Планети Сонячної системи: пояснення для дітей, коротка характеристика, історія виникнення, цікаві факти про космос. Як легко запам'ятати назви планет дітям?

У цій статті представлена інформація про космосі, яку можна розповісти дітям дошкільного віку та школярам.

Що і коли розповісти дітям про космос і планети?

Діти після чотирьох років з великим інтересом слухають про космос, Сонце, планети, зірки, галактики. Багатьох дітей різних віків заворожує нічне зоряне небо, для них це щось чарівне і зовсім незрозуміле явище. Варто тільки згадати себе в дитинстві, багато мріяли стати космонавтами або астронавтами, полетіти в космос або знайти інопланетне життя. Деякі діти починають цікавитися пізніше чотирьох років, вже в початковій школі їх починає цікавити космос. За твердженнями педагогів, до 3 років рідко дітей цікавить космос.

Якщо батьки побачили в дитині зацікавленість невідомим світом, не варто обмежувати дітей у знаннях. Навіть малюкам можна дати перші знання в галузі астрономії. При цьому слід враховувати вік дитини, щоб піднести просту, але зрозумілу дитині інформацію. Тільки так дитина зможе зрозуміти і запам'ятати планети, їх характеристики, інші терміни, пов'язані з астрономією.

Важливо: Розповідаючи дітям про планети Сонячної системи, підкріпіть слова наочними зображеннями, відеороликами, мультфільмами про космос. Таким чином діти зможуть швидко запам'ятати планети.

Що розповісти дітям про космос:

 • Про Сонце та Сонячну систему;
 • Назви планет;
 • Про розташування планет від Сонця;
 • Розповісти трохи про планетах;
 • Коротка інформація про те, як планети виникли.

Якщо дитина зацікавлений, можна розвивати його знання в області астрономії і розповісти:

 1. Що таке супутники планет;
 2. Що таке зірки, сузір'я;
 3. Назвати і показати найвідоміші сузір'я;
 4. Розповісти про полярній зірці.

Не варто перевантажувати дитину інформацією, складними термінами і найважливіше — не варто змушувати дитину вчити назви, якщо йому це заняття не в радість. Можливо, поки дитина не готова до нових знань, варто трохи почекати.

Планети

Планети Сонячної системи: назви, особливості, історія виникнення

Почати розповідь дітей про космос варто з поняття про Сонячну систему.

Сонце — це дуже велика зірка, яка знаходиться в самому центрі Сонячної системи. Сонце випромінює тепло і світло, і без нього життя на нашій планеті неможлива. Ми бачимо і вважаємо Сонце жовтим, але виявляється, що ця зірка білого кольору.

Усі космічні тіла, в тому числі планети, що обертаються навколо Сонця. Цікаво, що всі космічні тіла йдуть по певній траєкторії, по своєму шляху.

Давайте дізнаємося, які планети існують, і як вони називаються.

Меркурій

З усіх планет Меркурій найменший. Але швидко обертається навколо Сонця. Так як планета розташовується ближче до Сонця, температура тут дуже висока. Примітно, що вночі на Меркурії колосально низька температура.

Венера

Поверхня цієї планети представлена розпеченій кам'янистою пустелею. Спостерігати за Венерою важко, адже вона оповита щільними хмарами.

Земля

Поки Земля є єдиною планетою, на якій є життя. Але вчені ведуть постійні дослідження в цій області. Ми є жителями планети Земля. Супутником планети Земля є Місяць.

Марс

Марс названий на честь римського бога війни. Іноді можна почути, що Марс називають Червоною планетою. Це з-за кольору його поверхні. Вся поверхня Марса покрита вулканами, кратерами, долинами, пустелями. На Марсі найвищі гори, а також самі глибокі каньйони у всій Сонячній системі. Вчені припускали, що на Марсі колись було життя, так як на поверхні планети знаходяться льодовикові шапки, коли вони були водою. У Марса два супутники.

