Вірменська весілля: звичаї і традиції

Вірменська весілля – це дуже веселе торжество величезних масштабів. Таке весілля вважається однією з найкрасивіших у світі. Звичайно, сучасне торжество вже відрізняється від заходу, яке проводилося кілька століть тому, але все одно молодята дотримуються основні традиції і звичаї. Слід докладніше розглянути особливості проведення весілля у вірмен, а також у чому полягають її відмінності від урочистостей інших народів світу.

Сватання

Сватання – це необхідний етап, що передує самому святкування весілля. Раніше сватання було обов'язковим, але і сьогодні багато молоді дотримуються цієї традиції. Суть полягає в тому, що наречений повинен оповістити про свої наміри батьків майбутньої нареченої. Для цього в будинок дівчини направляється посередниця або, як прийнято її називати, сваха. У Вірменії посередницю величають миджнорд кін. Їй може бути тільки жінка з родини нареченого. Вона повинна бути поважною, мати гарне становище в суспільстві. З цією роллю може успішно впоратися навіть мама нареченого. Дуже важливо, щоб сваха була відома батьків майбутньої нареченої. Спочатку сваха приходить без відкритого пропозиції, вона обережно і ненав'язливо намагається довідатися ставлення батьків майбутньої нареченої взагалі до заміжжя, а також до нареченого.

Після так званого попередньо сватання до батьків майбутньої нареченої направляються свати – родичі майбутнього нареченого. Беруть участь у переговорах виключно чоловіки. Свати розповідають мета візиту і просять дозволу батька майбутньої нареченої на шлюб. Рішення залишається за батьком, який може натякнути як на згоду, так і на відмову. Батько не має права відразу погодитися на пропозицію сватів, адже вважається, що тоді він хоче скоріше віддати доньку заміж. Тільки на другій зустрічі батько вже прямо висловлює свою згоду, відразу обговорюються умови заручення, яке є наступним кроком перед самим весіллям.

Заручини

Заручини є досить важливим етапом передвесільної підготовки. Саме після заручин батьки нареченого і нареченої починають близько спілкуватися, проводити більше часу разом, допомагаючи молодим з організацією весілля. Помолка проводиться в заздалегідь підібраний день. Батьки майбутніх наречених збираються в будинку нареченого, при цьому його сім'я відповідає за частування. За святковим столом зазвичай чути вірменські тости, в яких гості бажають молодим довгого і щасливого подружнього життя. Але це застілля не триває весь день, оскільки далі всі йдуть у гості до батьків нареченої, де їх також чекає святковий стіл.

Згідно з вірменським звичаєм, найважливішим на заручини виступає посаджений батько, або кавор. Зазвичай на цю роль запрошується хрещений батько нареченого чи гідний чоловік з його родини. Саме кавор удостоєний честі вести наречену з її подругами до столу, за яким нареченій дарують розкішні прикраси. Після цього кавор оголошує, що тепер майбутні молодята заручені, при цьому наречений повинен прикрасити безіменний палець на лівій руці своїй коханій вишуканим колечком з камінчиком.

Саме в день заручення прийнято домовлятися про дату весілля. Обговорюється, яким буде плаття нареченої, які атрибути будуть використані під час самої церемонії одруження, при цьому звертається увага на елементи, які є характерними саме для вірменської весілля. Завершує цей день ще одна церемонія, під час якої дівчата співають сумні пісні, адже тепер майбутній нареченій необхідно попрощатися з батьківським домом, так як після весілля вона переїде до будинку майбутнього чоловіка. Прийнято, що останній звучить мелодія «Узундара», і коли вона закінчується, наречена повинна покинути батьківське житло.

Підготовка до торжества

Вірмени дотримуються традицій, особливо якщо це стосується весілля. Підготовка до цього досить важливого і неповторного дня також має кілька цікавих звичаїв і традицій.

