Боги Індії: список, назви, короткий опис

В даній темі ми поговоримо про індійських божеств.

Індія — країна, в якій існує і мирно співіснує безліч релігій і тисячі Богів. Практично кожне село має свого покровителя. Імена деяких Богів відомі лише історикам і етнографам.

Інші поширені настільки широко, що в крамниці нерідко побачиш у продажу їх фігурки, які люди купують і використовують в якості талісманів. До речі, вони можуть бути не тільки мальовничими статуетками, але впливають на наше життя фігурами при правильному використанні. Тому у даній темі ми розглянемо різноманітність Богів Індії.

Боги Індії: різноманітність давніх божеств індуїзму

Незважаючи на величезну божественну сукупність близько 80% населення сповідує індуїзм, назва якого перекладається як «вічний шлях» (за деякими джерелами – закон або релігія). І це цілком виправдано, оскільки напрям виходить з ведичної цивілізації, а його постулати записані у священній книзі «Веди». Крім того, Боги Індії знайшли собі шанувальників приблизно в 1 млрд. населення планети, що поставило індійську релігію на 3 місце рейтингу.

Є загальний розподіл по локаціях:

 • очолює вершину піраміди трійка «ватажків» індійського пантеону, що стають в загальному основою для всього – це Трімурті;
 • але далі йде поділ на сторонах світла, які потребують опорах і стрижнях захисту божества – Локолапы;
 • від них походять общеиндийские боги;
 • також вагому щабель займають ведичні божества;
 • і ще існує група аватарів Вішну. Можливо, їх за основу фільму брав Джеймс Кемерон.
Багатолике релігійне розмаїття

Розглянути всіх, звичайно, ми не зможемо. Але найбільш важливих неодмінно вивчимо. Почнемо, звичайно, з лідируючої трійки.

Багатоликий Боже Творіння — Брахма

 • Він уособлює тріаду головних божеств і виступає творцем усього земного. Є кілька версій його зародження.
  • Згідно з першою легендою, Брахма має космічне походження і зароджений в первісному океані плаваючого золотого яйця. А його залишки після появи на світ розтягнулися по всій Всесвіту, і створивши її таким способом.
  • Інша легенда приписує йому поява з квітки Лотоса, що також має зв'язок з водою. З-за цієї зв'язку водного походження його ще іменують «Канджа», що і перекладається, як «народжений у воді».
  • Але є ще одна зв'язок – це зв'язок з Вішну (нижче ми повернемося до нього). За першою версією він вклав ім'я в ці первісні води, а з другої теорії – божество виросло з його пупа. Правда, на початкових етапах формування Всесвіту.
 • Зовнішність Брахми дико своєрідна – у нього всіх важливих частин тіла за 4 – а точніше, рук та облич, але тільки дві ноги. Часто такої кількості прив'язують тісний зв'язок між основними сторонами світу, щоб за всім спостерігати. За другою версією – це відображення основних частин Веди. Але також це говорить про основу людини – розум, розум, его і самовпевненість.
 • Вбрання у нього яскраві, барвисті і червоного кольору, як часто характерно для індійського народу, з безліччю золотих доповнень. Взагалі, золото підкреслює важливість або участь у творенні Всесвіту.
  • Додатковими атрибутами ми можемо побачити чотки (матеріальні субстанції), книги (природно, знання) і бороду, що виступає символом мудрості. До речі, на всіх головах зображується корона, як талісман верховенства. Також він часто сидить на лотосі або лебедя.
Багатоликий мудрець

Всеосяжне верховне божество або охоронець Вішну

 • Це могутній і грізний охоронець світобудови. Дуже важлива персона серед почесної трійки, оскільки також відіграє фундаментальну роль. Причому навіть корінь його ім'я звучить як «наповнювати».
 • Зародився він у воді, яка і є його обителлю. Є тісний зв'язок з Брахмою, адже він виріс з пупка, що являє собою лотос даного божества. Але ще Вішну – це гармонія світу в боротьбі зі злом. Це життєвий цикл від палючого сонця до проливного дощу. Хоча є певні припущення, що раніше він обіймав другорядну щабель.
 • Він зображений у синіх, блакитних або чорних кольорах, з чотирма руками, що означає чотири сторони світу, тобто – неподільну владу. При цьому в руках тримає благословіння раковину, захисну чакру верховної влади, символічний лотос і зброя у формі булави.
 • Саме його форма наповнює світ безліччю різних сил у вигляді аватарів для захисту всього живого. Тому має 1000 імен. До речі, аватаром його іменують при сходженні на землю у вигляді земної або тваринного вигляду. Взагалі Вішну має 10 перетворень:
  • Матс — в образі риби;
  • Вараха – це дикий кабан;
  • Вамана — це карлик;
  • Курма – у вигляді черепахи;
  • Парашурама спускається у вигляді людини з сокирою, в якості якого виступає герой епосу Рамаяна – Рама;
  • є також людина-лев – Нарасімха;
  • легендарний дашаватар Крішна, якому поклоняються і як самостійного божеству;
  • Будда також входить в цей список, будучи засновником буддизму;
  • і завершальним у списку стоїть аватар майбутнього — Калки.
Десятки перетворень і тисячі імен

