Вплив темпераменту на вибір професії

Вибір професії – серйозний крок у житті будь-якої людини. Від правильного самовизначення залежить майбутній комфорт та успішність працівника, так як на профорієнтацію впливають не тільки особистісні уподобання людей, але і їх психосоматичний тип. Так, якщо якась професія ідеально підходить сангвініку, то навряд чи вона влаштує меланхоліка.

Роль характеру в самовизначенні

Здавна вчені намагалися визначити характер людини через вивчення її психічних реакцій. І тільки в XX столітті цією роботою зайнялися досвідчені психологи, выяснившие, що темперамент відіграє головну роль у самовизначенні будь-якої людини. З'ясувалося, що на формування темпераменту впливає не тільки навколишнє середовище, але і спадковість. Ще в ранньому дитинстві дитина може проявляти риси характеру, притаманні одному із старших родичів.

Темперамент являє собою сукупність якостей, які становлять інтелектуальні та поведінкові особливості людини. Переважання деяких рис характеру дозволяє віднести особу до того чи іншого психотипу, що допомагає оцінити швидкість її мислення і сприйняття, емоційність і фізичну активність. Завдяки темпераментному визначенням можна точно передбачити нахили і загальні здібності індивіда.

На вибір професії впливає оцінка власних сил і можливостей, визначення бажаних видів діяльності та облік особистої мотивації до отримання того чи іншого освіти. Людина може свідомо або несвідомо врівноважувати свої індивідуальні особливості, щоб відповідати обраному виду діяльності.

Вчені з'ясували, що кожен тип темпераменту має різної инактивированностью, що впливає на методичність і систематичність їх дій. Так, у сангвініків і холериків переважає права півкуля, що наділяє їх міцною нервовою системою, високою активністю і розвиненими невербальними когнітивними функціями. А ось у флегматиків і меланхоліків домінує ліва півкуля, що характеризує їх як спокійних і повільних людей, що відрізняються слабкою нервовою системою і розвиненими вербальними функціями.

Темперамент людини залежить не тільки від природних особливостей, спадковості і навколишнього середовища. Багато вирішує гарне виховання, яке дає змогу згладити негативні риси характеру. Таким чином, можна з упевненістю сказати, що індивідуальні особливості мають прямий вплив на професійне самовизначення.

Який вид роботи підійде флегматикам?

Флегматиків характеризує спокійний і миролюбний характер. Вони відрізняються спокоєм і неупередженістю, чого немає у інших типів темпераменту. Представники цього типу не зазнають агресії і не можуть швидко реагувати в конфліктних ситуаціях. Вони не вміють швидко приймати рішення і віддають перевагу тиші і розміреність поспіху і хаосу.

Флегматики завжди мають свою думку, яку неможливо змінити. Такі люди вміють чітко визначити мету і йти до неї, не звертаючи уваги на зовнішні зміни. Цей тип має переваги в деяких видах монотонної роботи, так як вміє зосереджуватися на деталях і довгий час сидіти на одному місці.

Навчання флегматикам дається важко, що пов'язано з повільністю і пасивністю темпераменту. Незважаючи на це, їм можна довірити будь-відповідальне завдання, яке буде виконано з усією відповідальністю. Такі люди серйозно ставляться до своїх обов'язків і по максимуму використовують власні ресурси.

Завдяки врівноваженого характеру флегматики не бояться стресових ситуацій і здатні спокійно вирішити будь-яку проблему. Незважаючи на високу відповідальність, такі люди не стануть виконувати чужу роботу, а всю свою увагу спрямують на виконання власних посадових обов'язків.

Флегматик може стати:

 • лаборантом;
 • бібліотекарем;
 • агрономом;
 • реставратором;
 • ювеліром;
 • флористом;
 • письменником;
 • залізничником;
 • коректором і так далі.

Будь-яка робота, що передбачає монотонність і неспішність, підходить людині з флегматичним типом темпераменту. А ось такі професії, як лікар, адміністратор, артист і журналіст, можуть виявитися для флегматика занадто складними, так як він просто не зможе з ними впоратися.

Варіанти трудової діяльності для меланхоліків

Меланхоліки відрізняються гострим розумом, замкнутістю і мовчазністю. Такі люди володіють хорошим музичним і літературним смаком і схильні до детального аналізу. Вони не здатні працювати на знос, так як відрізняються нестійкою психікою і ранимістю. Особистість з меланхолійним темпераментом не стане проводити час в галасливих компаніях, а віддасть перевагу тихе і відокремлене місце.

Меланхоліки відрізняються високою відповідальністю і вірністю. Вони готові проявити співчуття і підказати правильне рішення. Такі люди готові прийти на допомогу близькій людині, пожертвувавши особистими інтересами.

Цей тип темпераменту має завищені запити до людей, що робить його малопривабливим для оточуючих. Така особистість схильна до депресивних станів, з яких самостійно вийти не зможе. Будь-яка стресова ситуація може спровокувати у меланхоліка нервовий розлад.

Меланхоліки легко піддаються навчанню, але завдяки скритності і сором'язливість не завжди здатні продемонструвати свої знання. Тільки індивідуальний підхід може змусити такого індивіда розкріпачитися і розслабитися.

