Болі в суглобах рук і ніг: причини, медикаментозне лікування, лікування народними засобами, профілактика

Якщо у вас болять суглоби рук і ніг, то варто звернути на це увагу. А як лікувати — дізнаєтеся зі статті.

Біль у суглобах – досить неприємне, але, на жаль, поширене явище, яке турбує не тільки людей, але й молоде покоління. Причин, за якими можуть боліти суглоби дуже багато, всі вони досить серйозні і вимагають негайного усунення.

Біль у суглобах верхніх і нижніх кінцівок: причини

Як вже було сказано раніше, біль у суглобах нижніх і верхніх кінцівок може виникати з багатьох причин. Найчастіше такі болі з'являються через наявність в організмі якоїсь недуги, однак, іноді причини можуть бути інші.

Серед непатологических причин болю в суглобах можна виділити наступні:

 • Вагітність. У період виношування дитини материнський організм піддається великому навантаженні. Це стосується і організму в цілому, і м'язів, кісток, суглобів зокрема.
 • Заняття спортом. Дуже часто суглобова біль виникає із-за надмірної фізичної активності або ж із-за «неправильних» занять спортом. Наприклад, коли яку-небудь вправу виконується неправильно і це призводить до травм, розтягування і т. д.
 • Тривале перебування на холоді. Часом з-за довгого перебування на холоді суглоби можуть хворіти, однак, особливого лікування в такому випадку немає, больові відчуття проходять самі по собі.
 • Гормональні збої. Коли в людському організмі відбувається гормональний збій, можуть з'явитися болі різного характеру, в тому числі і болю в суглобах ніг і рук.
Болі

Суглоби в ногах і руках найчастіше болять з таких причин:

 • З-за хвороби суглобів і м'язів з ураженням серцево-судинної системи. Така недуга найчастіше проявляється різким болем і відчуттям, ніби ломить все тіло.
 • З-за хвороби сполучної тканини, який найчастіше проявляється постійним болем у суглобах. Болять, як правило, колінні суглоби, суглоби гомілок і кистей.
 • З-за хронічного захворювання суглобів, що супроводжується їх деформацією і втратою рухливості.
 • Різні навіть не дуже серйозні травми, забиття також можуть спровокувати появу больових відчуттів у суглобах кінцівок.

Не менш поширеною є біль в суглобах пальців рук і ніг.

З'являється вона з-за таких недуг:

 • Запальних процесів в суглобах, слизових сумок в області суглобів.
 • З-за хронічних запальних процесів в суглобах, які проявляються втратою їх рухливості.
 • Захворювання суглобів, а також тканин, яке з'являється через порушення обмінних процесів в організмі.
 • На ногах найчастіше страждає суглоб великого пальця. Причиною цього може стати незручна, невідповідна за розміром взуття.
Суглобова біль

Колінні і ліктьові суглоби найчастіше болять з таких причин:

 • Запалення суглобів.
 • Травма колінного суглоба – пошкодження меніска.
 • Різні удари, розриви зв'язок.
 • Запалення і дистрофія тканини сухожилля.
 • Деколи подібні болі можуть виникати через порушення кровообігу. Найчастіше больові відчуття з такої причини виникають в активно зростаючих підлітків.

Плечові суглоби можуть турбувати через таких недуг:

 • Запальних процесів в хрящах, сухожиллях, навколосуглобових тканинах.
 • Дистрофічних порушень в суглобових хрящах.
 • Дифузного ураження капсули і синовіальної оболонки плечового суглоба.
 • Різних травм, отриманих як недавно, так і старих, ушибів і т. д.
Болючість суглобів

Дуже часто людей турбують тазостегнові суглоби. У такому випадку не можна відкладати візит до фахівців, оскільки ця частина тіла постійно піддається серйозної навантаженні – тримає наш вагу. Причинами болі в тазостегнових суглобах можуть бути запалення, інфекції, патології їх розвитку.

Якщо ж ви відчуваєте одночасну біль у різних суглобах, вам також потрібно не зволікати з візитом до лікаря, оскільки такий біль може сигналізувати про наявність в організмі серйозних проблем – пухлин, хвороб крові і т. д.

Біль у суглобах верхніх і нижніх кінцівок: медикаментозне лікування

Лікування хворих суглобів – досить складний і часом тривалий процес. Однозначно сказати, як саме найкраще лікувати суглобовий біль, не можна, оскільки як ви вже зрозуміли причин появи болю досить багато.

Найчастіше фахівці призначають комплексне лікування, яке включає в себе і приймання медикаментів, і фізкультуру, і дієтотерапію. Іноді доводиться вдаватися до хірургічних методів лікування, але і вони можуть суттєво відрізнятися один від одного.

