Терміни подачі заяви в ЗАГС на реєстрацію шлюбу

Пари, які вирішили пов'язати свої долі узами шлюбу, нерідко стикаються з проблемою формальностей. На перший погляд здається, що достатньо лише написати заяву, подати його у відповідні органи і тут же розписатися. Однак на ділі виявляється, що на дотримання всіх формальностей потрібен якийсь час. Не зайвим буде також дізнатися правила подачі документів, оскільки в залежності від тієї чи іншої ситуації строки можуть відрізнятися.

Що потрібно зробити заздалегідь?

Важливо врахувати, що крім самого заяви вступають у шлюб повинні заплатити державне мито. На сьогоднішній день її розмір становить 350 рублів. Враховуючи, що процедура одруження одна на двох, оплачувати потрібно мито в однократному розмірі. Також варто заздалегідь продумати дату реєстрації, вибрати одну з бажаних і найбільш підходящих. При цьому можна підстрахуватися і вибрати не одне число, а декілька, так як у бажаний день в Загсі може бути зайнятий кожен годину.

Щоб потім не витрачати багато часу, необхідно вирішити удвох, який буде церемонія. Потрібно заздалегідь визначитися, чи буде це скорочений неторжественный або стандартний урочистий тип одруження.

Також важливо вирішити, чи змінить наречена своє прізвище, чи ні. Крім того, потрібно визначитися з місцем проведення торжества, оскільки це зовсім не обов'язково повинен бути Палац одруження.

Можна заздалегідь зателефонувати до найближчого відділення РАЦС та уточнити графік роботи цієї установи. Незважаючи на те, що зазвичай подібні інститути працюють з вівторка по суботу, якісь з них можуть мати інше робочий час, в яке парі запропонують подати заяву. Крім того, в нашій країні в четвертий четвер місяця, як правило, передбачений сандень, у який немає прийому. Щоб не витрачати даремно свій дорогоцінний час, потрібно визначитися з найбільш зручними годинами.

Правила заповнення та подання документів

Незважаючи на те, що при подачі заяви зазвичай не виникає жодних труднощів, є певні нюанси, які необхідно знати.

 • Це стосується відомостей, що надаються за паспортними даними. Вказувати потрібно прізвище, ім'я, по батькові, дату, місце народження, громадянство, а також відомості про самому паспорті (наприклад, його номер, серію). Національність заповнюється за бажанням, адреса місця проживання заповнюють з реєстрації.
 • Щоб розуміти, як заповнювати форму Ф-7, можна заздалегідь завантажити її з всесвітньої павутини. Це позбавить від необхідності попередньої поїздки у відділення Рагсу. При цьому роздрук потрібно робити з обігом. Заповнювати документ доведеться вручну розбірливим почерком. При цьому можна користуватися ручкою з синім або чорним чорнилом.
 • Важливо відзначити, що в документі не повинно бути ніяких скорочень і виправлень. Крім того, важливо врахувати і такий нюанс: у рядку з вибором прізвищ не може бути пропусків. Якщо наречена не бажає змінити прізвище, вона обов'язково повинна написати свою нинішню в цій графі. Що стосується способу подачі заяви, сьогодні, згідно з нашим законодавством, це роблять особисто або в онлайн-режимі.
 • Якщо пара має російське громадянство, то крім паспортів (військового квитка для нареченого при відсутності паспорта) необхідна квитанція сплаченої державного мита. Коли для подачі заявки приходить хтось один, потрібно надати завірену у нотаріуса довіреність, що дозволяє другого подати документи за всіма правилами. Коли реєструються пари, в яких один не досяг повноліття, потрібно офіційний дозвіл його батьків або органів опіки.
 • Тим, хто раніше перебував у шлюбі, потрібно свідоцтво про його припинення. Відповідно, якщо потрібно скорочення термінів процедури, потрібно також обґрунтувати це документами виходячи з конкретного випадку. Наприклад, це можуть бути довідка про вагітність нареченої або про хворобою одного з майбутнього подружжя. Крім того, можна висувати і інші клопотання.
 • Якщо немає бажання стояти в черзі, подати заяву нескладно через портал державних послуг. Для цього слід там зареєструватися, а після знайти в переліку послуг реєстрацію відносин. Крім заповнення електронної форми можна визначитися з місцем проведення одруження. Це може бути відділення за місцем прописки або інший варіант, який сподобається парі, наприклад, установа може перебувати поблизу ресторану, де планується святкувати значуща подія.

Коли можна подати документи?

