Скільки на небі зірок, видимих і невидимих? Що впливає на видимість зірок?

В даній темі ми поговоримо про кількість зірок нашого космосу.

Наша Всесвіт воістину прекрасна і безмежна. На жаль, не всі її краси ми можемо побачити неозброєним оком. Все що нам доступно — це зірки на нічному небі. А розсип сотень яскравих вогників не може не заворожувати. Дивлячись на зоряне небо, напевно, практично кожен з нас хоча б раз у житті замислювався про те, скільки зірок же насправді. Тому в сьогоднішній темі розглянемо дане питання.

Скільки зірок на небі видимих і невидимих?

У всі віки люди вдивлялися в нічне небо, шукали відомі за переказами сузір'я і намагалися уявити – що там, у тих далеких і незвіданих світах. І, звичайно ж, завжди астрологи шукали відповідь на питання, скільки зірок на небі.

Космос і небесні світила завжди привертали жителів нашої планети
 • Вперше зірки вирішив порахувати старогрецький астроном Гиппарх, який жив 2500 років тому. І він не тільки їх порахував, але і створив детальний каталог, в який вніс 1025 небесних світил, розподіливши їх за величиною та місцем знаходження на небосхилі.
 • І зараз ми знаємо, що зірки існують не тільки на небі, але й далеко за його межами. А також розуміємо, що вони утворюють безліч різних Галактик, а Галактики, в свою чергу, утворюють Всесвіт, яка нескінченна. Ми з працею намагаємося це уявити. Наш розум не в змозі оцінити нескінченність у вигляді конкретних небесних світил. Нехай навіть і далеких вогнів, але цілком матеріальних, мають гігантські розміри і є колосальними генераторами енергії.
 • Всі зірки, які ми маємо можливість спостерігати з землі неозброєним оком – це всього лише мікроскопічна частина нашої Галактики, що називається Чумацький Шлях і налічує близько 200-400 млрд. зірок.
 • Ми ж саму темну і безмісячну ніч, десь за межами міста, можемо одночасно спостерігати не більше 2-2,5 тис. зірок. А вся небесна сфера, включаючи південне або північне півкуля, дає нам можливість бачити приблизно 5 тис. небесних світил. У бінокль зірок можна побачити значно більше – близько 200 тис., а в потужний телескоп – близько 100 млн.
 • Звичайно, одна людина одночасно таку кількість зірок не бачить. Його погляду доступна тільки половина цього числа. Це пояснюється тим, що чим ближче до лінії горизонту, тим нижче прозорість атмосфери. Також видимість зірок нижче, якщо ви, наприклад, живете в великому місті. Часто в мегаполісах можна спостерігати на небі лише лічені десятки зоряних тел. Це пояснюється тим, що з-за надлишкового нічного освітлення і ліхтарів відбувається засвічення, яка впливає на видимість зірок.
На видимість впливає місцезнаходження

Всі зірки класифікуються за величинами, а точніше по своїй видимій яскравості. Найяскравіші зірки першої величини, трохи менш яскраві – другої величини, найслабші по яскравості зірки, які ми можемо спостерігати неозброєним оком – це зірки сьомий величини. А в потужний телескоп доступні для спостереження зірки 29-30 величини.

 • З розвитком астрономічних досліджень та створенням нових надпотужних телескопів, вченим вдалося виявити близько 100 млрд галактик тільки в доступній для огляду частині Всесвіту. Найбільша з них включає 100 трильйонів зірок.
 • А всі разом за дуже приблизними підрахунками астрономів вони можуть містити 1'000'000'000'000'000'000'000'000 зірок — септилион. Вдумайтеся в цю цифру з двадцятьма чотирма нулями! Але ж вони знаходяться за межами оптичного діапазону телескопів! Тому говорити про кількість зірок у Всесвіті практично неможливо, і навряд чи ця точна цифра буде колись названа.
Їх кількість у Всесвіті безмежно!

Що впливає на видимість і кількість зірок?

Але повертаючись до питання – скільки на небі зірок – треба сказати ще і про те, що спостережувана нами картина нічного неба далека від реального зображення. Справа в тому, що космічні відстані вимірюються в світлових роках.

 • Наприклад, найближча до нас зірка — Проксима Центавра знаходиться на відстані 4,5 світлових років від Землі. Це означає, що на Землі ми бачимо її такою, якою вона була чотири з половиною роки тому.
 • А найближча до нас Галактика – Велике Магеланово Хмара знаходиться на відстані 163 тис. світлових років! Для порівняння – світло від Сонця до Землі доходить всього за 8 хвилин 19 секунд. Якщо ж говорити про всій видимій частині Всесвіту, то вона має неймовірні розміри, обчислюються в мільярдах світлових років!

І не даремно кажуть — дивлячись на небо, ми дивимося в минуле. Тому що бачимо не самі зірки, а тільки світло, який дійшов до нас через тисячі, мільйони і мільярди років. А самих зірок, можливо, вже не існує, або вони мають зовсім іншу конфігурацію. Оскільки у кожної зірки є свій життєвий цикл — вони народжуються, вибухають, згорають і вмирають, а ми ще довго бачимо їх немеркнуче світло.

Їх сяйво — це відблиск минулого
 • Спалахи вибухають зірок, названих надновими, а також стадії, які передували цьому процесу, вчені спостерігають і в інших Галактиках. За космічними мірками вони швидкоплинні, але за земним – досить протяжні.
 • З часів винаходу телескопа вибухи наднових зірок у нашій Галактиці не спостерігалися, але одна з найяскравіших зірок, видимих в нашому небі – Бетельгейзе, за припущенням вчених, знаходиться в стадії, що передує вибуху. Однак, перебуваючи на відстані в 560 світлових років від Землі, вона бачиться нам такою, якою вона існувала понад півтисячі років тому.
 • Тому цілком можливо, що її давно вже немає, а найближчим часом ми побачимо наслідки вибуху, який освітить половину нашої Галактики і на нашому небі це відіб'ється появою «другого Сонця». Хоча можливий і такий варіант, що найближчим часом вона вибухне, а побачать це лише наші далекі нащадки, через півтисячі років.
 • Розташування зірок на небі також не відповідає дійсності, тому що за той час, поки їх світ дійшов до нас, вони, якщо залишилися живі, встигли зміститися щодо Землі і один одного на значну кількість світлових років.

Крім того, видима нами частина небесної сфери – це всього лише проекція зірок відносно точки нашого перебування. Якщо б ми мали можливість спостерігати зірки з іншої планети або з іншої Галактики, ми б побачили зовсім іншу картину. Тому відповідь на питання, скільки зірок у Всесвіті залишається відкритим і до кінця нерозкритим.

Відео: Скільки зірок на небі?