Що кажуть, коли сватають дівчину? Як засватать дівчину в наш час, по-сучасному: звичаї, правила, процес сватання, слова, фрази. Коли сватають наречену, в який день? Хто повинен йти сватати наречену?

У статті є інформація про те, як раніше сватали дівчат на Русі, і як сватають в нинішній час.

Зараз багато молоді пари повертаються до старих традицій, намагаються їх трохи вдосконалити. Коли справа йде до весілля, то влаштовують пишні заручини або сватання. Даний ритуал являє собою знайомство батьків, родичів з обох сторін. Метою свята є отримання благословення на шлюбний союз молодих. Батько і мати нареченої дають дозвіл нареченому взяти її в дружини.

Далі ми не будемо говорити про тих випадках, коли наречена не дала згоди нареченому, відповідно батьки відмовили хлопцеві благословення. В наш час сватання проводять вже безпосередньо перед весіллям.

Як засватать дівчину в наш час, по-сучасному: звичаї, правила

У наш час часто сватання — це спільна вечеря майбутніх молодят і їх батьків. Як правило, за столом обговорюють всі нюанси майбутнього весілля. В маленьких містах, селах сватання відбувається трохи за іншим традиціям. Вони включають в себе ряд заходів:

 • Батьки обох сторін заздалегідь обумовлюють дату спільної зустрічі.
 • Молодий наречений готує подарунки майбутнім родичам (тестя, тещі). Це робиться, щоб задобрити їх. Якщо ви не знаєте, що подарувати, то мамі нареченої достатньо буде букета красивих квітів, коробочки цукерок або вази, набори чашок і блюдець до чаювання. Татові можна подарувати алкогольні напої, сигару або хороший чоловічий парфум. А ще краще дізнатися у нареченої, що доречно дарувати батькові на подарунок.
 • Нареченій теж необхідно принести подарунок на сватання, з порожніми руками йти в будинок не добре.
 • Як свата можна попросити виступити родича нареченого, хрещеного або друга сім'ї. Батьки теж повинні бути присутніми на урочистостях. Важливо звернути увагу, що сват повинен бути одруженим, а сваха — необов'язково.
 • Свати з боку нареченого йдуть у гості до нареченої з подарунками (шампанське, солодощі тощо).
 • Мама майбутнього чоловіка повинна подарувати нареченій сина ювелірну прикрасу.
 • Батькам молодої свати підносять в дар ікону, обереги, свічки.
Сватання в наші дні

ВАЖЛИВО: В цей святковий день всі повинні надіти свої найкращі вбрання. Свати не повинні оминати увагою і інших членів сім'ї. Сестрам потрібно дарувати солодощі або прикраси, дітям цукерки.

Коли сватають наречену, в який день?

Про день сватання домовлялися заздалегідь. І перш, ніж його провести, учасники влаштовували оглядини нареченої. Майбутня дружина повинна була показати, що вона вміє.

Звичаї — як сватають наречену

При цьому дівчина весь час мовчала, показувала свої творіння, рукоділля. У тому випадку, коли наречений вже визначився з вибором і наречена припала йому до душі, він пив солодку воду, якої його пригощали близькі нареченої. Якщо наречена не зачепила хлопця, він не допивав воду до кінця. А дівчина нелюбу хлопцеві в кінці оглядин дарувала гарбуз, що означало — наречений не в її смаку.

Хто повинен йти сватати наречену?

Зараз можна приходити на торжество і без сватів. Допускається і відсутність батьків на святі в силу обставин, що склалися. Але, якщо влаштовувати ритуал по звичаям, то потрібно, щоб у будинок нареченої приходили і сват і сваха. Причому сват повинен бути одруженим в будь-якому випадку. Ця людина може бути хрещеним батьком, старшим братом нареченому або просто балакучим, веселим сусідом.

Досвідчені свати знають свою промову напам'ять. Адже їх раніше, часто запрошували для таких справ у селах, селах. Завдяки їм сватання знаходило веселі фарби.

В будинок нареченої та її батьків свита нареченого заходила лише після третього запрошення. Весь час ігнорували веселими жартами і розмовами запрошення батька нареченої.