Незалежно від того, що всі відділення РАЦС підкоряються певним інструкціями, розробленими для всіх подібних установ, у них можуть бути свої власні інструкції. Наприклад, у деяких інститутах одруження допускається подача відповідних документів за кілька місяців. Проте думка, що можна подати документи за рік до весілля, є помилковим. Що стосується стандартних ситуацій, то в середньому дата одруження встановлюється за місяць до весілля.

Сьогодні при подачі заяви можна зарезервувати бажану дату. Бронювання конкретних часу і дня в нашій країні дозволяється законом в терміни від двох місяців до півроку. Однак при цьому за місяць до бажаної заброньованої дати доведеться прийти у відділення Рагсу і подати заявку на реєстрацію шлюбу. В іншому випадку не буде підстав для бронювання.

Існує особлива (позаштатна) ситуація, при якій подають заяву (або хтось один, найчастіше наречена) ледь досягли віку 14 років. Однак у цьому випадку, незважаючи на те, що є згода батьків або опікунів, не обійтися без дозволу губернатора конкретної області. Але при цьому, якщо реєстрація мається на увазі між опікуном і опікуваним ним дитиною, вона неможлива і отримує правомірна відмова. Те ж саме можна сказати про усиновлених дітей та їх батьків. У таких випадках заява просто не приймають.

Подати документи в ЗАГС можуть не тільки жителі одного міста. У нашій країні законодавство передбачає реєстрацію громадян, один з яких офіційно числиться жителем іншого міста. Звертатися до органу одруження можна незалежно від місця проживання нареченого або нареченої. Відмова у прийомі заяви у цьому випадку буде неправомірним.

Можна вибрати дві дати і більше?

При зверненні в інститут шлюбу можливо і особливо актуально, коли парі потрібен конкретний, значущий для них обох день, забронювати кілька дат. Однак якщо заявка подається через портал державних послуг, кількість шансів зменшується. Тут дозволяється вказувати лише дві дати. При цьому якщо з якихось причин наречений і наречена не прийдуть на реєстрацію в перші зазначені день і час, вони зможуть зробити це в інший заброньований день. Відбудеться перенесення дати автоматично.

Якщо дата весілля просто переноситься на інший день через неявку на одруження, необхідна повторна подача заяви і, як наслідок, ще одна оплата державного мита. Однак якщо пара заздалегідь попередить працівників Загсу про те, що не зможе прийти на реєстрацію, і необхідність перенесення дати, платити вдруге за розпис не потрібно.

Абсолютно законно подавати заявки в різні відділення Рагсу. Однак тут потрібно розуміти, що за кожну подану заяву доведеться заплатити державне мито. При цьому допускається вибирати одну і ту ж дату у різних установах для підвищення шансів розписатися в конкретний вибраний день.

Скільки часу вони розглядаються?

Як будь-яке державне діловодство, розгляд зажадає деякого часу. Державні інститути мають строго встановлені терміни, що потрібно знати тим, хто вирішив подати заяву на реєстрацію шлюбу.

 • Стандартний термін становить 30 днів. Це мінімальний строк розгляду заявки з моменту її подачі в звичайних ситуаціях.
 • Скорочений розглядається в індивідуальному порядку. В залежності від ситуації мінімальний термін розгляду може становити від одного до п'яти днів.
 • Збільшений термін очікування може досягати двох місяців. Таке можливо при великій завантаженості закладів. Тут вже доведеться чекати на свою чергу.

Також можлива позаштатна ситуація, при якій працівники Загсу можуть зареєструвати шлюб в день подачі заяви. Це рішення приймає завідувач відділенням на підставі наданої документації та об'єктивних обставин. Що стосується броні, то максимальний час можна очікувати, подавши заявку через портал держпослуг (півроку).

Час може бути скорочено у тому випадку, якщо молодята не планують урочисту весілля. Тоді зазвичай гостей не запрошують, а тому немає необхідності чекати певного дня. У відсутність завантаженості працівники Загсу можуть призначити розпис на найближчий вівторок або середу, оскільки саме в ці дні зазвичай немає недоліку у вільному часі. Однак якщо в установи суворі принципи, чекати реєстрації після розгляду заяви все одно доведеться не менше місяця.

Що стосується завантаженого періоду року, то цей час з травня по вересень. Саме в ці місяці, згідно зі статистикою, розгляду поданої на реєстрацію шлюбу заявки доводиться чекати довше.

Які умови подачі, якщо один з пари – іноземець?

