Сервіровка столу: правила оформлення з етикету

У наші дні майже не зустрінеш сім'ю, в якій було б прийнято збиратися за великим столом за трапезою. Сучасний ритм життя диктує свої правила, і тепер все якось набігу: майже відсутній сніданок, обід крадькома, вечеря перед комп'ютером, і немає ні сил, ні часу влаштувати собі маленьке свято. А іноді варто. І зловити святкове й урочисте, а інший раз і мрійливий настрій завжди допомагає правильна сервіровка столу.

Але що це таке і як все зробити правильно, згідно з правилами етикету? Все набагато простіше, ніж здається.

Особливості

Здається, що сервірувати стіл можуть або природжені аристократи, або лакшері-офіціанти в третьому поколінні, а простому люду не дано осягнути таємниці ідеального розташування приладів і тонкощі різнорозмірних вилочок. Це поширена помилка: накрити гарний стіл куди простіше, ніж приготувати смачний обід.

Недостатньо просто поставити стіл, поставити стілець, розкидати по поверхні вилки-ложки і залишитися задоволеним створеної вільною композицією.

Існують певні правила сервірування столу, історія виникнення яких сягає глибоко в століття. Їх варто дотримуватися, щоб отримувати раз за разом красиво накритий стіл. Гості зможуть оцінити не тільки смак страв, але і талант господині чи господаря вечора.

Скатертина

Перед тим як ставити на стіл прилади, потрібно розстелити скатертину. За правилами етикету вона повинна звисати зі столу рівно на 20-30 сантиметрів. Коротше – некрасиво, втрачається весь вигляд і стиль сервірування, довше – заважає гостям. Колір скатертини правила етикету не диктують, так що вибрати його ви можете самі в залежності від випадку: доречними можуть бути і лаконічні білосніжні скатертини для урочистого застілля, і різнокольорові яскраві або приглушені – на кожен день або за настроєм. Головна вимога – скатертина повинна бути ідеально випрасуваний і абсолютно чистою, інакше навіть ідеально накритий стіл буде виглядати неохайно.

Нюанс: нехай на столі будуть тільки необхідні прилади. Адже якщо в обіді супу немає і в помині, то ємність для нього буде виглядати недоречно і абсурдно і просто виявиться зайвою. Якщо гості не будуть куштувати рибу, то і прилади для неї тільки додадуть головного болю і здивування. Тут більше – не значить краще.

Тарілки

На перший погляд тут все складно. Безліч страв різного розміру, які потрібно вмістити одне на іншому, спочатку лякає. Проте все не так страшно.

На кількість столових приладів впливають тематика заходу, заявлена програма обіду і числа запрошених. Виходячи з цих обставин і твердо визначившись з кожним пунктом, можна вже комбінувати склад страв перед кожним з гостей. Традиційні правила сервірування припускають, що перед однією людиною повинно стояти більше одного страви: сервірувальна тарілка, яка грає роль додаткового захисту скатертини (її, однак, зовсім необов'язково використовувати при повсякденному сервіровці), закусочна, десертна і супова тарілка (залежно від консистенції супу широка або піала).

Тут є одна хитрість: щоб запобігти ковзанню тарілок один по одному, можна підкласти під неї серветку з тканини або паперову: з одного боку – дизайнерський хід, з іншого – можливість уникнути незручної ситуації.

З лівого боку від сервіровочної ставляться десертні і салатні. Там же можна розташувати тарілочки для масла і хліба. Відстань від краю столу має становити близько півтора-двох сантиметрів.

Бокали, фужери, склянки

Тут все зовсім просто. Необов'язково ставити відразу всі прилади – деякі можуть не знадобитися. У домашній обстановці краще відразу домовитися з гостями про те, хто і що буде пити, щоб позбавити себе від зайвих турбот.

Трохи далі всіх розташованих тарілок, праворуч від них розставляємо посуд для напоїв. Тут багато залежить від смаків гостей: хтось віддасть перевагу червоне білого вина, хтось зупиниться на шампанському, а хто-то вибере міцніше.

