Симптоми і причини нервового напруження. Як заспокоїти нерви швидко, з допомогою простих засобів і порад психологів? Які медичні препарати і засоби народної медицини прийняти, щоб заспокоїти нерви?

У даній статті ми розглянемо, які засоби і методики допоможуть заспокоїти нерви максимально швидко. А також підкажемо, які препарати необхідно прийняти, щоб заспокоїтися.

Життя ніколи не було і не буде спокійною. І чим старше ми стаємо, тим більше зазнаємо атак різних стресів. Кожен з нас по-різному реагує на подразники і переживає негативні події. Ми дамо вам рекомендації, як захистити свою нервову систему і не призвести до збоїв у її роботі. А також порадимо, якими методиками або препаратами можна заспокоїти нерви і зняти нервову напругу.

Симптоми і причини виникнення нервового напруження

Нервова система в парі з мозком відповідає за правильну роботу всього організму. А також вона захищає і попереджає про можливі загрози. Тобто, нервозність – це нормальна людська реакція на подразник. Але іноді спотворюється сприйняття дій і у людини виникають трохи неадекватні реакції, що сигналізують про нервовому виснаженні.

Симптоми нервового перевтоми

 • Підвищена дратівливість – це перший сигнал, що говорить про проблеми з нервами. Вас дратує поведінка інших людей і будь-яких подій. Постійне невдоволення разом з песимізмом перетворюють кожен ваш день в лиху годину.
 • Запальність доповнює попередній пункт. Людини не просто дратує, а дико не влаштовує. Зверніть увагу, можливо, ви занадто часто відбуваються з колегами на роботі або вдома дістали своїми причіпками і докорами. Ні, це не риса характеру, а втому нервової системи.
 • Явна агресія або злість. Ми всі можемо вийти з себе, коли обставини до цього доводять. Але блискавична агресія в бік інших людей, подій або будь-яких дій, вказує на нервове виснаження. Причому часто причини не настільки істотні, як ваша негативна реакція на адресу винуватця. До речі, вона може бути навіть спрямована на самого себе, наприклад, коли щось не виходить.
Запальність, дратівливість і агресивність говорить про нервовому виснаженні організму
 • Ми всі хвилюємося перед важливими подіями, але постійне почуття тривоги говорить про порушення в роботі організму. Не завжди для занепокоєння повинні бути вагомі причини. Ви можете нервувати з приводу закритих дверей або відключеного праски. Тобто, будь-яка з буденних подій викликає у вас сумніви і тривогу.
 • Невпевненість і постійна нерішучість. Низька самооцінка ніколи не виникає просто так. І ось саме нерви відповідають за вашу впевненість у собі. А від цього вже випливає постійні коливання щодо будь-якого вибору. Адже в голові вибудовується ціла купа запитань або докорів, як відреагують інші люди.
 • Поганий сон або навіть безсоння – це супутниця розхитаних нервів. Якщо ви довго не можете заснути або часто прокидаєтеся вночі, а може навіть «гуляєте» посеред нічного часу, тоді терміново вживайте заходів по заспокоєнню нервової системи. Нічні кошмари також доповнюють цей список.
 • Апатія і байдужість виникає разом з порушеннями сну, адже втома людини тільки накопичується. Тому звичні речі перестають цікавити, а іноді навіть починає дратувати.
 • Все це тягне за собою зниження розумової працездатності та уважності. Людина не може зосередитися і вирішити навіть прості речі.
 • А також порушується фізіологічна робота особистості. Тобто, координація рухів, міміка або жести людини погіршуються і сповільнюються. А в результаті це збивається режим і ритм життя людини.
До симптомів нервового перенапруження відноситься безсоння або порушення сну

Причини нервового виснаження

Хочеться сказати, що симптоми нервового виснаження – це не негативні наслідки. Це захисна реакція організму! Значить, ви робите щось не так і допускаєте помилки, які шкодять вам же. Тому, що боротися потрібно не з наслідками, а з причинами такої поведінки.

