Тривожний розлад особистості: причини, симптоми і лікування

Багато людей навіть не здогадуються про те, що страждають тривожним розладом особистості, адже це розлад добре «маскується» під риси характеру. Тому офіційних даних про поширення патології немає. Неофіційна статистика показує, що найчастіше це порушення властиво жінкам, причому в досить молодому віці — від 20 до 29 років. У той же час недуга властивий і іншим віковим групам, багато хто живе з ним десятиліттями. У цій статті ми розповімо, чим викликається тривожний розлад особистості, як його виявити і лікувати.

Що це таке?

Людина створена соціальною істотою. Це означає, що здорова людина потребує спілкування, позитивні емоції від цього спілкування. Страждає тривожним розладом особистості відчуває глибоке почуття власної неповноцінності, він не любить себе, соромиться сам себе, болісно сприймає навіть найменшу критику і намагається уникати соціальних контактів. Тому тривожний розлад особистості часто називають стійким уникає або ухиляється розладом.

Така людина вважає, що його дії не можуть бути кимось схвалені. І часто боїться щось робити тільки за перспективи бути осмеянным. Сам він щиро вважає, що його замкнутість йде від невміння спілкуватися. Найчастіше він перебуває в тривожно-депресивному настрої. Розвивається такий розлад зазвичай в юнацькому віці і зберігається протягом життя.

Раніше його не вважали окремим недугою і описували лише в якості симптому при деяких психічних розладах.

Не так давно тривожний розлад особистості було виділено в окрему патологію.

Класифікація психотипів, створеної ще в середині минулого століття німецьким вченим Карлом Леонгардом, які страждають таким розладом відносяться до патологічних психотипами. За Леонгарду, такі люди ставляться до тривожного типу і часто страждають компульсивно-тривожним синдромом, психоастенией (невротичним станом). Сумнівається психастеник досить часто не просто відчуває труднощі у відносинах з людьми, але і страждає справжніми фобічними розладами — страхами перед соціумом і т. д.

Лікуванням тривожного розладу особистості займаються психіатри, психотерапевти та клінічні психологи. У Міжнародній класифікації хвороб (МКБ-10) за патологією закріплений відповідний номер — F 60.6.

Причини виникнення

Чому розвивається такий розлад, однозначно відповісти важко. Незважаючи на всі зусилля медиків і вчених, встановити, звідки береться ця патологія, поки не вдалося. Вважається, що вплинути на психіку людини в період юнацтва може поєднання несприятливих соціальних, психологічних чинників. В той же час не останнє місце відводиться і генетично обумовлених механізмів розвитку.

Дуже часто поява розлади пов'язують з темпераментом людини, а він завжди вроджений. Більшою мірою недугу схильні меланхоліки, які ще в дитинстві демонструють надмірну сором'язливість, лякливість і замкнутість у поведінці, особливо в ситуаціях, коли дитина або підліток потрапляє в нову для себе обстановку, до якого ще потрібно звикнути і пристосуватися.

Не останнє місце відводиться і стилю виховання — якщо в дитинстві дитина з меланхолійним типом темпераменту часто чує критику від дорослих, якщо його дії рідко схвалюються, якщо дорослі та однолітки різко критикують його як особистість, людина поступово формує «кокон», в якому ховається від суспільства та вихідної від нього критики. І таким «коконом» є тривожний розлад.

Такі сім'ї зазвичай характеризує дуже міцне, до патологічної хворобливості, злиття між батьками і дітьми.

У той же час соромливий і полохливий дитина обов'язково захворіє, мало того, в певному віці деяка настороженість при соціальних контактах — це абсолютно нормально і природно, це всього лише етап розвитку дитячої психіки, і прояви сором'язливості і невпевненості поступово проходять по мірі того, як підліток стає дорослим.

Той, хто страждає тривожним розладом особистості, в більшості своїй «роздвоюється» між сильними почуттями — з одного боку, йому потрібне спілкування, він відчуває потребу в ньому, але з іншого — він боїться критики, а тому намагається дистанціюватися, триматися від людей подалі.

Симптоми

Не варто вважати людей з тривожним розладом особистості социофобами. Соціальна тривожність, яка властива при такому порушенні, змушує їх більш уважно стежити за своїми внутрішніми відчуттями, коли з'являється необхідність контактувати з ким-то, тоді як социофоба на контакт не заманиш навіть гострою необхідністю.

Социофобы не цікавляться людьми, а люди з тривожним розладом, навпаки, дуже уважно ставляться до реакції інших на себе самого. При цьому вони неймовірно напружені, вони дуже сильно бояться викликати критику або зробити щось не так. На фізичному рівні таке напруження супроводжується або плутаною мовою, або небагатослівністю і неразговорчівостью. Чим глибше людина в момент спілкування з ким-то занурюється у власні відчуття, тим важче йому дається побіжна вільна мова.