Є суворий порядок келихів: чим менше, тим далі від тарілок. У неформальній обстановці можливо обійтися і без таких складнощів.

Головне – не плутати келихи для червоного і білого вина, фужер для шампанського і всі інші склянки, чарки і стакани. Від цього залежить не тільки правильність дотримання приписів, але і задоволення гостя: певні форми келихів і матеріал (скло або кришталь) допомагають розкрити всі найтонші нотки смаку і запаху.

Розташування столових приладів

На урочистому прийомі, де права і зліва від тарілки знаходиться незліченна, на перший погляд, кількість столових приладів, страшно здатися невігласом. Здається, що у всіх вилках, ложках ніколи не розібратися. Але тут теж все просто.

Існує золоте правило, легке у запам'ятовуванні: чим далі розташований прилад від тарілки, тим раніше він знадобиться.

Розсортувати все просто: ножі кладуть праворуч від тарілки, вилки – зліва, ложка для супу – поруч з першим ножем (якщо в меню заявлений десерт, ложку кладуть трохи вище сервіровочної тарілки). А ще зверху можна покласти чайну ложку.

Ці правила регламентують наступний набір столових приладів: закусочні вилка і ніж; прилади більшого розміру – для першого і другого блюда. Вилка з трьома-чотирма зубцями і ножем у формі лопатки використовується для риби. До всього іншого в наборі є комплект приладів для десерту: ложка, ніж і вилка.

Правила поводження з приладами закінчується на одному грамотному розташуванні їх щодо тарілки. Ними ще треба вміти користуватися і знати, як правильно їсти ту чи іншу страву.

 • Суп: якщо є великі інгредієнти (овочі, фрикадельки, макарони), то їх потрібно розламати навпіл боковим краєм ложки. Бульйон з чашки можна випити.
 • Курка: її на офіційному вечері краще їсти з допомогою приладів, руками можна тільки в колі сім'ї.
 • М'ясні страви: їх прийнято їсти шматочки, а з котлетами і шніцелями можна обійтися без ножа.
 • Гарніри, омлет, овочеві страви, пасти не вимагають використання ножа, зате без нього не варто торкатися до бутербродів і пирогів.
 • Закуски: ікру, паштети і гірчицю намазують на хліб спеціальної маленькою ложечкою.

Напевно, кожен чув щось про таємні знаки столових приладів. В шикарних закладах з витонченою публікою офіціант часто міг здогадатися про задоволеність стравою не тільки по виразу обличчя відвідувача, але і по положенню використаних приладів на тарілці або біля неї. Це якісь розпізнавальні знаки, невербальні символи, які, якщо немає можливості висловити своє враження від трапези вголос, зроблять це за гостя.

Розуміння таких нюансів допоможе справити враження на суворих охоронців норм і правил етикету. І щоб не потрапити в халепу, ненароком не образити господаря і не вводити нікого в оману, варто звернути на них увагу і запам'ятати.

Перерва:

 • Пауза: кінчики виделки і ножа лежать на краях тарілки і трохи розгорнуті від себе, їх ручки – на столі. Якщо у вживанні страви не використовувався ніж, припустимо розташування однієї тільки вилки.
 • Очікування другої страви: ніж і вилка розташовуються на тарілці перпендикулярно один одному, перетинаючись у центрі: ніж горизонтально, вилка – вертикально.

  Завершення трапези і відгук про їжу:

  • Сподобалося: прилади лежать паралельно один одному, вістрями в одному напрямку.
  • Не сподобалося: ніж перетинає вилку у зубів у центрі тарілки хрест-навхрест.
  • Закінчив: прилади лежать паралельно (допустимо – на різних краях страви) один від одного, прямо або під кутом.

  До речі, про нерозв'язні питанні про те, куди нахиляти тарілку супу під час трапези: етикетом не забороняється ситуація, коли ви залишите трохи обіду на денці.

