Скільки материків і частин світу на планеті Земля: їх назви, карта. Скільки материків, континентів і океанів на Землі і як вони називаються?

Наша рідна планета Земля складається з материків, які омиваються океанами. Вчені вважають, що утворилася наша планета 4,5 мільярда років тому, а життя, через 600 млн років після утворення планети. З тих самих пір вона постійно змінюється.

Вся поверхня нашої планети складається з води і суші. Вода займає 2/3 поверхні Землі, а на тверду частину припадає лише 29%. Суша складається з материків і островів. Водна частина поверхні ділитися на океани, моря, озера і річки.

Скільки материків на Землі і як вони називаються?

Материк — це частина твердої поверхні нашої планети, який з усіх сторін омивається водою. Іноді ці частини Землі називають континенти. Материки розташовані досить рівномірно. Всього їх шість. Вони називаються Євразія, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Австралія і Антарктида.

ВАЖЛИВО: Не так давно вчені засумнівалися в тому, що материків всього шість. Останні дослідження показують, що їх число сьогодні може поповнитися ще одним континентом.

ЄВРАЗІЯ. Самим великим материком на Землі є Євразія. Її площа займає 36% всієї твердої поверхні і становить близько 55 млн квадратних кілометрів. Уральські гори ділять континент на дві частини світу: Європу і Азію. Найбільшу частину Євразії займає Росія.

Євразія

Спочатку материк називали Азія. Цей термін ввів німецький вчений-енциклопедист Олександр Гумбольдт в кінці XVIII століття. Термін «Євразія» з'явився у науковій літературі у 1880 роках з подачі австрійського геолога Едуарда Зюсса.

Материк утворився після розколу протоконтинента Лавразія на дві частини: Північну Америку і Євразію.

Євразія кілька фактів:

 • Тибет – найвища точка світу
 • Западина Мертвого моря – найнижча точка у світі
 • Оймякон – найнижча точка у світі
 • Босфор – самий вузький протоку в світі
 • Євразія – батьківщина великих цивілізацій
 • В Євразії розташовуються всі кліматичні зони
 • Населення Євразії – 4,5 млр осіб (75% населення нашої планети)

АФРИКА. Другим за площею материком на Землі є Африка. Площа цього континенту – 30 млн квадратних кілометрів (6% суші). Більшість вчених сходяться на думці, що Африка є колискою нашої цивілізації.

Термін «афрі» ввели жителі древнього Карфагена. Їм вони називали людей, що мешкали недалеко від міста. Швидше за все термін походить від фінікійського слова «afar»пил. Римляни, що розбили Карфаген, назвали Африкою свою нову провінцію. Після чого Африкою стали називати довколишні землі, а згодом і весь континент.

ЦІКАВО: Деякі вчені вважають, що назва Африка могло з'явитися від латинського слова «aprica» (сонячний). Історик Лев Африканський вважав, що термін міг утворитися від грецького слова «φρίκη» (холод). Буква «α-» додана на початку цього терміна перекладається як «без» — «без холоду». Російський письменник-фантаст і вчений-палеонтолог Іван Єфремов вважав, що слово «Африка» походить із стародавнього мови Та-Ким (ін-єгипет. «Афрос»пінна країна).

Африка

Майбутній материк Африка займав суперконтиненте Гондвана центральне місце. Коли плити цього материка розійшлися, Африка набула сучасні обриси.

Самим унікальним місцем Африки безперечно є пустеля Цукру. За площею вона посідає 9 млн квадратних кілометрів, що більше площі США) й охоплює десять країн. При цьому, з кожним роком територія пустелі зростає. Більшу частину пустелі займає не пісок, а камені і галька.

Цукру найжаркіша пустеля в світі (її поверхня може прогрітися до 80 градусів), але під нею розташовується величезне підземне озеро (375 квадратних кілометрів). Завдяки якому в Сахарі можна зустріти оазиси.

