Як правильно подати заяву в ЗАГС на реєстрацію шлюбу?

Весілля – це завжди особливе і хвилююче свято. Двоє люблячих один одного людей вирішують узаконити свої відносини, створивши міцний і надійний союз. Але щоб свято відбулося, майбутнім молодятам необхідно пройти через ряд формальностей, без яких оформити стосунки офіційно неможливо. І головним етапом у цьому заході є подача заяви в ЗАГС.

Умови вступу в шлюб

У такого відповідального події є свої правила, які обов'язково повинні дотримуватися як з боку майбутнього чоловіка, так і з боку дружини.

 • На реєстрацію шлюбу допускається повнолітня пара – обом молодятам повинно бути по вісімнадцять років. Виключення становить шістнадцятирічний (в деяких регіонах чотирнадцятирічний) вік одного з майбутнього подружжя.
 • Рішення повинно бути взаємно узгодженими і добровільним.

Причини, по яким працівники Загсу мають право не прийняти подану заяву, можна описати наступним чином:

 • родинний зв'язок між нареченим і нареченою;
 • відносини усиновлення між нареченими;
 • вступ в шлюб через погрози, шантажу та іншого примусу;
 • визнана судом недієздатність майбутніх подружжя;
 • наявність у когось з пари штампа в паспорті;
 • стан сп'яніння у молодят при оформленні заявки;
 • неповноліття когось із молодят (чи обох).

Раніше місце, де шлюб реєструвався, повинно було обов'язково збігатися з місцем прописки. Тепер це умова скасовано – молодята вільні вибрати будь-який російський місто: від Москви до сільської глибинки. В Загсі не мають права відмовити у прийнятті документів з причини неспівпадання місця прописки, інакше наречений і наречена можуть написати скаргу і навіть вирішити це питання в судовому порядку. Бажано обійтися скаргою, тому що термін її розгляду – 5-10 днів, а от судові позови будуть тривати близько двох місяців.

Необхідні документи

Для того щоб подати заяву на реєстрацію шлюбу, знадобиться внести держмито. У 2018 році її сума дорівнює 350 рублів (через електронну заявку держмито вийде всього 245 рублів). Оплачувати її потрібно тільки одній людині з пари. Процедура може відбуватися в будь-якому банку. Таким чином, в Загсі потрібно показати квитанцію, яка свідчить про те, що держмито була оплачена. Також знадобиться ряд деяких документів, мова про яких піде нижче.

 • Зрозуміло, без паспортів молодят заяву прийнято не буде. Іноді буває достатньо і військового квитка, але все ж краще надати документ, що засвідчує особу.
 • Якщо комусь з майбутніх подружжя (або обох) ще не виповнилося вісімнадцяти років, то дозвіл для оформлення ними шлюбного союзу також має бути підтверджено за допомогою документа.
 • Якщо хтось із майбутньої пари вже був одружений, то це повинно бути підтверджено свідоцтвом. Те ж саме стосується і ситуації, коли один з молодят є вдівцем або вдовою. У тому випадку, коли хтось із пари досі не розлучений, укладення нового шлюбу неможливо. Варто відзначити, що свідоцтво про розірвання попереднього шлюбу не потрібно, якщо він розривався в цьому ж Загсі.
 • Буває так, що наречений або наречена є іноземним громадянином, тоді необхідно наявність закордонного паспорта, всі документи повинні бути перекладені.

Сама заява виглядає цілком стандартно і легко заповнюється. Нареченим необхідно вказати своє прізвище, ім'я, по батькові, місце народження і проживання, громадянство, національність, а також дані паспортів і дані про розірвання попередніх шлюбів (якщо такі були). Коли працівником Загсу буде перевірено подана заява з документами, можна буде бронювати дату весільного заходу.

Терміни і правила подачі паперів

Для цього існує певний порядок дій, який необхідно дотримуватися. Деякі пари вважають, що їх розпишуть вже на наступний день після того, як вони заповнять заяву, і дивуються тривалого очікування. Обов'язково потрібно заздалегідь подбати про такому важливому моменті, інакше несвоєчасна подача заяви може стати причиною краху весільних планів, особливо це стосується дати розпису, адже наречений і наречена зазвичай хочуть відзначити своє свято в певний день, символічний для них двох. Якщо дата відіграє велику роль в укладення шлюбу, то краще подати заявку на розпис як можна раніше.

