Деформуючий артроз колінного суглоба: симптоми, причини, методи медикаментозного лікування. Що таке деформуючий артроз колінного суглоба?

При деформуючому артрозі колінний суглоб зазнає значних змін. А як вилікувати захворювання — дізнаєтеся зі статті.

Деформуючий артроз – захворювання, в зв'язку з якою відбувається знос хрящової матерії, що вкриває поверхню кісткового суглоба, тим самим забезпечуючи безперешкодне рухливість ніг. Інша назва цього захворювання – гонартроз.

Статистика хвороби обширна і захоплює до 30% населення всіх континентів. Поширюється в основному серед жінок похилого віку мають проблеми з вагою. В інших випадках деформуючий артроз може виникнути в результаті пошкодження менісків, ревматизм, запалення суглобів, вроджених та спадкових кісткових патологій, травм нижніх кінцівок і неправильного обміну речовин, посилених фізичних навантажень.

Ознаки деформуючого артрозу колінного суглоба

 • На початковій стадії захворювання протікає не дуже помітно, без больових симптомів.
 • В запущеній стадії — з'являються гострі болі в суглобі, утруднення руху. Колінний суглоб деформується — виростає у величині, нога приймає протиприродну вигнуту форму, що заважає вільному пересуванню.
 • Запущена форма хвороби може призвести до інвалідності. Деформуючий артроз помилково плутають з артритом. Це неоднакові види захворювання.
Суглоб деформується

Артрит — є провісником деформуючого артрозу, гострий запальний процес часто призводить до хронічного захворювання артрозом.

Стадії деформуючого артрозу колінного суглоба

Існують три стадії розвитку захворювання:

 1. В першій мірі – хвороба має слабкі прояви, викликає дискомфорт тільки в період активних фізичних навантажень. Симптоми швидко проходять після відпочинку. При діагностиці рентгеном можна побачити перші зміни у вигляді відростків і затягування щілини суглоба. Рання стадія легко піддається лікуванню при своєчасному виявленні.
 2. У другій мірою проявляються хворобливі відчуття в коліні при невеликих навантаженнях. Виникає хрускіт в суглобі. Неприємні відчуття не проходять навіть у стадії спокою кінцівок. На цій стадії трапляється відшарування частинок хряща і кістки. Відбувається видиме зміна форми коліна. Відчувається набряклість ніг. На рентгенівських знімках чітко видно розвиток патології – збільшення остеофитных наростів, звуження суглобової щілини, зміна кістки. Пальпація коліна дуже болюча. У цьому випадку іноді застосовується хірургічне втручання.
 3. Третя ступінь призводить до інвалідності. Через безперервні болі, хворий не в змозі пересуватися самостійно. Суглоб видає сильний хрускіт. Коліно деформоване і збільшено, спостерігається сильна набряклість. Рентген показує зношування хряща, порушення у зв'язках, розпад менісків і збільшення сполучної тканини. Відбувається зрощення суглобової щілини. Виправити положення, можливе тільки пройшовши операцію по імплантації ендопротеза.
Стадії

Хвороба має властивість прогресувати безсимптомно, навіть при запущеному внутрішньому стані. Необхідно своєчасно проходити рентгенограму і консультацію фахівця, щоб не упустити важливі моменти лікування.

Методи лікування деформуючого артрозу колінного суглоба

При встановленому діагнозі деформуючого артриту — важливо розуміти, що самолікування і просте знеболення не позбавляють від проблеми, а лише відтягують неминучий процес якісного лікування. Необхідно пройти курс лікування в спеціальному ортопедичному центрі. Головним завданням є:

 • зняття навантажень на суглоби
 • комплекс лікувальних вправ
 • фізіотерапевтичні процедури — сприяють зупинці розвитку хвороби
 • попередження формування малорухомості
 • відновлення роботи суглоба

В період оздоровлення — відвідувати лікувальні санаторні процедури.

Деформуючий артроз

Лікування медикаментами

 • Для усунення болю при деформуючому артрозі, призначають нестероїдні протизапальні препарати – німесулід, диклофенак.
 • При гострій формі, призначають ін'єкції стероїдів – гідрокортизон, дипроспан. Застосовують внутрішньосуглобове введення.
 • Поряд з основними препаратами використовують введення гіалуронової кислоти і оксигеновых ін'єкцій. Кисень розширює суглобову капсулу, виводить молочну кислоту.
 • Призначають судинорозширювальні, анестезуючі і хондропротекторні кошти. Препарати застосовують у вигляді ін'єкцій, мазей, кремів і таблеток.
 • Також використовується методика плазмолифтинга — плазма крові пацієнта насичується тромбоцитами і вводиться в проблемний суглоб. Такий спосіб відновлює структуру суглобового хряща, усуває запальні процеси.
 • Використовується в лікуванні захворювання в спортсменів для швидкого оздоровлення рухових функцій організму. Терапія проводиться курсом до 6 сеансів.
Хвороба коліна

Медикаментозне лікування часто супроводжується додатковими процедурами:

 1. Лазерна ударно-хвильова терапія: використовується на першій стадії розвитку артрозу – знеболює, знімає запалення. Також застосовується для зменшення наслідків від прийому препаратів кортикостероїдів при запущеному перебігу хвороби. Усуває сольові відкладення, повертає гнучкість зв'язок, прибирає фіброзні освіти і покращує кровопостачання. Лікування проводиться місцевий, без болючих відчуттів. Курс лікування розрахований до 10 сеансів.
 2. У комплексі лікування мазями, використовують фізіотерапевтичний метод – вплив ультразвуком на суглоб. Це дозволяє поліпшити проникнення мазі в хвору ділянку.

  Лікування
 3. Міостимуляція — вплив електричними імпульсами на м'язи біля суглоба. Струм змушує м'язи активніше скорочуватися, усуває атрофію. Це призводить до поліпшення рухової функції, зняття затискачів в суглобі і зникнення болю.
 4. Лікувальні ванни – застосовуються в основному на базі санаторного оздоровлення в сукупності з медикаментозним лікуванням. Існують скипидарні ванни, радонові, сірководню. Мають протизапальну і знеболюючу дію.
 5. Медичні п'явки — спеціаліст встановлює навколо ураженого суглоба. Завдяки специфічному складу слизу – у тканинах суглоба відбуваються відновні процеси. Застосовується лікування в ранній стадії захворювання. Ефект досягається вже через пару сеансів і триває протягом року.
 6. На початковій стадії хвороби застосовують голковколювання – усуває набряк і повертає рухливість суглоба.
 7. До медичного лікування приєднують і лікувальну фізкультуру. Рекомендується виконувати ряд спеціальних вправ. Починати необхідно в ранковий час відразу після пробудження. І потім повторювати періодично протягом дня. Також призначаються заняття плаванням, вправи з тренажерами. Це запобігає застійним явищам м'язів і суглобів. Виводить зайву рідину з організму, покращує рухливість, контролює масу тіла. Час виконання вправ і ступінь навантаження установлює лікар, виходячи з фізичних можливостей пацієнта і стадії захворювання.
Лікувальні заняття

З метою ефективності лікування препаратами фахівець призначає допоміжні методи: дієтичне харчування — для зниження зайвої ваги та зняття навантаження на суглоб, поліпшення обміну речовин і зменшення відкладення солей. Також носіння ортопедичних устілок і взуття, наколінників, що дозволяють скинути навантаження на коліна при ходьбі.

Відео: Лікування деформуючого артрозу колінного суглоба