Характеристика эпилептоидного типу особистості

Серед емоційних людей, що відрізняються імпульсивним характером, особливе місце займають особистості эпилептоидного типу. Психіатрія не розглядає особливості поведінки эпилептоидов як захворювання, але манера їх спілкування з оточуючими видає глибоку дисгармонію між внутрішнім і зовнішнім світом таких людей. З точки зору медицини дана акцентуація характеру не вимагає терапевтичного втручання, але доставляє особливе занепокоєння близьким людям і оточуючим.

  Основні ознаки

  Эпилептоидный тип – варіант формування особистості, закладений від народження. Він відрізняється підвищеною збудливістю і схильністю до провокування конфліктів. Люди з епілептичною акцентуацією мають переважно атлетіко-диспластичним типом конституції. Це повільні, стримані в емоціях особи, нездатні виявляти сентиментальність і ніжність.

   Психотип відрізняється наступними описами характеру:

   • эпилептоиды створюють навколо себе ідеальний, на їхню думку, світ і ревно підтримують у ньому бездоганний порядок;
   • їх дратує будь-яку поведінку оточуючих, яке розходиться з власним уявленням про життя;
   • пильно стежать за діями оточуючих і не упускають можливості зробити зауваження або розкритикувати будь-яка дія, яка не відповідає їх думку.

   Поведінка людини з эпилептоидной акцентуацією відрізняється загальмованістю з періодичними спалахами гніву чи агресії в бік подразника. В період стриманості вони пильно спостерігають за оточуючими, вивчаючи їх поведінку і шукаючи привід підкреслити помилки і недосконалості. Найчастіше об'єктом роздратування стає об'єктивний чи суб'єктивний факт, який тривалий час викликає тривогу або занепокоєння. Прикладом можуть служити звичайні, на перший погляд, речі: гучний сміх, музика, неправильно розташовані речі та інше. Накопичені емоції виливаються в нервовий зрив, що супроводжується образами, нецензурною лексикою і рукоприкладством.

   Эпилептоиды відрізняються неймовірною завзятістю, що доходить до занудства. У колі своїх знайомих є перфекціоністами, здатними вивести будь-безперспективний проект на лідируючі позиції. Не люблять різку зміну життєвих обставин, негативно реагують на критику, тому роблять все можливе для того, щоб уникнути підпорядкування кому-небудь на роботі і в бізнесі. Здатні йти на компроміси.

   Эпилептоид доводить свою правоту за будь-яких обставин. Його манера поведінки не передбачає обговорення, абсолютно безапеляційна, вимагає повного схвалення і підпорядкування. У спілкуванні з авторитетними людьми здатний демонструвати ввічливість, поступливість з метою заслужити повагу опонента.

   Серед позитивних якостей виділяють:

   • бережливе ставлення до майна;
   • акуратність;
   • пунктуальність;
   • суворе дотримання власних правил та інструкцій;
   • здатність нестандартно мислити;
   • креативність.

   Але існує і ряд недоліків.

   • Іпохондрія і злопам'ятство. Легко збудливий, образливий тип, не втрачаючи можливості нагадати оскорбителю своє ставлення до пережитих обставин. У радісному і піднесеному настрої вони перебувають у стані адреналіну і нервозності.
   • Скрупульозність, схильність до багаторазового виконання одного і того ж дії.
   • Настирливість. Застряють на певної думки або ситуації, нав'язуючи свою думку оточуючих.
   • Скупість. Надмірна ощадливість і брюзгливость створює неприємне враження при знайомстві, тому підтримання дружніх відносин дається эпилептоиду з працею.
   • Нездатність до співчуття, жалю і вираженню позитивних емоцій.
   • Характерна вузькість інтересів і консерватизм.
   • Різка зміна настрою, зациклення на емоціях, переживаннях і відносно певних обставин.
   • Злопам'ятство, мстивість, себелюбство і образливість.

   Специфічне ставлення до оточення і прагнення контролювати відбуваються робить людей з акцентуацією незамінними в таких професіях: менеджери, бізнесмени, аудитори, секретарі. Вони здатні забезпечити порядок у документації, рахунках, постачання і приймання товару, виявленні невідповідностей встановленим вимогам. Незважаючи на обмежений кругозір і однобічність, здатні систематизувати виник хаос, встановити порядок і дисципліну. Якщо оточуючі люди допоможуть эпилептоиду адаптуватися у зовнішньому середовищі, навчать справлятися зі спалахами гніву і спонтанно виникає агресією, то індивідуальні якості можна направити за певним вектором, в якому людина здатна досягти особистісного зростання і фінансової стабільності.

   Причини формування

   Серед соціальних чинників, що сприяють формуванню эпилептоидной акцентуації, виділяють:

   • несприятливі умови життя;
   • неповну сім'ю;
   • розлучення батьків в ранньому дитячому або підлітковому віці;
   • психологічні травми;
   • схильність до шкідливих звичок.

   Эпилептоидный тип особистості формується в дитинстві і (на відміну від інших акцентуацій, що зникають з часом) міцно закріплюється за особистістю, тому до зрілого віку формує яскраво виражену картину. Психологи діагностують эпилептоидный тип за спеціальними тестами тривожності, страху і невротичной шкалою.

