Класифікація і принципи визначення психотипу особистості

Кожна людина володіє унікальними рисами характеру, які виділяють особистість з натовпу інших. Однак є деякі невеликі подібності в поведінці людини і його відношенні до життя. Саме за таким сходствам психологи на протязі вже не одного століття намагаються створити класифікацію психотипу особистості і виділити принципи його визначення.

Класифікація основних типів особистості

У сучасному світі існує велика кількість варіантів поділу осіб на різні психологічні типи. Найбільш поширеними є теорії Карла Юнга і Гіппократа. Перший вчений поділяв усіх людей на два основних психотипу.

 • Інтроверт. Така особистість неохоче йде на контакт із зовнішнім світом, часто занурюється у свої внутрішні переживання.
 • Екстраверт. Ці люди відкриті і комунікабельні, не можуть довго перебувати на самоті, так як краще часте перебування в суспільстві.

  Гіппократ створив свою класифікацію, яка в даний час є однією з найпоширеніших теорій. За визначенням спеціаліста, є 4 психотипу.

  • Сангвінік. Оптимістичний людина, здатна легко адаптуватися в новому колективі. Позитивний, і не любить рутину.
  • Холерик. Його відрізняють імпульсивність, неврівноваженість. Натура пристрасна й надто емоційна, не вистачає посидючості.
  • Флегматик. Такі люди спокійні і врівноважені, наполегливі і посидючі, а їхні емоції стабільні. Правда, в роботі вони часто повільні.
  • Меланхолік. Цей психотип відрізняється ранимостью, надмірною чутливістю, він боязкий і часто переживає навіть по дрібницях. Часто сумує і воліє самотність, а не галасливу компанію.

  Є однотипні особистості, а є ті, яким вдається поєднувати в собі два психологічних типи з переважанням одного конкретного.

  Для чого необхідно знати свій психотип?

  Неможливо віднести людину виключно до якогось одного психотипу, тому що у кожного присутні риси характеру з різних класифікацій. Просто деякі з них виявляються яскравіше, а інші – тільки в деяких ситуаціях, чи не так виражені.

  Яким психотипом володіє людина, важливо знати, адже з'являється можливість виправити деякі риси, які заважають у відносинах з близькими людьми, колегами або в житті в цілому. Самопізнання допоможе швидше і успішніше реалізуватися у певній сфері діяльності, адаптуватися в суспільстві.

  Не менш важливо враховувати особливості характеру іншої людини, щоб вміти вибудовувати правильні стосунки між коханими, колегами або родичами. Таким чином, можна спрогнозувати реакцію на запитання або відповідь співрозмовника, його поведінку в певній ситуації.

  Принципи і методики визначення психологічного складу

  В даний час існує велика кількість варіантів класифікації всіх особистостей на певні психотипи, тому що кожен вчений виділяє власні критерії розподілу. Всі вони досить суб'єктивні, але мають право на існування. Німецький фахівець Карл Леонгард пропонує свою класифікацію і способи, як визначити свій тип особистості.

  • Гипертимный. До цього типу належать люди активні, енергійні, товариські, люблять бути в центрі уваги і не переносять буденність, самотність, але не бажають прислухатися до думки оточуючих, підкорятися їм.
  • Дистимный. Абсолютна протилежність першого типу: це сором'язливі і повільні люди, іноді песимістично налаштовані, не люблять конфліктних ситуацій, дружать лише з небагатьма, а підкоряються тільки тим, кому довіряють.
  • Збудливий. Вкрай дратівливі особи, яким вступити в суперечку або почати конфлікт – справа часу. Здавалося б, зараз людина спокійна і позитивний, як раптом його починає все страшенно дратувати, його нібито недооцінюють і не поважають, тому треба з'ясувати, в чому ж причина.
  • Застряючий. До нього можуть віднести себе особи, які постійно ображаються з приводу і без, підозрюють когось в чомусь і люблять повчати інших людей. Про таких часто кажуть – «він вічно чимось незадоволений».
  • Циклоидный. Таким людям важко визначити свій тип особистості, так як настрій у цієї дуже мінливе. Якщо в голові в цей час дозрівають позитивні думки, то людина товариська і конфліктний, але при зміні настрої він стає замкнутим, важко йде на контакт, провокувати його на конфлікт краще не варто.
  • Педантичний. Конкретність, побудова плану, чітке дотримання всіма пунктами – опис даного типу. Вони люблять, щоб все було правильно, тому висувають багато вимог оточуючих.
  • Тривожний. Визначити свій психотип в даному випадку легко – особистості сором'язливі, безініціативний, бояться приймати рішення. Без допомоги іншої людини їм дуже важко діяти в складних ситуаціях.
  • Эмотивный. Ранимі, жалісливі, тонкі і вразливі натури. У спілкуванні з ними слід ретельно підбирати слова, але це дуже надійні люди, тому що дуже відповідальні.
  • Демонстративний. Головне для цього психотипу – влада. Постійно хочеться бути в центрі уваги і завжди бути лідером, тому розпускання чуток і плетіння інтриг – часте заняття.
  • Екзальтований. Такі люди живуть емоціями, переживаннями, почуттями. Творчі й влюбливі натури, бурхливо реагують навіть на дрібниці. Настрій мінливе.