Третє вище божество всього циклу — Шива

 • Початкове іменування було Рудра. Це також верховний Бог, що стежить за порядком у Всесвіті. Він грізний і милостивий одночасно, руйнує людські ілюзії і дає надію на заступництво. Це дволикий вигляд створення і руйнування. До речі, саме Шива виступає творцем двох інших богів тріади.
 • Шива часто зображується сидячим в позі лотоса з блідою шкірою, але з блакитним відтінком. Волосся скручено в пірамідальний пучок. Нерідко в його руках зображується курильна трубка, глечик з нектаром безсмертя та інші обрядові предмети. Також можна зустріти і танцююче божество.
 • У нього чотири руки і три ока, один з яких розташований в центрі лоба. Має вогненний погляд, змушує тремтіти усіх, на кого він звернений. Але тисячоліття тому його зображували у вигляді триголового істоти. До речі, він часто ілюструється гермафродитом і нерідко має розділене навпіл тіло статевої приналежності.
 • Як намиста та браслетів у нього виступають змії, а на плечах накидається тигрова або слонова шкіра. Для підкреслення своєї влади в руках нерідко можна побачити Тришула або тризуб.
Суперечливе втілення

Але не менш відомими і цікавими виступають другорядні божества.

Дає існування і знання – Сарасваті

 • Є дружиною Брахми, яка надавала йому підтримку і допомогу у створенні світу. Раніше згадувалася в гімнах як Богиня річки, була захисним діячем і цілителькою. Нині в її владі знання, музика і мистецтво. Зазвичай ілюструється чудовою красунею в білому з позолотою сарі, яка сидить на світлому лебедя або в лотосі. В руках часто тримає ситар, що дає їй силу пізнання кожного звуку.
Не тільки духовна, але і зовнішня краса

Втілення грації, жіночності та краси — Лакшмі

 • Це дружина другого важливого божества Вішну. Вважається, що вона супроводжувала його у всіх втіленнях, доповнюючи його творіння в боротьбі зі злом. Адже виступає божеством щастя, світла і удачі, а також багатства і процвітання. Досить відома персона, яку часто використовують в символічному зображенні. Відомий індійський свято світла Дівалі, під час якого запалюють тисячі ліхтарів, проводиться в честь Лакшмі.
 • Одягнена в традиційне червоне сарі і прикрашена великою кількістю золота. Крім того в 4 руках у неї крім лотоса можна побачити горщики з золотом і монетами. Таким чином, вона ділиться процвітанням. Але ще ця дуже красива і приваблива жінка підвищує народжуваність і родючість.
Богиня, що поділиться часткою радості і тепла

Багатолика дружина Шиви

 • Деві — велика Богиня, благословляє й жорстока, уособлює собою високу жіночу силу, «містить весь світ у своєму лоні». Він має багато форм, оскільки і чоловік поєднував у собі суперечливі межі, а також має багато імен — Тара (Богиня мудрості), Радха (кохана Крішни), Питхиви (Богиня землі) та інші.
  • Найпопулярніша жінка індуїзму – Дурга. Це одна з форм дружини Шиви. Незважаючи на заворожливої її танець з 8-10 (а часом і більше рук) вона має досить грізний характер. Хоча такий норов необхідний для встановлення порядку і спокою. Також уособлює собою культ Богині-матері, яка об'єднує і руйнує творчі сили природи. Вона восседающая на лева або тигра зі зброєю відплати в руках.
  • Відроджена дружина Парваті. Це одна з дружин Шиви. Згідно з легендою, в її образі відродилася перша дружина Шиви – Сатті, яка вчинила самоспалення. Зображується у вигляді красивої жінки з звичним кількістю кінцівок. Вважається доброю формою Деві.
Багатолика, на вкрай популярна

