Боги небесного міста Асгард. Скандинавські міфи та легенди

Міфи та історії про скандинавських богів відомі здавна. Давайте дізнаємося про них детальніше.

Як і будь-яка інша міфологія, скандинавська розселила своїх героїв у різні сфери існування. Людям відведено Мідгард, підземний світ носить назву Хельхейм, обитель же богів (асів) розташувалася в небесному місті Асгарді, побудованому ще в часи їхнього протистояння, а потім і перемир'я з богами природи, які носять назву вани. Асгард населений також войовничими валькиріямі, складовими свиту Одіна, про яких створено чимало міфів і легенд.

Небесний місто Асгард

За легендою Асгард – творіння богів-деміургів (тобто творців). Він тісно пов'язаний зі світом людей, з яким з'єднаний за допомогою своєрідного небесного мосту у вигляді веселки.

Місто богів
 • Саме про це оповідає написана близько 1220 р. одна з чотирьох частин підручника скальдической поезії Стурлусона під назвою «Молодша Едда».
 • Був в Асгарді і своєрідний «зала бойової слави» — Валгала, де перебували в раю доблесні воїни (эйнхерии), полеглі в боях.

Жителі Асгарда

Поема «Молодша Едда» налічує 12 асів:

Один

Верховним богом Асгарда є Один. Спочатку він панував над сферою чаклунства, магії рун, пізніше, із збільшенням кількості війн та завойовницьких походів, став протегувати і військової області. Ще пізніше Один взяв під своє крило знатне стан. Має величезну кількість імен.

Як правило, його стихією вважається повітря, вдень — середовище. Один – володар всепоражающего списи Гунгнир з держаком, прикрашеним рунами. Магічним числом верховного бога вважається дев'ятка. Як і Бог у християнстві, Один має три іпостасі: крім воїна, він ще мандрівник і шаман. До речі, саме за дар всевідання та набуття рунічного знання Один віддав очей і навіть був прибитий до Иггдрасилю на 9 діб.

Має безліч синів від різних дружин, які ставали зачинателями цілих королівських династій. Супутниками бога є хижаки – вовки і ворони.

Верховний

Одягнений убогим старцем Один часто стукав у будинку людей, перевіряючи, чи дотримуються його жителі закони гостинності. При цьому, судячи з окремих джерел, богу не потрібна була їжа як така, крім меду або браги. Взимку Один влаштовує «дику полювання» разом з мешканцями Валгалли, стрімко пролітаючи по небу.

Тюр

Сонячне божество, властвующее над стихією вогню, що володіє магічними щитом, шоломом і мечем, Тюр спочатку вважався головним богом, радеющим про справедливість і законність, остаточно ж увійшов в міфологію як бог війни, мужності і доблесті.

Вовк відкусив руку

Він не має однієї руки, втративши її в пащі вовка по імені Фенрір при спробі скувати його за допомогою ланцюга під назвою Глейпнир. День Тюра – вівторок.

Тор

Також володіє стихією вогню, старшого сина Одіна, тричі народженому Тору адресувалися молитви про родючість, дарування сили, дарування хорошої погоди. Народжений від богині землі, Тор — це покровитель землеробів, бог громових розкатів і бур. Він разить молотом Мьелльнира, що б'є без промаху і повертається до господаря, що володіє поясом сили і залізними рукавицями, захищаючи свій світ від навали ворогів.
Вдень Тора вважається четвер.

Тор

Молот Тора найчастіше використовувався для того, щоб трощити зло, втілене в образах велетнів-етунов. Саме про це протистояння йде мова в більшості міфів. Причому, Тор використовує не тільки силу, але і хитрість, переодягаючись в жіночий одяг. У Рагнарок Тор, убивши величезного змія Ермунганда, гине в лаві ллється з пащі чудовиська отрути.

Ньерд

Ньерд панує над водою, як бог моря і покровитель рибалок. Йому моляться не тільки про хороший улов, але і про багатство. Він є ваном, але з часом все частіше називається серед людей асом. Одружився на Скади, яка є дочкою велетня і богинею полювання. Відмінності між чоловіком і дружиною в їх перевагах призводять до того, що частину часу вони живуть біля моря, як любить Ньерд, а потім йдуть у гори, які міли Скади.

Морський бог

Ньерд став правити шведами після смерті Одіна, а коли прийшла черга померти самому Ньерду, влада отримав його син Фрейр.

