Умовні позначення при в'язанні спицями: огляд, фото

В'язання є дуже цікавим способом рукоділля. У кожній схемі в'язання використовуються умовні позначення, щоб було простіше розбиратися, як і що в'язати. У нашій статті ми поговоримо про цих позначеннях.

Умовні позначення використовуються для зручної запису візерунків при в'язанні. Щоб словами не описувати кожен візерунок, замість цього використовуються графічні позначення петель, а також їх скорочення.

Умовні позначення при в'язанні спицями: схеми

Умовні позначення і схеми петель

Кожний символ має певне позначення і завжди в схемах зображується вид, в якому петля вийде з лицьового боку. Наприклад, вертикальні рисочки означають лицьові петлі, а горизонтальні — виворітні. В'язання завжди здійснюється у відповідності зі схемою. Однак, це стосується ситуації, коли в'язка здійснюється з лицьової сторони. Якщо це робиться з вивороту, то знаки отримують протилежне значення. Так, вертикаллю позначаються виворітні петлі, а горизонталлю — особові.

Наступний момент, про який важливо знати кожен квадрат є окремою петлею, а кожен рядок — це повний ряд. Підрахунок здійснюється знизу вгору.

Нумерація теж має свої особливості. Так, номери непарних рядів розташовуються праворуч, а ті, що не мають вказівок є лицьовими.

Схема в'язання

Бувають такі схеми, коли на них зображений тільки один фрагмент візерунка. Він називається раппорт. Якщо схема дуже складна, то зазвичай показується кілька раппортов, щоб було зрозуміло, як буде виглядати підсумковий малюнок.

Позначення раппортов здійснюються жирними лініями, і проходять вони по всій схемі. Якщо говорити про описі узору, то рапорт позначаються зірочками або квадратними дужками.

Раппорт 20 петель

Як відомо, візерунки можуть бути зображені схематично, або описані текстом. Як правило, якщо використовується малюнок, то він має багато повторюваних елементів. У текстовому описі повторювані візерунки або рапорт, будуть позначатися як *-*.

Щоб текст не виглядав занадто громіздким і незрозумілим, всередині зірочок виявляються не всі елементи, а конкретні частини. Петлі, які знаходяться до зірочки робляться симетрично спочатку і до кінця ряду. Варто зазначити, що всередині раппорта може виявитися кілька повторюваних комбінацій.

Крім текстового опису можна читати в'язання за схемою. Як ми вже говорили, це робиться знизу вгору. Парними рядами позначається лицьова сторона і читання здійснюється справа наліво, а кожен непарний ряд є виворотом і читається зліва направо.

Іноді в схемі вказано, які лицьові ряди. Після завершення в'язки раппорта, робота знову починається з першого ряду або того, що вказується в кінці запису. Рапорт мають певну ширину і вона позначається в схемі вертикальними лініями.

Наприклад, можна порахувати потрібну кількість петель так:

  • Спочатку дізнайтеся, скільки разів вам потрібно зробити малюнок на ширину вироби
  • Після цього помножте ширину раппорта на необхідну кількість

Наприклад, вам потрібно 2 рази повторити раппорт і його повна ширина — 50 петель. Виходить, що для ширини виробу вам знадобиться 100 петель.

Важливо зазначити, що на один і той же візерунок з вертикальним рельєфом формула буде не завжди однакова. Якщо для однієї деталі потрібно додаток петель, щоб малюнок був симетричним, то на другий деталі додавання не здійснюється, тому що при зшиванні малюнок може бути порушений.

В'язання головних уборів робиться трохи інакше. Так, перші і останні ряди зазвичай виходять по ширині раппорта, відповідно завершення ряду ніяких петель додавати не потрібно. В іншому випадку візерунок втратить симетричність.

Якщо ви в'яжете шарф, то його малюнок повинен бути симетричним. Так, краю шарфа повинні вийти однаковими. Таким чином, петлі можуть бути додані для симетрії.

Ще в схемах зустрічається словосполучення — «як дивляться петлі». Воно означає, що над нижнім рядом, який виглядає як лицьовій з потрібної сторони, в'яжуться лицьові петлі. А над тими, що виглядають як виворітні, в'яжуться відповідні петлі. Виходить, що як би повторюється малюнок попереднього ряду.

Відео: Уроки в'язання спицями. Умовні позначення петель. Випуск 10