  Абсолютно нескладно визначити власний психотип і іншої людини: близької, коханої, колеги. Однак існує ще кілька способів «знайти себе», які описують інші вчені.

  За К. Р. Юнгу

  Швейцарський фахівець в області психології Карл Густав Юнг створив першу класифікацію психотипів людини. На основі його праць була розроблена одна з сучасних наук про особистості – соціоніка. Даний напрям вивчає взаємодію особистості і навколишнього світу, грунтуючись на теорії психології, соціології, інформатики. Всього відзначається 8 психологічних типів. Соціоніка йде далі і визначає 16, в основі яких знаходяться два основних – екстраверти, інтроверти.

   Екстраверти визначено кількома психологічними видами.

   • Логіко-інтуїтивний. Людина точно знає, що йому потрібно, легко приступає до нових справах, може ризикнути, але глибоко оцінює те, що відбувається навколо.
   • Логіко-сенсорний. Завжди завершує розпочату роботу, практичний, товариський, проявляє турботу до близьких, але може бути різким і впертим.
   • Етико-інтуїтивний. Особистість відрізняється сильною емоційністю і може передбачити майбутні події, заздалегідь підготувавшись до них.
   • Етико-сенсорний. Володіє можливістю надавати емоційний вплив на людей, а заради іншої людини може пожертвувати своїми інтересами.
   • Інтуїтивно-логічний. Такої людини швидко стомлює одноманітність, в його голові дуже багато нових ідей, які потім легко втілюються в життя.
   • Сенсорно-логічний. Перемога – ось що важливо для цієї особи, навіть якщо її треба здобути силою. Підкорятися іншим не буде, а ось керувати – улюблене заняття.
   • Інтуїтивно-етичний. Тонко відчуває інших людей, тому може дати слушну пораду, підтримати і заспокоїти.
   • Сенсорно-етичний. Справжня особистість мало кому відома, тому що для інших така людина намагається здаватися неабияким. Знаючи слабкі місця свого оточення, може використовувати їх для маніпуляції.

    Серед інтровертів виділяють кілька психотипів.

    • Логіко-інтуїтивний. Любить спілкуватися по суті, і не виносить порожньої балаканини. Відповіді на питання знаходить шляхом роздумів, а якщо це не виходить, то починає користуватися інтуїцією.
    • Логіко-сенсорний. Педантичний, любить у всьому порядок і строгість, на все в житті дивиться реально.
    • Етико-інтуїтивний. Такий тип особистості має якості вихователя. Натура вразлива, сопереживающая, може дати добру пораду.
    • Етико-сенсорний. По відношенню до інших людей тримає психологічну дистанцію і ділить усіх на «своїх» і «не своїх». Вміє постояти не тільки за себе, але і за рідних.
    • Інтуїтивно-логічний. Не любить ризикувати, з обережністю приймає рішення, цінує комфорт, і не любить емоційних сплесків.
    • Сенсорно-логічний. Всю роботу виконує в строк, пізнає навколишній світ через відчуття, відштовхує від себе фальш.
    • Інтуїтивно-етичний. Вміє розташовувати до себе людей, так як відчуває їх на інтуїтивному рівні. Багато часу приділяє своєму зовнішньому вигляду і відпочинку.
    • Сенсорно-етичний. Ця особистість любить відчувати турботу від інших, не вступає в конфлікти і не страждає від рутинної роботи або одноманітності в житті.

    За Дж. Холланду

     Методика Джона Холланда необхідна для того, щоб можна було легко і швидко визначити свої здібності в професійній сфері. Є кілька психотипів.

     • Реалістичний. Підходять професії, що вимагають спритності, активності, роботи з конкретними об'єктами. Знайдуть себе в економічній області, в роботі, пов'язаної з хімією, фізикою.
     • Інтелектуальний. Часто такі люди присвячують себе науці. По своїй натурі, в більшості випадків є інтровертами. Їх судження оригінальні і незалежні завдяки аналітичному складу розуму.
     • Соціальний. Екстраверти, які прагнуть до лідерства, постійному знаходженню в суспільстві. З-за своєї схильності повчати інших підходять професії в сфері медицини, педагогіки і психології.
     • Конвенциальный. Віддають перевагу роботі по накатаній схемі, алгоритму, не бояться рутини. Прекрасно себе почувають на робочому місці фінансиста, бухгалтера, товарознавця і так далі.
     • Заповзятливий. Головна риса – прагнення до лідерства, тому професії потрібні такі, щоб можна було продемонструвати свій статус, керувати іншими людьми. Відмінними варіантами стануть посади дипломата, репортера, кооператора, менеджера.
     • Артистичний. Інтуїція і уява, творчий підхід до ситуації – те, на що спирається така особистість в роботі. Відмінно себе почувають у сфері гуманітарних наук: історія, філософія, лінгвістика, мистецтво.

