Біль у колінному суглобі при ходьбі: причини виникнення болю в колінах при ходьбі, поширені захворювання, які викликають біль в коліні при ходьбі, лікування захворювань колінного суглоба

З якої причини може боліти в коліні при ходьбі і що з цим робити?

Колінний суглоб – один з найбільших в людському організмі. Крім того, він постійно піддається посиленим навантаженням (адже саме на нього припадає значна частина маси тіла), тому він дуже схильний до різних травм і захворювань.

Якщо не приділяти належної уваги першим «звоночкам» — іноді виникає при ходьбі дискомфорту в області коліна, періодичних болів або набряклості, то з часом вони переростають у серйозні проблеми зі здоров'ям, з якими дуже складно впоратися. Це можуть бути і всілякі запалення, і дегенеративні процеси, тому при перших ознаках виникає захворювання слід негайно звертатися за допомогою кваліфікованих медиків.

Найпоширеніші захворювання колінних суглобів

 • Хвороба Кеніга (її ще називають розтинає остеохондритом) – це відшарування з подальшим випаданням частинки хряща в суглобову порожнину. Все починається з болючих відчуттів та появи набряку в області коліна. Особливо сильний різкий біль відчувається при підйомі по сходинках.
 • Якщо шматочок хряща випадає в суглобову порожнину (а відбувається це, як правило, на пізніх стадіях хвороби), то всередині суглоба починає інтенсивно вироблятися рідина, біль стає просто нестерпною – особливо при ходьбі і прийнятті вертикального положення (перенесення ваги на хвору кінцівку).
Остеохондрит
 • Якщо пацієнт звернеться за допомогою вчасно, на початкових стадіях захворювання, то лікар призначить іммобілізація суглоба, порекомендує використовувати ортез, знімає навантаження на хворобливу область, і милиці. Коли стартував процес випадіння частинки хряща, то допомогти може тільки операція.
 • Гонартроз – дистрофія і дегенеративні зміни хряща при артрозі зчленування в коліні. За словами фахівців, на перших стадіях недуг успішно маскується, нічим себе не видаючи – часом, протягом декількох років. З часом колінний суглоб починає нити під час ходьби, болі стають все сильніше і не слабшають навіть при розслабленні кінцівки.
 • Для початку лікарі радять таким пацієнтам скинути зайву вагу (якщо він, звичайно, є), інакше всі наступні лікувальні методики бажаного результату не принесуть. Потім призначається комплекс лікувальної фізкультури, персонально для кожної людини, в залежності від його загального стану здоров'я, віку і стадії захворювання.
Гонартроз
 • Дуже добре для боротьби з недугою підходять заняття плаванням. Це допомагає прискорити обмін речовин, вивести продукти метаболізму, оновити клітини і виробляти суглобову рідину. А ось сильні і різкі фізичні навантаження типу бігу і стрибків категорично заборонені.
 • Якщо захворювання дуже запущено, то лікарі радять ендопротезування як єдино можливий ефективний вихід.
 • Ревматоїдний артрит – недуга належить до категорії аутоімунних, починається в основному з менш великих суглобів, але в процесі розвитку вражає і коліна, може призвести до деформації суглоба.
 • Спочатку хвора людина відчуває болючі відчуття виключно при ходьбі, потім і в розслабленому стані кінцівок, а вранці коліно стає як би скутим. В області ураженого суглоба з'являється припухлість, почервоніння і біль при пальпації.
 • Подагричний артрит – багато хто вважає, що подагра вражає виключно суглоб великого пальця на нозі. Це абсолютно помилкове судження. Так, це найпоширеніше місце, з якого починається захворювання, але буває і так, що подагричний артрит проявляється і в коліні, коли в ньому накопичується занадто багато солі сечової кислоти і починається запалення.
Подагра
 • Хронічні хворі відчувають не таку гостру біль, але при ходьбі і при згинанні суглоба вона буде присутня постійно. Якщо ігнорувати цю проблему і далі, то з часом коліно стане малорухливим і відмовиться функціонувати.
 • Тендиніт (або запалення зв'язок) – вважається захворюванням спортсменів, часто виникає після травмування. Під час ходьби у пацієнта ниє передня частина коліна, а при фізичних навантаженнях біль посилюється.
Запалення
 • Для постраждалих прописують зовнішнє лікування (всілякі протизапальні гелі та мазі), холодні компреси, стягування еластичним бинтом, а також нестероїдні препарати від запалення.
 • Бурсит – запальний процес у суглобовій сумці, який в основному з'являється у спортсменів, або у людей, які займаються важкою фізичною працею як ускладнення після травм.
 • Якщо в околосуставную сумку потрапляє кров і починається бактеріальна інфекція, то крім болю при ходьбі, набряклості коліна, його почервоніння і підвищення температури тіла на ураженій ділянці, людина відчуває нездужання у всьому організмі.
Бурсит
 • На жаль, вилікуватися від бурситу досить складно – для цього потрібно буде пройти цілий комплекс різних процедур: протизапальну і антибактеріальну терапію, знерухомлення коліна, холодні компреси, іноді – відкачування надлишкової рідини з суглоба.
 • Остеохондропатия – ця недуга вважається підлітковим, оскільки починається найчастіше у юнаків, коли уражається великогомілкова кістка з-за надмірних інтенсивних навантажень на коліно. Після встановлення діагнозу лікарі рекомендують обмежену рухливість, фіксацію суглоба стягуючого або гіпсовою пов'язкою манжетою, а також компреси з парафіну і бруду.
 • Пошкодження меніска – у групі ризику спортсмени та люди з зайвою вагою, адже саме у них меніски відчувають колосальне навантаження.
 • Біль може бути раптовою і різкою або ниючий, із збільшенням навантаження вона буде зростати, може з'явитися відчуття чогось зайвого в коліні, яке набрякає, при русі може неприємно клацати і хрустіти. Якщо ж меніск розірваний, то коліно взагалі не зможе рухатися.
 • Призначаючи лікування, лікар буде з'ясовувати першоджерело захворювання: після травми суглоб фіксується і хворого кладуть у стаціонар. Якщо це ускладнення після іншого захворювання, то коліно також фіксують і прописують нестероїдні ліки від запалення. Якщо ситуація вимагає видалення фрагмента меніска, то призначають операцію.