Тривожний розлад дуже часто поєднується з іншими страхами. Майже половина людей з таким порушенням бояться павуків і схильні до паніки, у кожного третього є ознаки соціофобії.

У дитинстві розвивається при тривожному розладі особистості дитина дуже боїться виходити до дошки, виступати перед групою людей. Він намагається уникати ситуацій, в яких може опинитися раптово в центрі уваги інших, а також побоюється всіх нових ситуацій, раніше не знайомих. Коли дитина росте, прогресує і розлад. Так, підлітки з тривожним розладом не хочуть брати участь в змаганнях, відмовляються брати участь у святах у школі, старанно уникають спілкування з однолітками. Найчастіше у них зовсім немає друзів, вільний час вони намагаються проводити на самоті, за книгою або прослуховуванням музики.

Вони багато фантазують, мають дуже розвиненою уявою.

Якщо така людина виявляється в колективі, то він намагається фізично зайняти таку позицію, при якій його та інших людей розділяє чимала дистанція. Людям з таким порушенням властива підвищена недовірливість — навіть звичайні слова оточуючих, які не містять образливої або критичної підґрунтя, вони часто сприймають на свій рахунок, починають «самокопання» і пошук причин вигаданого невдоволення оточуючих.

Потреба в спілкуванні у них є, і вона досить висока. Але вони можуть спілкуватися тільки там, де повністю впевнені в тому, що їх люблять і приймають. Якщо що-то в звичній атмосфері пішло не так, вони «закриваються» і відмовляються від спілкування. Їм важко знайти «свою людину», створити сім'ю, а тому такі люди дуже часто залишаються в життя самотніми. Але якщо все-таки вдається вийти заміж або одружуватися, то все спілкування для тих, хто страждає тривожним розладом, зосереджено тільки з його другою половинкою. Стороннім в цю сім'ю вхід буде заборонений. Якщо з часом партнер йде або вмирає, то до кінця своїх днів людина з тривожним розладом зазвичай залишається один. Компенсувати йому втрату ніхто більше не може.

З боку люди з тривожним розладом виглядають безглуздими, незграбними, їх часто не розуміють і відкидають по-справжньому. Тоді страждає порушенням починає підлещуватися перед людьми, що викликає ще більшу відторгнення.

Їм важко досягти успіхів у навчанні, професії, оскільки і навчання, і робота, так чи інакше, пов'язані з соціальними контактами. Вони ніколи не стають керівниками, вчителями, політиками, артистами, свідомо уникаючи професій, які передбачають публічні виступи. Найчастіше тривожні астеніки залишаються «виконавцями ролей другого плану», вважаючи за краще тихе місце, індивідуальну роботу, в якій немає місця колективного виконання якого-небудь завдання. Їм важко звільнитися, вони бояться залишитися без роботи взагалі. Якщо виникає необхідність переходу на інше місце, цей перехід для людини завжди буде великою особистою бідою, і переживе він її завжди дуже важко.

Розслабитися в спілкуванні ці люди не можуть навіть з дуже близькою людиною, оскільки постійно стежать за реакцією — подобається те, що вони говорять, схвалює чи співрозмовник ними сказане. Тому і психологам буває дуже важко працювати з людьми, що страждають тривожним розладом особистості.

У будь-який момент такий пацієнт може замкнутися і перестати говорити й контактувати, навіть якщо йому здасться, що фахівець засумнівався або не схвалює їх.

Страждають тривожним розладом бояться чуток, пліток, насмішок, вони дуже залежні від громадської думки, від того, що скажуть або можуть сказати про них інші. На жаль, серед дорослих з таким порушенням психіки дуже багато алкоголіків, оскільки алкоголь спочатку допомагає їм знімати емоційне напруження в спілкуванні, а потім рано чи пізно призводить до серйозної залежності.

Діагностика та лікування

Діагностикою займаються психіатри і психотерапевти. Дуже важливо не переплутати тривожний розлад з антисоціальною розладом особистості, яке також називається социопатией. Соціопат заперечує суспільство не тільки саме по собі, але і всі суспільні норми, принципи і моральні підвалини. Лікарю важливо відрізнити тривожне порушення і від шизоїди. Шизоїдні типи в принципі не хочуть ні з ким спілкуватися, тоді як тривожні хочуть, але бояться, а тому напружені.

Існує також залежне розлад особистості, при якому люди болісно бояться розлуки, всіма силами чіпляються за об'єкт спілкування або любові.

Розібратися у всіх цих нюансах повинен фахівець. Самодіагностика і спроби близьких «поставити діагноз» людині в цьому випадку недопустимі. У психотерапії і психіатрії існує система тестів на виявлення ознак тривожного розладу. Саме з них і починається діагностика в кабінеті у фахівця. Одночасно з цим доктор розмовляє, спостерігає, зазначає зміни характеристик мовленнєвих навичок пацієнта.