Юпітер

Планета-гігант, яка перевершує Землю масою в 300 разів. Поверхня Юпітера є газової, планета не має твердої поверхні. Юпітер дуже швидко обертається навколо Сонця. День на Юпітері триває всього 12 годин. У Юпітера багато супутників, всього їх 69.

Сатурн

Сатурн примітний своїми кільцями, що складаються з пилу, каменів, льоду. Поверхня Сатурн, як і Юпітер, складається з газової поверхні. Відомо, що планета має 62 супутника.

Уран

У Урану також є кільця, але за ними важко спостерігати, так як вони з'являються у певний час. Уран відноситься до «крижаних гігантів». На поверхні цієї планети панує жахливо низька температура (-224°С). Це — сама холодна планета Сонячної системи. Відстань планети від Сонця не дозволяє променів нагріти поверхню. На Урані багато крижаних хмар. Уран обертається навколо Сонця в цікавому положенні: його вісь зміщена, планета ніби лежить на боці.

Нептун

Знаходиться в найбільшій віддаленості від Сонця. Нептун був виявлений не шляхом спостереження, а методом математичних розрахунків. Його поверхня блакитного кольору, що робить Нептун особливо красивим і привабливим. На планеті вирують сильні вітри, найбільш сильні в Сонячній системі.

Важливо: Існує ще одна планета — Плутон. До 2006 року ця планета була 9 в списку планет. Однак її перенесли у розряд карликових планет.

Пояснення про планети дітям

Історія виникнення планет

Близько 5 мільярдів років тому взагалі не було ні Сонця, ні планет. Але потім з безмежного хмара газу і пилу початок стискатися, утворюючи велике ядро. Так утворилося Сонце. А навколо Сонця стала обертатися космічна пил і газ, збиваючись в єдине ціле. Так ці скупчення стали планетами. Спочатку планети були такими ж гарячими, як Сонце. Але потім лава охолола, затверділа.

Відео: Мультфільм про планетах Сонячної системи для дітей

Як легко запам'ятати порядок планет?

Діти добре запам'ятовують різні лічилки і вірші. Як у прикладі з запам'ятовуванням кольорів веселки, існують лічилки для запам'ятовування планет. Нижче представлені варіанти лічилок для запам'ятовування планет. Прочитайте їх дітям, щоб вони змогли краще запам'ятати і засвоїти назви планет Сонячної системи.

Лічилка про планети: для швидкого запам'ятовування дітьми
Варіант лічилки для дітей про планети

Цікаві факти про планети Сонячної системи

Наша Всесвіт — величезне поле для вивчення. Існує багато цікавих фактів про планети, деякі з них широко відомі, інші — ні. З плином часу людство дізнається все більше і більше нових фактів про планет та інших космічних тілах.

Ось деякі цікаві факти про планетах:

 • Як мінімум, існує 5 карликових планет, у тому числі Плутон.
 • Венера обертається в протилежну сторону від руху всіх планет.
 • Велика пляма на Юпітері є гігантським штормом, який змінює свій напрям і розміри протягом кількох століть.
 • На Нептуні дмуть вітри зі швидкістю 2100 км/ч.
 • Найяскравішою вважається планетою Венера. Її також називають Ранкова і Вечірня зірка.
 • Доведено, що Сонце — не найбільша зірка. Сонце є однією з 200 мільярдів зірок Чумацького шляху.
 • Земля — єдина планета, не названа в честь богів.
 • Вчені припускають, що якщо розтопити всі крижані шапки Марса, вода покриє всю планету.
 • Юпітер володіє величезною силою тяжіння. Він притягує все пролітають поруч космічні об'єкти.
 • Найвищою горою Сонячної системи є згаслий вулкан на Марсі. Його висота понад 21 км

Продовжувати можна нескінченно. Астрономія не стоїть на місці, завдяки прогресу вчені відкривають нові космічні тіла, отримують інформацію про їх будову, поверхні та інші важливі характеристики. А ми, в свою чергу, можемо дізнаватися все більше цікавих фактів та новин зі світу космосу.

Відео: 10 фактів про нас і космосі