Стерилізатор для манікюрних інструментів: види, застосування і правила догляду

Для доглянутого і привабливого зовнішнього вигляду представниці прекрасної половини людства користуються послугами косметологів, майстрів манікюру, стилістів і перукарів. На жаль, крім користі, відвідування салонів може нанести шкоду здоров'ю, якщо працівник індустрії краси не дотримувався правил гігієни і норм санітарії.

Особливу увагу щодо стерилізації приладів та інструментів повинні приділяти майстра манікюру, так як при їх роботі можливе занесення небезпечних інфекцій.

Що це таке?

Стерилізація манікюрних інструментів є обов'язковим етапом перед проведенням робіт майстри салону краси. Ігнорування дезінфекції може зашкодити людському здоров'ю, а також зіпсувати репутацію працівника, який проводив процедуру. Кожен, хто надає послуги по манікюру, повинен бути власником стерилізатора (незалежно від місця, де проводиться робота).

Як відомо, від необережного порізу при манікюрі застрахуватися неможливо. Саме в таких випадках через кров від непростерилизованного інструменту може потрапити інфекція. З цієї причини користуватися апаратом для дезінфекції приладдя зобов'язаний кожен майстер, причому правильно це робити після кожної проведеної роботи.

Завдяки дезінфекції зменшується кількість шкідливих мікроорганізмів, які виявлені на поверхні інструментів. Ця процедура уповільнює їх розмноження. Стерилізація сприяє повній ліквідації бактерій. Для безпеки та придатності до використання інструментів потрібно виконати всі необхідні для цього етапи.

  • Дезінфекція інструментів. Ця процедура проводиться методом приміщення приладів в розчин, який називається дезінфектором. Тривалість етапу залежить від концентрованості речовини і матеріалів. Коли дезінфекція буде закінчена, всі предмети потрібно буде ретельно вимити.
  • Передстерилізаційна підготовка. З кожного з інструментів необхідно змити біологічні залишки і бруд. Дана процедура може виконуватися з допомогою хімічних речовин або щіток, а також вібраційного впливу.

  Доречним буде використання спеціальних речовин, які здатні вбивати мікроби, а також здійснювати очищення.

  • Стерилізація. Цей етап є завершальним, він заснований на використанні сучасних приладів, які мають різноманітний принцип роботи, тривалість очищення.

  Принцип роботи стерилізаторів заснований на впливі температури, променів ультрафіолетового або інфрачервоного типу, а також ультразвуків. Під таким впливом з поверхні робочих приладів знищуються мікроби, віруси і бактерії, що запобігає розвиток запалень, герпесу і грибка. Робота апаратів можлива при наявності стандартної мережі в 220 вольт і звичайної розетки.

  Різновиди

  Для максимальної зручності робочого процесу на ринку косметології передбачені різні види обладнання для стерилізації, ціни на які значно різняться. Вартість приладів залежить від способу дезінфекції, а також від його тривалості, ємності апарату, характеристики корпусу. Щоб обробка інструментів була якісною, при виборі техніки варто приділити увагу таким показникам:

  • зручність при роботі;
  • габарити камери, тобто боксу, де відбувається стерилізація;
  • тривалість, з якої здійснюється знезараження приладів;
  • рівень якості роботи;
  • ціна на апарат.

  Перш ніж почати роботу, користувач обов'язково повинен вивчити інформацію в інструкції.

  Кульковий

  Кульковий вид стерилізатора характеризується компактністю, всередині нього є чаша, яка призначена для засипання піску. Іншими словами, дані прилади називають кварцовими». Основні характеристики:

  • інструкція до стерилизатору свідчить про те, що процес оброблення приладдя відбувається під дією високих температур (не менше двохсот п'ятдесяти градусів);
  • при нагріванні кульок кварцу зачіпається тільки та частина приладів, яка використовується при роботі;
  • невелика вартість апарату дозволяє використовувати його не тільки в салонах, але і в домашніх умовах;
  • для процедури знезаражування інструментів потрібно мінімум часу (близько двадцяти секунд);
  • до недоліків кулькового приладу відноситься притуплення ріжучої частини інструменту, тому через кілька процедур обладнання знадобиться загострювання.

  Ультрафіолетовий

  УФ-апарат найчастіше застосовується, щоб підтримувати інструменти в стерильному стані після серйозних дезінфікуючих обробок. Його зазвичай застосовують для тих приладів, які не можуть передати небезпечної інфекції, наприклад, гребінці, щітки.

  Принцип функціонування стерилізатора заснований на виділенні променів, які після потрапляння на предмет здійснюють його дезінфекцію. Цей стерилізатор можна використовувати для обробки інструментів із різного матеріалу. Після процедур якість приладів не погіршується, а також неможливе отримання опіків.

  Процес оброблення триває близько сорока хвилин, а в ході нього гинуть багато бактерії і віруси (за винятком тих, які мають стійкість до ультрафіолетових променів).

