Що таке свищ на куприку, як виглядає, чим небезпечний? Свищ на куприку: симптоми, причини, лікування, видалення, операція

Людський організм дуже витривалий і міцний. Ми можемо переносити велику кількість неприємних, серйозних, складних захворювань. Але в наш час з причини різних несприятливих факторів, люди все частіше страждають самими різними проблемами. Однією з них є свищ на куприку, про який сьогодні піде мова.

Що таке свищ на куприку, як виглядає, чим небезпечний?

Свищ — це невеликий отвір, канал в зоні куприка. Всім відомо, що куприк — це останній відділ хребта, він є майже нерухомим і там зібрано значну кількість нервових закінчень. Тому навіть при незначних його травмах можуть виникати гострі больові відчуття.

Свищ на куприку

Перші згадки про таку проблему, як свищ, або як його ще називають дермическая, pilonidal або куприкова кіста, епітеліальний куприковий хід, зустрічаються в період Другої світової війни.

Як виникає куприкова кіста? Вона може бути двох типів: придбана і вроджена. Виникнення першого типу провокується різними перенесеними оперативними втручаннями.

А вроджений тип виникає ще в період розвитку плоду в утробі матері. 5-6 тиждень — це час, коли у плода розвивається невеликий хвостик, який у процесі подальшого зростання в нормі зникає.

Але внаслідок різних патологій, він може залишитися і тоді й утворюється нориця. Цей канал найчастіше покритий значним волосяним кулею. А з-за значного волосяного покриву і шкірного сала, що виділяється епітелієм, розвиваються бактерії і виникає запальний процес. Майже у 90% випадків це захворювання вродженого типу.

Але частіше зустрічається у представників чоловічої статі

У чому небезпека цієї хвороби? Саме гнійний процес являє небезпеку. Тому, що може виникнути в будь-який момент і він не контрольований. Як ускладнення може виникнути флегнома (велике запалення жирової клітковини, що не має меж).

У такому випадку знадобиться велика кількість операцій для боротьби з ним. Але, крім того, на тлі запальних процесів може виникнути екзема і гнійний абсцес.

Свищ на куприку: симптоми і причини

Вважається, що, в більшості випадків, це неприємне захворювання виникає у людини ще в утробі, адже саме тоді, як вже було сказано вище, розвивається патологія цього відділу хребта. Якщо говорити про симптоми, то вони найчастіше не виявляються в дитячому віці, тому в цей період дуже складно діагностувати свищ. Але під час статевого дозрівання хвороба починає себе проявляти.

Звичайно, буває так, що, навіть маючи таку патологію, людина не відчуває ніяких хворобливих або інших неприємних відчуттів. Але все ж найчастіше якісь проблеми з куприком спостерігаються. Це можуть бути больові відчуття при ходьбі, в сидячому положенні або при зміні положення. Серед інших симптомів можна виділити:

 • Неприємні відчуття в куприкової, міжсідничної області
 • Запалені, червоні шкірні покриви
 • Виділення гною
 • Підвищена температура
Від нориці можуть бути не тільки неприємні відчуття, але і досить сильна біль

Але, якщо стадія розвитку свища гостра і досить занедбана, біль може бути настільки сильною, що її не зможуть зняти, навіть знеболюючі препарати. В таких випадках людині неможливо ні ходити, ні приймати жодне інше положення.

Що стосується температури, то вона може досягати і 40° і при цьому буде сильне нездужання. Якщо говорити про причини, то, крім того, що ця хвороба виникає через вродженої патології, вона може бути спровокована запальними процесами в куприкової області. А вони розвиваються з причин:

 • Сидячої роботи, малорухливого способу життя
 • Значних фізичних перенапруг, навантажень
 • Нестачі або, навпаки, надлишку кальцію. Найчастіше ця проблема виникає із-за неправильного обміну речовин
 • Частого переохолодження
 • Захворювань інфекційного характеру
 • Защемлення нерва
Сидяча робота — одна з причин появи свища

Свищ на куприку у новонародженого: причини

Як було неодноразово сказано вище, свищ на куприку, в більшості випадків, розвивається ще в утробний період. Тому найчастіше це захворювання вроджене.

У новонароджених бувають свищі

Але навіть, якщо воно і є у новонародженого, то діагностувати його дуже складно тому, що розвиватися свищ починає в період юнацького дозрівання. Хіба, що досвідчені фахівці можуть виявити кісту куприка у більш ранньому дитячому віці.

Свищ на куприку: лікування в домашніх умовах народними засобами

Перша рослина-помічник — це звіробій. Для лікування свища візьміть:

 • 3 ст. л. лікарського звіробою
 • залийте 1.5 ст води
 • доведіть до кипіння
 • проваріть кілька хв.
Звіробій — перший помічник від свища

Після проціджування потрібно викласти рослина на щільну поверхню і сісти на неї. По можливості потрібно просидіти, як можна довше. Таку процедуру потрібно робити до того часу, поки запалення не пройде і гнійні виділення не зникнуть.