Африка кілька фактів:

 • В Африці є місця, де досі не ступала нога людини
 • На цьому континенті зустрічаються племена з найвищими і найнижчими жителями Землі
 • Охорона здоров'я в африканських країнах знаходиться на найнижчому рівні. З-за цього середня тривалість життя на цьому континенті 48-50 років
 • В Африці розмовляють 2000 мовами. Найпопулярнішим з них є арабська
 • На цьому континенті великі запаси золота і алмазів. В Африці видобувають половину всього золота
 • До 80% ВВП країн Африки припадає на землеробство. Найпопулярнішими вирощуваними культурами є какао, кава, фініки, арахіс і каучукові дерева

ПІВНІЧНА АМЕРИКА. У північній частині Західного півкулі розташовується Північна Америка. Площа цього континенту займає 20 млн километров2. Причому практично вся територія материка поділена між Канадою і США. Хоча материк складається з територій 24 країн. Континент був відкритий в 1502 році.

Вважається, що Америку відкрив італійський мандрівник Амеріго Веспуччі. В честь нього і був названий материк. Це запропонували зробити німецькі картографи Мартін Вальдземюллер і Матіас Рингман. Перша карта світу, в якій цей материк був позначений як Америка, з'явилася в 1507 рік.

Північна Америка

 

ЦІКАВО: Є відомості, що Веспуччі не був першовідкривачем цього континенту. За довго до нього це зробили скандинавські вікінги на чолі з легендарним вождем Еріком Рудим. У 986 році вони досягли берегів Америки. Але, вважається, що вікінги заздалегідь знали куди плисти. А значить, про нових землях вони дізналися знали від когось іншого.

Як і всі інші материки, Північна Америка була утворена після розколу плит суперконтинентів. Спочатку, частини плит утворюють сучасну Північну Америку перебували у складі суперконтиненту Пенгея. Потім від нього відкололася Лавразія і вже з цього протоконтинента утворилися Північна Америка та Євразія.

Північна Америка кілька фактів:

 • До цього материка належить найбільший острів на нашій планеті – Гренландія
 • Гавайська гора Мауна-Кеа вважається найвищою у світі. Її висота вище Джомолунгми на 2000 метрів
 • Найбільшою адміністративною будівлею у світі вважається Пентагон
 • В американському штаті Айова працює найбільший в світі завод попкорну
 • Середньостатистичний мешканець континенту проводить 90% свого вільного часу в приміщенні

ПІВДЕННА АМЕРИКА. Континент, який переважно розташовується в Західному і Південному півкулях нашої планети. Материк займає близько 18 млн квадратних кілометрів. На ньому проживає понад 400 млн осіб.

У крейдовому періоді стався розкол суперконтинета Пангея. Від нього відкололася Гондвана. Цей протоматерик потім розпався на Африки, Австралії, Антарктиди і Південну Америку.

Частина Південної Америки відкрив Колумб. Саме він першим з європейців припустив наявність великого материка.

Південна Америка

Південна Америка кілька фактів:

 • Найбільшою країною Південної Америки є Бразилія
 • Через цей континент протікає найбільша річка світу — Амазонка
 • У Південній Америці знаходиться найбільший водоспад світу — Анхель
 • Столиця Болівії місто Ла-Пас вважається самої високогірної столицею світу
 • У Чилі розташовується пустеля Атакама, в якій ніколи не буває опадів
 • У Парагваї досі можна дуелі
 • У Південній Америці живуть самі великі жуки в світі – жуки-дроворуби, найбільші метелики – агрипини, самі маленькі мавпи – ігрункові і самі отруйні жаби – красноспинная отруйна жаба

АВСТРАЛІЯ. Материк, розташований у Східному і Південному півкулях нашої планети. Всю його територію займає одна країна. Яка має таку ж назву – Австралія.

Материк був відкритий голландськими мореплавцями в XVII столітті. Ст. Янсзон у 1606 виявив наявність нової землі в Кораловому морі. Це був півострів, який згодом назвали Кейп-Йорк. Мореплавці визначили, що ця ділянка суші є лише її невеликої частини. І назвали її Невідома Південна Земля (Terra Australis Incognita). Коли легендарний Джеймс Кук повністю обстежив ці землі їх назва скоротилася до «Австралії».

