Причини та ознаки заниженої самооцінки. Як підняти самооцінку, впевненість в собі і поліпшити якість життя: 15 реальних способів

Назвати один фактор низької самооцінки у людини дуже складно, адже до кінця не зовсім зрозуміло, що саме є причиною. Психологи стверджують, що факторів може бути багато — найпоширеніші: вроджені особливості, зовнішність, місце і роль у соціумі.

Для досягнення успіху в будь-яких починаннях необхідно перш за все вірити у власні сили. Занижена самооцінка стає перешкодою на шляху до щасливого повноцінного життя. Зосереджуючись на сумніви і розчарування, ми втрачаємо безліч цікавих можливостей. Будь самооцінку можна і потрібно підвищити. Дотримуючись ефективних методик, ви переглянете свої життєві позиції, ставлення до себе і навколишнього світу.

Роль самооцінки в нашому житті

Самооцінка відображає ваше уявлення про власні переваги і недоліки, відіграє провідну роль у відносинах з оточуючими. У впевненого в собі людину коло спілкування завжди ширше, так як він випромінює особливу позитивну енергетику. Таким людям легше долати життєві труднощі і досягати поставлених цілей.

Стосунки в сім'ї, на роботі, в суспільстві безпосередньо залежать від вашого відчуття себе. Йдучи на поводу і своєї боязні, нерішучості і невпевненості, ви програмуєте себе на невдачі. Завідомо позбавляєте себе перемог, перспектив і досягнень.

ВАЖЛИВО: У більшій мірі зустрічається низька самооцінка, коли людина не здатна розкрити себе як особистість, і свій потенціал. Якщо мова заходить про тяжку і запущеної ситуації, то виникає комплекс неповноцінності. В цьому випадку краще звертатися до фахівців за допомогою, щоб не посилювати ситуацію, яка може призвести до депресії.

 • Правильна самооцінка дає людині можливість приймати рішення, спираючись на власні переконання і бажання. Не залежати від думки оточуючих. Бути впевненим у власному виборі. Не зупинятися на досягнутому і прагнути до успіху.
 • Товариство надає великий вплив на самооцінку кожної людини. Виховання в сім'ї, спілкування з однолітками, друзями і колегами або знижує або підвищує нашу думку про себе.
 • Реальна самооцінка повинна вибудовуватися на власних здібностях і уміннях. Потрібно вміти приймати свої недоліки і примножувати гідності.
Самооцінка повинна бути реальною
 • Розкривайте суспільству свої кращі сторони, отримуйте похвалу за досягнуті успіхи. Будь-яка нормальна людина прагне вибирати друзів і співрозмовників серед самодостатніх людей.
 • Недооцінка своїх можливостей заважає людям повноцінно жити. Завищені амбіції часто призводять до множинних помилок. В обох випадках людина відмовляється сприймати своє справжнє «я».
 • Занижена самооцінка може стрімко переходити в завищену і навпаки.

У сучасному суспільстві занижена самооцінка стала проблемою, що часто зустрічається. Розглянемо кілька ефективних рекомендацій, дотримання яких допоможе переглянути ставлення до себе і поліпшити якість життя.

Типові ознаки заниженої самооцінки

Показовою ознакою самооцінки насамперед є ваші взаємини з оточуючими. Товариство аналізує ваше ставлення до себе та копіює цю модель поведінки. Якщо ви не вимагаєте шанобливого ставлення до себе, ви його і не дочекаєтеся. Навколишні сприймають особистість, так як вона себе подає. Якщо ви не любите себе, не чекайте, що вас полюблять інші.

ВАЖЛИВО: Людина із заниженою самооцінкою може несвідомо формувати навколо себе оточення з подібною лінією поведінки. На тлі невпевнених і нерішучих людей, вони будуть повністю задоволені своїм способом життя.

Низька самооцінка

У випадку заниженої самооцінки характерно наступне поведінка:

 • Зацикленість на власних недоліках. Незадоволеність собою сковує емоції і руху. Людина виглядає затиснутим і згаслим. Відсутність стилю в одязі і неохайний зовнішній вигляд супроводжують негативне ставлення до себе.
 • Залежність від думки оточуючих. Відчуваючи себе невпевнено, ми дуже гостро реагуємо на критику оточуючих. У своїх рішеннях залежні від чужої думки. Діємо під чужим керівництвом, всупереч своїм бажанням.
 • Постійні скарги на події, що відбуваються. Неповноцінна особистість постійно скаржиться на оточуючих людей і все, що відбувається навколо. Звинуватити когось набагато легше, ніж взяти відповідальність на себе.
 • Незадоволеність власним життям. Людина з заниженою самооцінкою, постійно говорить про свою безпорадність, невезіння, недосконалою життя.
 • Жалостливое ставлення до себе. Проявляючи слабкість, ми дозволяємо оточуючим ображати себе. Розраховуємо на співчуття і милосердя. Підносимо свої слабкі сторони, намагаючись викликати жалість і недостатню увагу. Намагаємося виправдатися в чужих очах.
 • Перекладання відповідальності на оточуючих. Людина не здатна приймати тверді самостійні рішення. Не несе відповідальності за свої помилки. Прагне звинуватити в своїх невдачах оточуючих. Критикує суспільство за їх слабкості і недоліки.
 • Заздрість до чужого успіху. Власна неповноцінність не дає можливості щиро порадіти за чужі досягнення. Відсутність позитивних змін і результатів власного життя, викликає заздрість до успіху оточуючих.
 • Підвищена тривожність і страх до будь-яких змін. Занижена самооцінка призводить до емоційних розладів і депресивним настроєм. Переважають негативні думки. Людина живе турботами і переживаннями за події, що відбуваються.