Отже, медикаментозне лікування може складатися з таких груп препаратів:

 • Нестероїдні протизапальні засоби. До групи цих препаратів входять медикаменти, які мають 3-му дією, а саме вони усувають больові відчуття, знімають запалення і знижують температуру тіла. Такими засобами суглоби не лікуються, їх приймають лише для зниження і усунення больових відчуттів.
 • Судинорозширювальні препарати. Найчастіше при хворобах суглобів останні набрякають, деформуються, а це сприяє тому, що судини, які забезпечують їх кров'ю, звужуються і здавлюються. Судинорозширювальні медикаменти відновлюють кровообіг.
 • Лікарські засоби, які знижують тонус скелетної мускулатури. Подібні препарати можна використовувати для лікування тільки за призначенням лікаря і під його контролем, оскільки тривалий і безконтрольний їх прийом може негативно позначитися на організмі, роботу його органів.
 • Стероїдні гормони. Прийом таких медикаментів також здійснюється виключно під керівництвом фахівців та призначається на максимально короткий час у тому випадку, якщо інші засоби виявляються не дуже ефективними.
 • Хондропротектори. Подібні засоби призначають при захворюваннях суглобів і практично будь-яких інших недугах опорно-рухового апарату. Такі засоби сприяють синтезу хрящової тканини.
 • Різні мазі, креми, які володіють знеболюючим і протизапальну дію.
Болять суглоби

Крім медикаментозного лікування нерідко вдаються до фізіотерапії і кінезітерапії.

 • Ударно-хвильова терапія. За допомогою цієї порівняно нової технології можна значно швидше досягти позитивних результатів. Процедура сприяє поліпшенню кровообігу, відновлення кісткової і хрящової тканини в суглобах, а також усуває спайки і сольові відкладення.
 • Міостимуляція. За допомогою подібної процедури м'язи, що оточують суглоб, розслабляються, тренуються, біль в суглобі зменшується, а спалюються жирові відкладення. Міостимуляція – відмінний вихід для повних людей, а також тих, хто не може відразу ж почати займатися лікувальною фізкультурою.
 • Фонофорез. Фонофорез покращує кровообіг, прискорює процес одужання. Під час процедури хворий ділянку впливають з допомогою ультразвуку та медикаментів.
 • Озонотерапія. Такий спосіб впливу на хворі суглоби відмінно підходить тим людям, які з якихось причин не можуть лікуватися медикаментами. Найчастіше застосовують цей спосіб для лікування інфекційних хвороб суглобів. Лікувальний ефект досягається з допомогою впливу активного кисню.
 • Лікувальна фізкультура. Існує думка, що людям, у яких є проблеми з опорно-руховим апаратом, не можна займатися фізкультурою, спортом і т. д. Таку думку можна вважати вірним тільки в тому випадку, якщо мова йде про серйозні або безконтрольних заняттях спортом, в інших випадках думка помилкова. Помірні і правильно підібрані, легкі у виконанні вправи, здатні поліпшити стан хворого людини і повернути йому рухливість.
 • Масаж. Подібний вплив на суглоби, м'язи і т. д. дуже корисне, так як безпосередньо під час сеансу вони розминаються, зміцнюються і т. д.
 • Механотерапія. Такий спосіб лікування передбачає використання спеціальних тренажерів під наглядом лікарів і фахівців. Подібний метод впливу на хворе місце покращує стан суглобів, їх рухливість.
 • Витягування суглобів або ж апаратна тракція. Подібна процедура дозволяє розвантажити на час хворі суглоби, тим самим покращити їх стан і стан хворого в цілому. Проводиться процедура під керівництвом лікаря, з допомогою спеціального апарату.

Ну, і, звичайно ж, не можна не сказати про вищезгаданої дієтотерапії. Неправильне, безконтрольне харчування призводить до порушення обмінних процесів і появи зайвої ваги, а це в свою чергу дає додаткове навантаження на суглоби. Тому перше, що потрібно зробити, це привести свій раціон харчування та меню у порядок – їсти мінімум 5 разів на день, невеликими порціями, споживаючи при цьому потрібну кількість білків, жирів і вуглеводів.

Хвороба може бути як у верхніх, так і нижніх суглобах

Також потрібно відзначити, що іноді не можна обійтися без хірургічного втручання.

 • Пункція. Таке втручання вважається малоінвазивним, тобто, під час його здійснення фахівці не роблять великих розрізів і т. д. Втручання проводиться за допомогою голки, яка вводиться в порожнину хворого суглоба. З її допомогою лікарі видаляють зібрався в суглобі рідину, а потім вводять в нього потрібні медикаменти.
 • Артроскопический дебридмент. З допомогою такого втручання фахівці можуть видалити хворі тканини з порожнини суглоба і обробити хвору область потрібними медикаментами. Операція також не вимагає великих розрізів.
 • Околосуставная остеотомія. Порівняно з 2-ма попередніми, таке втручання вважається досить серйозним. В ході операції кістки надпилюють, а після зрощуються таким чином, щоб навантаження на суглоби була менше.
 • Ендопротезування. Найскладніше оперативне втручання з усіх перерахованих вище. За допомогою такої операції несправний, неробочий суглоб замінюють протезом з такими ж функціями. Важливо відзначити, що після подібної процедури хворому потрібна серйозна і тривала реабілітація.