  Ці знаки можуть стати в нагоді для обіду або вечері в ресторані, або іншому банкеті розкішному бенкеті, що проходить за участю великої кількості гостей, офіціантів та інших помічників, спілкування з якими передбачає дотримання дистанції.

  В колі друзів або на сімейне застілля ці жести навряд чи будуть актуальні. Зате завжди можна продемонструвати свої знання знайомим і вразити їх, а потім від душі наїстися смакоти, не обтяжуючи себе суворими правилами етикету.

  Декор

  Тут обмеження ставить тільки фантазія. В залежності від тематики і приводу застілля можуть підійти абсолютно різні прикраси: від легких і урочистих свічок і строгих білосніжних серветок до грубих композицій з натуральних гілок ялини і соснових шишок.

  Серветки

  Вони можуть бути різними – паперовими, ганчірковими, кольоровими строкатими, бездоганно білосніжними. В прикрасі столу вони займають чільне місце.

  Папір – один з найбільш вдячних матеріалів. З таких серветок можна зробити що завгодно: від простого складеного трикутничка – вічної класики придорожніх і простеньких кафе, до химерних конусоподібних фігур, капелюшків, лебедів, якщо завгодно. Потрібно лише трохи пристосуватися до роботи з ніжною папером і насолодитися отриманим результатом.

  Ганчіркові виглядають більш стримано і надають будь-якого застілля благородний, урочистий дух. Вони чарівно виглядають перев'язані грубою ниткою, з надітим на середину кільцем, або просто красиво і незвично складені. Часто можна побачити на серветках бирки з ім'ям гостя, якому відведено це місце. Це одночасно практично і стильно.

  Квіти

  Безпрограшний варіант. Підійде як для великого і урочистого заходу, так і для повсякденного сервірування столу. Головна зручність полягає в тому, що квіткове прикраса легко відтворити вдома і змінювати його в залежності від настрою.

  Варіацій безліч: можна скласти складну композицію з квітів, листя і стрічок, можна зібрати польових та лугових квітів (актуально влітку), а можна звести все до минималистическому стилю і обмежитися тонкими витонченими гілками, які підкреслять смак і стиль домашнього оздоблення накритого столу.

  Свічки

  Незмінна класика романтичних вечерь і весільних застіль. Налаштовує гостей на потрібний лад, будучи фінальним штрихом у створенні необхідної атмосфери свята. Завершують і доповнюють будь-яку композицію, незалежно від жанру і стилю.

  Унікальність свічок в тому, що їх можна поєднувати з абсолютно різними деталями і нюансами, підбираючи лише їх форму і колір у відповідності з заданими параметрами.

  Грубі товсті свічки класичних бежевих або темних відтінків відмінно виглядатимуть посеред брутальної композиції, якою можна прикрасити дубовий стіл, а тонкі і витончені чудово впишуться в ансамбль з живими квітами і гілками.

  Атрибутика

  При декоруванні святкового столу варто звернути увагу на нестандартні способи його оформлення. Зазвичай можна надихнутися тематикою свята: Новий рік в якості прикрас можна взяти штучно засніжені ялинові лапи, мішуру, ялинкові іграшки в тон або у контраст до скатертини. Незвичайні і сміливі рішення – запорука успіху.

  У заміському будинку можна використовувати самі справжні раритети: дідусеві годинник, старі фотографії, плетені ажурні серветки та інші речі з нальотом старовини. Річний стіл прикрасять художньо розкидані фрукти.

  Зберігання

  Особливу увагу варто приділити збереження столових приладів. Будь-яка, навіть сама красива і вдало зібрана сервіровка втратить весь свій вигляд і лиск, якщо прилади не зможуть похвалитися своєю кришталевою чистотою і блиском. Плями, плями і іржа здатні не просто придушити апетит, але і вбити його. Навряд чи гості захочуть повернутися в будинок, в якому пропонують користуватися брудними ложками.

