Джерсі: опис, склад, переваги і недоліки

Сучасні технології створили велику кількість різноманітних тканин, які широко використовують для виготовлення необхідних людині виробів. Однак, існують і старі, перевірені часом види тканин, які актуальні і модні і зараз. Джерсі — тканина універсального застосування і є однією з них.

Що це таке?

Джерсі — це трикотажна тканина, яка створена на невеликому острівці Джерсі (звідси назва), який є частиною Нормандських островів. Шерсть особливої породи овець цього острова, що володіє підвищеною здатністю зберігати тепло, слугувала матеріалом для виготовлення джерсі. Теплий трикотаж використовували для пошиття натільної білизни і він був незамінний в суворих кліматичних умовах острова.

Згодом трикотаж неодноразово пробували застосовувати для виготовлення одягу, але попитом вона не користувалася. Лише знаменита Коко Шанель ввела цей трикотаж в розряд модної тканини після вистави «маленького» сукні з джерсі на черговому паризькому показі моди, яке мало величезний успіх. З цих пір вироби з трикотажу джерсі придбали широку популярність. Технологія виробництва джерсі видозмінювалася, і в даний час тканина значно відрізняється від початкового варіанта. Сучасний трикотаж джерсі являє собою тканину машинної в'язки.

Опис і склад

Джерсі — це насамперед трикотаж, нитки в'яжуться, переплітаючись особливим чином. Спосіб виробництва джерсі — однорядне плетіння. Лицьовий і виворітний малюнки відрізняються один від одного. На лицьовій поверхні чітко проглядаються «кіски», які характерні для в'язаного полотна, вони являють собою ряди вертикальних петель. На виворітній стороні добре виділяються горизонтальні смуги.

Внаслідок такого методу виготовлення джерсі добре тягнеться впоперек, але не витягується, а після розтягування поперечного розрізу негайно згорнути трубочкою. Ця характерна особливість джерсі є його відмінною рисою і виділяє серед інших тканин. Оригінальний варіант джерсі виготовлявся з чистої вовни, і тканина була дуже щільною. Розвиток промисловості і вдосконалені технології дозволяють застосовувати й іншу сировину. За складом джерсі може бути з вовняних, шовкових, бавовняних, льняних ниток, віскози і синтетичних волокон.

Трикотажні вовняні тканини зазвичай виробляють з вовни овець (породи меринос або ангора). Але в даний час, крім овечої вовни, часто використовують шерсть альпаки і навіть вікуньї. Віскоза, вживана для виготовлення джерсі, теж буває різною. Звичайна віскоза нерідко замінюється бамбуковій і евкаліптовому. З синтетичного сировини використовують поліестер, еластан і лайкру.

Крім того, існує і комбінований по складу трикотаж. У цьому випадку він складається з декількох компонентів. Це можуть бути поєднання натуральних волокон, віскозних і синтетичних. В результаті тканина набуває якості всіх складових: натуральних, синтетичних і віскозних. Новітні технології дозволяють створювати трикотаж, волокна якого збагачені такими добавками, як витяжка з алое, іони срібла і металевий напилювач. В результаті тканина набуває додаткові специфічні властивості: антибактеріальність, діелектрична здатність, морозостійкість.

Властивості тканини залежать насамперед від сировини, яку було використано для її виготовлення. Чим більше у складі синтетики, тим менше трикотаж мнеться. Джерсі з волокон натурального походження добре зберігає тепло, забезпечує гігроскопічність і доступ повітря. Джерсі володіє високою міцністю при поєднанні натуральних ниток з віскозою, але стає менш гігроскопічним. При додаванні в натуральний склад еластану трикотаж робиться більш еластичним, добре розтягується, при цьому зберігає форму.

В залежності від сировини джерсі може бути важким, середньотяжким, легким. Трикотаж майже зовсім не мнеться. Вироби з нього завжди виглядають акуратно, так як вони практично не деформуються і зберігають початкову форму. Декоративні властивості тканини дають можливість її драпірувати в об'ємні м'які складки. Фактура трикотажу дозволяє підкреслити фігуру, так як тканина легко облягає силует.

Трикотажна тканина джерсі має загальні відмінні властивості: гнучкість, еластичність, розтяжність і м'якість.

