Що таке гідросфера і з чого вона складається? Гідросфера і водний цикл. Скільки води у світі?

Що ви знаєте про кількість води на Землі? Прочитайте подану нижче інформацію.

Дивлячись на нашу планету з космосу, вона здається синьою. Це пов'язано з тим, що вода покриває понад 70% земної поверхні у вигляді морів, річок, озер, океанів і льодовиків.

Що таке гідросфера і з чого вона складається?

Досить сказати, що Тихий океан, який є найбільшим, має більшу поверхню, ніж уся поверхня суші Землі. Однак дані, що відносяться до об'єму Землі, показують, що гідросфера являє собою тільки восьмисотую її частина: дуже скромна частина. Велика частина планети складається з кам'янистих матеріалів.

Чому тоді, якщо ми дивимося на Землю з космосу, вона здається світло-блакитний? Тому що вода збирається на поверхні.

Гідросфера
 • Гідросфера являє собою сукупність води, присутньої на нашій планеті, в будь-якій формі (рідкої, газоподібної, твердої і т. д.). Тому у гідросферу потрапляють не тільки океани, моря, озера і річки, але і льодовики і водяна пара, навіть якщо вони являють собою невелику частину всієї кількості води на нашій планеті.
 • Природно, ми не говоримо про питній воді, а про всі запаси води, присутніх на Землі, і в будь-якій формі. У цьому сенсі можна стверджувати, що гідросфера є практично невичерпним джерелом. Окреме обговорення повинно бути зроблено щодо питної води. Ще є люди, які вмирають, тому що у них немає достатніх запасів питної води, і тому ми повинні максимально берегти цей дорогоцінний ресурс.

Велика частина води, присутньої на Землі, потрапляє під западини, які природним чином виявляються на літосфері на самій жорсткої частини планети. Ці западини провокують походження озер і річок.

Наявність води на Землі є необхідною умовою для розвитку і підтримки життя, як ми її знаємо. Обсяг води на Землі оцінюється в 1 400 000 000 км3. Приблизно 71% поверхні планети покрито водою. Це дуже мала частина від всього об'єму Землі і оцінюється в 1,08321 × 1012 км 3:

 • 96,5% від загальної кількості в океанах і морях
 • близько 2% в льодовиках і полярних льодах
 • близько 2% в грунті і грунтових водах
 • близько 0,02% - прісні води в озерах і річках
 • 0,001% — це водяна пара в атмосфері
Водний комплекс Землі

Прісна вода становить лише 2,5% від загального обсягу на Землі, але дві третини цієї води в льодовиках Антарктики і Гренландії, які є основними запасами прісної води на нашій планеті. Таким чином, вода, яку ми маємо, являє собою дуже невеликий відсоток від загальної кількості.

Більш того, танення льодовиків через парникового ефекту та підвищення температури надає сильне вплив на навколишнє середовище, як через підвищення рівня моря, так і з-за зникнення цього резерву. Фактично, коли тане лід, прісна вода змішується з солоною водою, стаючи непридатною для людини.

Протягом століть і тисячоліть гідросфера залишається практично незмінною, і це завдяки водному циклу, який дозволяє підтримувати ідеальний баланс в екосистемі Землі.

Гідросфера і водний цикл

Гідросфера завжди знаходиться в ідеальному рівновазі і незмінна завдяки водному циклу. В основному, незважаючи на безперервні зміни стану і форми, вода випаровується, а потім повертається на Землю. Комплексна динаміка, що з'єднує всі 1400 мільярдів кубічних кілометрів вод планети, називається «гідрогеологічним циклом» в безперервному циклі, який ніколи не переривається і підтримує ідеальний баланс.

Водний цикл працює наступним чином:

 • Вода випаровується з річок, озер, океанів з-за тепла, створюваного сонцем перетворюється в пару і піднімається.
 • В атмосфері конденсується пар, приводячи до появи хмар.
 • Коли хмари досягають певних умов або занадто заряджені, кристали води стають більше, купуючи більший обсяг і питома вага.
 • Кристали води спускаються на грунт землі у вигляді дощу, снігу або граду.
 • Дощ, сніг або град підживлюють озера, річки і льодовики, частково фільтрується в надра, утворюючи грунтові води.
 • З річок вода тече в моря і повертається у вихідну ситуацію.
Вода

Цей цикл знаходиться в безперервному і ідеальному балансі і завдяки цьому складному природному механізму, ми можемо використовувати водні ресурси для виробництва енергії.

Усі води планети з океанів, річок, надр і атмосфери пов'язані один з одним. Всюди вода циркулює і оновлюється з часом. Середній час цього циклу дійсно різне. Одна молекула води протягом тисячоліть залишається в самих глибоких підземних шарах. В океанах цей час сотні років; в атмосфері не перевищує 4 днів. Атмосферні води повністю оновлюються щороку 40 разів.

Скільки води у світі?

Карта поверхневих вод — маси води в русі для щорічних опадів:

 • Північна Америка: 18 300 км3
 • Південна Америка: 28 400 км3
 • Європа: 8.290 км3
 • Африка: 22 300 км3
 • Азія: 32 200 км3
 • Австралія: 7 080 км3
Води у світі

Це означає, що на кожному континенті є тисячі кубічних кілометрів рухомої води, тільки у вигляді дощів. Води, які не потрапляють в кругообіг шляхом випаровування, коливається від 45% у Північній Америці та Азії до 20% в Африці, де квота випаровування є найвищою.

Відео: Скільки води на Землі?