Площа цього материка становить 8 млн кілометрів. Або 5% від загальної площі суші. Третину території материка займає пустеля.

Австралія

Австралія кілька фактів:

 • На континенті дуже маленька щільність населення. З-за цього її вказують не числом людей на квадратний кілометр, як в інших материках, а в числі квадратних кілометрів на людину
 • В Австралії побудована найдовша дорога в світі. Її довжина 145 км, вона проходить по пустелі Налларбор
 • Паркан Дінго є самим довгим парканом у світі. Його довжина (5400 км) більше Великої Китайської стіни в два рази

АНТАРКТИДА. Назва «Антарктида» утворено від слова «ἀνταρκτική» (грец. навпаки Арктики). Вперше термін з'явився в книзі Аристотеля «Метеорологія». Материк був відкритий російськими мореплавцями Ф. Ф. Беллінсгаузеном і М. П. Лазарєвим у 1820 році. У 1890 році континенту було дано офіційну назву «Антарктида». Це зробив шотландський картограф Джон Бартоломью.

Антарктида кілька фактів:

 • Материк, конвенції про Антарктику 1959 року, не належить жодній з країн. Тут дозволена тільки наукова діяльність
 • Вчені знайшли в льодовиках континенту сліди тропічної життя. Залишки пальм, араукарій, макадамий, баобаба та інших теплолюбних рослин
 • Щорічно Антарктиду відвідують понад 35 тисяч туристів. Вони спостерігають колонії тюленів, китів і пінгвінів, займаються підводним плаванням і відвідують наукові центри
 • На цьому материку проводяться два великих марафону: Антарктичний льодовий і Мак-Мердо

СЬОМИЙ МАТЕРИК. Періодично засоби масової інформації інформують про те, що вчені «відкрили» новий, сьомий за рахунком материк. Найчастіше це освіта включають Нову Зеландію, Каледонії і прилеглі острови. Вони розташовуються на одній плиті, яка колись входила до складу суперконтиненту Гондвана. Площа плити складає 4,9 млн квадратних кілометрів, і вона повністю підходить під вимоги континенту.

Скільки частин світу на Землі і як вони називаються?

Частини світу — це сформовані історико-культурні освіти, в які поряд з континентами входять острови та інші частини суші. При цьому, в одну частину світу можуть входити два материка Америка. Але, також і в один материк може входити в дві частини світла. На материку Євразія розташовані такі частини світу як Європа і Азія.

Сьогодні прийнято виділяти шість частин світу:

 • Європа
 • Азія
 • Америка
 • Африка
 • Антарктида
 • Австралія і Океанія

Але, крім такого умовного поділу, нашу планету ділять на «Новий Світ» і «Старий Світ». До «Старого світу» відносять Європу, Азію і Африку. Тобто ті частини світу, які були відомі стародавнім грекам. У період Великих географічних відкриттів, на карті світу з'явилися Америка, Австралія та інші частини суші. Які були відкриті після 1500 року. Їх відносять до «Нового Світу».

Скільки континентів на Землі і як вони називаються?

Дуже часто, люди плутаються при згадці слова материк і континент. Чи є різниця між цими поняттями? Сьогодні ці терміни вважаються синонімами. І материки і континенти — це величезні масиви суші, які омиваються водою з усіх боків. Тому, прийнято виділяти шість континентів. Тих самих, про які ми розповіли в першому розділі цієї статті. А саме:

 • Африка
 • Євразія
 • Північна Америка
 • Південна Америка
 • Антарктида
 • Австралія

ЦІКАВО: Вищеописана модель використовується російськими вченими-географами. В Індії, Китаї, Західній Європі та деяких англомовних країнах виділяють сім континентів. Вони відносять Європу і Азію до різних континентах. В іспаномовних країнах, Греції та країнах Східної Європи Північна і Південна Америка об'єднана в єдиний континент. Крім того, деякі вчені використовують модель землі, яка складається з чотирьох континентів: Афроевразия, Америка, Антарктида і Австралія.

Континенти

Скільки океанів на планеті Земля і як вони називаються?

