Нарцисизм у чоловіків: ознаки, причини виникнення та шляхи позбавлення від синдрому

Нарцисизм характеризується надмірною любов'ю до самого себе. Такі люди відчувають власну перевагу, що постійно демонструють оточуючим. Назва терміна ввів австрійський психоаналітик Зігмунд Фрейд, який взяв за основу назви давньогрецький міф про Нарциса, який настільки був одержимий власною красою, що загинув, не в силах відірватися від свого відображення.

Ознаки нарцисизму

Нарцисизм вважається психічним розладом, при якому людина надмірно пишається собою. Він вважає себе винятковою і унікальним індивідом, у зв'язку з чим має право панувати над іншими людьми. З цієї причини нарцис вимагає особливого ставлення до власної персони, а якщо цього не відбувається, починає виявляти додаткові розлади психіки.

Головною ознакою нарцисизму є непереборне бажання проявити себе.

Якщо дане захворювання властиве чоловікові, то помітити його можна за брехливим розповідям про його неперевершеності.

Він буде демонструвати оточуючим високий інтелект, навіть якщо хвалитися особливо нічим. Крім того, він постарається розкритикувати співрозмовника, щоб вигідніше виглядати на його фоні.

Нарцис вимагає підвищеної уваги, а тому постійно перебуває в колі людей. Такий чоловік спробує вразити опонента будь-якими засобами, навіть шляхом обману. Іноді він сам починає вірити в придумані історії, заперечуючи реальність. А це, в свою чергу, є першою ознакою шизофренічного розлади.

Чоловічий нарцисизм проявляється прагненням продемонструвати своє високе становище. Для цього юнак перебільшує значимість власних досягнень, звертаючи увагу суспільства навіть на незначні успіхи. Така людина нічого не стане робити просто так. Будь-яка його дія має викликати захоплення.

Цей психотип характеризується бажанням підвищити власну самооцінку. Щоб досягти цієї мети, особистість всіляко намагається принизити інших людей. За логікою нарциса, приниження є кращим способом уособлення власної переваги. При цьому він навіть не буде намагатися розвивати свої інтелектуальні здібності, а постарається висміяти чужі знання.

Такі люди бояться виявляти справжні емоції. Пов'язано це не з сором'язливістю, а з острахом показати своє справжнє обличчя.

Представникам даного психологічного типу прояв цих почуттів представляється слабкістю, а тому вони всіма шляхами уникають виставляти емоції напоказ.

Психологія такої людини представлена невмінням слухати, так як ця здатність безпосередньо пов'язана з співчуттям і терплячістю, що нарцису просто не властиво. Такий чоловік не здатен говорити про інших, всі його розмови збудовані тільки навколо власного «Я».

Якщо піддати сумніву вигадки нарциса, то можна зіткнутися з агресією. Юнак спробує звинуватити співрозмовника в недовірі і зобразить смертельну образу. Таким чином, опонент відчує провину, чого людина з нарцисизмом і домагається.

Люди з даним психотипом одержимі успіхом і владою.

Вони не вміють підкорятися і не терплять порівнянь. Їм хочеться отримати високе положення, але вони ніколи не докладуть для цього ніяких зусиль.

Класифікація

Синдром нарцисизму ділиться на класичний і невпевнений вигляд. Класичний тип проявляється у демонстрації неперевершеності і важливості, а ось невпевнений нарцис не зовсім впевнений у своїй винятковості, а тому потребує похвали і уваги.

Класифікація нарцисизму ділиться на чотири види.

  • Дволикий – намагається оточити себе людьми, які будуть обожнювати його винятковість. Ця особистість постарається ігнорувати зневажливе ставлення оточуючих, але іноді може проявити агресію.
  • Блискучий – жадає слави і визнання. Такий чоловік зображує манію величі, приховуючи тривожність і невпевненість. Його неможливо переконати у власній неправоті і вказати на зроблену помилку. Юнакові простіше зізнатися в божевіллі, ніж у невдачах.
  • Залежний – потребує жіночій увазі і страждає при його відсутності. Такий індивід не прагне заводити серйозні стосунки, так як боїться показати справжнє обличчя. Він постійно контролює емоції, а проявивши слабкість, відразу ж обриває всі контакти з дамою.
  • Відсторонений – відрізняється пренебрежительностью і відстороненістю, але одночасно потребує підвищеної уваги. Такий чоловік піде на все заради визнання. Наприклад, вчинить героїчний вчинок або стане учасником благодійності. Головне, щоб всі його дії набули широкого розголосу.

У психології зустрічається ще й перверзный нарцисизм, що проявляється надмірною велелюбністю.

Чоловік постійно знаходиться в пошуку нових партнерів, проявляючи для цього всю свою винахідливість.

Він прагне маніпулювати жінками і бути лідером, а тому піде на всі хитрощі.

Причини появи

Вважається, що нарцисизм виникає в ранньому дитинстві, коли батьки занадто сильно хвалять дитину. Якщо кожне досягнення дитини буде сприйматися як щось надприродне, то дитина підсвідомо стане вважати себе генієм. Подальша життя у хлопчика буде складатися таким чином, що він після будь-якого досконалого дії буде чекати похвали.