Мінімальний термін очікування в черзі – один місяць. Але РАГС має право збільшити цей час, тому деякі пари планують своє весілля за півроку і навіть рік.

Важливо визначитися з Палацом одруження. Відразу варто приготуватися до черг. Кожна пара хоче вибрати для себе найкращу дату, особливо це стосується теплої пори року – мало кому захочеться одружитися в сльоту з дощем або люті морози. Деякі молодята навіть можуть ночувати біля дверей Рагсу, щоб бути першими в черзі і отримати заповітну дату. Але таких радикальних дій робити не варто – краще просто подумати про це питання як можна раніше.

Потрібно бути готовим до того, що вибрана дата буде вже зайнята або в цей день ЗАГС не буде працювати, тому церемонія може не відбутися. З цієї причини слід вивчити розклад заздалегідь. Наприклад, деякі проводять церемонії тільки з вівторка по четвер або на вихідних. Краще, щоб запланована дата була не одна – так більше шансів зайняти бажане число. При виборі дня майбутньої весілля слід враховувати деякі нюанси – вони описані нижче.

Варто подумати про пори року. Звичайно, якщо дата планується за півроку або рік, то можна передбачити погоду в певний день, але все ж вибір місяці – це вже багато в чому гарантія того, що весілля ніщо не затьмарить. Наприклад, знаючи заздалегідь, що весна приносить із собою грязьові потоки і зливи, не варто орієнтуватися на дату майбутнього торжества на березень або квітень. Зазвичай наречений і наречена хочуть зіграти весілля влітку, хоча і в зимі або осені теж є свої принади.

Важливо продумати момент не тільки з весіллям, але і з медовим місяцем. Варто вчасно взяти відпустку на роботі і підгадати хорошу погоду у спекотній країні. Медовий місяць буде зіпсований, якщо молодята опиняться на чудовому тропічному острові, але в дощовий сезон.

Турбуючись про укладення шлюбу певного числа, молодята інколи забувають про гостей. Щоб всі близькі люди опинилися поруч з нареченою і нареченим в цей день, треба вибрати дату, яка була б зручною і для них. В такому випадку краще розділити розпис і торжество. Зареєструвати спілку можна в обрану дату, а урочисту частину організувати пізніше, щоб всі гості змогли бути присутніми на цьому важливому подію. Деякі пари при виборі відповідного дня весілля можуть керуватися нумерологією, астрологією, народними прикметами. Не варто забувати про найпопулярніші дати, наприклад, 08.08, 11.11 і інші – їх займати краще завчасно.

Процедура подачі заяви припускає вибір виду церемонії. Всього їх чотири, мова про них піде нижче. Можна зупинитися на простому варіанті. Він передбачає прихід молодят в ЗАГС в призначений час і день, їх розпис, отримання свідоцтва та штамп в паспорті. Процес триває близько 10 хвилин. Що стосується витрат у цьому випадку гроші йдуть тільки на оплату держмита. Раніше в Загсі розписувалися і свідки нареченого і нареченої, але тепер це не є необхідністю. Розпис потрібна тільки від молодят.

Вибір урочистій церемонії припускає, що молодята повинні з'явитися в ЗАГС на реєстрацію у вихідний день (вона проходить по суботах). При цьому сама церемонія супроводжується музикою і роботою фотографа. Процедура відбувається з урочистим зачитуванням клятв, обміном кільцями і розписом. Після цього молодята приймають привітання від гостей. Така церемонія продовжує від півгодини до години.

Важливий момент – не кожен Палац одруження дозволяє використання власної музики. Зазвичай наречений і наречена вибирають ту чи іншу класичну композицію із запропонованих варіантів. Варто завчасно подати заявку, тому що провести подібну весілля бажає безліч пар. Ціна такої послуги на сьогоднішній день – від 5 тис. рублів. Є варіант виїзної процедури. Зазвичай молодята вибирають місце десь на природі, наприклад, парк або сквер. Зрозуміло, все навколо прикрашається, запрошуються музиканти, присутні гості. Реєстрація триває близько години.

