Як правильно і грамотно написати пояснювальну записку на роботі начальникові, директорові з приводу відсутності на робочому місці, помилки, скарги, проступку, пригоди, за фактом порушень після перевірки: зразок, шаблон, інструкція з написання

Правильно складений документ, який пояснює причину помилок у роботі або порушень трудової дисципліни, дозволяє працівникові виправдати свої дії, а керівникові — визначити ступінь провини підлеглого.

Зміст

Як би не намагалися працівники різних сфер, на виробництві, в офісі, на будівництві, у конторі або відділі, рано чи пізно у кожного з них виникає ситуація, в якій доводиться пояснити свої дії (або бездіяльність) роботодавцю, оформивши думки в письмовій формі.

Документ, що пояснює причини якоїсь події, події чи вчинку працівників, називається «пояснювальна записка» (скорочено – «пояснювальна»).

Наявність пояснювальної дозволяє з'ясувати всі обставини, при яких були зроблені помилки чи провини, визначити вину працівника в пригоді.

Як правильно і грамотно написати пояснювальну записку на роботі начальнику, директору

Які причини для пояснювальної записки на роботі?

Причин, за якими керівник може зажадати підлеглого описати подію в пояснювальній записці, досить багато. Серед найпоширеніших:

 • запізнення
 • неявка
 • відсутність на роботі
 • самовільний відхід до закінчення робочого дня (зміни)
 • відмова від виконання обов'язків
 • помилки в роботі
 • невиконання посадових обов'язків
 • виявлення комісією порушень, перевіркою
 • порушення трудової дисципліни

Не варто відразу сприймати «в штики» пропозицію керівника написати пояснювальну. Написана пояснювальна виклад працівником власного бачення ситуації. Цей документ не дозволить начальству трактувати все по-своєму і покарати невинного підлеглого.

ВАЖЛИВО: Кримінальний Кодекс Росії попереджає, що свідчити проти самого себе, ніхто не зобов'язаний. Тому, якщо викладені в пояснювальній факти підтвердять вину працівника, писати її він не зобов'язаний.

Якщо керівник не отримав пояснювальну через 48 годин після того, як працівника попросили її надати, він має право застосувати дисциплінарне покарання.

ВАЖЛИВО: Всі пояснювальні «підшиваються» до особової справи працівника і зберігаються 75 років.

Які причини для пояснювальної записки на роботі?

На чиє ім'я пишеться пояснювальна записка працівника на роботі?

Дізнатися, на чиє ім'я слід писати пояснювальну записку, може кожен працівник. Для цього достатньо зазирнути в «Правила внутрішнього трудового розпорядку». Там чітко позначені керівники, в чийому безпосередньому підпорядкуванні перебуває працівник. Пояснювальна повинна бути написана на ім'я одного з цих людей.

Якщо група робочих зібрана із різних підрозділів, то всі ці люди на час виконання трудового завдання підпорядковуються керівнику групи. Отже, керівник може вимагати пояснювальну записку, яка буде написана на його ім'я.

На чиє ім'я пишеться пояснювальна записка працівника на роботі?

Як правильно почати, закінчити пояснювальну записку, що написати в поясненні: правила написання пояснювальних записок, інструкція з написання

Строгих правил оформлення пояснювальної не існує, форма документа щодо вільна. Але існує декілька умов, які потрібно виконати при написанні:

 • Зверху в правому куті позначають, кому і від кого призначена записка (з зазначенням ПІБ, посади та назви підприємства).
 • Посередині рядка: «Пояснювальна».
 • Далі, з абзацу, сам текст у вільній формі із зазначенням точного часу, дати і обставин події (від першої особи).
 • Після тексту пояснювальної працівник має право розмістити додатки, в яких коротко зібрані факти, що підтверджують його невинність.
 • Нижче, починаючи з лівого кута: посада працівника, далі – підпис і розшифровка.
 • Останній, в лівому кутку, ставиться дата – день, коли складається пояснювальна.

ВАЖЛИВО: Викладаючи в пояснювальній причини події, працівнику бажано дотримуватися офіційно-ділового стилю, без використання ненормативної лексики. У той же час вимагати від підлеглого певного стилю або стислості тексту некоректно.