  Краще всього зберігати набори в спеціальних органайзери з відділеннями: вилки до вилок, ложки до ложок, ножі до ножів. Особливо це стосується виробів із срібла. По завершенню використання їх потрібно промити в гарячому розчині соди і протерти рушником насухо – якщо цього не зробити, срібло швидко зблякне і почорніє від вологи, тому за такими приладами потрібен особливий догляд. Однак якщо щось пішло не так і срібло потьмяніло, це можна виправити: досить приготувати суміш із зубного порошку, нашатирного спирту, води і соди. Всі інгредієнти змішати порівну.

  Повсякденні прилади вимагають не такого ретельного догляду: з очищенням від жиру та бруду справляються звичайні засоби, а миття в посудомийній машині береже сили і час.

  Лимонний сік стане кращим другом в боротьбі з сильними забрудненнями, а картопляний відвар допоможе повернути потускневшему сплаву колишній блиск. Так прилади прослужать довгий термін і не втратять свого первісного вигляду, продовжуючи радувати своїх власників.

  Види

  У ивопросах сервірування незмінним залишається золоте правило, про яке вже говорилося вище: на столі не повинно бути нічого зайвого. Для яєчні не потрібна рибна вилка, а бефстроганов не з'їси десертною ложечкою. Одна з функцій сервірування – це раціоналізація місця на столі і створення зручності для обідає.

  Коли на обідньому місці все красиво, то і хочеться насолоджуватися їжею більше.

  На 2 і 4 персони

  Найбільш легко повторимо варіант сервіровки. Керуємося і закріплюємо основне правило: на столі стоїть тільки те, що в цей прийом їжі дійсно доведеться користуватися і без чого не можна обійтися. Решту потрібно прибрати. Це, природно, не стосується прикрас столу. Головна вимога до них – доречність і стиль.

  Сервіровка на двох припускає, що найімовірніше атмосфера буде неформальною, тому можна обійтися без строгого дотримання всіх вимог для накритого столу. Досить мати необхідну кількість тарілок (котрий, повторимося, залежить від запропонованого меню), приладів і склянок.

  При цьому важливо врахувати форму столу: для посиденьок на двох прекрасно підійде квадратний або круглий стіл, щоб відстань між персонами не було занадто великим, але при цьому достатнім для невимушеної бесіди.

  Головне – витримати й підтримати настрій вдалою і доречною сервіровкою. Яким конкретно воно буде: дружнім, романтичним, легким або грайливим, вирішувати тільки двом.

  Для сервірування столу на четверте варто дотримуватися тих же правил. І знову тут жанр накритого столу диктують відносини і привід збору. Дружні зустрічі не вимагають суворого дотримання правил, скоріше, це навіть завадить панівному безтурботності духу зробити свою справу і допомогти розслабитися в приємній теплій компанії. Навпаки, в ділових зустрічах краще орієнтуватися на канони етикету: це допоможе конструктивної розмови і зосередженості на дрібних деталях.

  Стіл може бути будь-яким, але при цьому досить просторим, щоб кожному з гостей вистачало місця і ніхто не втручався ліктем в чужий життєвий простір.

  До сніданку

  Вранці кожен з нас, сам того не помічаючи, виробляє міні-сервіровку столу: дістає чашки, кружки, тарілки, робить все для своєї зручності. Однак є певні правила, які допомагають у тому числі оптимізувати час сніданку.

  Під час ранкової трапези тарілка з їжею встановлюється по центру. Зліва – вилка і ложка, праворуч – ніж. Тут все слід золотого правила сервірування.

  Кавова чашка ставиться у правому кутку від основного блюда. Зліва, як завжди, є невелика тарілочка для масла, хліба та інших додаткових смакоти.

  До обіду

  В обідній сервіровці вже з'являються варіанти: чийсь обід складається з першого, другого і третього страви, а хтось задовольняється одним страв.

  Місце кухлів і чашок займають стакан для води та келих для вина. Посуд для напоїв знаходиться там же, де й завжди – праворуч і зверху від основної страви.