  • Оглядини нареченої. Вже після заручин наречений повинен знову прийти в будинок нареченої, але не один, а разом зі своєю родичкою. Він повинен почастувати маму і сестер своєї коханої різними солодощами. Після цього вже на наступний ранок майбутня теща пригощає сусідських дітей солодощами, при цьому вона виступає в ролі нареченої. Якщо ця традиція дотримана, значить, тепер молоді можуть відкрито бачитися один з одним ще до весілля.
  • Кьясум трел. Це ще один незвичайний, але дуже цікавий звичай. Його суть полягає в тому, що батьки нареченої і нареченого зустрічаються для обговорення грошових питань, що стосуються проведення весілля. Варто обговорити, скільки буде запрошених з кожної сторони.

Коли всі традиції і звичаї дотримані, починається найважливіше у підготовці – матеріальний етап. Зазвичай для організації наймаються організатори. Саме вони повинні знайти приміщення, закупити декор для прикраси всього торжества, скласти меню для банкетного столу, вислати запрошення гостям, скласти сценарій проведення самого торжества. Вони обов'язково є відповідальними за організацію вінчання в церкві, адже саме там полягає союз на вірменській весіллі перед офіційним шлюбом.

Проведення весілля

Більшість вірменських весіль проходить восени або на початку зими. Цей період є максимально сприятливим для проведення цього свята, оскільки весь урожай вже зібрано, молоде вино вже дозріло. Згідно з вірменським звичаїв і традицій, сукню нареченій повинні принести родичі нареченого. В день одруження додому до нареченої приходять близькі друзі і родичі нареченого на чолі з кавором – вони забирають наречену з батьківського дому. Це дія супроводжується гучними піснями і веселою музикою.

Наречений, прийшовши в будинок майбутньої дружини, підносить її рідним «сині» – це різні фруктові страви, смачні страви, спиртні напої, прикраси і, звичайно ж, плаття для нареченої. Каворкин – це дружина кавора, яка також грає одну з важливих ролей в день весілля, адже саме вона одягає наречену у святкове вбрання. Згідно з традиціями, у вірмен прийнято дарувати золоті прикраси і гроші молодим на весілля. Але в цей день подарунки отримують не лише наречені. Велике блюдо з традиційними частуваннями отримує кавор від матері нареченої.

Сучасні вірменські весілля відрізняються великим веселощами, на них прийнято веселитися і танцювати, співати весільних пісень. Але згідно з традиціями, в танцях не бере участь мати нареченої, адже вона засмучена, що її донька вже виросла і покидає батьківський дім. Танець нареченої і жениха не є важливим елементом, його можна побачити досить рідко. Особливість вірменської весілля полягає в тому, що наречена в цей день танцює з іншими хлопцями, що дозволяє перевірити дівчину на вірність майбутньому чоловікові. Якщо молода тримає себе гідно, не звертаючи уваги на інших чоловіків, тоді вона отримує від них подарунки.

Після офіційного одруження прийнято зустрічати молоду сім'ю медом, а на плечі їм накидається лаваш. Цей звичай говорить про те, що життя молодят буде солодкою. А також прийнято посипати молодят квітами, цукерками, зерном і навіть горіхами, з родзинками. Окремої уваги заслуговують вірменські тости, адже вони є справжньою окрасою цього незабутнього дня. Тости у вірмен дуже красиві, поетичні, зазвичай поєднуються з різними вірменськими притчами. У тостах використовуються метафори з пейзажами природи, адже Вірменія дуже красива, багата незабутніми пейзажами країна.

Величезною популярністю користується перший танець нареченої. Зазвичай вона виходить у центр танцювального залу, а гості танцюють навколо неї, при цьому дають їй в руки гроші. Таки чином, утворюється так званий шабаш. Досить часто наречена присвячує свій перший танець своєму чоловікові.

