Як правильно писати записки за здоров'я та за упокій в Церкві: зразок, скачати. Як правильно подати записку і як часто можна подавати записки за здоров'я та за упокій в Церкві, Храмі?

Зразки записок про здоров'я і упокій.

Зміст

Існує категорія людей, яка ходить у храми лише зрідка. Це пов'язано з тим, що вони просто не знають, як вести себе в Церкві. Насправді ж, відвідання цього святого місця не вимагає нічого особливого. Все що потрібно для відвідування храму — правильна одяг і позитивний настрій.

Беззаперечним забороною для відвідування цих місць є алкогольне та наркотичне сп'яніння. Тому сміливо ходити в церкву і просите Всевишнього здоров'я і благополуччя для всіх своїх живих родичів і заспокоєння для померлих. Як правильно подавати і оформляти записки за здоров'я та упокій ми поговоримо в нашій статті.

Які бувають записки Церква про здоров'я і як вони виглядають: види, зразки, скачати бланк

Записка про здоров'я №1
Записка про здоров'я №2
Записка про здоров'я №3

У стародавні часи як такої записки за здоров'я не існувало. Найчастіше при храмі служив чернець або черниця, які вели спеціальний зошит, куди і записували імена тих, про кого треба молити Бога.

Це було пов'язано з тим, що до XVIII століття мало людей вміли писати і читати. Але по мірі того, як люди ставали грамотніше, в церковному побуті з'явилися спеціальні записки, які можна було заповнити власноруч.

Як правило, вони мають запам'ятовується червону окантовку, яка символізує життя. Така записка вважається одноразової, тому кожен раз, коли ви будете замовляти службу про здоров'я ваших рідних вам, доведеться купувати новий бланк.

Види записок про здоров'я:

 • Проста записка. Священнослужитель згадає імена зазначених у ній людей на звичайному Богослужінні. Як правило, робиться це лише один раз.
 • Рекомендована записка. Батюшка просити про здоров'я людей двічі. Перший раз на Богослужінні, а потім повторно під час молитви перед Престолом. У цьому випадку просить обов'язково повинен написати у верхньому куточку записки слово «замовна».
 • Записка на Проскомидию. Вважається найсильнішою з усіх вищезазначених. У цьому випадку про здоров'я і благополуччя людей будуть просити на літургії.
 • Молебень. Даний вид записки припускає, що священнослужитель буде звертатися безпосередньо до обраного вами святому. Для того щоб він не помилився, вам треба буде вказати ім'я Святого у верхньому куті записки (наприклад, молебень Миколі Чудотворцю).
 • Річне, піврічне поминання. Як правило, в цьому випадку імена людей заносяться в спеціальну книжечку, яка називається синодик. Після заповнення вона віддається священнослужителю, і він протягом 6-12 місяців молить Бога про людей на кожному Богослужінні.

Записка про здоров'я: кого писати першим?

Зразок заповнення записки за здоров'я

Що стосується того, кого першим вписувати в записку про здоров'я, то єдине, на чому наполягає Церква, першими в ній повинні бути згадані священнослужителі (якщо, звичайно, у вашій родині такі є). У цьому випадку, крім їх імені, обов'язково вказується церковний сан. Якщо говорити про простих людей, то найчастіше просять розташовують їх за віком, починаючи з найстаршої, закінчуючи наймолодшою. Так, поступати таким чином можна, адже від місця в списку точно не залежить кількість Божої Благодаті, яку в результаті отримає людина.

Тому якщо вам хочеться, щоб першим у списку був маленький дитина, тоді сміливо розташовуйте його ім'я в першому рядку. Але пам'ятайте, що в одну записку можна вписати нескінченне число родичів. Найчастіше такі бланки мають або 10, або 15 окремих граф. Тому при покупці готової записки обов'язково подивіться вистачить вам місця. У випадку якщо ви бачите, що однією вам буде мало, тоді заповніть відразу дві і передавайте їх священикові з проханням згадати всіх рідних в одному Богослужінні.

Як правильно писати імена в записці про здоров'я: правила, приклад

Імена записку про здоров'я вписуються в родовому відмінку

Відразу ж хочеться сказати, що імена у записці повинні бути написані максимально розбірливим почерком. У випадку якщо ви напишете їх дуже дрібно і кострубато, то в підсумку священнослужитель не зможе правильно їх прочитати, а значить людина, якій ви бажаєте добра не отримає Божої Благодаті. Тому ні в якому разі не поспішайте і прописуйте всі букви максимально правильно і по можливості крупним почерком. Також у цьому випадку можливе використання великих друкованих літер.