   У ранньому дитячому віці характерні прояви эпилептоидной акцентуації розчулюють батьків. Їм доставляє іскріння задоволення спостерігати за тим, як дитина наводить блиск у себе в кімнаті, педантично складає іграшки, прибирає посуд зі столу. Періодична дратівливість і спалахи гніву сприймаються як образа, а в підлітковому віці зіставляються з гормональною активністю. Даний тип особистості протистоїть всьому, що посягає на усталені думки і життєві пріоритети.

   З віком впертість і претензійність доставляє великі проблеми. Якщо до зрілого віку він не набуває авторитетних цінностей, то намічає для себе ідеал і чітко слідує улюбленим пріоритетам. Таким чином, він визначає систему особистого комфорту і стабільності, якої слід сам і підпорядковує близьких людей.

   Взаємодія з іншими особистостями

   Підвищена збудливість і дріб'язковість викликають у оточуючих негативні емоції. При цьому близьким слід засвоїти, що прийняті норми в суспільстві не стримують особисті пориви эпилептоида: вони можуть чорнити оточуючих, чіплятися, провокувати їх на викид емоцій, щоб довести свою перевагу. Будь-які спроби налагодити контакт будуть прийняті як втручання в особисте життя або спосіб змінити думку про навколишній світ.

    У розпал конфліктної ситуації эпилептоид втрачає над собою контроль. Будь-які спроби зупинити його за допомогою аргументів, прохань або благання не будуть увінчані успіхом. Єдиний спосіб, який розуміє эпилептоид, – це гідну відсіч рівного по фізичній силі та інтелекту опонента.

    Сумісність з іншими темпераментами

    Эпилептоидный тип з истероидом зможуть спілкуватися, якщо зможуть довіряти один одному і знайдуть правильний підхід. Якщо эпилептоидный тип буде належати чоловікові, партнери зможуть знайти спільну мову швидше, ніж навпаки. Жінка вибудовує модель поведінки, при якій стає маніпулятором, але чоловік цього не помічає, відчуваючи себе господарем в будинку.

     Відносини з параноїками можуть скластися благополучно в тому випадку, якщо робота та кар'єрний ріст эпилептоида знаходяться в прямій залежності від параноїдального типу особистості. Эпилептоиды схиляються перед лідерами і геніями. Особливо в тих випадках, коли це стосується фінансово-матеріальної системи та державних структур. Люди творчості не викликають особистого інтересу, а в деяких випадках стають приводом для критики і глузливого обговорення.

     Вдалий союз психологи прогнозують з эмотивом або психастеником. Ці відносини будуть побудовані на традиціях, в яких чоловік займе чільне місце в сім'ї, а дружина забезпечить бажаний спокій і ідеальний порядок в оселі. Проблему може створити обставина утиски другої половинки, якщо дружина дозволить поводитися з собою негідним чином.

     Кардинально різні погляди на життєві обставини зазначаються між эпилептоидом і гипертимом. А відносини двох эпилептоидов можливі в тому разі, якщо обидва партнери навчаться йти на компроміс і поблажливо ставитися до особливостей характеру один одного.

     Для гармонійного спілкування в суспільстві запальним людям доводиться дотримуватися певних правил, інакше спілкування стає неможливим.

     Методи корекції поведінки

     Класична психіатрія розглядає людей з эпилептоидной акцентуацією як особистостей, не потребують медикаментозної та психологічної корекції. Тому лікування при спалахах гніву і неконтрольованої агресії невиправдано. Корекція манери поведінки эпилептоида полягає в соціальній адаптації з підключенням психологів і педагогів. У випадках спадкової патології або травм голови рекомендується пройти обстеження у невролога з метою диференціації з епілепсією або іншими неврологічними розладами. Велике значення в нівелюванні поведінки акцентуїрованної особистості відіграє створення гармонійної навколишнього оточення.

      Для корекції поведінки застосовують різні способи.

      • Найбільш сприятливий метод створення ситуації власного прийняття, при якій необхідно надати максимальну підтримку всіх починань професійного і особистого характеру. На першому етапі необхідно адаптувати людини в такій сфері діяльності, при якій його акуратність і педантичність знайдуть гідне застосування. Потім поступово розмежувати ставлення до роботи, де він повинен проявляти пильна увага до дрібниць, з особистим життям. Людина повинна навчитися не бачити недоліки в інших людях і проявляти лояльність до оточуючих.
      • Система особистих пріоритетів допомагає людям з эпилептоидным типом орієнтуватися в зовнішньому світі. Тому необхідно сформувати чітку ієрархію наслідування поведінки значимих для суб'єкта людей.
      • Всі види терапевтичної корекції проводять у стані відносного емоційного спокою. Будь-які спроби протистояти эпилептоиду у стані перезбудження призведуть до нападу агресії або рукоприкладства.
      • Психологія та її засоби, прийнятні для інших психотипів, на эпилептоида не діють. Спроби переключити увагу, заспокоїти словами або діями до таких особистостей незастосовні. Тільки переживши кризу вони готові вислухати зауваження на свою сторону, але близьким необхідно дотримуватися спокійного тону, щоб не спровокувати повторну агресію.

      Коротка характеристика эпилептоидного типу особистості - у відео нижче.