Вінчання

Офіційне одруження – це тільки половина справи, адже всі пари обов'язково вінчаються. Ця церемонія має багато традицій і звичаїв. Але головне, щоб під час вінчання між молодими ніхто не пройшов. Зазвичай за цим стежать каворы, адже на весіллі дуже багато людей, які досить неуважні до цієї вимоги. Під час вінчання над головами молодих кавор тримає піхви і меч, схрещені між собою. Вважається, що саме метал здатний оберігати молоду сім'ю від різних негараздів.

Ще один цікавий звичай проводиться під час вінчання. Священик з допомогою спеціальних шнурків зв'язує руки нареченої і нареченого, при цьому кінці шнурків обов'язково покриваються воском. Такі шнурки прийнято називати наротом. Тільки священик має право їх зняти. Поки шнурок не буде знято, молоді не мали права вступати у близькі відносини.

Подарунки і весільний стіл

Згідно з традиціями вірменська весілля відзначається три дні. Зазвичай на весільне торжество прийнято заколювати бика, а його м'ясо використовувати для приготування різних смачних страв. На святкових столах завжди присутній шашлик, достаток фруктів і зелені. В день весілля дарують ювелірні прикраси із золота і, звичайно ж, гроші. Зазвичай подаровані гроші на весілля збирала мама нареченої. Варто відзначити цікаву традицію дарування, яка полягає в тому, що всі подарунки, окрім грошей, роздаровують родичам з боку нареченого.

Чому не можна кричати «гірко»?

На весіллі у вірмен заборонено говорити молодим після тосту «гірко», причому це правило діє і в інших народах. Основна причина заборони «гірко» на весіллі полягає в тому, що негарно перед усіма показувати свої почуття, тим більше що ще навіть не було першої шлюбної ночі. Наречена є ще невинної, тому наречений може тільки в щічку поцілувати свою кохану після проведення одруження в рагсі. Зазвичай кожен тост на застілля закінчується словом «туш».

Послесвадебные обряди

  • Відправка приданого. Згідно з цим вірменського обряду, батьки новоспеченої дружини пересилають всі подарунки молодих до них додому. Сьогодні ця традиція вже носить ігровий характер.
  • Миття голови нареченої. У вірмен мама з донькою після весілля не мали права бачитися. Тільки в першу суботу після весілля мати могла прийти до своєї дочки, щоб допомогти їй помити голову, при цьому вона брала з собою шампунь і гребінець.
  • Створення вогнищ. Такий звичай проводиться і сьогодні. Після весілля запалюються багаття, через які під веселі пісні стрибають незаміжні дівчата і хлопці.
  • Прощання з будинком. Це ритуал є сьогодні більше формальністю, але його багато дотримуються. Батько виводить свою дочку з будинку після проведення весілля, оскільки тепер вона переїжджає жити до чоловіка. Батько нареченої тримає її за руку і передає батька її чоловіка. Під час цього торжества грає сумна музика. Дівчина дякує своїх батьків за все, цілує їм руки.
  • Шлюбна ніч. Згідно з традиціями, в будинку, де будуть спати молоді, нікого не повинно бути. Родичі відправлялися ночувати до знайомих. Підслуховувати під дверима будинку могли тільки подружки нареченої. У першу ніч молодим заборонялося кричати. Після першої ночі хлопець почував ніяковість, тому вирушав до друзів, і тільки ближче до вечора його батьки приводили додому. Наречена повинна була довести свою невинність, тому після першої шлюбної ночі вона показувала рідним нареченого кривава пляма на простирадла. Після цього вони дарували їй срібні монети і яблука, а її матері – вино і курку. Якщо шлюбна ніч проходила вдало, тоді робили кілька пострілів у повітря. Але якщо наречена не могла довести невинності, тоді вона повинна була пройти ганебний ритуал. Її саджали на осла, при цьому задом наперед, і пускали тварини по головній вулиці села. Такий ганьба бачили всі жителі села.

Огляд вірменської весілля дивіться у наступному відео.