При виборі такого способу вирішальну роль відіграє погода – нікому не захочеться мерзнути на вулиці в дощ і сльота. Вартість такої послуги недешева, і не всі Загси займаються виїзною реєстрацією (всього лише 20-30 по Росії). Москва, наприклад, славиться своїм музеєм-заповідником «Царицино», де часто влаштовують подібні урочисті події. Коштує такий захід на сьогоднішній день від 25 до 100 тис. рублів.

Комбінований варіант

Він включає в себе просту і виїзну реєстрацію. Спочатку молодята розписуються в Рацсі без урочистої частини, що включає музику і фотографа, а у вихідний день наречений і наречена проводять церемонію на природі, де присутні і гості. Процедура включає в себе обмін кільцями і клятви. Часто молодята воліють саме такий варіант проведення весілля. Не тільки ЗАГС займається прийомом заяв – можна подати заявку і в багатофункціональному центрі (МФЦ). Вони є в кожному місті, і їх графік роботи – з 8 ранку до 8 вечора – досить зручний. Тривалість процедури подачі заяви в цьому центрі – від 15 хвилин до півгодини.

Оформлення заявки

Щоб коректно оформити заявку, потрібно слідувати деяким правилам, описаним нижче. В першу чергу, потрібно вибрати МФЦ, взяти з собою документ, що засвідчує особу, придбати спеціальний талончик і чекати того моменту, коли консультант викличе. Очікування у багатьох центрах скрашують зручні крісла і перегляд телевізора, іноді навіть можна виявити кавовий автомат. Деякі центри припускають запис онлайн, але не всі. Цей момент також слід уточнити заздалегідь.

Після того, як консультант викличе нареченого з нареченою, потрібно підійти до відповідного віконця для заповнення заяви. Заповнити його потрібно правильно, тому що це документ. Там буде дві графи – для нареченого і нареченої. Необхідно внести дані паспортів, вказати громадянство з національністю, бажану дату весілля, обрати прізвище. Варто додати, що за статистикою приблизно 60% дівчат беруть прізвище чоловіка. Але це правило не є обов'язковим – можна залишити своє прізвище і додати до неї нову. Таким чином, вийде подвійна прізвище (наприклад, Смирнова-Постишева).

Не можна забувати, що при зміні прізвища зі старим паспортом можна ходити не більше місяця – за цей час потрібно поміняти всі документи. Зміна прізвища передбачає і зміну трудової книжки, водійських прав, документів на житло та інші заходи.

 • Не можна забувати про оплату держмита, яка становить на сьогоднішній день 350 рублів. Вона повинна бути оплачена заздалегідь – для цього потрібно прийти в будь-який банк або ж здійснити оплату в одному з терміналів МФЦ.
 • Після закінчення процедури консультанти МФЦ передадуть заяву в ЗАГС, який буде обраний молодятами, через 2-3 дні. Після цього працівники Загсу зв'яжуться з майбутньою парою для уточнення часу реєстрації або ж бронювання.

Зазвичай молодята подають заяву разом, але буває і таке, що хтось з пари бере всю відповідальність на себе. Такий варіант також можливий. Наприклад, в ЗАГС може прийти тільки дівчина, тому що її коханий у відрядженні, на службі або навіть у в'язниці. Але заява нареченого в цьому випадку повинно бути завірене нотаріусом. Він може особисто передати його майбутній дружині або скористатися поштою для відправки. Свою заяву наречена заповнює в Загсі сама. Нотаріус може прийти додому, якщо, наприклад, хтось з пари хворий. Ніхто не застрахований від форс-мажорних обставин. Буває так, що нареченому з нареченою необхідний перенесення дати реєстрації шлюбу. Якщо час і день тільки заброньовані, то проблем з перенесенням немає – достатньо лише скасувати бронь і взяти інше, більш зручне число.

Якщо ж зміна рішення про дату сталося після оформлення заявки в Рагсі, то перенос неможливий. У цьому випадку можлива лише нова подача заяви. Якщо нова дата значно далі тієї, що була раніше, то писати нову заяву можна не раніше, ніж за два місяці до свята. Все ж варто з максимальною відповідальністю підійти до остаточного затвердження дати одруження, тому що її перенесення в більшості випадків неможливе, особливо це стосується більш ранніх термінів. Виняток становлять лише деякі випадки, наприклад, вагітність або тяжка хвороба.

Як подати електронну заявку через інтернет?