У цьому випадку при поданні заяви та наявності сплаченої державного мита передбачено підготувати копію документа, що посвідчує особу іноземного громадянина. Надаються відомості повинні бути в обов'язковому порядку переведені на нашу мову і документально завірені у нотаріуса. Без них для подачі заявки марно. Крім того, не варто забувати, що з собою потрібно мати візу, яка повинна бути у іноземного громадянина. Також якщо іноземець раніше перебував у законному шлюбі, він в обов'язковому порядку повинен надати документ про його розірвання.

Коли можлива термінова реєстрація шлюбу?

Існують випадки, коли можна скоротити час розгляду документів. Наприклад, наступні:

 • очікування дитини при терміні більше десяти тижнів;
 • наявність спільного дитини у які подають заяву;
 • важка хвороба нареченого або нареченої;
 • складна життєва ситуація, при якій належить швидкий від'їзд одного з реєструються.

Що ще корисно знати?

Якщо наречена або наречений неповнолітні, ні при яких умовах самостійно за власним бажанням вони не зможуть подати заяву на реєстрацію шлюбу. У відповідності з законом доведеться чекати вісімнадцяти років. Іноді час розгляду заявки може збільшитися через свят. Наприклад, це можуть бути перші дні нового року.

Незалежно від бажання пари, можна знайти якісь вільні дати і тим більше час в конкретні дні. Таку інформацію не публікують на порталі державних послуг, не вказують по телефону. Відомості можна отримати тільки особисто, і то вони будуть стосуватися саме вашої реєстрації.

Що стосується оформлення та подання заяви через портал державних послуг, перед заповненням форми потрібно створити акаунти майбутніх чоловіка та дружини. Після належить перейти в розділ реєстрації шлюбу і заповнити заяву.

Заповнювати повинен хтось один, але при цьому з другого облікового запису, потрібно обов'язково зробити підтвердження про згоду вступити в шлюб. Після цього будуть призначені дата та час реєстрації.

Рішення нестандартних ситуацій

Наостанок варто розглянути кілька не зовсім звичайних ситуацій, щоб знати, як вчинити в тому чи іншому випадку і чому працівник Загсу може відмовити у реєстрації.

 • Якщо нареченій виповнюється 20 років і їй необхідно міняти паспорт, але в той же час вона збирається вийти заміж, можна відразу поміняти паспорт та прізвище.
 • Якщо ж дівчині або хлопцю немає 18, марно подавати заяву без згоди батьків, його просто не приймуть для розгляду. При цьому не варто намагатися обходити питання в онлайн-режимі. Навіть якщо до повноліття місяць, розглядати заяву не будуть, пара отримає обґрунтовану відмову в реєстрації.
 • Що стосується вартості реєстрації, то найчастіше саме вона може стати неприємним моментом, який зіпсує настрій обом. Якщо немає грошей на урочисте одруження, не потрібно платити нічого, крім державного мита. Зрештою, відсутність фінансів не має сенсу платити за живу музику і фото.
 • Вимушена депортація одного з майбутніх подружжя з нашої країни не входить у число обставин, що дозволяють скоротити час розгляду заявки.
 • Якщо пара зацікавлена в конкретному день реєстрації, який для них двох має особливе значення, можна подати заявку через портал державних послуг. У цьому випадку більше шансів потрапити на бажану дату.

Не можна ні при якому разі розписатися в один день, а весілля записати в документах іншою датою. Це протизаконно, а тому жоден працівник Рагсу не погодиться на такий крок. У свідоцтві буде вказана саме та дата, на яку буде проведено укладення шлюбу.

При стандартній процедурі і дотриманні всіх формальностей подавати заяву до установи РАЦС потрібно рівно за місяць. Однак в силу життєвих обставин цей період може бути змінений як у більшу, так і у меншу сторону. Це рішення приймає керівник конкретного відділення одруження, грунтуючись на представлених документах і законах про реєстрацію в особливих випадках. Не виключено, що не завжди можливо скорочення терміну очікування зважаючи на завантаженість відділення РАГСУ. Крім того, будь розгляд має бути законним, його не можна прискорити, якщо на це немає вагомих причин.

При стандартних умовах заява становлять двоє в будь-якому відділенні РАЦС на території РФ. Якщо це неможливо, використовують варіант заповнення окремих бланків, заява кожною стороною пишеться самостійно (один за одного категорично не можна). Надалі документи запевняють у нотаріуса і подають в орган ЗАГСУ. Без запевнення в цьому випадку працівники Палацу одруження їх не візьмуть, хай навіть будуть мати вагомі аргументи.

Про грубі помилки у Рацсі молодят дивіться у наступному відео.