  Цей вид стерилізатора досить затребуваний, так як коштує недорого. На жаль, повної стерилізації інструментів при використанні УФ-апарату не відбувається. Застосовувати таке обладнання можна не тільки на робочому місці, але й у себе вдома. З його допомогою можна стерилізувати пластикові, а також металеві прилади.

  До недоліків цього виду стерилізатора можна віднести неролную загибель мікробів, а також тривалість процедури стерилізації.

  Сухожарова шафа

  Стерилізація інструментів для манікюрного процесу можлива в сухожаре, який працює за принципом печі. Повітря, що знаходиться всередині, підігрівається до двохсот п'ятдесяти градусів. В такому апараті не обробляють неметалеві інструменти. Процес дезінфекції заснований на температурній обробці приладів. Для якісної стерилізації необхідно не менше шістдесяти хвилин.

  Жарову шафу забезпечений крафт-пакетами, системою охолодження, завдяки якій користування інструментами можна здійснювати відразу ж після стерилізації.

  Такий вид апарату коштує недорого, тому досить вигідний майстрам з невеликою клієнтською базою. Недоліком такого обладнання можна назвати те, що він вимагає обережності при використанні. Наслідками недбалого поводження зі стерилізатором можуть стати опіки.

  Гласперленовый

  Одним з видів кулькового стерилізатора є гасперленовый. Дезінфекція приладів в ньому відбувається аналогічно з кульковим. Принцип його роботи заснований на нагріванні скляних кульок за допомогою температурного впливу в двісті п'ятдесят градусів. При такій роботі відбувається знищення шкідливих мікроорганізмів з поверхні приладів. Діаметр кульок варто підбирати щодо розміру обеззараживающихся інструментів.

  Простерилізовані прилади не варто довго зберігати, їх обробка можлива перед приходом клієнта. При використанні даного апарату не варто забувати про акуратності, так як є ризик отримання опіків. Обробка інструментів відбувається протягом тридцяти секунд.

  Такі прилади добре стерилізують предмети для манікюру, вбиваючи навіть ВІЛ.

  Гласпереновый стерилізатор не характеризується високою вартістю, тому його можуть використовувати майстри з різним достатком. До переваг цього обладнання можна віднести оптимальне співвідношення ціни та якості. Він є одним з кращих стерилізаторів, який здатний повністю знезаразити інструменти. Недоліком техніки вважається затупление предметів після численних процедур стерилізації.

  Автоклав

  Автоклавом називають устаткування, яке може виступати альтернативою жарових печей. Стерилізація приладів відбувається в камері, де фіксується високий показник тиску, а також відбувається збільшення температурного режиму до ста тридцяти чотирьох градусів. Головною умовою є акуратність розміщення приладів в ряд (на відміну від сухожара, де вони можуть лежати один поверх одного). Тривалість процесу стерилізації – не більше двадцяти хвилин.

  Ультразвуковий

  Основними характеристиками ультразвукового обладнання вважається універсальність і безпека. При цьому апарату для виконання своєї функції необхідний спеціальний розчин, який при вибрировании обволікає інструмент, заповнюючи западини. Далі відбувається утворення бульбашок, які, зібравшись, починають лопатися, при цьому ліквідуючи на поверхні приладів мікроорганізми, бактерії, іржу. Використання ультразвукового обладнання можливе для фрезов і щипчики. Єдиним недоліком стерилізатора вважається його висока вартість.

  Як вибрати?

  На питання про те, який стерилізатор краще для манікюрних інструментів немає точної відповіді. Вся причина в тому, що його варто підбирати по матеріальним можливостям, а також керуючись функціями, які апарат повинен буде виконувати. При підборі пристрою не варто забувати про особливості виконуваної роботи майстром. Також потрібно визначитися з часом, тобто, наскільки швидко повинна відбуватися стерилізація. Важливим моментом є матеріал виготовлення інструментів, так як не всі стерилізатори в цьому плані універсальними.

  Якщо манікюрні послуги надаються в салоні, то варто віддати перевагу більш дорогого варіанта, який буде характеризуватися надійністю, наприклад, сухожар. Для застосування в домашніх умовах можна обзавестися кульковим апаратом. Він також стане доцільним придбанням, якщо в салоні буде потрібно дезінфікувати неметалеві інструменти.

  Дезінфекція та передстерилізаційна підготовка – це етапи очищення приладів, про яких не варто забувати, тому використання ультразвукової підготовки тут буде як не можна до речі.

  Дезінфікуючі засоби

  Своєчасно проведена стерилізація інструментів – це можливість запобігти багато хвороб і зараження інфекціями. Для очищення і знезараження інструментів для манікюру необхідно здійснити ряд заходів, які допоможуть знищити мікроби і знешкодити мікроорганізми. Засоби хімічної та фізичної природи, які використовуються для стерилізації, можуть бути у вигляді розчинів, суспензії, порошкових гранул і таблеток.