Такі люди не люблять поспіху і суєти, а тому здатні плідно працювати тільки в умовах цілковитої тиші. Одиночна діяльність дозволяє їм глибоко розібрати будь-яке питання і знайти єдино правильне рішення.

Меланхоліки мають такими діловими якостями, як сталість, відповідальність і старанність. За рахунок цього їм можна доручити будь-важливе завдання, яке буде виконано точно в строк. Але таким працівникам не можна доручати надзавдання, так як, не впоравшись з роботою, вони впадуть у глибоку депресію і почнуть тривалий самокопання.

Людей з меланхолійним типом підійдуть професії, що передбачають самітність і монотонність. До таких належать:

 • садівник;
 • сантехнік;
 • письменник;
 • еколог;
 • бухгалтер;
 • перекладач;
 • ветеринар;
 • аналітик і так далі.

А от будь-яка робота, що передбачає великий колектив і багато шуму, абсолютно не підходить для чутливих меланхоліків.

Що порадити сангвінікам?

Сангвініка можна охарактеризувати як стрессоустойчивого і працьовитої людини. Такі люди здатні швидко змінювати діяльність, а тому рідко вдумуються в детальність роботи. Вони легко знаходять спільну мову з колективом і завжди залишаються на хорошому рахунку у начальства. Велика кількість знайомств дозволяє такій особистості мати високу самооцінку, яка допомагає їй досягати професійних висот.

Сангвініки рідко піддаються агресії і в основному показують себе з доброзичливою і оптимістичною боку. Вони здатні організувати будь-яку справу, а тому часто займають керівні посади. Завдяки товариськості, високого інтелекту та стресостійкості люди з цим типом темпераменту можуть стати чудовими педагогами.

Сангвинизм передбачає непереносимість одноманітності та монотонності. Будь-яка робота, пов'язана з технікою, може привести людину в ступор. Сангвінікам подобається працювати з людьми, а тому вони можуть стати чудовими психологами, адміністрацією, менеджерами, юристами, вчителями.

Ким краще працювати холерикові?

Холерика уособлює любов до живого спілкування, емоційність і активне жестикулирование. Такі люди відкриті у спілкуванні, а тому здатні влитися в будь-яку компанію. Іноді вони занадто серйозно реагують на стресові ситуації і проявляють агресію. Такі перепади настрою часто відштовхують оточуючих, яким незрозумілі спонтанні спалахи гніву.

Холерики відрізняються великою цікавістю до всіх аспектів життя. Вони легко можуть взяти участь в авантюрі і не бояться ризику. Ніякі труднощі і вмовляння нездатні зупинити таку людину, але він сам може відмовитися від сумнівної затії, якщо переключиться на щось інше.

Така особистість не вміє сидіти на місці і займатися рутинними обов'язками. Неуважність індивіда може зіпсувати будь-яку справу, а тому йому не можна доручати одноманітну і копітку роботу. Холерики не зможуть працювати архітекторами, письменниками, бібліотекарями, бухгалтерами, коректорами, аналітиками і так далі.

Щоб привернути увагу людей з цим типом темпераменту, необхідно використовувати нестандартні методи. Вони не будуть проводити час за читанням наукової літератури, а тому їх легше навчати за допомогою тематичних виставок та виступів. Щоб такі учні засвоїли матеріал, потрібно зв'язати інформацію з яскравою емоцією, яка надовго відкладеться в їх пам'яті.

Холерики з легкістю переносять стресові ситуації і не бояться невдач. Вони легко відновлюють свої сили і переходять на нове завдання. Завдяки цим рисам характеру такі особи можуть працювати на телебаченні, радіо, а також легко знайдуть себе у медицині. Холерики можуть стати хорошими тренерами, льотчиками, дипломатами і бізнесменами.

Як вибрати ідеальну роботу?

Для того щоб вибрати ідеально підходящу професію, людині необхідно ще зі шкільної лави вчитися аналізувати особистісні якості. Визначивши свій тип темпераменту і вивчивши всі його плюси і мінуси, школяр зможе визначитися з майбутнім видом діяльності.

На вибір професії часто впливає думка оточуючих. Наприклад, батьки відіграють величезну роль у вирішенні даного питання. Але їх думка не завжди буває обґрунтованим, що негативно позначається на правильності вибору.

Для точного визначення схильності до тієї чи іншої професії особистості варто враховувати власні якості та інтереси. Якщо вона з дитинства має схильність до музики, то і життя своє повинна зв'язати з музичною сферою. Навряд чи людина з абсолютним слухом і чутливою натурою зможе працювати на шахті або залізниці.

В даний час будь-який бажаючий може пройти тест на профорієнтацію з метою з'ясування найбільш підходящої професії. При цьому необхідно ретельно вивчити кожен із запропонованих видів діяльності, щоб мати об'єктивне уявлення про майбутню роботу.

Вибір професії ґрунтується не тільки на темпераменті особистості, але і на її життєві цілі і плани. Наприклад, якщо індивід любить працювати з точними даними і вміє аналізувати, то він може стати хорошим аналітиком, синоптиком або програмістом.

Про те, як вибрати професію за темпераментом, дивіться у наступному відео.