Запам'ятайте, усі імена повинні бути вписані у родовому відмінку та відповідати на питання «кого?», наприклад, Владислава, Володимира, Людмили. Крім цього, варто враховувати, що в записку про здоров'я не можна вписувати звичні нам скорочені імена. У разі якщо в побуті ви називаєте свого близької людини Сашею, то записку вам треба буде вписати повне ім'я Олександр. В ідеалі священики радять використовувати для прохань про здоров'я церковні імена, дані людям при хрещенні. Тому буде краще, якщо ви дізнаєтеся, як звучить церковне ім'я і впишіть в записку саме його.

Як правильно написати записку про здоров'я дитини, діви, вагітної жінки?

Рекомендації щодо написання записок про здоров'я для вагітних жінок і дітей

Як ви вже, напевно, зрозуміли, записки про здоров'я треба подавати з урахуванням певних правил. Так, у них ніколи не вказується прізвище і по батькові людини, а також ступінь споріднення. Пов'язано це з тим, що Бог і так знає, хто кому і ким доводиться, тому і немає потреби уточнювати це у проханні. Єдине, що ви повинні пам'ятати, що для дітей і жінок існують певні позначення. Так, наприклад, дітей до 7 років в записках треба згадувати як немовлят (немовля Сергія).

Діток від 7 до 14 років називають отроками, тому записку їх треба вписувати отр. Євгенія. Перед ім'ям вагітної жінки треба поставити слово непраздная або плодоносна, і тоді Всевишній буде знати, що ви просите не за одного, а двох чоловік. У випадку з вагітними краще всього замовляти спеціальний молебень і звертатися до певному Святому. Це може бути Тихвинская ікона Божої Матері або святі Петро і Февронія. Як правильно оформляти такі записки ми згадували трохи вище.

Як правильно написати записку Ксенії Блаженної про здоров'я?

Записка Ксенії Блаженної про здоров'я

Тому більшість людей з великою надією приїжджають в каплицю, в якій вона похована і благають її про допомогу. Для того щоб звернутися до Ксенії Блаженної не треба особливого бланка. Ви можете написати записку на звичайному аркуші білого паперу, просто зробити це максимально щиро.

Рекомендації щодо написання записки:

 • Для початку від чистого серця помоліться Богу і самою Святою
 • Починати своє звернення найкраще зі слів Ксенія Блаженна Ксенія Петербурзька або
 • Далі, розбірливим почерком опишіть своє прохання (повернути здоров'я або зцілити від важкої хвороби)
 • Потім впишіть в записку повні імена тих людей, про яких просіть
 • В кінці свого прохання обов'язково напишіть слово Амінь, і ще раз від щирого серця помоліться Богу і самої Ксенії Блаженної
 • Після цього записку можна буде віднести в спеціально відведене місце для прийому подібних прохань

Як правильно подати записку про здоров'я?

Подається записка про здоров'я в церковній крамниці

У деяких храмах передбачені спеціальні місця, в яких можна залишати записки про здоров'я. Людина просто залишає їх там і, помолившись, йде. Кожен день прохання звідти забираються і під час Богослужіння всі імена обов'язково зачитуються. Але пам'ятайте, щоб ваше прохання було сприйнято правильно, подавати його треба, дотримуючись деяких правил.

Ви завжди повинні просити здоров'я близьким людям зі спокійною душею і чистими думками. Крім цього, не забувайте, що звертатися до Бога п'яним, вважається великим гріхом. Тому по можливості відмовтеся від повного вживання спиртних напоїв за 3 дні до походу до церкви.

За кого можна подавати записки в церкві, а за кого не можна?

Подаються записки за здоров'я виключно за хрещених людей

Церква дотримується суворих правил в плані того, за кого можна подавати записки за здоров'я та упокій, а за кого не можна. За церковними канонами можна просити тільки за хрещених людей всіх віків. Якщо чоловік хрещений, значить він має Ангела-Охоронця, який і донесит до Бога всі людські молитви.

А ось за людей, які не пройшли обряд хрещення не буде молитися ні одна церква. Священнослужителі аргументує це тим, що чоловік не отримав церковне ім'я, а значить Всевишній просто не буде знати кому посилати Благодать.

Крім цього, подавати записки можна за:

 • Ще ненародженої дитини (після появи на цей світ його обов'язково повинні охрестити)
 • Нехрещених самогубців (просити про прощення можна тільки після отримання спеціального дозволу)
 • Людей, яких причисли до лику Святих (вони вже мають Божу Благодать і діляться нею з іншими)

Чому не можна подавати записки за нехрещених і самогубців?

Для Всевишнього самогубці і нехрещені є грішниками

Серед простих людей побутує думка що на Радоницу можна просити про упокій нехрещених і самогубців. Насправді ж це зовсім не так. Церква вважає, що і одні і інші не можуть отримати прощення за причини того, що вони грішні перед Богом.