Правила написання пояснювальних записок, інструкція з написання, шаблон

Уникнути пояснень перед начальством з приводу відсутності на робочому місці не вдасться. Керівництво цілком правомірно вимагає написати пояснювальну записку, адже невихід на роботу без поважної причини є порушенням трудової дисципліни.

У пояснювальній записці необхідно вказати причину відсутності. Бажано, якщо вона виявиться поважної, а ще краще – якщо працівник зможе надати документи, що підтверджують відсутність на робочому місці. Це можуть бути довідки, чеки або інші офіційні папери з датою і часом відсутності працівника, підтверджені підписом і печаткою.

ВАЖЛИВО: не Можна давати неправдиву інформацію, вказувати невірні факти, адже роботодавець може перевірити отримані в пояснювальній дані.

Найбільш часто причиною відсутності на роботі у пояснювальних вказують:

 • хвороба або необхідність терміново відвідати лікаря
 • аварія, поломка автомобіля
 • погодні умови
 • необхідність терміново усунути наслідки затоплення в квартирі

Зразок пояснювальної з приводу відсутності на робочому місці:

 1. ПІБ керівника у правому кутку зверху (наприклад: «Директору ТОВ «Південний берег» Самуилову Олександру Олексійовичу».
 2. Рядком нижче – свої дані: «від бухгалтера Силиной Наталії Тимофіївни».
 3. Нижче по центру: «Пояснювальна».
 4. Наступного рядка з абзацу: «28.02.2018 року я була відсутня на роботі у зв'язку з тим, що у сусіда зверху прорвало трубу, і моя квартира виявилася затопленою. Виявила я це в 8.00. Відразу ж викликала ремонтну бригаду і намагалася врятувати від псування власне майно. Бригада робітників приїхала через півтори години після мого дзвінка, а до роботи по усуненню течі вони почали близько 10.00. Ремонт був закінчений в 13.30. Так як мій робочий день триває до 14.00, приїхати на роботу я не встигла. До пояснювальної додаю довідку з Жеку, що підтверджує прорив труби опалення і факт проведення її ремонту».
 5. Останній рядок: «1.03.2018 р , підпис, Сіліна Н.Т.»
Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу відсутності на робочому місці

Як правильно написати пояснювальну, пояснювальну записку, щоб не покарали: поради

Уникнути покарання за порушення допоможе правильно складена пояснювальна.

ВАЖЛИВО: Існує думка, що працівник, який пише «пояснювальну» записку, вже погоджується з тим, що надалі його звинуватять у тому, що сталося. Але якщо написати «пояснювальну» або «роз'яснювальну» — він буде визнаний невинним. Це помилка, тому не варто придумувати нові назви для пояснювальної записки, а краще грамотно скласти текст.

Успіх пояснювальної записки залежить від точності дотримання таких правил:

 • Інформація повинна чітко і стисло пояснювати ситуацію.
 • Стиль записки повинен бути діловим. Недоречні в тексті пояснювальної витіюваті фрази, красномовні обертів.
 • Ні в якому разі не можна намагатися перекласти свою провину на іншого працівника або приховати значимі факти.
 • В кінці оповідання будуть доречні вибачення і обіцянки надалі бути уважніше.
 • Слід використовувати для написання пояснювальної чистий аркуш, писати розбірливо і акуратно.

ВАЖЛИВО: Складаючи текст пояснювальної, краще утриматися від вживання слів, правопис яких виникають сумніви. Необхідно переконатися, що при написанні не допущені помилки, або замінити це слово синонімом.

Як правильно написати пояснювальну, пояснювальну записку, щоб не покарали

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу помилки: зразок, шаблон, приклади

Якщо працівник допустив помилку, йому доведеться написати пояснювальну, незалежно від того, що стало причиною його неуважності. Більшість помилок на роботі відбуваються із-за втоми, стресу, неуважність чи брак досвіду. Будь-яку з цих причин можна вказати в пояснювальній записці. Головне, в кінці записки пообіцяти надалі бути уважніше, а в житті докласти зусилля до того, щоб подібне більше не повторилося.