  Глибокі тарілки ставляться на сервірувальну, велику і пласку. Зліва займають своє почесне місце маленькі, але важливі тарілочки для хліба.

  До вечері

  Як правило, вечеря – найрозкішніша і ситна їжа за весь день. Всі справи зроблені, нікуди поспішати не потрібно, і тому можна розслабитися в приємній компанії друзів або самого себе. І сервіровка змінюється услід за часом доби.

  Тепер перед гостем більше келихів і чарок – для аперитиву. З'являється і більше столових приладів, вони розташовуються в класичній послідовності. В іншому правила не змінюються: вилки – ліворуч, ножі праворуч, чим далі від страви – тим раніше прилад знадобиться.

  Чим накривати на свято?

  Особливі заходи вимагають додаткових розділів меню і відповідне прикраса. Так, на столі може виявитися справжня доріжка з салатів або солодощів, займає надто багато місця за основним столом. І в сервіровці таких страв є свої тонкощі, які заслуговують уваги.

  Палітра

  Колірну гаму диктує привід.

  • На дитяче свято буде доречна яскрава, радісна і весела сервірування. Для цієї мети відмінно підійде одноразова різнобарвна посуд – і безпечно, і гріє душу спокій за улюблений сервіз.
  • Для оформлення дорослого десертного столу немає особливих рекомендацій: все залежить від побажань винуватців торжества і приводу свята. Головне – якщо тематична вечірка, то елементи прикраси обов'язково повинні відповідати цій темі і бути впізнаваними.

  Дуже важливо не перестаратися і не перетворити святковий барвистий стіл на вульгарну несмак. Для цього слід ретельно поставитися до вибору особливих прикрас і фону столу: це відіграє важливу роль у формуванні цілісного образу. У дизайні можна використовувати навіть зовсім, здавалося б, не відносяться до справи предмети: книги, дзеркала, квіткові прикраси, фотоальбоми – це все послужить додатковою розвагою для гостей, коли основна маса частувань буде з'їдена.

  Деколи сервіровка солодкого столу передбачає багаторівневі красиві торти. Часто їх можна побачити і спробувати) на весілля, річниці, Дні народження. Оформлення такого важливого атрибуту свята, як величезний торт, стоїть на першому місці в сервіровці солодкого столу.

  Головне тут – продумана композиція. Потрібно вирішити, чи буде вона хуліганськи асиметричної або ідеально вивіреної, скільки рівнів і які елементи варто в неї включити для більш ефектного образу десертного куточка.

  Можна грати не тільки з вертикаллю, але і горизонталлю і перетворити саму поверхню столу у візерунок або малюнок. Варіацій безліч, і єдиний червоне світло тут може показувати лише точне почуття міри й стилю.

  Меню

  Для ласунів частування повинні бути різноманітними. Хтось із гостей може обожнювати мармелад і ненавидіти гіркий шоколад, а інший навпаки. Завдання господаря – догодити всім, тому потрібно заготовити побільше різних солодощів.

  Головне солодке блюдо – торт. Інші солодощі відіграють другорядну роль, але необхідні для чаювання. Важливо пам'ятати, що всі солодощі повинні бути порційними, але при цьому повинно вистачити всім.

  Солодкий стіл істотно відрізняється від основного. Поширена помилка, що він цікавить тільки дітей, тому можна зробити його супер яскравим. Однак це зовсім не так – для багатьох дорослих ласунів солодкий стіл чи не найважливіший на заході.

  Буде це дитяче свято або дорослий ювілей, дизайн солодкого столика повинен відповідати заявленої мети. Кількість і різноманітність десертів також впливає на вибір меблів. При цьому потрібно відразу оцінити масштаб частувань і розподілити навантаження – не стільки фізичну тяжкість кілограмів цукерок, скільки рівномірний їх розподіл по поверхні столу: все повинно бути зроблено стильно і зі смаком і викликати не тільки апетит і напади жадібного прагнення у ласунів, але і захоплення талантом господаря вечора.