Таких людей вони вважають грішниками, душі яких ніколи не зможуть знайти спокій. За Божими законами людина не має права позбавляти життя себе самого. Тому якщо він зважується на такий крок, то це вказує на те, що самогубець не вірить в те, що Всевишній здатний допомогти йому розібратися з мирськими проблемами. Крім цього, вважається, що на такий крок наважуються слабкі люди, нездатні нести світло іншим.

Вважається що й після смерті вони не знаходять спокій, тому і далі продовжують мучитися від невирішених проблем. Таких людей ніколи не відспівують і ховають в стороні від інших. Єдине що священнослужителі радять родичам таких людей, регулярно просити за них прощення у Бога в домашніх молитвах.

Які бувають записки в Церкву за упокій, як вони виглядають: види

Види записок про упокій

Зовні готова записка про упокій практично всім схожа бланком, який використовується для прохань про здоров'я людини. Єдиним їх відмінністю є чорна траурна окантовка. Саме по ній необізнані в церковних правилах люди і розуміють, яку записку краще використовувати.

Види записок про упокій:

 • Проста записка. В цьому випадку ім'я померлого буде згадано лише один раз на найближчому Богослужінні.
 • Сорокоуст. Молитва вважається сильнішою так, як читається під час літургії. Просити про померлого 40 днів поспіль.
 • Постова записка. Її подають у день початку Великого Посту. У цьому випадку просити за покійного будуть аж до Середи Страсного Тижня.
 • Панахида. Подають її на 3, 9 і 40 день після смерті, а також не день народження і день імені. У цьому випадку просить обов'язково повинен бути присутнім при молитві і від чистого серця молиться разом зі священиком.

Як правильно написати записку про упокій, як писати імена: приклад

Записка про упокій: приклад

Записка про упокій подається на всіх православних хрещених людей, які померли природною смертю, тобто від хвороби або внаслідок нещасного випадку. Також дозволяється просити про заспокоєння людей, які були вбиті. В разі якщо ви будете писати таку записку від руки, тоді обов'язково намалюйте в самій верхній частині аркуша православний хрест, а трохи нижче розмістіть напис «за упокій».

Після цього можете приступати до прилученню імен. Їх треба вписувати в родовому відмінку, по можливості максимально розбірливо. Крім імені в записці можна вказувати регалії покійного, наприклад, священик чи воїн (якщо людина має відношення до військової служби).

У випадку якщо ви просите у Всевишнього про нещодавно померлу людину, то перед його ім'ям обов'язково треба написати новопреставлений. Перед ім'ям людини, яка за життя заслужив вічне поминання пишуть слово пріснопам'ятний. Приклад такої записки ви можете побачити на картинці, розміщеної німого вище.

Як правильно і коли подавати записки про упокій?

Подавати записки про захват найкраще в Батьківські суботи

Подається запуску про упокій також, як і записка про здоров'я або в церковній крамниці, або в спеціально відведеному місці. Залишати її теж бажано в першій половині дня і, тоді ім'я вашого близької людини обов'язково зачитають під час найближчого Богослужіння. Що стосується того, кого не можна згадувати в таких записках, то і в цьому випадку категорично заборонено вписувати в них нехрещених людей і атеїстів, які не вірили в Бога.

Всі вони є великими грішниками, тому, вписавши їх у поминальний лист, ви візьмете на себе частину їхнього гріха. Про таких людей краще молитися вдома і заради списання їх душі подавати милостиню всім спраглим допомоги. Подавати такі записки краще в спеціально відведені для цього дні.

Отже:

 • Троїцька Батьківська субота
 • Субота м'ясопусна
 • Дмитрівська Батьківська субота
 • День Усікновення глави Іоанна Предтечі
 • Батьківські суботи тижня Великого Посту
 • Радониця

Як часто можна подавати записки за здоров'я та за упокій в Церкві, Храмі?

Подавати записки в Церкві можна перед будь-яким Богослужінням

Багатьох людей цікавить питання, як часто можна подавати записки за здоров'я та упокій. Деякі православні вважають, що надто часто турбувати Всевишнього не можна, тому звертаються до нього тільки в тому випадку, якщо людина захворіла чи вже помер. Насправді ж, церква не обмежує людей у поданні таких записок.

Зважаючи на це, якщо вам хочеться піти і попросити Бога про свою близьку людину, тоді зробіть це. Але все ж при цьому, найбільш сприятливими днями для звернення до Всевишнього вважаються дні народження та дні імені за церковними Святцями.

Відео: Записки за здоров'я та за упокій. Просфора і молитва про ближнього