Сучасний і зручний спосіб подання заяви – дистанційно, за допомогою сайту державних послуг. Таким чином, нареченому з нареченою не потрібно буде стояти в чергах в Загсі, при цьому можна більш продуктивно визначитися з датою майбутнього весілля. Покрокова інструкція виглядає так, як описано нижче.

 • В першу чергу, необхідно увійти на сайт www.gosuslugi.ru і зареєструватися. Як це зробити, можна дізнатися на самому сайті, слідуючи підказкам.
 • Після реєстрації потрібно заповнити поля з даними паспортів і СНІЛС.
 • Сама подача заяви знаходиться у вкладці «сім'я і діти». Для цього потрібно перейти в «каталог послуг» і там натиснути на «реєстрацію шлюбу».
 • У розділі «прийом документів», необхідно заповнити кожен стовпчик заяви по пунктах. Але саме свідоцтво в електронному вигляді не видається – для його отримання потрібно прийти в ЗАГС.
 • Важливо також вибрати ЗАГС, де наречений з нареченою планує зареєструвати союз, та забронювати бажану дату та час. Краще подавати заяву заздалегідь, щоб місць було більше.
 • На завершення слід натиснути кнопку щодо отримання послуги та чекати приблизно добу для схвалення заявки. Результат виявиться в особистому кабінеті, після чого потрібно прийти в ЗАГС з усіма необхідними документами.

Якщо тривалий час заявка знаходиться на розгляді, то слід написати адміністрації порталу – можливо, у системі стався збій. Подача заяви дистанційно має свої плюси і мінуси.

Переваги такого способу:

 • можна подати заявку не тільки з іншого міста, але і з іншої країни;
 • не потрібно підлаштовуватися під робочий час Загсу – на сайті можна подати заявку в будь-який зручний час;
 • при резервації можна не обмежуватися однією датою, а на всякий випадок забронювати відразу дві;
 • обробка даних займає невеликий проміжок часу;
 • щоб подати документи в ЗАГС після схвалення електронної заявки, не потрібно стояти в черзі, тому що дата з часом приходу буде чітко визначена заздалегідь.

У цього способу є і недоліки:

 • якщо наречений і наречена не мають досвіду роботи з такими бланками, то їм буде непросто уникнути помилок при заповненні заявки, а працівники Рагсу в цьому випадку допомогти не зможуть;
 • якщо наречені не прийдуть до РАЦСУ у призначений їм день після розгляду дистанційної подачі паперів, то заявка буде вважатися анульованою;
 • не всі Загси мають технічні можливості для проведення процедури дистанційних подач заявок, тому в деяких випадках нареченому з нареченою доведеться оформити заяву особисто.

Строки розгляду. Стаття №11 Сімейного кодексу РФ говорить, що шлюб укладається через 30 днів після подачі заяви. Цей термін вважається оптимальним для того, щоб майбутні подружжя ще раз зважили це відповідальне рішення. Буває і таке, що наречений з нареченою забирають заяву, раптово передумавши розписуватися. Закон дозволяє працівникам Загсу по тим чи іншим причинам збільшити строк до двох місяців.

Зазвичай пара бронює дату за 2-3 місяці, а іноді навіть за півроку до церемонії. Але заява складається все одно за місяць. Тобто якщо наречений з нареченою хочуть собі красиву символічну дату, то в РАЦС потрібно буде прийти не один раз. Таким чином, чекати реєстрації припадає 30 днів.

Особливі випадки

Іноді бувають ситуації, коли час очікування реєстрації шлюбу скорочується. Але для термінової весілля у пари повинні бути поважні причини, мова про яких піде нижче.

 • Розпис може відбутися раніше, ніж через 30 днів, при вагітності нареченої або вже при наявності дитини. У вагітної дівчини повинна бути підтверджує довідка від гінеколога з печаткою. Але варто розуміти, що якщо термін пологів не близький, то працівники Рагсу можуть відмовити термінової реєстрації, і доведеться чекати місяць.
 • Якщо хтось з пари невиліковно хворий, то це серйозний привід для скорочення термінів очікування реєстрації.
 • Швидка служба в армії теж вважається поважною причиною (те ж саме стосується і тривалого відрядження нареченого або нареченої).