Заниження самооцінки змушує відчувати відчуженою від людей, сприймати тимчасові невдачі, як постійний результат дій. Якщо бути в такому настрої постійно, ставитися до себе погано, то через деякий час ви станете помічати, що люди стали сприймати вас так само, як ви вважаєте. Внаслідок чого виникають віддаленість, депресивний стан і емоційний розлад.

Причини заниженої самооцінки

Самооцінка людини формується в самому початку життя. З народженням ми отримуємо певні зовнішні дані і соціальне становище.

Виходячи з цього можна виділити основні причини низької самооцінки:

 1. Виховання в сім'ї. Маленькі діти формують думку про себе за оцінкою оточуючих, насамперед рідних і близьких людей. Недостатня увага і брак батьківської любові негативно позначається на дітях. Постійні покарання і порівняння з іншими дітьми відбивають віру у власні сили. Дитина, оточений турботою і повагою в сім'ї, відчуває себе впевненим і самодостатнім. Фахівці наполягають, що саме сім'я – це центр розвитку дитини і запорука вдалого реалізації його в життя. Бездіяльність, інертність, втрата життєрадісності, непевність і інші показники, вони всі походять з установок батьків. Дитина з дитинства «програмується» на «здорове» стан у суспільстві, тому що характер формується з самого народження.
 2. Психологічні травми. Кожного дитини іноді осягають невдачі. Ставлення до подібних ситуацій формується з реакції та думки батьків. Надмірна критика дорослих відбиває бажання діяти. Прищеплює почуття провини і незадоволеності собою. Життєві проблеми батьків не повинні переноситися на дитину. Звинувачуючи її у власних невдачах, ви виростите закомплексовану і замкнуту особистість.

  Причин всього чотири
 3. Спосіб життя батьків. До певного віку батьки є прикладом для наслідування. Безініціативне батьківське поведінка призводить до пасивності і невпевненості дітей. Прикладаючи зусилля для результативності та успішності своєї дитини, ми формуємо в ньому правильну самооцінку і закладаємо лідерські якості.
 4. Неповноцінна зовнішність та особливості здоров'я. Дуже часто нестандартна дитяча зовнішність стає приводом для глузувань. Правильне відношення батьків не виключає безжального оточення. Недолік спілкування з однолітками і образливі прізвиська загострюють почуття власної неповноцінності, призводять до замкнутості — однолітки дуже часто безжальні до таких зовнішніх недоліків інших. Відхилення по здоров'ю робить дитину вразливим і чутливим до критики.

15 ефективних способів підвищення самооцінки

Щоб підняти занижену самооцінку, необхідно ідентифікувати основні проблеми і спробувати переосмислити своє життя.

Для більшої ефективності ваших дій, скористайтеся перевіреними рекомендаціями:

 1. Якісне оточення. Виключіть зі свого оточення песимістичних і негативно налаштованих людей. Якщо ваші друзі постійно сумніваються в собі і не мають мети у житті, то це не саме відповідне для вас оточення. Прагніть до успішного і цілеспрямованому суспільству. Досягнення оточуючих повинні викликати у вас бажання діяти. Перебуваючи серед цілеспрямованих особистостей, ви поступово повірите у власні сили.
 2. Залиште негативні міркування. Перестаньте критикувати власні невдачі. Змініть ставлення до своєї зовнішності, до особистої та професійної життя. Ваші слова безпосередньо впливають на вас, і цим руйнуєте свій внутрішній світ. Уникайте будь-яких негативних висловлювань на ваш рахунок. Намагайтеся позитивно мислити. Примножуйте свої достоїнства.