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу помилки: зразок, шаблон, приклади
Як написати пояснювальну записку на роботі

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу скарги: зразок, шаблон, приклади

Пояснювальна записка

 

Скаргу на працівника можуть залишити клієнти, незадоволені рівнем обслуговування та якістю наданих послуг. Пояснювальну з приводу скарги писати складніше, ніж пояснювальну за будь-якого іншого приводу.

Текст записки повинен розкривати проблему, правдиво описувати ситуацію і виправдовувати працівника. З іншого боку, у пояснювальних подібного роду обов'язково повинні бути присутніми слова каяття і обіцянку надалі не допускати подібних ситуацій.

Але що писати, якщо ініціатором конфлікту став саме клієнт, а своєї провини у трагедії працівник не бачить?

 • Слід добре обміркувати своє пояснення або порадитися з юристом.
 • Не потрібно зізнаватися в тому, що неможливо перевірити і довести.
 • В тексті можна згадати про доброчесності і старанності працівника, відсутність у нього дисциплінарних покарань в минулому.
 • Звернути увагу роботодавця на наявні пом'якшувальні обставини.
 • Зробити собі ксерокопію пояснювальної.

ВАЖЛИВО: Якщо у пояснювальній будуть описані об'єктивні обставини, що виправдовують працівника в ситуації, що склалася, з великою ймовірністю йому вдасться уникнути покарання.

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу проступку: зразок, шаблон, приклади

Дисциплінарний проступок – невиконання або недостатнє (неналежне) виконання трудових обов'язків без поважних на це причин. Покарання за вчинення проступку передбачено у статті 192 ТК РФ:

 • зауваження
 • догану
 • звільнення

Для працівників прокуратури, митниці та держслужбовців закон передбачає більш суворі покарання, серед яких позбавлення звань, пониження в чині, попередження про невідповідність та інші.

Але щоб покарати працівника за проступок, роботодавцю доведеться довести:

 • неправомірність дій працівника
 • сам факт вчинення проступку працівником
 • вину працівника

Тому, при написанні пояснювальної, працівникові потрібно обдумати кожне своє слово. В іншому випадку, роботодавець зможе використовувати навіть саму маленьку «зачіпку», щоб покарати підлеглого за провину.

ВАЖЛИВО: не Можна притягати працівника до відповідальності за проступок, якщо у документі ознайомлення з положенням, яке він порушив, немає його підпису.

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу проступку: зразок, шаблон, приклади

Пригода на робочому місці – ненавмисна, раптова зупинка процесу, яка може спричинити травми, смерть, втрату матеріальних засобів або інший збиток.

В залежності від виду події і провини в ньому працівника, послідує покарання. У кращому випадку це буде догана та позбавлення премії, а в гіршому – звільнення.

У пояснювальній слід правдиво описати подію, зазначивши свою роль. При цьому важливо точно вказувати час. В деяких випадках текст краще складати разом з юристом.

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу події: зразок, шаблон, приклади

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу за фактом порушень після перевірки: зразок, шаблон, приклади

Якщо перевірка на роботі виявила порушення, уникнути пояснень у письмовому вигляді не вдасться. А от залишитися безкарним можна, тільки в тому випадку, якщо такі порушення були виявлені вперше, а сам працівник користується довірою і повагою.

У будь-якому випадку, в пояснювальній потрібно покаятися і пообіцяти, що в майбутньому порушення будуть виправлені і більше ніколи не повторяться.

Однак якщо порушення були виявлені не вперше, сподіватися нема на що – заслужене покарання не змусить себе довго чекати, незалежно від того, що написано у записці.

Як написати пояснювальну записку на роботі з приводу за фактом порушень після перевірки: зразок, шаблон, приклади

Написати пояснювальну записку зовсім не складно, тим більше, що якась особлива форма для неї не потрібно. Але достовірність і стислість тексту, щирість, акуратність листи і відсутність граматичних помилок можуть допомогти уникнути покарання або пом'якшити його.

Відео: Як правильно і грамотно написати пояснювальну записку на роботі?