При подачі документів в ЗАГС в заяві вказується місце проживання і прописка. Але відповідно до законодавства реєстрація шлюбу можлива і без прописки – достатньо буде лише паспорта, адже відсутність відомостей про місце прописки не говорить про недійсність документа. У заяві нареченому чи нареченій необхідно буде вказати цей момент (постійне місце проживання). Працівники Рацсу не мають права відмовляти в реєстрації з цієї причини, інакше пара може вирішити це питання в судовому порядку.

Особливі випадки представляють собою та іноземні громадяни. Необхідна наявність закордонного паспорта, паспорта з перекладом і підтвердження про легальне проживання в країні (віза, посвідка на проживання або дозвіл на тимчасове проживання). Подати заявку онлайн на шлюб з іноземцем не вдасться – треба прийти в ЗАГС, щоб особисто передати всі необхідні документи. І варто заздалегідь дізнатися, в яких Рагсах оформлюють такий союз.

Тут також важливо розуміти, що в кожній країні є свої нюанси і закони вступу в шлюб. Наприклад, в Росії мінімальним віком для реєстрації шлюбу вважається 18 (іноді 16) років. А німецькі юнаки мають право одружитися тільки з 21 року, або в іноземного нареченого вже є офіційна дружина в іншій країні, де офіційно дозволено багатоженство. Тоді РАГС має право відмовити у шлюбі з дівчиною з Росії.

Варто обов'язково враховувати такі відмінності, інакше розпис у підсумку може виявитися фіктивною або недійсною.

Чи можна забрати заяву?

Бувають ситуації, коли з тієї чи іншої причини наречений і наречена передумують вступати в шлюб, тоді заяву можна забрати, причому зробити це можливо як удвох, так і поодинці. Поки шлюб не зареєстрований, чоловік і жінка не зобов'язані дотримуватися ніякі юридичні обов'язки. Деякі нюанси описані нижче. Якщо молодята подавали заяву в Рагсі, то треба знову прийти туди, взявши з собою паспорта. Потрібно написати заяву, причина відмови вказується на розсуд (її можна не писати). Але варто пам'ятати, що держмито при відмові про реєстрацію працівники Рагсу не повертають.

Якщо наречений і наречена подавали електронну заяву по причині знаходження Загсу не в рідному місті, то туди достатньо лише зателефонувати, щоб повідомити працівників про своє рішення. Але багато відбулися дружини вибирають інший варіант – просто не з'явитися в ЗАГС без попередження. Адміністративна відповідальність за це не передбачена. Таким чином, забрати заяву можна завжди. Більш того, після цього відбулися подружжя мають право подати його знову один з одним або вже з іншими людьми. Що стосується подачі заяви на розлучення, то тут також важливо знати всі нюанси і загальні правила, мова про яких піде нижче.

 • У заяві необхідно вказати паспортні дані, місце проживання. Не можна обійтися без реквізитів свідоцтва про реєстрацію шлюбу. Після складання тексту заяви подружжя повинні розписатися і вказати дату.
 • ЗАГС розводить людей за їх спільною згодою і при відсутності дітей, які не досягли вісімнадцяти років. Такі заяви подають обоє.
 • Їли в шлюбі є неповнолітні діти, хто з подружжя є недієздатним або перебуває під вартою більше 3 років, то подати заявку на розлучення може тільки одна людина з пари.
 • Розвести чоловіка з дружиною може суд – тоді досить з'явитися в ЗАГС для подачі заяви комусь одному з подружжя.

Таким чином, подача заявки на розлучення включає в себе зазначені документи та квитанцію про оплату держмита. На сьогоднішній день вона становить вісімсот рублів (загальна сума для обох подружжя). Розлучення в суді супроводжується укладанням. Загалом розірвання шлюбу відбувається через тридцять днів після подачі заявки. Це час для обдумування рішення. Протягом такого строку заява може бути відкликана.

Варто з усією відповідальністю підійти до такого важливого заходу, як реєстрація шлюбу, адже це не тільки гарне свято для себе і гостей, але і головний крок до створення повноцінної осередку суспільства – сім'ї. Тому варто заздалегідь обміркувати і кілька разів зважити таке рішення і тільки після цього йти в ЗАГС і подавати заяву.

Про те, як подати заяву в ЗАГС через Держпослуги і прямо, дивіться у наступному відео.