Переваги

Склад трикотажу впливає на ті чи інші його властивості, а значить і переваги, і недоліки. Однак, існують переваги, які є у всіх типів джерсі:

 • тканина добре пропускає повітря, регулює теплообмін, дозволяючи шкірі «дихати», володіє гігроскопічністю завдяки специфічному способу переплетення волокон;
 • всі джерсі мають м'якістю, що дозволяє шити з них навіть натільну білизну;
 • трикотаж відрізняє простота і зручність в догляді, добре переносить і ручне та машинне прання;
 • у джерсі відмінна здатність до драпіровці, легко формує м'які об'ємні складки;
 • тканина майже не мнеться, при зберіганні не утворює складок, заломів навіть у складеному вигляді;
 • у трикотажу висока ступінь стійкості до зношування, він зберігає свій зовнішній вигляд і властивості після тривалого застосування, витримує численні прання;
 • володіє універсальністю застосування — його можна використовувати для шиття будь-якого виду одягу;
 • кожному трикотажу, навіть натуральному вовняному, притаманна легкість;
 • у тканини добра еластичність, вона туго розтягується і швидко повертає первісну форму;
 • трикотаж добре забарвлюється і довго зберігає колір.

Важливим достоїнством всіх джерсі є здатність розтягуватися: майже на 25% від початкової форми. Натуральні джерсі екологічні і безпечні, вони не викликають алергічних реакцій і шкірних подразнень. Штучні і синтетичні тканини майже не сідають при пранні. Джерсі з натуральних волокон не деформуються при віджиманні, прасуванні і час відпарювання. Трикотаж з додаванням лляних або синтетичних волокон володіє високою міцністю.

Недоліки

До недоліків джерсі можна віднести такі його властивості:

 • після прання довго висихає, так як добре зберігає вологу;
 • в ширину тягнеться краще, ніж в довжину;
 • не витримує високих температур при пранні, що призводить до деформації виробів;
 • вимагає дотримання правил догляду, зазначених на ярлику виробу;
 • вовняні джерсі можуть утворювати катишки;
 • синтетичний трикотаж здатний електризуватися і «прилипати» до панчіх і колготок;
 • віскозні і синтетичні джерсі вимагають невисоких температур при прасуванні і погано переносять пар: виріб втрачає первісну щільність і дещо змінює форму.

Різновиди

Як і багато інші тканини, наприклад, креп, джерсі, в залежності від сировини виготовлення, поділяється на такі види:

 • натуральне;
 • штучне;
 • синтетичне.

Натуральне джерсі виробляється з натуральних волокон. Крім вовни, також використовують шовк, бавовна, льон. Вовняне джерсі буває чистошерстяным і з додаванням віскози або синтетичних волокон. Це дуже тепла, і в той же час дозволяє шкірі дихати, тканина. Бавовняне джерсі виготовляється або з чистої бавовни, або з її суміші з іншими волокнами. Цей трикотаж також відрізняється м'якістю, міцністю і непрозорою текстурою, високою здатністю пропускати повітря і хорошою гігроскопічністю. Незважаючи на низьку здатність до драпіровці, він гарантує велику різноманітність крою виробів.

До бавовні часто додають еластан або лайкру, які до загальним властивостям джерсі додають ще більш високу ступінь міцності, зносостійкості, що продовжує термін служби виробів. Шовкове джерсі виділяється серед інших видів найвищим рівнем м'якості і гладкості. Його фактура тонка, напівпрозора, виблискували красивим оксамитовим блиском. Цей вид трикотажу добре розтягується, а додана лайкра ще більш посилює цю здатність.

Ця тканина добре пропускає повітря, регулюючи теплообмін. Лляний трикотаж — м'яка тканина, має матову поверхню. Від інших видів відрізняється більш низькою еластичністю. Шовкові і лляні натуральні джерсі повітряні, дуже приємні при зіткненні з шкірою і майже не відчуваються в спекотні літні дні.

Сировиною для штучного джерсі служить різного виду віскоза. Головною відмінною рисою віскозного трикотажу є м'якість і гладкість його поверхні. Трикотаж дуже слухняний в шитті, добре драпірується. В нього часто додають лайкру, еластан, спандекс. Ці синтетичні волокна збільшують ступінь розтягування та швидкого відновлення початкової форми виробу. Для виробництва синтетичного джерсі застосовують волокна з лайкри, поліестеру, еластану, спандекса. Синтетичні джерсі відрізняються підвищеною міцністю і довговічністю. За ступенем зносостійкості, легкості і міцності синтетичний трикотаж не поступається навіть нейлону.

Область застосування

Одним з характерних властивостей джерсі є його універсальність. Саме це пояснює широкий діапазон його застосування. З джерсі можна зшити величезне різноманіття виробів. Оскільки цей трикотаж може складатися як з дорогих натуральних волокон, так і більш дешевих штучних і синтетичних, то сфера його застосування дуже широка: від дорогих вечірніх нарядів до повсякденного одягу, від нижньої білизни до курток.

