Діабет і вагітність. Гестаційний діабет при вагітності лікування. Наслідки діабету у вагітних

Гормональна перебудова, збільшена навантаження на жіночий організм під час вагітності, зміна обмінних процесів — всі ці фактори можуть призвести до виникнення такого захворювання, як гестаційний діабет.

Це небезпечний стан може принести шкоду не тільки жінці, але і дитині, призвести до розвитку патологій, тяжких пологів і викидня.

Ознаки цукрового діабету у вагітних

 • Діабет може виникнути навіть у жінок, які не відносяться до групи ризику і не мають схильності до такого складного захворювання
 • Запідозрити виникнення гестаційного діабету у себе вкрай складно, так як протікає захворювання повільно, не виявляючи явних ознак гострого стану або
 • Легкі нездужання, характерні для гестаційного діабету, жінка може списувати на особливості перебігу вагітності
Без допомоги лікарів діагностувати діабет при вагітності вкрай складно

Все ж деякі ознаки діагностувати самостійно можна:

 • млявість і сонливість
 • постійне відчуття спраги
 • швидка стомлюваність
 • часті сечовипускання з великим відходом сечі
 • підвищення апетиту
Рання постановка на облік, дозволить вчасно діагностувати захворювання

При планових консультації з лікарем, ведучим вагітність, жінці призначають здачу аналізів, серед яких і здача крові на цукор, аналіз сечі.

Ці аналізи покажуть підвищений рівень цукру в крові і наявність кетонових тіл у сечі, які вказують на початок розвитку діабету, тобто преддиабета.

Причини цукрового діабету у вагітних

Достовірно не встановлено конкретний фактор, який провокує розвиток діабету у вагітної жінки. Серед припущень вчених найбільш розповсюдженим є думка про те, що цьому захворюванню сприяє виділення плацентою особливих речовин, які блокують засвоєння інсуліну організмом жінки.

За вироблення інсуліну відповідає підшлункова заліза

Викликають такий небезпечний для організму процес більшою мірою гормони. У період вагітності відбувається справжній гормональний вибух, який тягне за собою несприятливі зміни в організмі жінки.

Гестаційний діабет розвивається під дією гормонів

До групи ризику відносять жінок, у яких:

 • надмірна вага
 • збільшений об'єм навколоплідних вод
 • спадкова схильність до діабету
 • констатація підвищеного рівня глюкози в крові до вагітності (верхня межа норми)
 • результатом попередніх пологів було народження мертвої дитини
 • у попередніх пологах був народжений дитина з великою вагою
 • гестаційний діабет виникав під час попередньої вагітності
 • вік вагітної більше 30 років
Схильність до повноти і постійне почуття голоду — один з ознак діабету

Важливо, при перших же підозрах на діабет під час вагітності звернутися до лікаря.

Також необхідно надавати достовірну інформацію про свій стан здоров'я, підкреслювати наявність спадкової схильності до тієї чи іншої хвороби.

Прихований діабет у вагітних

До того як в аналізах крові підвищується вміст цукру, в організмі вагітної жінки вже може починатися розвиток діабету, що в медицині називається прихованим діабетом.

Ця стадія захворювання надзвичайно небезпечна, адже запідозрити прихований діабет вкрай важко, в той час як організм починає страждати від надлишку цукру в крові.

В першу чергу діабет шкодить серцю і судинам

Найбільш виражене негативний вплив прихованого діабету на судинну систему, може спричинити серцеву недостатність і погіршення зору вагітної жінки. Дитина в утробі також може постраждати від надлишкового цукру. Це стан загрожує розвитком патологій на ранньому терміні і великими розмірами плода на пізньому.

У 50% випадків захворювання прихованим діабетом існує ризик його переходу у діабет другого типу.

Перебіг цукрового діабету у вагітних

Виникнення гестаційного діабету жінка може навіть не помітити. Якщо він протікає в легкій формі, то ніякі ознаки не можуть на нього вказати і справжня картина стану здоров'я відкривається тільки після здачі аналізів.

При діабеті в сечі буде виявлений цукор

Якщо такий діагноз буде поставлений, то жінка буде змушена до кінця вагітності здавати кров і сечу на цукор.

У більшості випадків, якщо дотримуватись рекомендацій лікаря, то ніяких супутніх змін у своєму організмі вагітна і не помітить, так як часте сечовипускання і легке нездужання властиво всім жінкам в положенні.

Після пологів діабет, як правило, проходить

Перед пологами ставиться питання про можливості природного розродження, адже з-за надлишкового цукру, що надходить в організм малюка, дитина може бути великих розмірів. У більшості випадків діабет проходить після пологів, але в окремих випадках він перетікає у діабет другого типу.

Тим не менш жінці, яка зіткнулася з гестаційним діабетом, необхідно надалі ретельно стежити за своїм здоров'ям, так як існує ризик виникнення діабету першого або другого типу.

Діагностика діабету у вагітних

Основою діагностування гестаційного діабету у вагітних є аналізи на наявність цукру. Якщо під час планової здачі сечі, яка відбувається при кожному відвідуванні жінкою консультації, виявляється наявність цукру в сечі, то жінка направляється на аналіз крові.