Океани це найбільші водні об'єкти на нашій планеті. Вони омивають материки і складають близько 2/3 поверхні планети (360 мільйонів квадратних кілометрів). Як і у випадку з континентами, існує кілька варіантів поділу Світового океану.

 • Стародавні римляни називали словом «oceanus» всі «великі» води, обмивали відому їм територію. При цьому, вони виділяли:
 • Oceanus Germanicus або Oceanus Septentrionalis – Північне море
 • Oceanus Britannicus — протоку Ла-Манш

Сьогодні вчені поділяють світовий океан на чотири частини:

ТИХИЙ50% всієї поверхні нашої планети. Назва «Тихий» дав океану Фернан Магеллан. Він перетнув його за чотири місяці і при цьому не зіткнувся з якими-небудь перешкодами.

Тихий океан

Тихий океан кілька фактів:

 • Найглибша точка поверхні землі – Безодня Челленджера
 • У тихому океані розташована найбільша форма рельєфу – Великий Бар'єрний риф
 • Тур Хейєрдал перетнув Тихий океан на примітивному плоті, довівши можливість подорожей стародавніми людьми на великі відстані
 • Більше половини всієї водної біомаси розташовується в Тихому океані
 • У північній частині океану знаходиться «велика сміттєва пляма». Це скупчення відходів продуктів життєдіяльності людини становить за площею від 700 тис. до 115 млн. км2

АТЛАНТИЧНИЙ. Другим за площею є Атлантичний океан. З 92 млн квадратних кілометрів поверхні більше 16% припадає на моря, затоки і протоки. Вперше цей океан Атлантичним назвав Геродот. Греки вважали, що в Середземному морі, що належить цьому океану, стояв Атлант і тримав на своїх плечах небо.

Атлантичний океан кілька фактів:

 • У центрі атолу Белізського знаходиться величезна підводний діра. Це мальовниче місце здається бездонним. Але, насправді її глибина 120 метрів
 • Океан проходить через всі кліматичні зони нашої планети
 • У Атлантичному океані знаходиться зона з найскладнішою навігацією. Її називають «Бермудським трикутником». Завдяки пригодницької літератури та кінематографу її наділили міфічної силою
 • Через цей океан проходить Гольфстрім – тепла течія, яка обігріває європейські країни

ІНДІЙСЬКИЙ. Займає п'яту частину Світового океану. Західну частину Індійського океану Стародавні греки називали Еритрейським морем. Але, пізніше цю частину Світового океану стали іменувати Індійським морем. Остаточне назва Індійського океану «Oceanus Indicus» дав Пліній Старший в I столітті нової ери.

Індійський океан

Індійський океан цікаві факти:

 • Цей океан вважається першим з офіційно відкритих
 • Вважається, що в цьому океані найнижчий улов риби
 • Омиті водами цього океану острівні держави Мальдіви, Сейшели та Шрі-Ланка багато називають ідеальним місцем для відпочинку
 • Вважається найтеплішим океаном на нашій планеті

ПІВНІЧНИЙ ЛЬОДОВИТИЙ14 млн квадратних кілометрів. Був виділений в окремий океан в 1650 році географом Варениусом і названий Гіперборейським (ін-грец. Βορέας — міфічний бог північного вітру). У більшості країн він названий Арктичним.

Північний льодовитий океан цікаві факти:

 • Всі ресурси океану поділені між Росією, США, Канадою, Данією і Норвегією
 • Більше 25% запасів нафти припадає на акваторію цього океану
 • Головною візитною карткою цього океану є айсберги

ЦІКАВО: В деякій літературі можна зустріти назву ще одного – п'ятого океану. Його називають Південним і розміщують навколо Антарктиди. Але, ні фахівці, ні мореплавці не вважають частина вод Атлантичного, Тихого і Індійського океану справжнім океаном. Остання спроба ввести на географічні карти світу Південний океан провалилася у 2000 році. Міжнародна гідрографічна організація не ратифікувала постанову про виділення цієї частини Світового океану в самостійний суб'єкт.

Карта материків і океанів на планеті Земля

Карта материків і океанів

Відео. Подорожі по планеті, материки і океани