Контроль рівня моноцитів у дітей, розшифровка аналізу крові, причини і симптоми підвищених моноцитів у дитини

При наявності вірусного захворювання у дитини підвищується рівень моноцитів в кров. Давайте розглянемо, що робити в такому випадку.

З різновидами лейкоцитів ми стикаємося при здачі лікарських аналізів. Для повноцінної роботи імунної системи важливу роль відіграє рівень моноцитів. У зв'язку з певними відхиленнями в організмі дитини моноцити можуть бути, як завищені, так і занижені.

Розглянемо в яких випадках підвищені моноцитів в крові у дитини і які заходи необхідно вжити батькам.

Контроль рівня моноцитів у дітей

Серед безлічі різновидів кров'яних клітин моноцити виступають у ролі захисників організму. Нормальний склад моноцитів в крові дозволяє очистити її від негативних клітин, паразитів і мікробів. З їх допомогою відбувається оновлення крові і відновлення пошкоджених тканин.

Якщо загальний аналіз крові показує, що моноцити у дитини вище норми, то необхідно вивчити повну лейкоцитарну формулу. Співвідношення різних видів кров'яних клітин дозволяє зробити висновок про протікання патологічного процесу в дитячому організмі. Тільки лікар може встановити передумови і характер захворювання. Для точного діагнозу знадобиться ряд додаткових обстежень.

Для загального аналізу достатньо взяти кров з пальця. У перші дні життя дитини аналіз на лейкоцитарну формулу береться з п'яти.

Контролюємо

Для отримання достовірних даних перед здачею аналізу крові необхідно дотримати кілька правил:

 • Аналіз крові здається з ранку перед прийомом їжі. Поживні речовини на деякий час змінюють клітинний склад крові. Допускається помірне вживання питної води. Від усіх інших продуктів необхідно утриматися. Аналіз у дитини немовляти також вимагає перерви в годуванні.
 • Дитину бажано приводити в лабораторію в нормальному настрої. Надмірна нервозність вплине на кількісні показники.
 • Повинна бути правильно вказана вікова категорія. Від цього залежить достовірність розпізнавання отриманих показників.
 • В останню добу перед здачею аналізу протипоказана підвищене навантаження на організм і жирні блюда в раціоні. Інакше результати лейкограммы будуть недостовірні.
 • Прийом будь-яких лікарських препаратів необхідно врахувати при розшифровці результатів.

Розшифровка аналізу крові на кількість моноцитів у дитини

Норми моноцитів у крові дитини встановлені виходячи з вікової категорії:

 • У перші дні життя дитини складу моноцитів повинен знаходиться в діапазоні 3-12% на тлі інших показників лейкоцитарних.
 • На другому тижні життя дитини моноцити підвищені в межах 14%.
 • Починаючи з місячного віку і до року нормальне процентне співвідношення не перевищує 12.
 • В аналізі крові дітей 1-5 років моноцити знижуються до показника 10%
 • Для дітей шкільного віку показник моноцитів знаходиться в діапазоні 4-6%
 • У підлітковому віці рівень моноцитів зберігається в межах 5-7%.

Ще один показник надає дані про склад моноцитів у певному обсязі. Якщо підвищені моноцитів в крові у дитини, то ставиться діагноз моноцитоз.

Порівнюємо з нормою

Залежно від причин такого відхилення моноцитоз поділяють на два різновиди:

 • При розвитку абсолютного моноцитоза норма моноцитів завищена на тлі інших показників лейкоцитарних. Такий показник характеризує роботу імунітету при протіканні патологічного процесу.
 • При розвитку відносного моноцитоза кількість моноцитів підвищений на тлі занижених показників інших лейкоцитів. При цьому загальна кількість може відповідати нормі. Таке явище проявляється як наслідок недавніх захворювань або пошкоджень в організмі. У деяких випадках такий показник є особливістю конкретної дитини і відповідає нормі для його повноцінної життєдіяльності.
Підвищення з-за вірусу