 • Перше місце займає фізіологічний аспект. Тобто, нервове напруження викликають захворювання внутрішніх органів. Найчастіше це говорить про збої в їх роботі. У жінок викликає нервозність менструальний цикл і клімакс.
  • Також деякі особи більш уразливі, тому сильніше схильні до нервозності. Це стосується вразливих, вразливих і занадто сприйнятливих людей. Тобто, у кого слабка нервова система.
 • До підвищеної нервозності може призвести реакція на зовнішні подразники. А найчастіше у їх ролі виступає якась людина або подія, що і стають причиною постійного стресового стану.
 • Психологічно причини нервозності мають більший перелік:
  • це може бути неправильний режим дня. Тобто, людина не приділяє належну час на відпочинок або сон. Тому вимотав себе і свою нервову систему;
  • харчування відіграє велику роль у нашому житті. Причому отримувати їжу потрібно в належній кількості і якості. Нервам необхідні білки, мікроелементи і вітаміни. Самим головним елементом вважається магній, тому намагайтеся вживати в більшій мірі продукти, які багаті саме їм. Також варто подбати про вітаміні С;
  • до психологічних причин ще належить наявність постійного шуму і швидкий темп життя в місті. У більш спокійній місцевості, людина менше піддається атакам стресу;
  • і особливої уваги потребує негативне мислення. Наші думки матеріалізуються, а також закладають ваш настрій. Що і позначається на роботі нервової системи. Але до самонавіяння ми повернемося трохи пізніше, як до методу, допомагає заспокоїти нерви.
Причин нервового напруження може бути багато і всі вони мають індивідуальний характер

Що зробити, щоб заспокоїти нерви: прості засоби

Коли ви зрозумієте справжню причину вашої нервозності, тоді можете приступати до усунення її симптомів. Але пропити курс медикаментів недостатньо, ви повинні попрацювати над своїм способом життя.

 • Найголовніше – це повноцінний відпочинок і сон. Почніть піклуватися про себе, інакше цього ніхто не зможе за вас виправити. Не намагайтеся вхопитися за всі справи відразу, виділяйте себе повноправне час на відпочинок. Запам'ятайте, це не пустощі самолюбство, а потреба організму!
  • Спати потрібно мінімум 7-8 годин, але і більше 9 годин проводити в ліжку шкідливо для організму. Привчіть себе лягати спати в один і той же час кожен день. До речі, прокидатися треба до 7 годин, а ще краще – 6. Тоді ви ввійдете в гармонію з природою. А значить, отримайте додаткові сили і зможете спокійніше ставитися до життєвих негараздів.
 • Дотримуйтесь «нервову дієту» і правильно харчуйтеся. Не переїдайте і їжте за дві години до сну. А також візьміть за правило – харчуватися часто, але потроху. Цим ще зможете і привести фігуру в норму або підтримувати її в порядку.
  • Магній і калій — незамінні вітаміни при нервовому напруженні. Їх найбільше в насінні, горіхах, бобових культурах і злаках. Особливо багатими є пшеничні висівки. А ще калій і магній містять сушені фрукти, овочі та зелень.
  • Заспокоїти нерви допомагають і амінокислоти, а вони стримаються в йогурті, молоці та інших молочних продуктах.
   І найголовніше правило в питаннях харчування – не пийте багато кави, а ось від стимуляторів зовсім відмовтеся. До речі, чай значно корисніший кавового напою і також непогано допомагає прокинутися вранці або підбадьоритися.
Включайте в свій раціон більше продуктів, що містять магній
 • Більше гуляйте на свіжому повітрі. Мінімальний показник часу для прогулянок – це 2 години. Якщо ви не можете собі виділити стільки часу, тоді розбивайте його на кілька інтервалів. Свіже повітря не тільки наситить організм киснем, але і допоможе відволіктися на красу природи.
 • Уникайте стресових ситуацій. Так, ми часто нервуємо з-за спізнюється автобуса або довгій черзі у супермаркеті. Тому, виходячи на прогулянку, намагайтеся бути в контакті з природою, а не соціальними чинниками. Та й, загалом, максимально обмежуйте себе від різних подразників.

Важливо: Не завжди виною дратівливості виступають зовнішні фактори, що дуже часто саме наше ставлення і викликає бурю негативних емоцій. Намагайтеся в житті на все дивитися з іншого об'єктива і ставитися до всіх негараздів простіше.

 • Проводите менше часу перед телевізором і уникайте шуму. Але сидіти в повній тиші також не варто. Доведено, що найкориснішою вважається розслаблююча музика чи звуки природи.
 • Спілкуйтеся і контактуйте з тваринами. Собаки або кішки, а також інші чотириногі друзі допоможуть відволіктися від життєвих негараздів і заспокоїться. Найбільш сильними антидепресантами у світі тварин виступають рибки. Але от для заспокоєння добре погладити саме кота.
 • Фізичні навантаження допомагають не просто підтримувати себе у формі і додають впевненості у своїх силах, але й виробляють гормони, що відповідають за заспокоєння нервів. А ще при фізичних вправах розвиваються гормони щастя – ендорфіни. Тому робити зарядку просто необхідно тим людям, які ведуть малорухливий спосіб життя.
 • Водні процедури позитивно впливають на нервову систему. Прохолодний душ знімає стрес і заспокоює, а тепла ванна допоможе розслабитися. Плавання відмінно загартовує нервову систему і робить її стійкою. А якщо ви ще будете вдаватися до допомоги контрастного душу, то й зміцните свій імунітет.
 • Відмінним розслаблюючим і заспокійливим засобом виступає масаж або самомасаж. Бажано проводити його регулярно або хоча б з однаковою періодичністю. Але можна допомогти собі заспокоїти нерви, масажуючи шкіру голови й м'язи обличчя. Особливу увагу потрібно приділяти нервових закінченнях навколо рота.
Масування шкіри голови та обличчя допомагає розслабитися
 • Привчіть себе запалювати будинку ароматичні палички або улюблені олії в аромалампу. Приємні заспокійливі запахи будуть діяти на вас позитивним чином. Тільки вибирайте ті аромати, що припадають саме вам по душі.