  До сучасних дезінфікуючих засобів відносяться такі речовини.

  • Аламинол. Цей дезінфектор підходить як для салонів краси, так і для приватних манікюрних кабінетів, в яких зафіксований постійний потік клієнтів. Дана речовина має прийнятну вартість, в той же час добре знезаражуючи та дезинфікуючи інструменти. Складовими частинами Аламинола можна назвати гліоксаль і алкилдиметилбензиламмоний хлорид – вони надають ефективну допомогу у придушенні туберкульозного збудника, вірусів ВІЛ, герпесів, гепатитів, різного роду грибків. До переваг дезінфектора можна віднести його нешкідливість, безпеку при попаданні на шкіру, високу ефективність, відсутність корозійної дії, короткий час роботи. Період зберігання цієї речовини становить приблизно рік, при цьому приміщення повинно бути темним і прохолодним. Розводити Аламаминол нескладно.

  Продаж цієї речовини здійснюється в різній концентрованості, а для утворення розчину варто використовувати звичайну воду.

  • Оптимакс – це сучасне дезінфікуючий засіб з доступною вартістю. Воно продається у вигляді концентрату, тому щоб його розвести, потрібно водопровідна вода (при цьому дотримання пропорцій має бути один до п'ятдесяти). Після приготування дезінфектора в спеціально призначеному боксі потрібно здійснити вантаження в нього всіх манікюрного приладдя, де вони витримуються близько шістдесяти хвилин. Після завершення процесу знезараження прилади варто витягти з особливою акуратністю, після чого – помити з використанням проточної води.

  Оптимакс – це дезінфектор, який характеризується високою ефективністю, він сприяє загибелі бактерій: збудників туберкульозу, герпесу, гепатиту, грибків.

  • Хлоргексидин є антисептичним засобом, який відноситься до бактериостатикам, які борються з вірусною інфекцією і проявляють бактерицидні властивості. При високій концентрації рідини відбувається повна загибель шкідливих мікроорганізмів, вірусів і грибків. Цей медикамент є недорогим і, в той же час, має широкий спектр дій.

  Як стерилізувати в домашніх умовах?

  Існує маса способів, які допоможуть продезінфікувати інструменти для манікюру у себе вдома. Найпростішим є використання дезінфікуючих засобів, які здатні вбивати віруси і бактерії. Для такої процедури підійде хлоргексидин, а також розчин, який містить у своєму складі спирт.

  До більш затратним варіантів домашньої стерилізації можна віднести такі способи.

  • Кип'ятіння. Для цього інструменти відправляють на десять-п'ятнадцять хвилин у киплячу воду. Після закінчення часу прилади потрібно акуратно вийняти і викласти на серветку для обсихання.
  • Оброблення повітрям високої температури. Щоб знезаразити манікюрні прилади, їх поміщають в духовку, розігріту до двохсот градусів. Обробка повинна тривати близько п'ятнадцяти хвилин. Після процедури прилади витягують і обсушують на серветці.

  Після кожного з перерахованих методів стерилізації манікюрна обладнання слід зберігати у закритих упаковках. Користуватися домашньою стерилізацією манікюрного приладдя – це просте і недороге рішення, яке допоможе зберегти власне здоров'я.

  Правила догляду за стерилізатором

  Використання стерилізаторів передбачає виконання деяких правил:

  • до початку процедури обробки в апараті інструменти необхідно чистити за допомогою дезінфекторів;
  • періодично потрібно здійснювати чистку стерилізатора – вона здійснюється шляхом протирання його зовнішньої частини очисній рідиною, наприклад, мильним або спиртовим розчином (не варто забувати, що апарат в цей час повинен бути вимкненим);
  • у внутрішній очищення стерилізатори не потребують;
  • корпус приладу не повинен залишатися у вологому стані;
  • користуватися апаратом необхідно, суворо дотримуючись інструкції, тільки таким чином можна уникнути неполадок в роботі, а також нанесення шкоди здоров'ю.

  Суворо забороняється здійснювати експерименти з залиттям різних рідин в стерилізатори. Також не рекомендовано використання скляних кульок, у яких закінчився термін служби.

  Відгуки

  Майстри нігтьового сервісу вважають, що виконання манікюру має бути не тільки акуратним, але і безпечним, тому якісний стерилізатор – незамінний інструмент. Відгуки користувачів даних апаратів відзначають гарну ефективність сухожара і автоклава, але таке обладнання може дозволити собі тільки салон, так як ціни на нього досить високі. Клієнти салонів краси і приватних майстрів манікюру завжди повинні відчувати себе в безпеці, а працівники даної індустрії повинні бути в цьому зацікавлені. Ось чому, якщо надаються послуги даного виду, що купівля стерилізаторів є обов'язковою умовою для якісної і сумлінної роботи.

  Як стерилізувати інструменти, дивіться у відео нижче.