Кров'яні клітини є частиною загального процесу. Тому підвищення моноцитів у дитини поряд з відхиленнями інших показників формує загальну картину нездужань організму:

 • Підвищені моноцити у дитини поряд із збільшенням нейтрофілів виникають на тлі бактеріальних інфекцій з гнійно-слизовими виділеннями в органах дихання.
 • Поєднання з підвищеними еозинофілами супроводжує алергічні реакції та глистяні інвазії.
 • Якщо в аналізі завищені і базофіли, моноцити, то слід звернути увагу на рівень гормонів в організмі.
 • Підвищені моноцити і лейкоцити в організмі є вірус або інфекція.

Причини підвищених моноцитів у дитини

Підвищені моноцити у дитини можуть носити як тимчасовий, так і постійний характер. Після простудних і інфекційних захворювань моноцити завжди перевищують нормальне значення. Запальні процеси, що протікають в організмі також впливають на склад крові. Моноцитоз може виникнути при глистовій інвазії, зубного болю, травмах і ударах різного характеру.

Перевищення норми

Велике перевищення моноцитів в крові у дитини спостерігається при таких захворюваннях:

 • Системні захворювання, які виникають у результаті неповноцінної роботи імунітету – цукровий діабет, вовчак, жовтяниця та ін
 • Гострий вірусний мононуклеоз. Призводить до запалення органів носоглотки, вражає печінку та ін. органи. Як наслідок – підвищені моноцити і лейкоцити в крові.
 • Інфекційне захворювання на туберкульоз. При протіканні цієї хвороби моноцити можуть бути як занижені, так і підвищені.
 • При малярії також спостерігається підвищення моноцитів і занижений показник гемоглобіну.
 • При діагностуванні різних форма лейкозу.
 • При паразитарних інфекціях в організмі виробляються антитіла і, як наслідок, підвищені моноцити.
 • Моноцити підвищені з-за патогенних процесів в області шлунка і кишечника.

Також підвищення моноцитів у крові дитини проявляється внаслідок:

 • Отруєння токсичними речовинами
 • Хірургічного втручання
 • Грибкових інфекцій

Симптоми при підвищених моноцитах у крові дитини

Підвищений вміст моноцитів в крові у дитини завжди проявляється на тлі різних патологій. Тому моноцитоз не має своїх характерних симптомів. Зміни в дитячому організмі будуть відбуватися залежно від характеру різних відхилень.

Відхилення моноцитів від норми
 • Якщо відхилення моноцитів від норми не дуже суттєво, то немає приводів для занепокоєння. На незначне підвищення може вплинути маса причин – починаючи від стресової ситуації і закінчуючи спадковим фактором. Дуже високі показники можуть свідчити про прихованій формі важкого захворювання, тому вимагає своєчасної консультації лікаря.
 • Лікування моноцитоза залежить від різновиду захворювання в організмі. Тому методика лікування досить обширна і різноманітна. Найголовніше в лікуванні моноцитоза – це виявлення першопричини.
Важлива діагностика

При відсутності яскраво виражених симптомів, необхідно здати аналіз на наявність глистів в організмі. У дитячому віці таке явище зустрічається досить часто. При вилученні такого фактора лікарями призначається повторне обстеження. Вкрай важливо врахувати, що стресовий стан дитини збільшує ймовірність помилкових показників.

В ході призначеного лікування рівень моноцитів поступово повертається в норму. Для запобігання моноцитоза рекомендується зміцнювати імунну систему дитини. Свіже повітря, повноцінне харчування і спортивний спосіб життя значно зменшать кількість можливих захворювань.

Своєчасне діагностування допомагає виявити і усунути патології на ранніх стадіях. При хронічних захворюваннях необхідно контролювати показники крові для уникнення ускладнень.

Відео: Ознаки мононуклеозу, Комаровський