  Більше позитиву
 3. Перестаньте порівнювати себе з оточуючими. Вдосконалюйте свою індивідуальність і неповторність. Такого ви більше у світі немає. Навіть якщо у іншої людини більше грошей, хороша робота і ще багато іншого, ні в якому разі не треба порівнювати себе з ним. Ваше завдання розвиватися самому, щоб досягти ще більших висот. Почніть приділяти увагу собі, а не стежити за іншими і знищувати себе. Якщо у вас є бажання порівнювати, то порівняйте себе вчорашнього із сьогоднішнім собою. Головна мета – стати краще сьогодні, ніж ви були вчора. Кожне нове досягнення превозносите над своїми невдачами.
 4. Задайте собі установку. Промовляйте вголос свої достоїнства. Сформулюйте декілька девізів або цілей. Переконайте себе в тому, що ви найуспішніша, чарівна і приваблива. Не забувайте хвалити себе за будь-які досягнення.

  Позитивні установки
 5. Вийдіть із зони комфорту. Годі відкладати рішення проблем і придумувати собі виправдання. Навчіться долати труднощі по мірі їх надходження. Відкидайте непотрібні страхи і сумніви.
 6. Намагайтеся якомога більше допомагати іншим. Це дуже важливий момент. Чим більше ви зайняті важливою справою, тим більше відчуваєте, що люди потребують вас. Ви відчуваєте свою цінність, необхідність іншим людям, підвищується настрій і зростає самооцінка. Самобичування відходить на другий план.
 7. Відвідуйте заходи по підвищенню самооцінки. Скористайтеся допомогою кваліфікованих психологів на тренінгах і семінарах. Читайте книги по психології, переглядайте мотивуючі фільми.
 8. Розставляйте пріоритети. Максимально ефективно використовувати свій час. Ви повинні чітко розуміти, які завдання для вас першорядні. Правильно спланований день і своєчасне завершення справ додадуть вам впевненості в завтрашньому дні.
 9. Відвідуйте спортивні секції. Почніть працювати над своїм тілом. Підтягнутий зовнішній вигляд підніме вашу самооцінку. Спортивні заняття виховають у вас силу волі і навчать досягати поставлених цілей. Спорт додасть вам позитивних емоцій і допоможе завести цікаві знайомства.
 10. Фіксуйте ваші досягнення. Для того, щоб ще більше мотивувати себе, відстежуйте зміни і досягнення. Заведіть щоденник, в якому фіксуйте поставлені цілі і кроки просування. Докладені зусилля додадуть вам впевненості і бажання вдосконалюватися.
 11. Навчіться керувати своїм життям. Не дозволяйте маніпулювати собою. Не реагуйте на негативну критику. Дійте виходячи з власних бажань. Самостійно розпоряджайтеся своїм життям.
 12. Знайдіть собі хобі. Займайтеся тими речами, які приносять вам щастя. Якщо ви не любите вашу роботу, то можна зайнятися яким-небудь іншим улюбленою справою. Спробуйте зробити так, щоб воно приносило прибуток. Від цього буде дуже велика користь, тому що кожен день ви будете відчувати радість від бажаної роботи.
 13. Створіть позитивну установку. Сформулюйте афірмацію в теперішньому часі, і кожен день повторюйте її. Запишіть на аркуші паперу або створіть аудіо-запис, і кожен день перечитуйте або прослуховуйте фрази. Вони можуть бути наступними: «Я красива», «Я дуже смілива», «У мене багато друзів», «У мене все вийде» і т.д. З'ясовуйте все, що ви бажаєте втілити в реальність. Використовуйте самонавіювання, і воно піде вам на користь.
 14. Здійсніть незвичні вчинки. Для досягнення результатів необхідно діяти, завжди йти вперед і не зупинятися. Як тільки ви починаєте рух, ви відчуваєте, як ваша самоповага зростає. Просто ви перестали лежати на дивані і готові вирішити якісь проблеми. Не залишатися осторонь, а діяти.
 15. Проведіть техніку прощення і позбавлення від невдач. Напишіть два листи. В одному викладіть свої емоції, невдачі і всі проблеми. Друге буде схоже на лист-прощення — ви повинні все зрозуміти і пробачити себе за те, що не вийшло, адже це ваш досвід. Завершуйте другий лист позитивними нотами про те, що тепер у вас все вийде і завтра вже будуть перші успіхи — так і пропишіть, дайте собі позитивну установку. При регулярному проведенні таких випробувань ви отримаєте високий позитивний результат і впевненість.
Підвищуємо самооцінку

Всі зміни повинні супроводжуватися терпінням і позитивним настроєм. Виникають тривоги і неспокою можна виключити за допомогою техніки медитації. Правильне розслаблення допоможе вам перебувати в гармонії з собою. Подарує відчуття легкості і безтурботності.

Підвищити самооцінку може кожна зацікавлена людина. Вірте у власні сили, не сумнівайтеся у своїх можливостях. Не піддайтеся поганого настрою і обтяжливих думок. Ваша цілеспрямованість і бажання приведуть до позитивних змін в особистому та професійному житті. Працюйте над собою, і ви досягнете шанобливого ставлення оточуючих.

Відео: Підняття жіночої самооцінки