Слонова голова на людському вигляді, подарувала колосальну популярність — Ганеша

 • Він вважається Богом мудрості, покровитель наук і мистецтв. Його знають не тільки в Індії, але на рідній території дуже шанують. А перед тим, як почати щось читати чи писати, завжди звертаються за допомогою або навіть радою. Це син Шиви і благої форми дружини Парваті. Причому біля їх дитя є дуже цікаві теорії про походження і появі такого вигляду.
  • Одна з найпопулярніших версій – голови позбавив його ж батько, коли малюк не пускав його в покої до дружини. Але щоб заспокоїти дружину, він створив йому слонову голову.
 • Він зображується в червоному і жовтому кольорі, при цьому один бивень відсутня. Може мати безліч рук, що залежать від зображення. Адже його інколи малюють у вигляді щури або собаки. Але ми з вами звикли прикрашати слоновими фігурками з людським тілом свій робочий стіл, забезпечуючи натхнення, успіх і хороший заробіток.
Пізнання
<>Своєрідний юнак як плід любові і для любові — Кама
 • Син захисного божества і його дружини, що виступає немов Купидом, даруючи любов оточуючим. Крім того, в його честь проводяться ритуали для підняття здоров'я і підвищення привабливості. Має виражений зелений колір шкіри (але не завжди), а вершником він виступає у папуги яскравого забарвлення. В руках тростинний лук і стріли з квітів. Навколо можуть витися бджоли, що уособлюють пристрасть.
Юнак з цікавою зовнішністю

Східна сторона божественної Індії — Індра

 • Це володар небесного царства і всіх богів, але пізніше поступився місцем лідируючій трійці. Також він подібно Зевсу виступає покровителем грому, дощу і блискавки, тому на зображенні в руці у нього відповідний символ. Зберігає східну сторону світла.
Бог блискавки

Захисник південно-заходу – Агні

 • Його назва наводить на ще одну характерну рису, як вогонь. Так і є – це його покровитель. При цьому він, наче Прометей, виступає посередником між Богами і людьми. Зображується в символічному червоному вбранні, маючи при цьому 6 око на дві голови і 7 рук на одне тіло. Часто ілюструється з вогнем і димом.
Ілюстрація

Зберігач півночі – Кубера

 • Важлива персона, оскільки уособлює багатство. Він осягнув самодисципліну і самоочищення, тому часто зображується із суворим ликом. Незважаючи на холодну перебування, його зображають з жовто-золотистим кольором шкіри на білому благородній львові. На голові виблискує діадема з різнокольоровими каменями, а у вухах сяють сережки.
Охороняє скарб

Є в Індії і Бог пекла з відповідною назвою — Яма

 • Паралельно це ще Бог смерті і справедливості. Тому він контролює грішників в Чистилище до наступної реінкарнації. Вважається першовідкривачем дороги в загробний світ. Незважаючи на лютий характер, охороняє теплу сторону світу. Зображується у різних синіх відтінках на чорному буйволі. Часто має 4 руки, однією обов'язково тримає булаву, а другий – аркан для лову грішників.
Бог справедливості

Хануман — мавпячий Бог

 • Він протегує цим тваринам, з-за чого вони вважаються священними в Індії. Зазвичай зображається в повний зріст, або в мавпячому позі, з золотою короною на голові. Його дуже шанують у сільських культурах і уособлюють як наставника в науках.
Шановане божество наукової діяльності

Зберігач заходу – Варуна

 • Це Бог-всезнаючий суддя і карального характеру. Входить в число великого пантеону. Це божественний захисник від гріхів і несправедливості. Більш того, він за легендою знаходить винних, карає їх, а потім відпускає. Має в якості їздового тваринного варуна, що відповідає назві, а руці тримає зміїний аркан.
Дуже страшне божество

Індуїсти всіх напрямків прагнуть до єднання з Богом, шанування всього живого на землі, через усвідомлення єдності буття і прагнення до умиротворення. «Що ні храм, то віра» — говорять в Індії і абсолютно нормально ставляться до того, що будь-яка людина може вірити у свого Бога, може створити свою секту або навіть свою релігію. Або почати проповідувати віру, про яку ніхто не чув раніше.

Відео: Індійські божества і міфологія