Другий спосіб — це компрес з вершкового масла і дьогтю:

 • Змішайте 2 ст. л. масла і 1ст.л. дьогтю
 • Нанесіть на проблемне місце
 • Накрийте пов'язкою на всю ніч
 • Компрес ставиться до тих пір, поки проблема не зникне
Також використовуйте дьоготь з вершковим маслом

Для такого рецепта потрібен буде свіжа трава полину. Її потрібно розтерти до появи соку і прикласти до проблемного місця. Таким же чином можна використовувати і подорожник, і цибульну кашку з соком.

Полин також ефективна

Досить ефективною буде настоянка прополісу і календули. Для приготування першої потрібно:

Зробити настоянку з спирту та прополісу (співвідношення 6 частин спирту, 1 частина прополісу):

 • Чисту серветку змочіть у воді
 • Занурте серветку в настоянку
 • Прикладіть її до хворого місця
 • Тримати серветку кілька годин
 • Лікування продовжуйте не менше 5-ти днів

Друга настоянка робиться з використанням свіжих квіток календули і спиртуміцністю 70%:

 • Змочіть серветку в воді
 • Налийте на серветку трохи настоянки
 • Додати до кісті
 • Залиште ліки на пару годин або навіть цілу ніч
 • Курс лікування продовжуйте не менше тижня
Прополіс і календула ще одні народні помічники

Які антибіотики використовувати при свище на куприку?

Для того, щоб призначити лікування антибіотиками спочатку лікарям потрібно визначити тип свища і бактерії, яка спровокувала розвиток запальних процесів. Але така діагностика, в більшості випадків, дорога, тому лікарі призначають антибіотики широкого спектру дії.

Курс лікування антибіотиками зазвичай близько 7-10 днів. Для цього використовують Гентаміцин, Метронідазол або його аналоги по 2 ампули до в тиждень, щоб зняти запалення.

Не варто покладатися в цьому питанні лише на антибіотики

Такі препарати в даному випадку не дуже ефективні і, крім того, мають велику кількість побічних проявів. А також їх недолік в тому, що вони усувають на час дискомфорт і симптоми, але сама проблема залишається. Тому краще всього зробити операцію.

Мазь від свища на куприку

Якщо говорити про зняття запального процесу при свище на куприку, то для приготування лікарських препаратів у домашніх умовах можна спробувати використовувати мазь Вишневського і муміє. Але таким чином, можливо зняти тільки запалення. Ніякі саморобні лікарські засоби не допоможуть вирішити проблему повністю.

Лікування свища
Лікування свища

Який лікар лікує свищ на куприку?

В разі підозр про наявність свища на куприку, насамперед, людині потрібно сходити на прийом до дільничного терапевта. Саме цей фахівець оцінить ситуацію і направить до таких лікарів, як хірург-проктолог. А вже потім, саме ці фахівці призначать всі необхідні аналізи і визначаться з лікуванням.

Видалення свища на куприку: операція

Як було сказано раніше, хірургічне втручання — це єдиний, самий надійний і ефективний спосіб повністю позбутися свища на куприку. Її призначає хірург з проктологом після здачі всіх необхідних аналізів.

Після проведеного оперативного втручання пацієнт ще пару днів, а то і до тижня перебуватиме в лікарні. Після стабілізації стану його відправляють додому і приписують перші кілька днів постільний режим.

Тільки на 4-5-ий день можна починати пробувати ходити. По закінченню 2-х тижнів знімають шви. Але також необхідно суворо запам'ятати, що протягом 3-х тижнів не можна ні сидіти, ні носити тяжкості.

Операція — найдієвіший метод

Післяопераційний період проходить легко, якщо прислухатися до рекомендацій фахівців. У цей час, крім того, використовують антибіотики і знеболювальні препарати.

Про що хотілося б поговорити ще, так це про методи проведення операції. А їх існує декілька:

 • Перший з них — з відкритою раною. При такому методі лікар повністю видаляє свищ, створюючи природний дренаж. При такому методі час реабілітації пацієнта до місяця, але і висока ефективність. Після такої операції в рідкісних випадках можуть виникати рецидиви
 • Другий — коли рана закрита. У цьому випадку хірург уривається кісту, але при цьому залишає отвір і щодня виконує дренаж. Цей метод краще застосовувати в період ремісії. Цей метод хороший тим, що загоєння відбувається швидше, але можливі рецидиви
 • Є і третій метод. У цьому випадку рана також буде закрита, але суть операції трохи відрізняється. Свищ видаляється за напрямком від первинного отвори до вторинних під шкірою. І, якщо первинне зашивається, то через вторинне і відбувається дренаж
 • І останній спосіб — це метод Каридакиса. Але деякі кажуть, що його потрібно називати ім'ям не тільки цього вченого, але і Баском, який брав участь у дослідженнях. Суть цього методу в тому, що видаляється не тільки свищ, але і невеликий вражений клаптик шкіри. При цьому рана зміщується трохи і стає між сідницями. Одужання відбувається швидше і рецидиви виникають рідко
Шви можуть накладатися кількома методами

Який би метод Ви не вибрали, не потрібно боятися, а необхідно вдатися саме до хірургічного втручання. З того, що, як Ви зрозуміли, це найбільш дієвий спосіб боротьби зі свищем на куприку.

Відео: Сучасне лікування кісти куприка