Хеймдалль

Хеймдалль носить високе звання «сяючого аса», «златозубого» і «златорогого», є одним з синів Одіна. Він виступає стражем дерева і веселки, що з'єднує світи і отже посередником між ними, захисником богів і людей.

Страж

Гьяллархорн – так називається його ріг із золота, який сповістить про Рагнареке. Як напророкувала Вельва, його останній бій повинен відбутися з Локкі, і обидва впадуть у цій битві.

Улль

Улль панує над сніговою стихією і постає у вигляді яскравого північного сяйва. До нього звертаються з молитвою про перемогу в протистоянні, закликають бути свідком тієї чи іншої клятви. Також є богом полювання.

Локі

Локі, що володіє жорстокістю і злонамеренностью, то стоїть на стороні богів, то воює проти них. Є богом обману. Саме хитрість Локі стала тією якістю, за яке йому було дозволено залишитися з асами, хоча сам він належить до роду велетнів-етунов. Локі настільки підступний, двуличен і виверткий, що йому приписують навіть породження всіх відьом на землі.

Підступи Локі розгнівали асів до такої міри, що його спіткала сумна доля бути прикутим до скелі поруч зі змією, що бризкає в очі своєю отрутою. І навіть те, що Сигюн, яка є дружиною Локі, весь час тримає чашу, в яку і капає отрута, не рятує бога в той момент, коли чашу все ж доводиться прибирати, щоб вилити накопичене, отрута і потрапляє в обличчя. Як говорять міфи, саме конвульсії Локи в такі моменти і викликають землетруси.

Хитрий

Хитрість Локі не має меж. Він здатний прийняти образ кобили, щоб відвести коня у етуна, побажав у дружини Фрейю. Це призвело до того, що Фрейя була врятована від тяжкої долі, а от самі Локі змушений був розродитися лошам, який виріс у того самого восьминогого Слейпнира, коня Одіна. Саме Локі приніс асам і молот, і спис і багато інші чарівні амулети. Під час Рагнарека також приєднався до противників жителів Асгарда, вносячи тим самим внесок у крах світобудови.

 • Браги – чоловік богині Идунн, один з синів Одіна. У його віданні – ораторське мистецтво і поезія.
 • Валі – також є сином Одіна. Він зумів помститися за брата Бальдра коли йому виповнився лише один день. Він – один з тих, хто відродить життя після Рагнарека.
 • Відар – ще один з синів Одіна, бог лісу, яким визначено вразити на смерть Фенріра в Рагнарок.
  Також до асам відносять сліпого вбивцю Бальдра Хеда і бога-хранителя істини Форсеті.

У «Молодшій Едді» згадані і богині:

 • Фригг – це богиня, у віданні якої питання сім'ї, вірності, дітонародження.
 • Фрейя панує над родючістю, красою і любов'ю. Її тотем – кішка, саме вони запряжено в її колісницю. Є дочкою Ньерда і сестрою Фрейра. В хлібні зерна звертаються золоті сльози, капаючі з її очей, коли вона в тузі розшукує свого чоловіка Ода, відає вітром.

Це найбільш часто згадувані богині. Крім того, міфи оповідають про богиню оповідей Сазі, Хлин, Сіль і безлічі інших. У поемі згадані також дружини богів: друга дружина Тора Сив, що є богинею родючості, Идунн, що допомагає досягти довголіття і здоров'я. Хель постає господинею світу мертвих.

Богиня

Скандинавські боги – нестаріючі. Вони можуть бути зрілими, повними сил або ж юними чоловіками або жінками, так що зовні відрізнити дітей від батьків досить складно.

