Акроміально-ключичный суглоб: форма, будова, анатомію, кровопостачання, рухи, м'язи, зв'язки, класифікація, функціональні особливості, характеристика. Захворювання акроміального суглоба: вивих, артроз, деформуючий остеоартроз, розрив — лікування

У цій статті описано будову акроміально-ключичного суглоба.

У верхньому плечовому поясі розташовано багато кісток. Всі вони пов'язані між собою з'єднувальними вузлами, які виконують складні функції.

 • Одним з таких сполук відноситься акроміально-ключичный суглоб (АКС). Цей вузол, що складається з найскладніших елементів, забезпечує рух рук.
 • Акромион з кінцем лопатки з'єднаний за допомогою м'язів і зв'язок.
 • Їх функції можуть бути обмеженими, якщо є травма або ризик якогось захворювання.
 • Докладно про будову і хвороби відділу організму, читайте далі.

Акроміально-ключичный суглоб: форма, будова, анатомія

Акроміально-ключичный вузол

Акромион — це клювовидный відросток в області лопатки. Ця кісткова частина разом з плечовим ключичным кінцем створюють один простий, плоский, але мобільний вузол. Гіаліновий коло поділяє цей суглоб на 2 камери.

Основа зчленування, що складається з щільної кістки знерухомлена, так як її функціональна особливість полягає в забезпеченні високостабільного і контрольованого руху руки.

 • Унікальна будова вузла допомагає тому, що ключична кістка виступає прекрасним стабілізатором руху рук.
 • Вона контролює рух рук, що дозволяє людині займатися спортом без отримання додаткових і небажаних навантажень на суглоб.
 • Така жорсткість вузла дозволяє виконувати точні і активні мануальні руху.

Завдяки тому, що наші кінцівки мобільні і постійно рухаються, це допомагає на 80% забезпечити їх здоров'я і переднього опорного апарату разом з суглобовою поверхнею. Решта залежить від генетичної схильності до хвороб хрящових вузлів і надмірних навантажень на саме зчленування.

Акроміально-ключичный суглоб: класифікація, характеристика

За класифікацією в медицині цей суглоб є простим, комплексним, плоским, комбінованим і многоосным. Характеристика АК-сайту за планом буде виглядати так:

Характеристика акроміально-ключичного вузла

Таку характеристику лікарі використовують при описі суглоба на медичному мовою. Звичайними словами — з одного боку це простий суглоб, але в той же час він грає важливу роль при функціональності верхніх кінцівок і служить справжнім амортизатором при їх русі.

Акроміально-ключичный суглоб: м'язи, зв'язки

Зв'язки акроміально-ключичного вузла

М'язи і зв'язки забезпечують суглобу додаткову міцність. Завдяки їм вузол фіксується у правильному положенні і в цьому випадку невелика ймовірність отримання складних травм.

Зв'язки

Капсула АК-сайту, що складається з волокон, прикріплена до країв вузла і укріплена двома сполучними тканинами-смужками:

 • Акроміально-ключично — виконує функцію з'єднання акроміона і клавикулярного кінця всього зчленування.
 • Клювовидно-ключична зв'язка — це два з'єднувальних пучка, які в свою чергу з'єднуються трапецієподібної і конічної зв'язками.

Але ці внутрішні стабілізатори сайту не єдині в даному відділі. В області АК-сайту проходять волокна, які формують пояс із з'єднанням плечової лінії, вплетающиеся в капсулу вузла. До таких волокон належать клювовидно-акроміальная зв'язка, а також елементи лопатки.

Всі порожнечі між грубими волокнами амортизаторів заповнені жировою тканиною. Це відмінне середовище для гасіння всіляких коливань, а також вона виступає захистом твердих елементів АК-вузла від різного роду пошкоджень.

М'язи

Функції м'язової тканини цій області складні і різноманітні. Біля АК-вузла розташовані такі м'язи:

 • Дельтовидні
 • Надостная
 • Подостная
 • Мала і велика кругла м'яз
 • Підлопатковий.

Дельтовидні м'яз розташовується над плечем. Вона допомагає згинатися і розгинатися рук. Якщо задня і передня частини м'язи працюють поперемінно, то рука згинається. Якщо відбувається напруження всієї тканини дельтоподібного м'язи, то завдяки цьому людина може відводити плече назад.

Надостная і подостная м'язи допомагають згинати і розгинати плече, не дозволяючи капсулі суглоба защемляться. Ці м'язи одночасно з рухом плеча відтягують і оберігають від травмування не тільки капсулу вузла, але й інші елементи суглоба.

Велика і мала м'язи дозволяють зробити пронацию і супінація плечового пояса. Многоперистая підлопатковий м'яз володіє прекрасною підйомною силою. Всі ці і інші м'язи, розташовані біля АК-сайту, також служать супінаторами і згиначів передпліччя та інших частин тіла плечового пояса.