     За Олдхему-Морісу

      Ще один фахівець Олдхем-Моріс запропонував науці свій варіант визначення психологічного типу особистості.

      • Добросовісний. У роботі приділяє час деталям, намагається зрозуміти, яке рішення буде правильним, і тільки тоді починає діяти. Завжди досягає цілей, так як завзято слід за ними. Однак надмірне прагнення до досконалості і трудоголізм можуть нашкодити самому людині.
      • Самовпевнений. Амбітні, впевнені, конкурентноспроможні особистості, які часто досягають успіху в кар'єрі. Але зайва самовпевненість і зарозумілість, вимога постійної похвали можуть відвернути від себе оточуючих.
      • Відданий. Така людина завжди слухається керівництва, думки оточуючих, ввічливий і тактовний з іншими, але без їх ради не може прийняти рішення самостійно, що дуже часто заважає у власному житті.
      • Драматичний. Емоційна особистість, яка любить бути в центрі подій, ділитися новинами, цікавими історіями, а також бути привабливою зовні. До мінусів відноситься зайва драматизація ситуації і бажання бути центром всесвіту.
      • Пильний. Обережні і незалежні персони, які легко приймають будь-які рішення самостійно. Однак дуже підозрілі, і в усьому можуть бачити підступ.
      • Чутливий. Таким психотипами важливо бути в знайомій для них середовищі, без особливих змін. Вони ввічливі і обережні, не всякому можуть відкритися і довіритися.
      • Авантюрний. Його не дуже хвилюють оточують, завжди йде на будь-який ризик, тому що сповнені сміливості і рішучості. Щоправда, можуть бути надто імпульсивні і часто обманювати заради своєї вигоди.
      • Відлюдник. Люди-одинаки, що не потребують компанії і спілкуванні. Проявляють байдужість майже до всього.
      • Альтруїстичний. Люблять проявляти турботу, покірні, часто йдуть на жертви, всупереч своїм інтересам.
      • Агресивний. Цілеспрямовані, наполегливі і наполегливі особистості. Люблять брати на себе відповідальність, не бояться важкої роботи, але занадто вимогливі і жорстокі.
      • Серйозний. Тверезо дивляться на речі, реально оцінюють ситуацію і діють тільки після певних роздумів. У житті заважає самокритичність і низька самооцінка.

      Кожна класифікація розкриває психологічну сторону особистості по-своєму, проте можна помітити спільні риси характеру, які об'єднуються в певний тип.

      Альтернативні варіанти

      У сучасному світі створено цілі напрямки для розкриття психотипу людини. Наприклад, астрологія: завдяки гороскопам і знаках зодіаку можна визначити позитивні і негативні сторони характеру дитини по даті народження, адже він ще не може проявити себе в роботі або колективі в силу свого віку.

      А також легко визначити психологічний тип особистості з допомогою спостережень деяких деталей. Дізнатися характер за зовнішністю легко, якщо звернути увагу на деякі нюанси.

      • Очі. Глибоко посаджені говорять про жадібного і заздрісної натурі, широко розкриті – про мрійливої персони, а невеликі – про допитливості.
      • Ніс. Довгий і гострий мають володарі суворо характеру, трохи кирпатий належить примхливим і легковажним людям, широкий може говорити про грубості.
      • Рот і губи. Маленький ротик вказує на слабкий характер, вузький – на скритність. Якщо верхня губа – людина егоїстичний, а якщо нижня – цілеспрямований.

      Цікаво розпізнавати психотип за почерком: великий говорить про доброю вдачею, дрібний – про приховану, нахил вліво вказує на егоїстичність, а хаотичне написання слів – на емоційну мінливість.

      Визначити характер можна за улюбленим кольором:

      • червоний віддають перевагу активні, цілеспрямовані та сміливі особистості, але запальні і пристрасні;
      • жовтий подобається надійним, врівноваженим людям з творчим підходом до вирішення питань;
      • зелений вказує на щедрість, доброту, а також прямоту і завзятість у досягненні цілей;
      • синій – колір спокою, скромності, відповідальності і доброзичливості;
      • білий воліють відповідальні та організовані люди;
      • чорний – колір бунту, тому така людина завжди готовий до боротьби і пристрасті в своєму житті.

      В інтернет-просторі також створені спеціальні тести, які допоможуть швидко і точно визначитися з належністю до певного психотипу.

      Ще більше про психотипи особистості дивіться у наступному відео.