Трикотаж джерсі застосовують для шиття:

 • нижньої жіночої та чоловічої білизни — труси, сорочки нічні сорочки, піжами, ліфи;
 • сукні для жінок;
 • футболок і штанів;
 • одягу для дітей;
 • верхнього жіночого і чоловічого одягу — куртки, пальто, жакети і піджаки;
 • одягу для дому — халати.

Для нижньої білизни застосовують тонкий віскозний, бавовняний або більш дорогий шовковий трикотаж. Нарядні вечірні туалети для жінок шиють з бавовняного джерсі, а повсякденні костюми для офісної роботи як жіночі, так і чоловічі — з вовни або бавовняного джерсі. Теплий вовняний трикотаж йде також на виготовлення верхнього одягу: пальто, курток, а також гарних елегантних кардиганів, тунік, пончо, жакетів. Дуже красиво виглядають чоловічі і жіночі светри та пуловери з вовняного трикотажу.

Завдяки властивостям джерсі з нього можна зшити плаття будь-якого фасону: облягаюче плаття-футляр або прямого крою, розкльошені сукні від талії або грудей, з драпіруванням. Легкий віскозний і бавовняний трикотаж йде на пошиття літніх суконь, блузок, топів. Окреме місце займає спортивний одяг (футболки, шорти, куртки), а також одяг для дітей (сукні, кофтинки, толстовки, штани, джемпери).

Рекомендації по догляду

Вироби з трикотажної тканини можна носити протягом тривалого часу і в будь-яку погоду, і вони збережуть свій зовнішній вигляд, якщо дотримуватися деяких нескладних правил догляду.

 • Прати одяг із джерсі допустимо і руками, і в пральній машинці-автомат із застосуванням м'яких пральних засобів. Режим прання залежить від різновиду трикотажу: для бавовняного він буде дещо іншою, ніж для шовкового або синтетичного. У будь-якому випадку трикотаж добре переносить прання в щадному режимі і при температурі води не вище 40 градусів.
 • Полоскати речі після прання потрібно не в холодній воді, а в теплій (близько 20 градусів). При такій умові тканина зберігає насиченість свого кольору.
 • Не можна прати білий трикотаж спільно з речами, пофарбованими в інші кольори, так як це може призвести до фарбування джерсі.
 • При машинному пранні при віджиманні встановлюється також легкий режим з невеликими оборотами.
 • Сушити вироби рекомендується в розправленому вигляді на рівній горизонтальній поверхні. Забороняється сушити їх поблизу або на приладах опалення.
 • Гладять джерсі при самій низькій температурі праски, використовуючи вологу тонку тканину (бавовняну або марлю). Можна також використовувати відпарювач на прасці: в даному випадку виріб необхідно прасувати з вивороту, це допоможе уникнути блискучих відбитків від праски.
 • Зберігати речі потрібно акуратно складеними або на вішалці в провітрюваному приміщенні, не допускати тривалого перебування на сонці, що може призвести до вицвітання тканини.
 • Злегка помявшуюся трикотажну річ можна розправити без праски. Для цього її потрібно повісити на вішалці над ємністю з гарячою водою. Від пари складки швидко розпрямляться. Також надходять після тривалого зберігання речі і при деякій втрати її зовнішнього вигляду.

Зазвичай на ярлику кожного виробу зазначаються правила догляду з урахуванням виду тканини. Це допомагає правильно доглядати за джерсі.

Відгуки

Як показують численні відгуки, тканина джерсі користується великою популярністю і попитом. Споживачі особливо відзначають тривалий термін служби трикотажу при збереженні зовнішнього вигляду і його первісного кольору. Жінкам подобається, що джерсі вигідно підкреслює фігуру. Як вказують споживачі, костюми з вовняного джерсі добре гріють в холодну погоду. Багато батьків вважають за краще купувати своїм дітям нижню білизну і верхній одяг з бавовняного трикотажу, оскільки він дозволяє шкірі дихати і не викликає шкірних подразнень. Людям подобається зручність в носінні трикотажного одягу: не мнеться, не втрачає початкової форми, тканина «дихає» і до того ж потребує лише мінімального догляду.

Великий асортимент одягу з джерсі дозволяє комбінувати і поєднувати речі і щодня виглядати по-новому. Також наголошується, що тканина легко очищається від невеликих місцевих забруднень. Споживачі, які самі шиють речі, вказують на те, що тканина дуже зручна у шитті, з неї можна зшити одяг будь-якого фасону. Дуже подобаються і домашні варіанти джерсі — халати, піжами через зручність та комфортність при носінні.

Аналізуючи висловлювання споживачів, можна сказати, що відгуки про джерсі тільки позитивні, а це свідчить про його дійсні достоїнства і пояснює широку популярність.

Про те, як вибрати трикотажну тканина джерсі, дивіться у наступному відео.