  Закуски – перше, що йде в хід. Гості розохочують апетит легкими смачними і простими частуваннями. Холодні страви є на будь-який смак і колір, так що кожен із запрошених знайде те, що доведеться йому до вподоби.

  Всі люблять салати. Жодне застілля не обходиться без них і свято відразу перестає бути святом, якщо серед частувань немає хоча б одного такого страви. Тому до них варто проявити особливу увагу. Як правило, салати подають у великих салатницях, з яких гості спеціальними приладами беруть порцію в свою тарілку.

  Подавати їх можна не тільки в спеціальних ємностях, але навіть в іншій їжі: у великих листках салату, всередині згорнутого ветчинного або сирного скибочки. Симпатично виглядають фаршировані овочі та заповнені тарталетки. Подібне частування художньо можна розкласти на широкому плоскому блюді.

  Ковбасні нарізки прийнято викладати в кілька рядів. Як правило, її нарізають тонко і навскоси, так що на тарілці вона виглядає плоскими витягнутими контурами. Часто для економії місця або коли нікуди ставити ще одну тарілку різні сорти м'ясних страв складають на одну в кілька рядів, але ніяк не упереміш. Варене м'ясо або ковбасу ріжуть товстіший. Вітається прикраса петрушкою або кропом.

  Оселедець подають у спеціальних тарілках – довгих вузьких витягнутих блюдцях, що нагадують саму оселедець або іншої придатної для цього посуді. Зазвичай в сервіровці такої закуски згадують про силуеті риби шматочки і викладають на подобу йому.

  Саму рибу як головне блюдо подають в овальних тарілках. Червону рибу (солону або копчену) подають нарізаного на тонкі скибочки. Їм вдало акомпанує часточка лимона. Дуже часто в ролі прикраси виступає свіжа зелень.

  Не прийнято накривати на стіл кількою і рибними консервами – вони просто недоречні до такого випадку.

  Сир або нарізають або тонкими скибочками і викладають на невелику тарілочку, або кубиками, які встромляють спеціальні шпажки, щоб кожен гість міг взяти собі той шматочок, який його цікавить. Та й виглядає така подача цікавіше і у справі зручніше – не доводиться раз за разом безуспішно натикати листочок сиру на чотири зуба вилки і червоніти від своєї нерозторопності.

  Устриці в натуральному вигляді подаються на крижаній подушці з лимоном в ролі гарніру. Лякаюча з самого початку трапези виделка для устриць знаходиться праворуч. Разом з устрицями подають сірий хліб або тости, масло.

  Омар подається на великій тарілці. Є його потрібно з допомогою виделки і ножа для морепродуктів, а також спеціальною голкою. Кладетсяон гострим кутом до рибного ножа. Обов'язково потрібна чаша для обмивання пальців.

  Сервірувати овочі, мабуть, найпростіше дію з усіх у підготовці закусок. Тут все дуже демократично. Маленькі огірки і помідори не забороняється брати руками. Великі заздалегідь подаються порізаними на шматочки (для помідорів) і кола (огірки). Прикрашаються вони нарізаною сумішшю зелені – цибулі, кропу. До червоно-зеленому дуету відмінно підходить ріпчасту цибулю. Нарізані овочі можна збризнути оливковою або рослинним маслом. Сіль і перець зазвичай подаються поруч.

  Солоні і малосольні огірки подаються порізаними по довжині. Вони можуть ділити одну тарілку з квашеною капустою.

  Як заведено в інших країнах?

  В кожній країні своя культура, особливо застільна. Звідси і деякі особливості поведінки за столом і відмінності в правилах і сприйнятті етикету. Те, що в одній країні вважається нормою, в сусідній перетворюється на грубість і неповагу до господаря.

  Розглянемо деякі особливості етикету європейських та азіатських країн.

