Тканина "оксфорд": опис, переваги та недоліки, особливості застосування

Оксфорд – це досить популярна різновид синтетичної матерії, яка часто використовується для пошиття спортивного і повсякденного одягу, а також туристичного спорядження. Це полотно характеризується особливим способом плетіння ниток, яке носить назву «рогожка»: тканина візуально являє собою опуклі квадрати, які розташовані в шаховому порядку.

Поверхня матеріалу обробляється поліуретаном або полихлорвинилом, завдяки чому речі з оксфорда стають непроникними для дощу і вітру.

Що це таке?

Рогожка являє собою тип особливого саржевого плетіння волокон, при якому нитяна основа і качок сплітаються невеликими групами, а не поодинці. Як наслідок, на поверхні тканини формується специфічна «шахова» текстура. Одна з існуючих легенд свідчить, що рогожку винайшли селяни на Русі, які плели цю грубу матерію для різноманітних побутових потреб, використовуючи в якості сировини волокна рослини під назвою «рогіз». Згодом його замінили на лико, але назва залишилася незмінною.

Проте офіційна версія зовсім інша – тканина, яка є прообразом сучасного оксфорда, була вперше отримана в XIX столітті в Шотландії. З якої причини це полотно отримало назву одного з найстаріших британських міст невідомо, але історики стверджують, що, через кілька років, сорочки з цього полотна стали поширені серед студентів Оксфордського університету і донині залишаються символом престижу цього елітного навчального закладу.

Спочатку текстильне полотно проводилося з чистої бавовни, до кінця XX століття виробники почали виготовляти оксфорд із синтетичного волокна, у нього почали додавати нейлон і поліамід, завдяки чому цей матеріал придбав нові фізико-технічні характеристики та став повсюдно використовуватися в багатьох інших галузях життєдіяльності людини.

Принципово новим етапом вдосконалення тканини стала її обробка різними хімічними сполуками, наслідком таких добавок стали нові властивості:

 • гігроскопічність;
 • стійкість до горіння;
 • хімічна резистентність.

І хоча новий тип матерії вже багато в чому відрізняється від свого первісного аналога, тим не менш перша назва «оксфорд» залишилося незмінним.

Опис і властивості

Унікальна методика плетіння волокон дозволяє захищати тканину від попадання вологи та забруднення в структуру самого полотна, завдяки цьому оксфорд має чимало переваг у порівнянні з багатьма іншими видами матеріалів:

 • властивість відштовхувати бруд;
 • вологонепроникність і водовідштовхувальні властивості;
 • зносостійкість;
 • підвищена міцність;
 • здатність зберігати свої фізико-технічні характеристики при t від -50 до + 115 градусів;
 • низький рівень стирання полотна.

У той же час слід відзначити, що переважання в сучасному оксфорді штучних волокон може створити так званий парниковий ефект, саме тому речі з такого полотна не слід носити постійно і особливо при спортивних та інших фізичних навантаженнях.

Різновиди

В залежності від того, які саме нитки застосовуються при виробництві полотна, виділяють три його різновиди, при цьому кожна має свої характерні особливості.

 • Бавовняний оксфорд – цей матеріал виробляється з використанням волокон бавовни, речі, виконані з нього, дуже добре пропускають повітря, є гігієнічними і виключно практичними. Зазвичай з такої тканини шиють осінньо-весняні сорочки. Слід зазначити, що в останні роки технологію плетіння з натуральних волокон використовують досить рідко.
 • Нейлоновий – досить щільний і хімічно стійкий, але в той же час еластичний матеріал. Він відрізняється чутливістю до світла і підвищеним температурним впливів, тобто тканина не витримує впливу УФ-променів. Крім того, дана різновид тканини має властивість накопичувати статичну електрику.
 • Поліестеровий – в порівнянні з нейлоновим, він не настільки гнучкий та щільний, однак світло - і термостійкості набагато перевершує його.

За варіантом плетіння полотна виділяють дві його варіації.

 • Royal Oxford – в цьому випадку використовують досить тонкі нитки, завдяки чому тканина стає гладкою, але при цьому досить щільною. У виробництві витрачається сировина найвищої якості, такий варіант тканини використовують для пошиття дорогих сорочок бізнес-сегменту.
 • Pinpoint – технологія виробництва в даному випадку аналогічна попередньому варіанту, але сировина більш грубе і дешеве. Такий матеріал використовується для виробництва штанів і сорочок. Крім того, тканина нерідко обробляють спеціальними просоченнями, завдяки чому отримують повітро - і вологонепроникний матеріал, який використовують для пошиття вітровок.

Колірна гамма матеріалу безпосередньо залежить від особливостей використання тканини. У класичному виконанні тканина має синій відтінок, але в наші дні її нерідко фарбують у зелений, чорний і сірий тони, камуфляж, трохи рідше можна зустріти оксфорд білої, червоної або жовтої забарвлення, іноді виробляють матеріал з оригінальним малюнком (принтом). При виробництві такого полотна використовуються волокна різної товщини, причому, чим щільніше нитки, тим більш грубою, але в той же час стає щільною тканина. Параметри щільності варіюються від 150D до 1800D (den).

