Як перестати бути невротиком?

Невротизм – не хвороба, це ланцюжок негативних стереотипів, укорінених у психіці. Родом з дитинства, проблема часто позбавляє людину радості життя, породжує комплекси неповноцінності і підвищену тривогу про майбутнє.

Що таке невротизм

У наш непростий час, повне стресів, нерідким є виникнення у людей проблем психологічного характеру. Невротизм – це стан психіки, не вважається захворюванням, але потребує лікування. Невротик – тип особистості. Людський індивід, якому складно довести справу до кінця, так як він низько оцінює свої можливості і не може реалізувати себе. Звідси у людини з невротизмом з'являються тривожність, недовірливість, емоційна нестабільність.

Таких людей потрібно лікувати.

Як формується це порушення

Відомо, що мозок людини містить приблизно сто мільярдів нервових клітин – нейронів, які з'єднуються між собою стійкі зв'язки. Так в психіці з'являються шаблони, звичні дії і стереотипи. 80-85% нейронних ланцюжків закладаються до п'ятирічного віку і пов'язані з поведінкою батьків і їх ставленням до дитини. Діти, які плекають і люблять, в переважній більшості випадків стають психічно здоровими дорослими людьми. А якщо малюк любить рідних і не отримує взаємності, він страждає і відчуває себе зайвим і відкинутим.

Деколи невротичні реакції розвиваються, як наслідок ще однієї психотравми дитинства – порівняння з більш успішними однолітками.

Знаючі батьки не стануть доводити дитини до виникнення хворобливих реакцій, акцентуючи увагу на невдалих вчинках і слабкостях. А також не слід розповідати дитині, що навколо нього погані люди і заздрісники.

Особливості та основні ознаки

Якщо людина демонструє своїм поведінкою хоча б одну з перерахованих особливостей, пора приймати заходи.

 1. Знаходиться в постійному очікуванні невдачі або зриву, аж до фобій.
 2. Впадає в крайнощі від довірливості та наївності до недовіри і підозрілості. Таким людям властиво звинувачувати інших в усіх своїх бід і проблем.
 3. Напруга і очікування невдачі породжує нетерпимість і дратівливість. Невротику заважає все і вся, сторонні звуки і присутність інших людей. Він постійно відчуває себе втомленим і пригніченим.
 4. Незважаючи на гіпертрофоване захоплення власним здоров'ям, не проходять панічні спалаху і розлади вегетативної системи, скачки тиску, головні болі. Погане самопочуття пов'язане виключно з порушеннями нервової діяльності.
 5. Як наслідок, ділові відносини з іншими людьми і особисте життя відходять на другий план, спостерігається апатія в сексуальній сфері.

Але лікарі стверджують, що можливо вилікувати такі стани, навіть якщо буде потрібно тривалий час і терпіння. Необхідно працювати над собою, щоб перестати бути невротиком і знайти радість життя.

Як надати допомогу таким людям

Психологи в професійній практиці використовують простий метод, розроблений М. Лабковским. Він пропонує пацієнтам дотримуватися в повсякденному житті кількох постулатів, які допомагають подолати звичні нейросхемы в мисленні та поведінці.

 • Чинити тільки так, як хочеться самому. Не робити того, що не подобається і не хочеться робити.
 • Не боятися заявити про те, коли щось не подобається. Робити це потрібно негайно.
 • Не говорити нічого зайвого, відповідати на поставлене запитання. Не розповідати нічого, якщо не питають.

Добре допомагає зняти надмірне напруження методика розгойдування. Сама природа підказує людині здійснювати механічні руху, якщо він відчуває несподіваний біль, страх, гнів.

Люди інстинктивно рухають руками і головою, нахиляються і повертаються у вихідне положення, щоб заспокоїтися. Так народилася практика «самоубаюкивания», популярна в лікуванні невротизму.

Є кілька самостійних важливих кроків, які можуть допомогти в лікуванні. Від них залежить, зламаєте ви звичну схему очікування поганого і займете нормальну конструктивну і позитивну позицію.

 • У першу чергу потрібно зізнатися в підвищеній нервозності собі і близьким людям. Не ігнорувати проблему, а прислухатися до власного організму.
 • Станьте другом самому собі. Зрозумійте, що любити себе – необхідність. З дзеркала на вас дивиться людина, яка любить вас.
 • Передчуття зриву і тривога назрівають – значить, пора медитувати. Відключитися від ситуації і поміркувати про інше. Не дати напрузі посилюватися. Зробити паузу. Повернутися назад в думках через 15-30 хвилин і в іншому стані. Це дозволить піти від поспішних висновків і не робити помилок, змінити сприйняття і ставлення до подій в бік беземоційного.
 • Спробуйте протриматися три тижні без негативних емоцій. Для цього потрібно повністю сконцентруватися на власних відчуттях. Контроль дозволить здійснити будь-яку прикрасу – браслет або кільце. Якщо протягом дня у вас з'явилося несподіване неприємне почуття – переодевайте кільце або браслет на іншу руку. Потрібно долати себе і придушити повністю негатив по відношенню до ситуації або людини, а також до самого себе. Виграє марафон той боєць, який переможе себе і буде контролювати емоції всі три тижні, як того вимагає дана методика.
 • Любіть спорт і довгі прогулянки на свіжому повітрі. Основне правило – мінімум спілкування з людьми і максимум уваги – деревам і квітам навколо.
 • Прощайте старі образи і не поповнюйте список нових. Постарайтеся відпускати «на волю» думки про те, що вам завдали рану. Дякуйте за науку – адже багато з того, що вам було сказано, було образливим, але справедливим. Є шлях до вдосконалення, а не привід засмучуватися.
 • Якщо не виходить, простіть себе і дайте можливість помилятися. Можна пережити це легше і йти далі. Як відомо, дорогу здолає той, хто йде.

До цих пунктів можна додати наступне – безумовно, важливо й оточення, в якому ви перебуваєте.

По можливості не спілкуйтеся з тими, хто краде у вас час для творчості і занять улюбленою справою, довго розмовляє про неприємні речі. Обривайте тривалі телефонні розмови і прагніть до спілкування з людьми, налаштованими творчо і позитивно в цьому світі.

Чому виникає невротизм і як з ним боротися, дивіться у відео.