«Чим далі в ліс, тим більше дров»: походження, значення прислів'я

В даній темі ми вивчимо значення і походження прислів'я «Чим далі в ліс, тим більше дров».

Іноді ми самі не помічаємо, як в розмові використовуємо крилаті вирази. Але не завжди ми правильно розуміємо їхній зміст. Адже за цими кількома простими словами завжди є більш глибока суть. І ось у сьогоднішній темі ми хочемо розібрати вираз «чим далі в ліс», кінцівку якого ще люблять трохи видозмінювати. І спробуємо розкрити справжню ідею, відштовхуючись від походження.

«Чим далі в ліс, тим більше дров» — звідки пішов вираз і який його зміст?

Прислів'я – це невід'ємна частина будь-якої національної культури, національного фольклору. Короткі, мудрі і життєво корисні фрази люди у всі часи прагнули зберігати в записах і передавати з покоління в покоління, як цінні настанови своїм нащадкам. Не стала винятком і така відома нині прислів'я – «чим далі в ліс, тим більше дров».

 • Вважається, що вона має російське походження. У всякому разі, перші схожі фрази «Далі в ліс – більше дров», «Що далі в ліс, то більше дров» зустрічаються в російських творах XVII-XVII століть.
  • Пізніше, близьку фразу до сьогоднішньої формулюванні «чим далі в ліс, тим більше дров» можна побачити у Антона Павловича Чехова в «Водевілі» (1884 р). А також у Миколи Васильовича Гоголя «Вечори на хуторі поблизу Диканьки» (1931-1932 р) і у Володимира Федоровича Тендрякова «За біжучим днем» (1960 р).
  • Є згадка про цю прислів'я і в тлумачному словнику Володимира Даля. Хоча деякі джерела вказують на її молдавське і навіть польське походження.
У глибині лісу в прямому сенсі більше дров
 • Але неважливо, де народилася ця прислів'я. Спочатку вона була, швидше за все, мудрою порадою. А ще відображала спосіб життя і побуту наших далеких предків. Адже в ті часи дрова були основною складовою благополучного життя людей, забезпечуючи їх існування в холодні зимові місяці.
  • З допомогою дров опалювали житла, приміщення для худоби, розпалювали печі для приготування їжі, растапливали лазні, в яких люди могли митися взимку. Дрова починали заготовляти задовго до настання холодів, і робили це переважно ручним способом. В крайньому випадку, використовували коней, складаючи дрова на підводу і привозячи їх додому.
  • Природно, що всі найближчі до населених пунктів лісу, проліски і гаї швидко виявлялися вирубаними. А хворост та хмиз, який використовувався для розпалювання, був вже зібраним. Тому здійснити запас дров на зиму з кожним роком виявлялося все складніше.
 • Це можна було зробити, тільки заглибившись далеко в ліс, що вимагало значних витрат сил і часу. Так мудрий рада поступово перетворилася на прислів'я, має буквальне значення – «хочеш бути з дровами на зиму – для цього треба докласти більше зусиль». Трохи пізніше з'явилося інше, образне значення цього прислів'я – «чим більше вивчаєш, тим більше отримуєш знань».

Важливо: Варто відзначити, що в глибині лісу, де було менше людей і більше дров, ноша ставала важчою. Так, можна було зібрати хороші дрова в чималій кількості, але їх треба було ще й транспортувати додому. А в гущавину лісу з возом не поїдеш. Тому навіть в ті далекі часи це вираз звучало як попередження, що крім зусиль добути і дістати «дрова», за них потрібно буде відповідати всю зворотну дорого.

 • Йшли роки, проблема дров для людей ставала менш актуальною. Адже їх почали купувати у заготівельників, а в багатьох місцях почали користуватися природним газом. Але прижилася прислів'я продовжувала своє існування, поступово набуваючи алегоричне значення: «чим далі розвиваються події, тим більше труднощів і перешкод виникає на шляху».
Але чим їх більше, тим важче ноша
 • Тому приказка «чим далі в ліс, тим більше дров» у різний час мала різне значення, а також використовувалася в прямому і в переносному сенсі. І зараз її можна застосувати в різних ситуаціях. Але частіше її використовують саме в переносному значенні, коли хочуть сказати про проблеми і труднощі, що виникають при заглибленні в який-небудь процес.
  • Або про людину, який для досягнення своїх корисливих цілей, все більше і частіше вчиняє якісь непорядні вчинки. Наприклад, такий грубий приклад – коли людина бреше. Він збрехав в одній деталі і одній людині. Але потім це коло збільшується, як і арсенал цих деталей. А все це потрібно нести на своїх плечах.
 • І як не крути, а навіть при добрих діяннях, наприклад, при отриманні другої освіти, підуть підтягуватися інші, дрібні як дрова проблеми. Але це не означає, що потрібно відмовлятися від будь-яких починань. Просто завжди несіть відповідальність за свої вчинки!
 • Та й ніколи не варто забувати, що вантаж від дров стає важче. Тому не варто себе перевантажувати. Адже спрацює ще одне прислів'я: «за двома зайцями поженешся, жодного не зловиш». Чим більше дров ви зберете, що не помістяться вам в руки, тим більше шансів їх розсипати. Тому розраховуйте свої сили!

Відео: Російські народні прислів'я