Інші міфологічні герої

 • Альвис, що в перекладі означає «всезнаючий», це ім'я карлика (в міфах він названий цверг), що володіє мудрістю. Цверг, сватаясь до дочки Тора по імені Працю, став жертвою його хитрощі. Тор під виглядом випробувань мудрості нареченого дотягує час до світанку, який є для карликів вірною загибеллю – окаменением.
 • Альва відносяться до нижчих духів природи, які пов'язані з родючістю і протиставлені верховним божествам. Не виключено, що спочатку альвами називали душі померлих. Мають схожість і з цвергами, і з ванами і представлені тими, хто живе під землею, і жителями небес.
 • Ангрбода – представниця велетнів, що народила від зв'язку з Локі три істоти, які стали хтоническими чудовиськами.
 • Андвари – ім'я карлика, що володіє золотом і спійманого Локи в той момент, коли він плавав, обернувшись щукою. Локі відняв скарб, сплативши данину за вбитого ним сина Хрейдмара.
 • Аск – ім'я першого чоловіка, якого разом з Эмблей побачили на морському узбережжі боги. Їх імена перекладаються як «ясен» і «іва», адже спочатку вони були лише прообразами людей у вигляді дерев. Обидва були оживлені богами.
 • Аси – один з божественних пологів, що населяють Асгард. Їх глава, яка є прабатьком більшої частини всіх асів. Вони протиставлені іншій частині богів – ванам.
 • Аудумла — створена інеєм вселенської прірви корова, питавшаяся сіллю, злизаною з каменів і яка вигодувала Іміра, був велетнем.
 • Бальдр, ще один син Тора, одна з небагатьох божественних сутностей, про кого не злословлять. Він вродливий і світлий душею, справедливий і мудрий. Одного разу він почав бачити тривожні сни, після чого боги запитують у мертвої провидиці Вельви, що визначено юному богу.
 • Відроджена Одіном провидиця пророкує, що вб'є Бальдра сліпий бог Хед. Тоді мати Бальдра Фригг просить все живе і неживе, що є в світі, заприсягтися, що ніхто з них не заподіє її синові шкоди. Непоміченою залишилася тільки маленька гілка омели, яка стала знаряддям вбивства, яке підступний Локі вклав у руки сліпого Хеда.
 • Тіло Бальдра було спущено на воду в човні і спалено разом з дружиною бога Нанной і його конем. Вбивця мимоволі Хед був убитий Валі. А ось воскресити Бальдра не вдалося, оскільки з вини того ж Локі не було виконане поставлене умова оплакування померлого усім живим і неживим. Ця смерть стала початком Рагнарека.
Гарний Бальдр
 • Бор. У перекладі це слово означає «народжений», що став батьком Одіна, а також Ве і Вілі, народжених дочкою велетня Бельторна Бестлой.
 • Бурі – прабатько усіх богів, його сином є Бор, онук — Один. З'явився з тих каменів, з яких слизывала сіль Аудумла.
 • Валькірії – представниці жриць Одіна, чиїм завданням було доставляти душі полеглих воїнів у Валгаллу.
 • Вани – боги, що відповідають за родючість і морську стихію.
 • Вельва – провидиця, яка робила передбачення і після смерті, воскрешаемая Одіном. Пророчила загибель Бальдра, Рагнарок та інші події.
 • Ве, Віллі – сини Бора, що припадають Одіну братами.
 • Гарм – таке ім'я пса-чудовиська, яким Вельва передрекла поглинути сонце.
 • Ермуганд – жахливий океанський змій, якого народила від Локі Ангрбода.
 • Слейпнир — кінь про восьми ногах, на якому скаче Один.
 • Сурт – так звуть вогняного велетня, який з передрікання Вельви повинен спалити весь світ помахом вогняного меча.
 • Турсы (Етуны) – вороже налаштовані по відношенню до людей і богів велетні.
 • Фенрір – народжений велеткою Ангрбодой син Локі в образі вовка-чудовиська. За пророцтво Вельви Фенрір переможе Одіна в день Рагнарок.
 • Фрейр – бог сонця з ванів, покровитель шлюбу, достатку і родючості. Є сином Ньерда. Став одним з асів, потрапивши до них після закінчення битви між богами. Володар палаючого меча, разить з власної волі. Як напророкувала Вельва, смерть Фрейра настати в результаті битви з Суртом.
Фрейр

Як в будь-яких інших віруваннях і міфах у скандинавів, також є своя остання битва, яка називається Рагнарок. Ознаками її наближення за традицією є війни, чвари, духовне спустошення. Цю битву, в якій зійдуться боги і хтонічні чудовиська, передрекла давно померла провидиця Вельва, повстала з могили за призовом Одіна.

Вона ж пророчила загибель Одина, Тора, Фрейра в цій битві Вигридре. Рівні сили добра і зла і неможливість перемоги будь-кого з них змусять велетня Сурта обрушити на світ величезну силу всього підвладного йому вогню, повністю зруйнувавши його.

Втім, загинувши, світ відродиться знову, і в нього знову прийде людина, т. до двоє з людського роду все ж виживуть. Повернуться і вижили боги, воскресне навіть убитий сліпим Хедом за намовою Локі Бальдр. Що ж, кінець старого завжди є початком нового. Цю істину ще раз доводять нам і скандинавські міфи.

Відео: Скандинавська міфологія