Вербальна агресія — що це? Чому виявляється вербальна агресія і чому ми так болісно реагуємо на неї?

Вербальна агресія завжди приносить багато проблем і зустрічається вона скрізь. У нашій статті ми поговоримо, що це таке і як вона проявляється.

Вербальна агресія являє собою психологічний тип впливу на людину. Вона виражається у словесній формі. Така реакція зазвичай проявляється в криках, образи, приниження. Але буває і інший вид — крики або виски, коли слів немає взагалі, а тільки звук. Давайте з вами розберемося, що таке вербальна агресія і чому вона є небезпечною.

Що таке вербальна агресія і чим вона небезпечна?

Вербальна агресія

На превеликий жаль, з вербальною агресією доводиться стикатися дуже часто. Вона проявляється скрізь, де тільки можна уявити — вдома, на роботі, у транспорті, магазині і так далі. Суть в тому, що фізичну агресію багато стримують, так як розуміють, що вона до добра не доведе, зате, вербальна часто виражається незалежно від місця і приводу.

На сьогоднішній день така агресія сприймається мало не як норма. Її не просто стали підтримувати і виправдовувати, але й пропагувати. З якоїсь причини вона вважається проявом сміливості і впевненості в собі, а також здатності захистити свою точку зору.

Але, незважаючи на таке піднесення хамства, мовленнєва агресія все одно є явищем, яке не дозволяє ефективно спілкуватися і взаємодіяти людям. Погодьтеся, навряд чи вийде вирішити проблему, якщо постійно кричати, зло жартувати і сваритися з людьми.

Найбільшу небезпеку така поведінка являє, коли вона відбувається в сім'ї. Діти чують сварки і лайка, а потім використовують ту ж модель у дорослому житті. Так що більшість дітей теж стають агресивними, тому що така модель переймається найкраще.

Безумовно, ви можете виправдати себе тим, що дитина все одно буде стикатися з цим і в інших місцях. Ось тільки ніхто не враховує, що це не зможе вплинути на нього так сильно, як виховання батьків.

Тільки поведінка батьків приймається в якості зразка для наслідування і копіювання автоматично. Коли дитина від чужого чує погані слова, то спочатку цікавиться у мами, що вони означають. А коли він чує їх від мами, то навіть не замислюється про значенні.

Як виявляється вербальна агресія: види, форми

Як виявляється вербальна агресія?

Агресивність є готовністю до прояву агресії, коли людина відчуває загрозу скрізь, де тільки можна.

Люди, які постійно користуються прийомами вербальної агресії, можуть навіть не усвідомлювати цього. Просто в нашому суспільстві прийнято вважати агресією тільки фізичну розправу, але адже і слова можуть завдати не меншої шкоди, а іноді навіть більше.

Через вербальну агресію ми можемо сильно поранити душу іншої людини. Це може призвести до погіршення морального і фізичного стану. До того ж, відносини з людиною псуються або зовсім припиняються.

Як правило, вербальна агресія проявляється у вигляді:

 • Загроз
 • Образ
 • Звинувачень
 • Грубих виразів
 • Докорів
 • Прокльонів
 • І так далі

До того ж, вербальна агресія може бути декількох видів:

 • Пряма і активне. В цьому випадку людина під час розмови принижує і ображає іншого
 • Активна і не пряма. Виражається у вигляді наклепу, пліток і чуток, распускаемых за спиною жертви
 • Пасивна і пряма. Людина відмовляється вступати в бесіду і демонстративно ігнорує потенційного співрозмовника
 • Пасивна і не пряма. Людина відмовляється виступити на захист іншого, якого критикують ні за що

Чому виявляється вербальна агресія: причини

Чому виявляється вербальна агресія?

Безумовно, вербальна агресія, як і будь-яка інша є захисним механізмом, який проявляється при виникненні несприятливих ситуацій. Це може бути загроза життю, стрес, фрустрація і так далі. Ще вона може використовуватися в якості одного із способів вирішення проблем, коли краще було б вчинити спокійно.

Звичайно, вирішувати проблеми з допомогою криків — не найкраще рішення, але люди до нього все одно вдаються з наступних причин:

 • Не бачать інших способів збереження особистої індивідуальності
 • Хочуть довести, що вони мають рацію
 • Намагаються відстояти свої домагання і самооцінку
 • Бажають привернути увагу
 • Хочуть таким способом зробити маніпуляцію, щоб домогтися бажаного
 • Намагаються зберегти свій авторитет, принижуючи інших
 • Не знають, як ще отримати контроль над ситуацією
Хто таке вербальні агресори?

Ось тільки досягненню цілей і самореалізації сприяють інші способи.

Вербальна агресія визначається різними причинами:

 • Незріла особистість
 • Погане виховання
 • Низька культура особистості, аморальність
 • Недостатня освіченість у плані психологічних знань
 • Розмиття критеріїв моральності і моралі

Найчастіше агресивними бувають люди, які:

 • Мають різні залежності
 • Ведуть асоціальний спосіб життя
 • Виросли в неповній або неблагополучній сім'ї, а також сироти

Агресія таких людей є результатом перекрученого сприйняття і заниженої самооцінки.

