людину з даними психотипом легко вплинути, так як він легко погоджується з чужим судженням. При цьому погоджуватися він може з абсолютно протилежними міркуваннями, не помічаючи власної непослідовності. Слабка воля і яскраво виражена емоційність заважає такої особистості обзаводитися міцними зв'язками та рухатися кар'єрними сходами.

Гипертим не відрізняється співчуттям і розумінням. Він легко переносить чуже горе, а може і зовсім проігнорувати чиюсь біду. Тим не менш, в потрібний момент такий індивід здатний простягнути руку допомоги, особливо якщо знає, що в ньому дійсно потребують.

Такі люди дуже добрі по відношенню до інших. Вони не пошкодують власних сил і фінансів для потребуючу людину. Якщо ж їх добрі наміри не будуть оцінені, гипертимов це не збентежить і не образить. Здійснюючи добрі справи, вони не чекають похвали або відповідної допомоги.

Відмінними рисами такого індивіда є безкорисливість і не заздрісність. Але при цьому він абсолютно не має моральних обмежень, легко може зробити поганий вчинок і навіть порушити закон, але сильного жалю відчувати не буде.

Крім усього іншого, гипертимность відрізняється ненадійністю. Людина може легко дати обіцянку, але навіть подумати не його виконати. А якщо йому нагадати про зобов'язання, то можна почути масу виправдань і зізнань, чому обіцяне не було виконано.

Гипертим любить спілкування і потребує постійної уваги. Нерідко надмірна балакучість призводить до того, що такий індивід розповідає особисті речі абсолютно незнайомим людям. При цьому він може прикрасити події, не маючи при цьому корисливих цілей.

Це веселі і відкриті люди, які часто говорять неприємні речі. Наприклад, вони можуть грубо пожартувати в чиюсь адресу або розповісти вульгарну жарт. Крім того, ці особи спокійно ставляться до самоіронії і можуть пропустити повз вуха образа на свою адресу.

Ознаки прояву

Проявляється гипертимия ще в дитинстві і виражається в рухливості, балакучості, великий товариськості і метушливості. Такі діти люблять бути в центрі уваги і відрізняються пустощами, яке створює навколо гипертима багато шуму. Часто батьки не бачать в цьому нічого поганого, вважаючи це віковими особливостями дитини.

Помітити психологічний розлад батькам можуть допомогти вчителі, які постійно будуть скаржитися на непосидючість і непосидючість такого учня. Дитина легко засвоює інформацію і відрізняється великими здібностями, але зовсім не сприймає ніяких дисциплінарних правил.

У підлітковому віці гипертимность проявляється у вигляді постійного піднесеного настрою, відмінного самопочуття і здорового апетиту. Незважаючи на високу рухову активність протягом усього дня, підліток не потребує боргом відпочинку і не відчуває дискомфорту при недосипу.

Підлітки з гипертимным розладом часто стають причиною конфліктних ситуацій як з батьками, так і з однолітками. Викликати агресивну реакцію може будь мораль або розмова по душах. На жаль, боротися з такою поведінкою неможливо, так як такі діти не хочуть приймати нав'язані правила. Прагнення до самостійності нерідко призводить до того, що такі підлітки постійно тікають з дому.

Причини виникнення

Гипертимная акцентуація характеру може відбутися з різних причин. Тому перш ніж починати лікування, необхідно виявити фізіологічні та патологічні ознаки хвороби. Необхідно правильно оцінювати стан пацієнта і відстежувати реакції його організму протягом певного часу.

Підвищена збудливість часто є спадковим фактором. У батьків з холеристическим темпераментом дуже часто народжуються діти з гипертимностью. Постійне копіювання поведінки дорослих змушує дитину більш виражено розвивати в собі риси, властиві холерикам.

Нерідко на розвиток даного психологічного розладу впливають наступні фактори:

 • недоношеність;
 • внутрішньоутробна асфіксія;
 • швидкі або затяжні пологи;
 • важкі взаємини між батьками;
 • деспотичність одного з батьків;
 • фізична недорозвиненість.

  Щоб точно встановити гипертимность у дитини, необхідно звернутися до дитячого психолога або педіатра. Досвідчений фахівець уточнить цікавлячі його питання й виявить причини гіперактивного поведінки пацієнта. Також він проведе огляд дитини і перевірить його реакції і рівень розвитку, щоб оцінити його психологічний стан.

  Крім психологів і психіатрів, з такими хворими повинні працювати неврологи і ендокринологи. Це допоможе доповнити картину, що згодом допоможе створити план лікування.

  Класифікація

  Цей психотип може поєднувати в собі ознаки інших акцентуацій характеру. Найчастіше зустрічається кілька типів гипертимов.