Важливими діагностичними ознаками за результатами первинного обстеження є постійне напруження, невпевненість у своїх силах і здібностях, в собі самому, нав'язливе знецінення власної особистості в порівнянні з іншими («вони-то так, вони можуть, а мені-то куди...»), небажання починати спілкування, якщо не будуть отримані гарантії, що не буде критики, хвороблива реакція на критичні зауваження, страх несхвалення. Якщо фахівець тестами підтверджує як мінімум чотири ознаки, він може говорити про наявність тривожного розладу.

Лікують таких хворих найчастіше не в стаціонарі, де обстановка для них нова, а тому потенційно провокує нові напади, а вдома, де все знайомо і зрозуміло. Існують спеціальні програми, в які входить поведінкова психотерапія в поєднанні з психоаналізом.

Ці програми на початковому етапі допомагають людині зрозуміти і визнати наявність внутрішніх «затискачів» і конфліктів, а потім і зрозуміти їх глибинні причини.

Дуже ефективним методом є переоцінка прожитого досвіду. Разом зі спеціалістом пацієнт розбирає ситуації з дитинства, юності, події недавнього часу. Завдання лікаря — допомогти пацієнтові сформувати новий погляд на старі події, на батьків та колишніх однокласників, колег і сусідів, знайомих і незнайомих людей.

Все це — з області психоаналізу. Що стосується поведінкової терапії, то вона включає в себе методики по створенню нових уявних установок, патернів, а також навчання вільного спілкування в спеціальних групах.

Дуже важливо, щоб людина отримувала не тільки індивідуальне домашнє лікування, але і відвідував групові тренінги та заняття. Саме там він зможе випробувати, застосувати, удосконалити нові установки, які психоаналітик допомагає сформувати, саме там закріплюються нові прийоми в комунікаціях з іншими людьми. Ті, хто відмовляються від групових занять, зазвичай не отримують ніякого вираженого ефекту від лікування. На підставі одного психоаналізу патологія не коригується.

На заключній стадії лікування отримані установки і навички людина починає застосовувати і в повсякденному житті. Тут, головне, не зірватися і не піти назад в «кокон», адже певні невдачі і помилки трапляються з усіма. Поступово з нових установок і патернів формується стійка звичка спілкуватися нормально і адекватно реагувати на оточуючих.

Прогнози при такому порушенні зазвичай вельми і вельми сприятливі, але тільки за умови, що людина все-таки згоден на терапію. Самостійно розлад не проходить. Якщо розлад супроводжується іншими психічними порушеннями, то лікування більш утруднене, тривалий і не завжди дає бажаний ефект.

Іноді в поєднанні з психотерапевтичними програмами пацієнту рекомендується прийом лікарських засобів. Звичайно, «чарівної таблетки» від розладу не існує, і окремо лікарський лікування ніякого вираженого ефекту не дає. Але в складі лікувальної програми медикаментів може знайтися місце, особливо якщо мова йде про тяжкий розлад. В цьому разі рекомендується прийом транквілізаторів і антидепресантів. Ліки допоможуть зменшити напругу, зменшать симптоми депресивного стану. Подібні препарати відносяться до групи рецептурних і в аптеках продаються виключно за рецептом лікаря. З нерецептурних засобів рекомендують заспокійливі, седативні препарати («Ново-Пасит» тощо).

Препарати, нейролептики застосовуються тільки тоді, коли у людини тривожний розлад супроводжується маренням станами.

Як змінитися назавжди?

Оскільки самостійно це зробити складно, обов'язково потрібно зважитися на звернення до фахівця. Це буде початком шляху до змін, які підуть на користь всім, і в першу чергу, самій людині. Виконуючи програму, рекомендовану лікарем, потрібно пам'ятати, що в будь-який момент може знадобитися підтримка і допомога близької людини або психолога. Не потрібно соромитися звертатися, якщо щось здається неправильним, що не відповідає уявленням про життя.

Людині, який твердо має намір перемогти тривожний розлад особистості, потрібно пам'ятати про те, що потрібно робити, щоб сприяти ефективному лікуванню. В першу чергу важливий режим дня, лягати спати потрібно вчасно, не допускаючи безсоння або роботи по ночах. Нічний відпочинок повинен бути достатнім за часом.

Незайвим буде освоїти деякі техніки релаксації, медитації, дихальної гімнастики для того, щоб навчитися розслаблятися. Якщо відвідувати групу йоги поки важко через існуючої проблеми, варто практикувати самостійні заняття.

Людині в боротьбі з тривожним розладом особистості потрібно навчитися не приділяти надто багато уваги чогось одного, зациклюватися на чомусь- це шкідливо і небезпечно в даній ситуації. Але діяльність, в якій можна буде довільно переключати увагу з одного об'єкта на інший, піде на користь.

Як би не хотілося розслабитися за допомогою алкоголю, слід виключити прийом спиртних напоїв, особливо для того, щоб стати більш розкутим в спілкуванні з ким-то в природному стані.

Додатково про тривожному розладі особистості дивіться у наступному відео.