Переваги

До безперечних достоїнств матеріалу відносять наступні споживчі властивості:

 • тривалий період шкарпетки;
 • стійкість до пошкоджень і зносу;
 • мала вага готових речей;
 • бюджетна ціна;
 • простота догляду.

Окремо слід зупинитися на водовідштовхувальних характеристики полотна оксфорд. Для того щоб полотно стало гігроскопічним, її просочують спеціальними полімерними складами, як правило, після цього на поверхні формується досить тонка плівка, яка і робить виріб повітро - і вологонепроникним. При цьому ступінь вологостійкості можна визначити по маркуванню вироби:

 • захист в 200-300 мм – мінімальний рівень захищеності, охороняє лише від вітру, не затримує вологу;
 • 300-500 мм – вказує на те, що виріб повністю промокне, лише через 60 хвилин після перебування під зливовим дощем;
 • 800 мм – абсолютно водонепроникна річ;
 • 1000-3000 мм – матеріал, використовуваний для теплих курток, гірськолижних костюмів, а також палаток, відрізняється винятковими захисними властивостями.

Недоліки

Мінуси оксфорда безпосередньо пов'язані з тим, яка саме нитка використовувалася для його виготовлення. Так, якщо в основі лежить поліефірне волокно, то основним недоліком стає незначна гнучкість в порівнянні з нейлоновими варіантами. Нейлоновий ж оксфорд руйнується під дією сонячного світла, він починає блякнути, а при тривалому контакті просто втрачає свій початковий колір. Нейлонове полотно відрізняється чутливістю до горіння: під дією полум'я краю тканини починають оплавлятися, але при цьому не розсипаються.

Для обох варіантів полотна притаманні загальні недоліки, які не варто випускати з уваги при придбанні таких виробів:

 • матеріал дуже погано пропускає повітря, тобто, простіше кажучи, не дихає;
 • під впливом низьких температур оксфорд стає дуже твердим і при русі видає «шарудить» звук.

Все це робить матеріал непридатним для виготовлення повсякденного і верхнього одягу, а, крім цього, встановлює обмеження щодо використання його для створення літніх і спортивних речей.

Де застосовується?

Сфера застосування матерії оксфорд безпосередньо залежить від ступеня щільності полотна.

 • 150 ден – це найбільш тонкий матеріал, він досить довго утримує форму і непогано драпірується, саме тому з нього часто шиють дощовики та куртки, а також тонкі комбінезони. Крім того, полотно використовується для виготовлення верхнього шару курток, пуховиків, сумок і чохлів.
 • 210 ден – набагато більш міцна, ніж попередня, матерія, вона оптимальна для пошиття туристичних наметів, спальних мішків, обмундирування для рибалок і мисливців, а також рятувальників. Оксфорд цього різновиду повсюдно застосовують для створення спецодягу.
 • 240 ден – дуже щільна матерія, яку також використовують для виготовлення наметів, похідних рюкзаків і тентів. Така тканина зазвичай просочується поліуретаном, як наслідок, набуває підвищені водовідштовхувальні характеристики.
 • 300 ден – це досить жорстка і міцна, водонепроникна матерія, її зазвичай обробляють полихлорвинилом і відшивають з неї сумки, валізи, чохли, а також елементи галантереї і рибальських приналежностей.
 • 600 ден – тканина популярна при виготовленні наметових тентів, курток та інших речей, призначених для використання в екстремальних погодних умовах. Зазвичай таке полотно випускають у камуфляжному варіанті.
 • 1800 ден – найбільш міцний і щільний вид оксфорда, його використовують для пошиття тентів.

Правила догляду

При покупці виробів з оксфорда слід попередньо вивчити відомості про особливості догляду за полотном, представлені виробником, так як окремі різновиди тканини можуть виконуватися з додаванням специфічних ниток, які потребують особливого догляду. Тонкощі прання і прасування полотна залежать від основного типу ниток, які використовуються для плетіння.

 • Бавовняні різновиди оксфорда перуть в машинці при t не вище 40 градусів, допускається застосування абсолютно будь-яких порошків. Такі вироби можна розгладжувати праскою з нагріванням не більше 110 градусів, а от сушити їх краще в приміщенні, причому у видаленні від приладів опалення, оскільки під впливом ультрафіолету полотна змінюють свій відтінок.
 • Вироби з нейлону або поліестеру перуть таким же чином, а от гладять їх по-різному: полотна з поліестерових волокон можна розгладжувати, нейлон будь гаряче вплив повністю заборонено. При пранні рекомендується віддавати перевагу рідким миючим засобам.
 • При наявності будь-якого забруднення досить протерти річ зволоженою ганчіркою. Якщо на полотні виник розрив, його слід зашити або заклеїти.

На завершення потрібно відзначити, що і чоловіки, і жінки визнають надійність і практичність виробів з оксфорда, особливий акцент при цьому робиться на тривалості збереження форми виробу, його захист від вітру, вологи і впливів несприятливих атмосферних явищ. В подібній одязі дуже зручно і комфортно в холодну пору року.

У наступному відео вас чекає порівняння тканин оксфорд різної щільності.