  • Гипертимно-стенический – відрізняється нестійкою психікою, при якій людина ставить розваги на перше місце, жертвуючи іншими сторонами життя. Нерідко гипертивно-стеничный людина має тягу до алкоголю або наркотиків.
  • Гипертимно-истероидный – виникає на тлі постійних стресів. При цьому індивід відрізняється непередбачуваністю, обумовленої бажанням довести суспільству власну неперевершеність.
  • Гипертимно-афективний – виражається у запальному і агресивній поведінці, яке може спровокувати навіть незначне зауваження. Такий індивід характеризується ворожістю і конфліктністю, що примушує інших людей бачити в ньому справжнього психопата
  • Гипертимно-циклічний – обумовлений внутрішніми чинниками, які в залежності від ендогенного стану виражаються в хорошому або поганому настрої.
  • Гипертимный радикал – має надмірним оптимізмом і життєлюбством, що нерідко призводить до недооцінки негативних наслідків тих чи інших подій. Таких людей визначає жива міміка і розмашисте жестикуляція.
  • Гипертимно-педантичний – відрізняється сповільненістю реагування на зовнішні подразники. Цей тип визначає пунктуальних і сумлінних людей, які часто ставлять перед собою завдання, що перевищують їх можливості.
  • Гипертимно-эксплозивный – проявляється частими спалахами гніву і роздратування. Такі люди не вміють гідно переживати невдачі і починають обурюватися з приводу. Поєднання гипертимных і эксплозивных чорт часто відбувається через черепно-мозкових травм або з-за перенесеного в юнацтві маніакально-депресивного психозу.

  Вікові особливості

  Характер гипертима змінюється протягом кількох років. Риси, притаманні дитині, часто видозмінюються в дорослому віці. Так, якщо гипертимический синдром у дітей виражається в балакучості і яскравою фізичної та емоційної активності, то підлітки, крім цих якостей, починають проявляти агресію і відторгнення.

  В юнацькому віці такі особистості виділяються веселою вдачею і товариськістю. Але будь-яке зовнішнє вплив може викликати у них протест, який виражається в разъяренности. Зазвичай така реакція відбувається у гипертимов з-за зайвого контролю і нав'язування їм чужої думки.

  У зрілому віці поведінка такого індивіда залежить від того, як пройшов його підлітковий вік. Якщо в юнацтві він ніким не контролюється, то ставши дорослою людиною, стає більш відповідальним і самостійно вчиться виправляти власні помилки. А ось тотальний контроль над такою дитиною призведе до того, що доросла людина пристрастится до алкоголю чи наркотиків або почне вести безладний спосіб життя.

  У любові люди з даними психотипом виявляють легкість і невимушеність. Чоловіки гипертимы у відносинах з жінками стають веселими та яскравими супутниками, здатними прикрасити всі аспекти життя коханої. А ось жінки гипертимы можуть відкрити для партнера нові відчуття, які він випробує, спробувавши нові захоплення і заняття.

  Взаємовідносини з гипертимом

  Виявивши у дитини синдром гипертимности, батьки повинні правильно вибудувати взаємини всередині сім'ї. Головне, що вони повинні зробити, – це створити затишну та дружню атмосферу в домі. Не можна голосно з'ясовувати відносини і тим більше втягувати в дорослі розбирання дитини.

  Щоб згладити збудливість і активність дитини, необхідно приділяти йому достатньо уваги. Наприклад, потрібно частіше здійснювати спільні прогулянки, разом робити уроки, а також відвідувати тихі і спокійні заходи. Шум і метушня лише порушать нестійку психіку.

  Ні в якому разі не можна бити дитину з даним типом психологічного типу. Встановлення суворих правил і норм також не призведе ні до чого хорошого. Це ж стосується і взаємин з дорослими людьми, страждаючими гипертимным синдромом.

  Від таких людей потрібно вимагати конкретних дій, щоб не перевантажувати їх. При цьому вимога має бути озвучено у формі прохання, інакше гипертимы висловлять протест.

  Для того щоб люди з даним синдромом знайшли своє місце в житті і стали успішними, їм необхідно вибирати професії, пов'язані з діяльністю і спілкуванням. Наприклад, вони можуть стати відмінними аніматорами, провідними заходів, туристичними гідами та експедиторами. Завдяки ораторським здібностям і доброму почуттю гумору гипертимы можуть домогтися успіху в цих професіях.

  Корекція поведінки

  Коригування характеру людини з гипертимическим розладом психіки повинна відбуватися поступово. Для цього йому необхідно виконувати наступні дії:

  • час від часу необхідно наводити порядок у своїй кімнаті;
  • вчитися доводити розпочате до кінця в будь-якій діяльності;
  • почати вести щоденник, в якому будуть вказані всі плани на майбутній день.

  Крім цього, гипертиму необхідно навчитися вести себе невимушено в будь-якій ситуації. Для цього потрібно намагатися стримувати свою агресію і спокійно реагувати на зовнішні подразники.

  Такі люди повинні навчитися робити все поступово, нікуди не поспішаючи. Наприклад, можна почати вишивати або вчиняти будь-яку іншу роботу, що вимагає уважності і неспішності.

  Так як людина з гипертимическим синдромом не відрізняється високою відповідальністю і легко може забути про дану обіцянку, йому варто почати ставити нагадування в телефоні або наклеювати стікер з обіцянкою на чільне місце.

  Про те, який тип особистості є гипертимным, дивіться у наступному відео.