Сваха в будинку нареченої не мала права сідати. Це вважалося поганою прикметою. Якщо вона сяде, то діти пізно почнуть ходити. Також сватье не можна було ні їсти, ні пити у нареченої. Якщо вона почне їсти в будинку на сватання, то діти можуть стати обжорами, а якщо почне пити — то п'яницями.

Як проходить сватання?

Якщо наречений зважився прийти на сватання один, то він сам повинен веселити батьків нареченої і її родичів. Необхідно заздалегідь підготувати фрази, вирази, які супроводжують ритуалу.

Пити міцні напої для заспокоєння не можна. Передозування спиртним може стати приводом для відмови нареченому. Такі справи треба робити зі світлою головою.

У тому випадку, коли батьки молодого не були присутні на урочистостях з-за якихось обставин, наречена повинна через час нанести візит. І в обов'язковому порядку піднести батькам майбутнього чоловіка подарунки. Як правило — наречену супроводжують її батьки. Вони також знайомляться в близькими нареченого.

ВАЖЛИВО: Не проводьте сватання, якщо у вас немає бажання влаштовувати його. Це робити зовсім не обов'язково. Тим більше, коли молоді не хочуть дотримуватися цієї традиції. Обряд треба влаштовувати, якщо у всіх є інтерес до нього.

Що кажуть, коли сватають дівчину: процес сватання, слова, фрази

Існує безліч народних висловів для такого обряду. Вже з порога сват повідомляє, яка мета візиту. Приклади фраз дивіться далі:

 • Ми прийшли в ваш славний будинок з першокласним нареченим!
  Дайте трохи часу — все розповімо вам про нього.
 • Привіт вам, славна родина! Зустрічайте видного чоловіка.
  Ми відразу скажемо не тая — наречений він славний, чин по чину!
  І повести до вівтаря бажає він вашу дівчину.
 • Ми навели вам молодця! На ваш товар купець відмінний!
  Одягнений з голки — вигляд пристойний, є свій кут і особистий транспорт.
  Грошенята водяться — не бідний, характер легкий — вдача не шкідливий.
  А як з нареченою вашої справа? До заміжжя вже дозріла?
 • У ваш дім прийшли ми неспроста. Нас привела одна мрія —
  Дитя в щасливий шлюб віддати, та онуків скоріше обняти.
  І якщо наші думки схожі, давайте всі справи відкладемо,
  Щоб весілля разом обговорити, і дітям до щастя шлях відкрити.
 • Нам пощастило дізнатися — у вас товар є дорогою.
  Хороший у всьому, ні дати, ні взяти. У нас купець само золотий.
  Такого тільки пошукати! Красивий, розумний, завзятий.
  Відмінний вийде чоловік і зять! Так дайте нам відповідь прямий —
  Чи готові ви віддати товар?
 • У вас є дівчина одна: лагідна, красива, молода
  У нас жених їй прям стать: є у нього і розум і стати.
  Ми пропонуємо в одну нитку дві їх долі з'єднати.
Обряд сватання

Далі свати ведуть неспішні розмови, де розповідають про позитивні якості нареченої, нареченого. Мама нареченого може задавати питання майбутньої невістки для того щоб перевірити, яка вона господиня. Тато нареченої також розмовляє з майбутнім зятем. Наречений повинен сказати своїй нареченій про наміри. Можна висловити це у чотиривірші:

 • Свататись прийшли сьогодні я і вірні свати,
  Не хочу я бути вільним, дружину хочу! Їй будеш ти!
 • Обійти готовий пів світу за тебе, рідна.
  Подарую тобі планету, я перепон не знаю!
 • Зірочка ясна, суджена, ти мені одна в світі потрібна,
  Я оце прийшов до тебе свататися, хвалитися своєю любов'ю!
 • Я прошу тебе, нареченої, нареченого вже не жени,
  Якщо вдома дуже тісно, ти з дому виходь!

В кінці батьки і свати обговорюють дату весілля, якщо немає ні у кого заперечень проти одруження.

Відео: Як сватають дівчину?