До речі, вербальна агресія може ще бути ознакою психічного розладу або вказувати на початок подібних відхилень.

Хоча, вербальна агресія притаманна і освіченим, здоровим та цивілізованим людям. В такому випадку вони в деструктивній манері виражають свої емоції, обґрунтовані аморальним умислом. Людині хочеться принизити конкурента, висловити незгоду, ворожість або щось ще, навіть якщо він вміє співпрацювати з іншими і мирно врегулювати проблеми.

Причини агресії

Агресія не вкладається в загальноприйняті норми, але вона все одно використовується і навіть несвідомо. Словесний напад здатне зробити багато чого з людиною — образити, придушити, налякати і так далі. У будь-якому випадку, вона приносить тільки погані емоції. В такому випадку, щоб зрозуміти і почути співрозмовника, доведеться дуже сильно постаратися.

Тим більше, багатьом простіше залишатися невігласами, ніж працювати над собою і контролювати свої дії. Особливо важко не відповідати агресією на агресію.

Чому ми так болісно реагуємо на вербальну агресію?

Чому ми болісно реагуємо на вербальну агресію?

Лайка, крик, приниження і так далі — деяким доводиться рости в подібній атмосфері з самого народження. Батьки навіть не розуміють, що завдають тим самим дітям дуже глибокі травми.

Найприкріше, що вербальне насильство не карається. Справа в тому, що коли людина піддається фізичному насильству, то це видно відразу, а ось словесні образи бесформенны. Якщо хтось починає скаржитися, то вважається, що на неї просто хтось крикнув чи сказав грубе слово. І ось це набагато гірше. Адже шрамів і синців немає, а тому і скаржитися нема на що. Часто подібне ставлення до дітей, розвиває у них невпевненість у собі, тривогу і депресію.

Словесні тиради можуть заподіювати дуже великий біль і на це є багато причин:

 • Занадто гучний голос
 • Верескливий тон
 • Гордовите або навіть презирливе вираз обличчя
 • Протяжність, якщо крики дуже довгі
 • Лайки та образи спрямовані на особистість (ти брудна, безрука, дурна)
 • Скандали завжди виникають непередбачено. Начебто все добре, але в ту ж хвилину починається скандал
Чим небезпечна вербальна агресія?

Якщо на людину постійно репетують і принижують, то в його голові і тілі починаються активні зміни. Це все зумовлено стресом. Мало того, що це впливає на здоров'я, так ще і на психіку. Люди, які піддавалися вербального насильства, думають про себе не надто добре. У них дуже занижена самооцінка. Нормально почувати себе вони починають тільки тоді, коли йдуть з дому. Це обумовлено тим, що вдома на них кричать і тому вони не можуть думати про себе в нормальному контексті, а коли нікого немає, то вони і відчувають себе нормально. Однак, це теж дорогого коштує, адже постійно доводиться стикатися з власними спогадами.

Дослідження психологів показують, що коли дитина відчуває себе в сім'ї безпеки і комфортно, то це дуже добре. Більш того, це означає, що його поважають. Багато здивуються, але ми народжуємося з вже сформованою тугою, страхом і гнівом. А коли дитині доводиться постійно перебувати в агресивному середовищі, то йому страшно. Його емоції викликають сильний стрес. Таким чином, у стресовій ситуації організм більш гостро реагує на гучний голос, сердите ставлення, злість і так далі.

Плюсом до всього, маленькі діти розвиваються значно краще, коли вони спокійні. Чим спокійніше буде доросла людина, тим здоровіше діти.

Агресія батьків
<>Є кілька важливих речей, які ви повинні знати, щоб допомогти дитині в розвитку:
 • Діти мають власні потреби в емоціях, які вам обов'язково треба враховувати. Чим краще ви задовольняєте ці потреби, тим стійкіше буде психіка малюка.
 • Ви можете допомогти дитині підняти свою самооцінку, якщо будете ставитися до нього з добротою, співчуттям і цікавістю.
 • Коли ви сваритеся, і у вас відбувається розрив, то намагайтеся швидше помиритися, щоб не відбувалося емоційного розриву.
 • Ваше завдання полягає в тому, щоб малюк міг відокремитися від вас і стати собою, але не варто його відштовхувати, коли вам не подобається його поведінка. Намагайтеся спокійно говорити з ним про проблеми.
 • Батькам набагато легше контролювати власні пориви і розуміти, коли вони переходять межу. Особливо це стосується тих, хто намагається дотримуватися строгості. Вчитися усвідомлювати свої дії доводиться протягом усього життя. Не кожному під силу подивитися на себе з боку, контролювати свою мову і жести. Це все дозволяє тримати себе під контролем.

Так, маленькі діти можуть бути грубими, викликають, але все ж вони дуже вразливі. Кожне дитяче переживання слід шанувати і навіть неважливо, які вони. І своїм дітям потрібно давати кращий досвід, який був отриманий в дитинстві, а не болючий.

Відео: Слабкість або беззахисність? Як зупинити вербального агресора?

<>