Акроміально-ключичный суглоб: руху, функціональні особливості

Функціональні особливості АК-сайту

Ключиця з'єднується з грудиною — міцно і нерухомо. Завдяки такій будові, довга кісточка є опорою для рук, що допомагає без праці виконувати такі рухи:

 • Піднімати кінцівки вгору.
 • Виконувати різні рухи руками над головою.
 • Проводити зчеплення в верхній замок.
 • Заводити руки за спину, скріплюючи їх між собою.

Ззаду, на рівні пояса верхніх кінцівок знаходиться лопатка. Вона складається з великої плоскої кісточки, яка стабілізує два найбільших сайту — плечового та АК-суглоба. Ці вузли разом зі зв'язками і м'язами, дозволяють рукам виконувати такі складні спрямовані рухи:

Руху АК-сайту
 • Обертання прямої руки.
 • Відведення прямих рук назад.
 • Підйом верхніх кінцівок вище голови.
 • Виконання пронації і супінації плеча.
 • Приведення прямих кінцівок тулуба спереду.

Спеціальний диск, який розділяє АК-вузол на дві частини, збільшує можливості і дозволяє рукам рухатися в трьох площинах. Складна будова виконано таким чином, що кістки вузла прилягають один до одного не щільно. Це дозволяє плечового поясу виконувати рухи з хорошою амплітудою, достатньої для нормального функціонування рук в необхідних напрямах.

Акроміально-ключичный суглоб: кровопостачання

Кровопостачання АКС

Кровопостачання АК-вузла виконується підключичної віднем. Вона проходить через дві точки суглоба: знизу — на відстані 3 см всередину від клювовидного відростка, зверху — на 3 см вниз від краю ключиці зі сторони грудної клітки. У немовлят ця вена проходить через середину ключиці, і тільки до 5 років вона змінить розташування і буде знаходитися в двох точках, як у дорослих людей.

Підключична вена розташована як би навскіс по відношенню до центру тулуба. Під час руху топографія цієї вени не зміниться, так як її стінки пов'язані з ребрами і ключичної кісткою, а також з м'язами в цій області. Відтік венозної крові виконується по судинній сітці, яка розташована у цій області.

Захворювання акроміального суглоба та їх лікування: вивих, артроз, деформуючий остеоартроз, розрив

Артроз АКС

Анатомія АК-вузла спрямована на виконання головної функції цієї частини нашого організму — опорною. Під впливом зовнішніх негативних факторів, ця функціональна особливість може бути порушена. З-за цього з'являються такі патології суглоба:

Вивихи:

 • Відбуваються під впливом зовнішніх факторів: удари, травми і так далі.

Розриви зв'язок:

 • Появи патології сприяють травми, падіння, спортивні навантаження.
 • Вивихи вузла і розриви зв'язок зазвичай йдуть поруч, так як зсув суглоба неможливо без порушення цілісності зв'язок.
 • Відповідно, якщо порушена зв'язка, то слід і вивих, а якщо стався вивих, то обов'язково буде і розрив зв'язок.

Артроз, остеоартроз:

 • Розвивається від неправильного лікування розтягнень, вивихів та інших травм.
 • Хрящ відшаровується від кістки, розростаються шиповидні кістки, що тягне за собою болючість в суглобі і поява локального запального процесу.

При вивихах і розривах зв'язок рекомендується повний спокій суглобу, ніяких навантажень протягом місяця або навіть більше, залежно від тяжкості недуги. Лікар може також призначити знеболюючі препарати, фіксуючі пов'язки, іммобілізацію ортезом та інше консервативне лікування.

Артроз АКС з руйнуванням хряща

Важливо: У рідкісних випадках може знадобитися оперативне втручання.

Вивихи та розриви зв'язок необхідно негайно лікувати. Якщо такі патології переростуть в артроз, і потім, якщо запустити артроз, то ступінь дегенерації буде постійно наростати, і біль буде тільки посилюватися. У підсумку, рухливість суглоба обмежується аж до контрактури. Тому хворому буде складно навіть рухати кінцівкою або просто схрестити руки. Лікування в даному випадку тільки хірургічне.

Важливо знати: Запалення у вигляді артритів зустрічаються рідко, так як цей вузол оточений м'якими тканинами та інфекції практично неможливо проникнути всередину капсули.

З одного боку АК-вузол — це простий суглоб, плоска кістку і хрящ невеликого розміру. З іншого боку, це складна конструкція, яка відіграє величезну функціональну роль в нашому організмі. Як і всі інші суглоби, АК-зчленування слід берегти від вивихів, розтягнень та розвитку інших хвороб, щоб у майбутньому не було проблем зі здоров'ям.

Відео: З'єднання кісток пояса верхньої кінцівки