  Англія

  Країна, де етикет та правила пристойності вбираються з молоком матері. Величезну роль відіграють традиції. Англійці вкрай педантично, на відміну від росіян, ставляться до дотримання цих тонкощів і правил – особливо в такій важливій сфері, як застільна культура.

  Не прийнято починати розмову з неподаним людиною, тримати руки на столі – вони повинні лежати на колінах. Перекладання виделки і ножа з правої в ліву руку – досконале табу! Вилка з початку до кінця трапези повинна залишитися в лівій руці, а ніж у правій. І ніяких винятків.

  Відмова від чаю рівносильний образи господарів. Тому краще трохи затриматися, ніж уславитися невихованим грубіяном.

  Німеччина

  Німці цінують свій і чужий час, тому запізнитися тут – глибоко образити господаря. Не прийнято приходити без подарунка: потрібно обов'язково мати з собою символічний презент зразок квітів. Першим за стіл сідає самий старший з присутніх, а право першим почати обід віддається господареві будинку. Якщо прийом відбувається в ресторані, то всім запрошеним обов'язково потрібно побажати приємного апетиту.

  Краще не обговорювати особисті теми за столом – у Німеччині довіру потрібно заслужити.

  Франція

  У Франції прийнято запрошувати в гості тільки що стали друзями людей, тому отримати таке запрошення – велика честь для іноземця. До запізнень вони ставляться не так суворо, як німці: затримка до 15 хвилин вважається необидной і негрубої. Можна сказати, що це майже як прийти вчасно. Взуття, до речі, при вході в будинок знімати не прийнято.

  За столом не прийнято обговорювати грошові та ділові проблеми. Краще поговорити про кіно, музиці або науці. І руки краще тримати над столом.

  У французів прийнято доїдати страву, а тягнеться за солонкою руку вони можуть вважати за приниження їх кулінарних талантів. Коли в кінці вечері пропонують міцні напої – це вірний знак того, що вечір закінчено.

  Японія

  На відміну від Франції, тут не зняти взуття при вході в гості вважається неповагою. Замість рукостискання – низький уклін. Запізнення сприймаються вкрай негативно, тому краще не ризикувати і не ображати тонку душу японця.

  Перед прийняттям їжі обов'язково треба побажати приємного апетиту всім присутнім. Японці судять про вихованість людини саме по тому, як він поводиться з паличками. Гість, розмахує ними направо і наліво, використовує їх для вказівки на інших і втыкающий кінчики в їжу – поганий гість.

  При цьому гучне плямкання і інші звуки трапези вважаються похвалою страви. За тривалістю «мукання» від задоволення і смаку їжі господар може зрозуміти, наскільки по душі довелося частування гостя.

  По завершенню вечері треба обов'язково подякувати господаря будинку і кухаря. Йти в Японії «по-англійськи» вважається грубістю.

  У всіх країнах світу є свої особливості. І все ж незмінним залишається одне: повагу і шанування господаря та присутніх гостей. Тому перш ніж їхати в чужу країну, в обов'язковому порядку потрібно ознайомитися з місцевими нормами пристойності і етикету, щоб не потрапити в халепу.

  Підбірка ідей для натхнення

  А ось кілька ідей, які можуть надихнути на створення оригінальної сервіровки в домашніх умовах або продемонструвати зразкові і незвичайні рішення прикраси столу.

  Весняна і свіжа сервіровка на чотири персони для круглого столу. Такий варіант сервіровки зніме у присутніх гостей зимову прохолоду і подарує гарний настрій.

  Попередня сервіровка столу: схема для початківців.

  Шикарний варіант повної сервіровки, виконаний у жовтому кольорі.

  Існує безліч ідей сервірування обіднього столу. Наведемо приклади як сортувати стильні і оригінальні накриті столи. Яскравий декор гілочками горобини і шишками є чудовим прикрасою до будь-якого свята.

  Про інші хитрощі і тонкощі сервірування столу можна дізнатися з наступного відеоролика. Правильна сервіровка столу - мистецтво, якому можна легко навчитися.