Біль у суглобах верхніх і нижніх кінцівок: лікування народними засобами

Крім медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування також можна вдаватися і до народної медицини. Однак важливо розуміти, що не кожне захворювання суглобів можна усунути за допомогою народних засобів, іноді подібне лікування може тільки погіршити стан хворого. Тому краще всього лікуватися тільки тими препаратами, які виписує лікар, а народні засоби використовувати для збільшення ефективності попередніх.

 • Листя хрону. Необхідно вимити й подрібнити листя хрону, утрамбувати їх в скляну тару. Краще всього використовувати банку обсягом в 1 л, листя повинні займати половину ємності. Влийте в банку горілку доверху і залиште в темному приміщенні на 3 тижні. Після можна процідити вміст банки або ж використовувати прямо в такому вигляді. Потрібно натирати суглоби на ніч, а після тепло укутують їх.
Народне лікування
 • Вільхові шишки. Подрібніть вільхові шишки, візьміть 25 г залийте це кількість інгредієнта 200 мл окропу, дайте постояти кілька год., після процідіть. В день приймайте настій по 1,5 ч. л. 3 рази.
 • Зерна жита. Вам знадобиться 200 г зерен і 800 мл води. Промийте зерна, залийте потрібною кількістю води і доведіть суміш до кипіння. Далі зерна з рідини вийміть, викиньте, а відвар влийте в скляну тару. До нього додайте 150 мл горілки, 1 ч. л. меду. Тепер дайте рідини настоятися протягом 15 днів. Приймайте по 10 мл засобу перед їжею.
 • Настій з трав. Візьміть по 10 г сухих квіток, листя ромашки, м'яти, залийте 300 мл окропу, залиште на 3 год. в прохолодному і темному місці. Після отриману рідину процідіть і використовуйте для натирання хворих суглобів. Робити це треба регулярно, можна кілька разів в день. Ефект буде краще, якщо втираючи засіб ви будете робити легкий масаж.
 • Компреси з куркуми та імбиру з медом. Вам знадобиться 15 г куркуми, 7 г імбиру в порошку і 15 г рідкого меду. Всі інгредієнти потрібно розмішати до отримання кашки. Меду може знадобитися трохи менше або більше – консистенція готового засобу повинна бути густою. Трохи густої маси нанесіть на чистий шматочок марлі, прикладіть компрес на хворе місце, зафіксуйте його харчовою плівкою, щоб він тримався. Можна в добавок укутати хворе місце теплим пледом. Зачекайте кілька год., а після зніміть компрес. Солодкий мед зітріть вологою ганчіркою або серветкою. Подібні процедури рекомендовано проводити щодня перед сном.
 • Настій з квіток бузку. Про це засобі, мабуть, знають багато. Знадобиться 7 ст. л. квіток бузку і пів-літри горілки. З'єднайте компоненти в скляній тарі, залиште настоятися протягом 3-5 днів. Використовуйте трохи засобу для розтирання хворого місця. Таку процедуру бажано проводити щодня.
 • Компреси з капустяного листя. Потрібно капустяний лист і мед. Виберіть хороший капустяний лист, вимийте його, обсушіть і надсекіте ножем. Далі опустіть його на кілька секунд в киплячу воду, а після нанесіть на нього трохи меду. Помістіть компрес на хворий суглоб, зафіксувавши його харчовою плівкою, а після обгорнувши в плед. Почекайте кілька годин, після зніміть компрес, залишки меду видаліть з допомогою серветки. Корисно робити такі компреси щодня.

Болі в суглобах верхніх і нижніх кінцівок: профілактика

На жаль, далеко не завжди профілактика допомагає вберегти себе від хвороб суглобів, однак, дотримуючи не складні у виконанні рекомендації можна покращити їх стан і уникнути серйозних проблем зі здоров'ям.

 • Звичайно ж, потрібно виключити повністю або хоча б частково шкідливі звички. Алкоголь, куріння негативно впливають на весь організм і на суглоби, в тому числі.
 • Як вже було сказано раніше, неправильне харчування, переїдання, ожиріння і т. д. також шкодить суглобам, тому потрібно правильно і збалансовано харчуватися. Доречно не зловживати сіллю і по можливості їсти якнайменше.
 • Прості і регулярні фізичні навантаження. Навіть якщо ви не любите спорт, ніколи ним не займалися, вам все одно потрібно привчити себе робити кожен день хоча б 15-хвилинну зарядку. Для цього можна виконувати найпростіші вправи – повороти головою, тулубом, присідання і т. д. Якщо самостійно виконувати подібні вправи ви не можете, запишіться в спортивний зал або ж відвідуйте басейн.
Важлива профілактика

Дуже важливо розуміти, що проблеми з суглобами можуть бути не тільки у людей похилого віку, але і у молодих людей. Тому якщо ви протягом тривалого часу відчуваєте тягнучий, ріжучу або будь-яку іншу біль у суглобах, негайно звертайтеся до лікаря. Наслідки не зовсім правильного лікування можуть бути вкрай серйозними, аж до інвалідності. Запам'ятайте, самостійно визначити причину болю неможливо, це може зробити тільки кваліфікований лікар після всіх проведених обстежень.

Відео: Чому болять суглоби рук і ніг?