Вишивка гладдю для початківців: правила, особливості. Технологія вишивання гладдю для новачків — з чого почати?

Вишивання гладдю завжди привертає рукодільниць, але не кожна знає, з чого почати. Наша стаття допоможе розібратися в цьому питанні.

Багато умільці звертають увагу на вишивку гладдю після того, як спробують себе у вишивці хрестом. Вона відрізняється простотою, доступністю і різноманітністю. Але, хоч вишивка хрестом і дарує задоволення, вона обмежена безліччю правил, так як завжди треба дотримуватися схеми, а кінцевий результат відомий заздалегідь.

Так що наступним цікавим видом рукоділля для майстринь стає вишивка гладдю. Вона дає свободу для фантазії і результат завжди виходить цікавим і дуже красивим. Однак, деякі як раз із-за свободи і губляться, тому що незрозуміло, звідки почати, що спочатку робити і так далі. У підсумку, випробувавши техніку пару раз і отримавши щось стягнуте і незрозуміле, рукодільниці кидають цю справу і вважають, що у них нічого не вийде.

У нашій статті ми постараємося розповісти, що потрібно для вишивання гладдю і яких треба дотримуватися правил, щоб результат вам сподобався.

Як підготуватися до вишивки гладдю?

Вишивка гладдю

Якщо раніше ви вже вишивали хрестиком, то потрібний матеріал у вас є. Основним інструментом у даній справі є голка. Якщо ви ще не знаєте, то вишивальні голки бувають двох типів — з гострим кінцем і тупим. Для розглянутої вишивки потрібно гостра голка, а її розмір буде залежати від використовуваної тканини:

 • Для шовку і х/б тканини підійде голка 1-3
 • Для середніх тканин ідеальна — 4-8
 • А для сукна або драпу потрібно вибирати 9-12

Якщо говорити про нитках, то для новачків цілком підійде і муліне, яке застосовується для вишивки хрестиком. Якщо ви новачок, то зверніться в будь текстильний магазин і консультант допоможе вам з вибором.

Важливо відзначити, що не варто купувати дорогі нитки, тому що від цього результат краще не стане. У всякому разі, щоб навчитися, такі нитки точно не потрібні.

Ще важливий правильний підбір тканини. Якщо ви хочете шити на вже готовому виробі, то вибирайте таке, яке не тягнеться. Новачкам з такою тканиною не впоратися. Найлегше вчитися вишивці на бавовні або щільному льон.

П'яльця можна використовувати прості, але врахуйте, що тканину треба натягнути дуже добре. Якщо хрестиком допускається шити навіть на руках, то з ним таке не пройде. Найменші провисання можуть зіпсувати ваш малюнок.

Малюнки для вишивання гладдю: схеми

Вишивка гладдю не має якихось конкретних схем, тому що вишити таким способом можна абсолютно будь-які малюнки. Для початку краще вибрати, щось простіше і не надто велика. Якщо вибрати великий малюнок з великою кількістю деталей, то вам буде дуже складно доробити роботу.

Схеми для початківців
Схеми для початківців
Схеми для початківців

Як закріпити нитку на початку і в кінці вишивання?

Для краси вишивки на ній не повинно бути ніяких вузликів, а тому потрібно навчитися техніці закріплення ниток при початку та завершення вишивки.

Спосіб 1. Зробіть стібок з лівої сторони, щоб залишався маленький хвостик, а потім зробіть такий же поперек. Кінець нитки заховайте так, щоб робоча нитка його добре стягала.

Як закріпити нитку?

Спосіб 2. Якщо вишивка здійснюється в дві нитки, то просмикніть нитку у вушко голки та візьміть трохи тканини, буквально кілька ниточок. Через них простягніть нитку і протягніть голку в отриману петлю.

Спосіб 3. Якщо робота вже закінчується, то нитка може бути закріплена через маленьку протяжку під стібками з виворітного боку. Якщо ж нитка закінчується під час роботи, то закріпіть її з лицьової сторони парою стібків в місці, яке потім закриється вишивкою.

Вишивка гладдю — стібки: види

 • Найпростішою гладдю з усіх вважається класична. Це двосторонні стібки, які однаково виглядають з будь-якого боку. Нитки в цьому випадку притискаються один до одного щільно і ніяких просвітів між ними не видно. Гладь буває пряма або коса, але стібки завжди укладаються по малюнку. Приміром, в листочках вишивка здійснюється від краю до середини, а на пелюстках — від краю до центру.
Види стібків
 • Якщо ви боїтеся заплутатися при роботі, в який бік і як саме шити, то можете на малюнку позначити всі напрямки.
 • Друга техніка ґрунтується на коротких і довгих стібках. За допомогою представленої техніки можна робити красиві переходи кольорів, головне, щоб відтінки були підібрані вірно. Так, на кожен ряд потрібно брати новий тон.
Різні стібки
 • З допомогою гладдю з настилом можна робити красиві і об'ємні малюнки. Для такої техніки прокладається верхній шар, для якого не обов'язково бути суцільним і щільним, а потім зверху зробити другий, вже більш щільний шар.
Гладь настилом

До речі, багато рекомендують перед вишиванням основного малюнка, спочатку обробити контур. Це дозволяє отримати рівні краї і надати малюнку обсяг. Щоб вилити контури, зазвичай використовують шов «в розкол» або тамбурний.

Тамбурний шов

Вишивка гладдю для новачків: основні помилки

Отже, все готове до роботи, інструменти та матеріали є, розібралися в малюнках, почали роботу, але результат не виправдав очікувань. Не варто засмучуватися, тому що з першого разу не виходить правильно практично ні в кого. Справа зовсім не в тому, що у вас руки ростуть не з того місця, просто є деякі недоліки техніки, які треба виправляти.

Якщо ви закінчили малюнок і тканина вийшла стягнутою, то причин цьому може бути декілька:

 • Тканина була не надто добре натягнута
 • Під час роботи ви занадто сильно натягували нитки. Так, стібки повинні бути щільними, але не дуже затягнутими
 • Справа може бути в самій тканині, якщо після прасування або прання вона нівелюється
 • Якщо крізь нитки видно тканину, то тут можна сказати тільки одне — ви не дуже щільно укладаєте стібки. Гладь вимагає дуже близького розташування, щоб прорахунків не було.

Всі ці проблеми легко вирішуються, якщо потренуватися.

Вишивка гладдю для початківців: ідеї

Якщо ви вже готові попрактикуватися, то спробуйте виконати наступні дві техніки, про які ми зараз розповімо.

 • Довгі і короткі стібки
Техніка вишивання гладдю

З допомогою цієї техніки ви зможете освоїти переходи кольорів. Це більше схоже навіть не на вишивку, а на малювання. Якщо ви збираєтеся серйозно займатися такою вишивкою, то без такої техніки ви просто не зможете обходитися.

 • Пелюстка гладдю
Вишивка пелюстки

Тепер спробуйте більш складну фігуру. Її потрібно робити якраз за попередньої техніки.

По суті, навчитися вишивати гладдю не дуже складно, але будьте готові до того, що на початкових етапах у вас будуть виникати проблеми. Не варто цього боятися, тому що все приходить з досвідом.

Відео: Уроки вишивки гладдю для початківців