Як фахівець діагностує захворювання колінного суглоба?

Іноді буває, що людина чітко розуміє, що потребує лікарської допомоги, але абсолютно не розуміє, до якого саме фахівця потрібно звернутися і чим саме він зможе йому допомогти.

Перед візитом до медичного закладу проаналізуйте розвиток свого захворювання, постарайтеся зрозуміти причини його виникнення, локалізацію неприємних відчуттів, щоб допомогти лікарю швидше і точніше встановити діагноз і призначити ефективне лікування.

 • Для початку прислухайтеся до себе під час ходьби: яку саме біль в коліні викликають піші прогулянки? Раптову або поступово наростаючу, пронизливу або ниючий?
 • Де саме виникає біль: під коліном, зовні, під або над суглобом, всередині нього, під час згинання або розгинання? Супроводжується рух якимись сторонніми звуками – потьохкуванням або хрускотом?
 • Зберігається біль у стані спокою? Згадайте, чи не було нещодавно травм в області колінного суглоба. Можливо, навіть незначних, або будь-яких запальних або інфекційних захворювань?
 • Всі ці питання вам буде задавати доктор, щоб зрозуміти що ж насправді сталося з вашим коліном.
Діагностика
 • Адже якщо ви перенесли травму, то симптоматика буде наступною: швидко виникає набряк на місці забиття, синці і гематоми, кров тощо.
 • Якщо ж в коліні почалася якась суглобова хвороба, то про неї можуть сигналізувати безпричинно з'явилися хворобливі відчуття і дискомфорт (без попередніх травм), набряклість і почервоніння, підвищена температура всього тіла, хрускіт і пощелкивание при русі, зміна зовнішнього вигляду суглоба, іноді – припинення больових відчуттів в розслабленому стані або, навпаки, наростання болю вночі, прострілювання болі в інші частини кінцівки.

Лікування захворювань колінного суглоба

Після детального з'ясування анамнезу, призначених аналізів та інших методів діагностики, лікар буде приймати рішення про призначення лікування. Як правило, згідно з медичними протоколами, при цьому буде проводитися цілий комплекс процедур, спрямованих на ліквідацію причин недуги, знеболювання і зупинку інфекційних та запальних процесів, стимуляцію вироблення суглобної рідини і відновлення хрящової тканини, посилення живлення всіх тканин.

Сучасний фармакологічний ринок пропонує найширший асортимент лікарських засобів, створених для лікування суглобових захворювань.

Серед них:

 • Нестероїдні ліків проти запалення і для купірування болю типу «Ібупрофену», «Диклофенак» (майте на увазі їх не можна вживати довго, оскільки вони можуть пошкодити роботі печінки і шлунка).
 • Анальгетики з ряду «Анальгіну», «Темпалгину» тощо.
 • Хондропротектори (ефективні на початку хвороби для відновлення хряща і підвищеного вироблення суглобної рідини).
Лікування

Крім того, лікар спочатку призначить повний спокій для постраждалої кінцівки з фіксацією суглоба, а потім, коли лікування буде досягнутий необхідний прогрес, будуть прописані щадний масаж, лікувальна фізкультура і фізіопроцедури.

Перераховані вище захворювання – це лише частина найбільш поширених причин, які можуть викликати біль в колінах при ходьбі, адже суглоб дуже складний механізм з багатьма складовими, і проблеми можуть виникнути на будь-якому його ділянці.

Відчувши дискомфорт при ходьбі, варто відразу ж звертатися до медиків – тільки вони після уважного обстеження зможуть визначити діагноз і призначити ефективне лікування.

Відео: Біль в коліні при ходьбі: що робити?