Ще одна причина виникнення даного розладу – дитяча травма.

Якщо маленький хлопчик ріс у неблагополучній сім'ї і не був любимо матір'ю, то в дорослому житті стане компенсувати дефіцит любові. Він змусить себе повірити у власну ідеальність, прикриваючи цим внутрішню порожнечу.

Іноді батьки вимагають від дітей яких-небудь досягнень і занадто сильно тиснуть на їх психіку. Таким чином, у дитини формується усвідомлення, що його люблять і цінують тільки в моменти успіху. У хлопчика з синдромом нарцисизму народжується думка, що невдачі роблять його нікчемним, а успіхи — перетворюють в ідеал.

Як боротися з синдромом?

Дуже часто людям, що страждають синдромом нарцисизму, потрібна кваліфікована допомога фахівців. Госпіталізація дозволяє запобігти руйнуванню особистості і знизити ймовірність виникнення нових розладів.

Лікування нарцисичного синдрому відбувається виходячи з індивідуальних показників пацієнта. Іноді достатньо лише піти курсові заняття з психологом, а іноді потрібне додавання групових занять.

Психологічна допомога при даному захворюванні полягає в полегшенні симптомів розладу і регулювання самооцінки. Перший час лікар повинен спокійно реагувати на розповіді пацієнта про власну велич.

Важливо домогтися довіри чоловіки, інакше інша робота буде марною. При цьому не можна піддаватися впливу нарциса, так як він намагатиметься вплинути на психіатра.

Індивідуальна терапія допомагає чоловікові взяти проблему, що в підсумку дозволяє лікарю переконати пацієнта в необхідності лікування. На психологічних сеансах особистість вчиться приймати свої недоліки і утримуватися від критики.

Групові заняття при нарциссическом розладі дозволяють пацієнтові розвинути свою індивідуальність, що в подальшому дозволить йому адекватно оцінювати інших людей.

Нарцис повинен навчитися співчуття і самоконтролю, а також взяти лідерство терапевта. Групова терапія призначається лише після того, як лікар бачить значні успіхи пацієнта на індивідуальних заняттях. Якщо занадто рано помістити чоловіка в незвичну для нього середовище, то можна спровокувати його відхід з медичного закладу.

Щоб не призвести до розвитку нарцисичної акцентуації характеру батьки з дитинства повинні проводити профілактику. В їх обов'язки входить розвиток здорового типу особистості, заснованого на вмінні дитини любити не тільки себе, але й оточуючих.

Профілактика нарцисизму

  • Батьки повинні дати хлопцеві зрозуміти, що світ не крутиться навколо нього і ніхто не зобов'язаний виконувати дитячі капризи. Важливо навчитися не реагувати на плач і істерики і намагатися частіше розмовляти з дитиною.
  • Необхідно хвалити сина при наявності серйозних досягнень. При виконанні дрібних доручень досить просто подякувати чадо.
  • Важливо не розхвалювати таланти дитини кожному зустрічному. Захоплюватися досягненнями сина бажано в його відсутність, щоб не розвивати у хлопчика марнославство.
  • Надмірна увага старших родичів також може стати причиною цього психологічного розладу. Часто бабусі і дідусі у всьому потурають онукові, що призводить до вседозволеності.
  • Важливо навчити дитину поважати чужу думку і перестати порівнювати його з іншими дітьми.

Як спілкуватися з нарцисичної особистістю?

Зазвичай нарциси не визнають наявність захворювання або ж пишаються ним. Спілкуватися з такими людьми досить складно, так як вони постійно намагаються принизити співрозмовника. Щоб цього не сталося, важливо спілкуватися з такими особистостями на рівних, припиняючи будь-які спроби глузування і приниження.

Нарцисизм може бути припинений тільки тоді, коли опонент змусить поважати себе.

При цьому необов'язково зображати обізнаність у всіх сферах життя, достатньо вміти відстоювати власну точку зору. Як тільки чоловік з нарциссическими нахилами почне цінувати людину, то відразу ж зніме корону і почне нормальне спілкування.

У нарцисів часто не складаються стосунки з жінками. Їм складно виражати справжні почуття по відношенню до партнерки. Якщо дама справді хоче налагодити контакт з такою людиною, то їй необхідно домогтися його довіри. Для цього важливо підтримувати партнера у всіх справах і співчувати в разі невдачі.

При цьому не можна показувати власну слабкість, інакше нарцис буде вважати даму не партнеркою, а особистим рабом.

Спілкування з таким чоловіком не стане випробуванням, якщо навчитися приймати його таким, який він є. Якщо не акцентувати увагу на психологічних особливостях людини і не намагатися оскаржити його погляди на власне «Я», то можна досягти стабільних та гармонійних відносин.

Якщо в оточенні людини є чоловік з нарцисовим психотипом, то важливо не намагатися налагодити з ним стосунки, а допомогти йому вирішити проблему.

Для цього необхідно переконати особу визнати наявність захворювання і допомогти з пошуком хорошого психолога.

Про чоловічому нарцисизм і про те як з ним боротися, дивіться у відео.