Вагітна повинна сама визначати рівень цукру з допомогою глюкометра

Сам по собі такий показник в сечі не говорить про наявність діабету, а лише може бути підставою для підозри подібної хвороби.

Аналіз на діабет у вагітних

Аналіз крові на цукор, також не є істинною останній інстанції, адже якщо жінка перед здачею крові поїла, то рівень цукру може бути підвищений.

Нормальним показником рівня цукру в крові для жінки в положенні є від 3,5 ммоль/л до 5,5.

Регулярна здача аналізів допоможе виявити гестаційний діабет

Найбільш результативним при виявленні діабету вважається тест на толерантність до глюкози. Він полягає в тому, що у жінки забирають кров і досліджують на рівень цукру. Після цього пацієнтка вживає 50 г глюкози і через годину аналіз повторюється.

Забір крові для аналізу

Навіть якщо результат тесту не визначає виникнення діабету, а жінка перебуває в групі ризику, то такий тест повторюється через кожні чотири тижні до самого кінця вагітності.

Результати тесту:
до 7,8 ммоль/л — жінка здорова і гестаційного діабету немає
7,8—10,6 ммоль/л — призначається додаткове обстеження (тригодинний тест на толерантність)
10,6 ммоль/л — лікар ставить діагноз «гестаційний діабет»

Діабет вагітних: наслідки для дитини

Цукровий діабет чинить негативний вплив на розвиток дитини і розродження. Його виникнення на ранніх термінах має найбільш несприятливий результат. У період, коли відбувається розвиток органів і систем плода можуть виникнути різні патології.

Гестаційний діабет призводить до формування різних патологій у плоду

Виникнення діабету на більш пізньому етапі вагітності призводить до збільшення розмірів плода, які не відповідають терміну.

При цьому голова дитини і кінцівки мають розміри відповідають нормі, а плечовий пояс і живіт значно збільшені, що може стати серйозною проблемою при пологах і показанням до кесаревого розтину.

Операція кесарів розтин — часом єдиний можливий вид розродження при гестаційному діабеті
потребує особливого догляду. Із-за різкого падіння рівня цукру в крові може виникнути гіпоглікемія, яка вимагає отпаивания малюка глюкозою.

Лікування діабету вагітних

При гестаційному діабеті жінка повинна постійно контролювати рівень цукру в крові. Для цього проводиться здача аналізів, а також самодіагностика з допомогою глюкометра. Для коригування рівня цукру призначається прийом інсуліну.

Ін'єкція інсуліну під час вагітності

Якщо жінка хворіла на діабет до вагітності, то дозу інсуліну збільшують, щоб добитися компенсації. Також якщо жінка приймала бичачий інсулін, то її тимчасово переводять на людський інсулін.

При неможливості самостійного контролю за харчуванням і станом цукру жінку госпіталізують. Перебуваючи в умовах стаціонару, жінка отримує збалансоване харчування, необхідну дозу інсуліну і домагаються компенсації діабету.

Відео: Як правильно вводити інсулін?

Харчування вагітної при діабеті — дієта

Єдиними методами контролю за діабетом є інсулінотерапія і дотримання певної дієти. Так як вагітна жінка потребує поживних речовинах, то ніяких строгих дієт бути не повинно. Харчування має бути некалорійним, але містити всі необхідні вітаміни і мікроелементи.

Дієта при діабеті допоможе вагітній жінці контролювати цукор у крові

В першу чергу необхідно обмежити продукти, які містять вуглеводи швидкого засвоєння.

До них відносяться:

 • різні солодощі і кондитерські вироби
 • борошняні вироби, зокрема, білий хліб
 • деякі фрукти
 • фастфуд і продукти швидкого приготування
 • солодкі газовані напої
Фастфуд і газовані напої при гестаційному діабеті заборонені

Необхідно виключити з раціону продукти, що містять прихований цукор. Також зважаючи на те, що маса плоду і так близька до надлишкової, слід виключити жирну їжу і віддати перевагу вареним стравам, приготованим на пару і в духовці.

Діабет і вагітність: поради та відгуки

Гестаційний діабет — стан небезпечний для матері і дитини в її утробі, але це не означає, що неодмінно виникнуть тяжкі наслідки. Якщо вагітна жінка дотримується всіх рекомендацій лікарів, дотримуватися особливої дієти і контролює стан цукру, то вдасться уникнути небезпеки.

Контроль стану жінки в умовах стаціонару

Відгуки багатьох мам, які пережили діабет під час вагітності, свідчать про те, що більшості вдається доносити дитину до належного терміну і народити здорового малюка. Після цього гестаційний діабет проходить.

Гестаційний діабет не ставить хрест на успішності розродження

Щоб уникнути виникнення такого захворювання необхідно слідувати рекомендаціям лікарів:

 • під час планування вагітності необхідно відкоригувати свою вагу
 • перебуваючи в положенні, уникайте вживання солодкого у великих кількостях, обмежте надходження в організм вуглеводів
 • не нехтуйте ранньої постановкою на облік
 • не ігноруйте здачу аналізів і дослідження, які призначає гінеколог

Не варто зневірятися, якщо на черговому прийомі гінеколога Ви почуєте діагноз «гестаційний діабет». Це не смертельний вирок, Ваша вагітність має всі шанси бути успішною, а дитина — здоровим.

Відео: Гестаційний цукровий діабет