Важливо: Відмінно розслабитися і заспокоїти нерви допомагає ходьба босоніж. Так, так ви стикнетеся з природою і відчуєте її гармонію. А ще зможете відволіктися від своїх проблем, що хвилюють. Але встановлено також, що на ступнях зосереджено велику кількість нервових закінчень, при масажуванні яких поліпшується робота багатьох систем і органів.

Успокоительные кошти за статевими ознаками

 • Жінкам відмінною розрядкою для нервової системи будуть сльози. Так, стримуючи їх, ви збираєте всі переживання в собі. Адже наші емоції відображають події, які відбуваються навколо, тому рекомендовано виплеснути цей негатив через сльози. Якщо відчуваєте нервову втому, тоді поплачте.
 • Кожна жінка та чоловік звертали увагу, що настрій піднімається після придбання якої-небудь речі. Тому шопінг також відноситься до антидепресантів. Тільки не варто їм часто захоплюватися, а використовуйте тільки в екстрених ситуаціях.
 • Чоловікам же в момент роздратування варто переключитися на спорт та будь-які фізичні вправи. Якщо ви відчуваєте напад злості, тоді вихлюпніть агресію на боксерську грушу або хоча б пните тумбочку.
 • Також для чоловічої природи необхідна вода. Ми вже згадували, що контрастний душ прекрасно допомагає розслабитися і заспокоїти нерви, а заодно і зміцнить здоров'я.

Важливо: Для обох партнерів відмінним засобом для зняття стресу буде секс. Ви зможете відволіктися від проблеми, розслабитися і отримати частку гормонів радості.

Фізичні навантаження допомагають відволіктися і заспокоїтися

Як заспокоїти нерви швидко: експрес-допомога

Повторимося, що для спокійних нервів потрібно не тільки приймати медикаменти, про яких ми трохи пізніше поговоримо, але і перебудувати свій режим дня. Тобто, вести правильний спосіб життя і живити нерви належної їжею. Але бувають ситуації, коли починаєш сильно нервувати або злитися. Ці методики краще працюють в сукупності, при регулярному виконанні і не вимагають додаткового прийому таблеток.

 • Підіть з дратівної місця або від ситуації. Те ж саме стосується і людини, яка негативно на вас діє. Якщо не можете припинити спілкування, значить, зведіть його до мінімуму. Якщо ж ви змушені бути на місці, тоді перейдіть на щось приємне. Навіть просто у себе в голові.
 • Випийте склянку води. Помічали, що при найменшому непорозуміння або в критичних ситуаціях завжди пропонують випити водички. Це неспроста, адже саме зневоднення викликає почуття істерики в організмі. А ще вода допомагає йому самостійно реабілітуватися. Але мова не йде за газовану воду, соки, чаї і, тим більше, кава.
 • А ще краще, полюбите себе і відвідайте салон. Адже спа-процедури вважаються відмінними заспокійливими засобами.
 • Послухайте спокійну музику або відверніться на захоплюючий фільм. Але врахуйте, що музика не повинна бути швидкою або в стилі рок. При нервовому збудженні ситуація тільки посилитися. А фільм краще брати позитивний і з хорошим фіналом, щоб ви могли розслабитися за його переглядом і відволіктися.
 • Але іноді зібратися з думками і заспокоїти нерви допомагає усамітнення. Вимкніть телефон і, бажано, выедите за місто. Дуже хороший ефект справляє ароматичні палички або лампи, що наповнять кімнату улюбленим ароматом. Або ж спробуйте медитувати на природі.
 • Візуалізація допомагає розслабитися і заспокоїти нерви. Тільки потрібно представляти чітку необхідну картину і продумувати кожну деталь, щоб тіло немов перенеслося в іншу реальність. Ви можете скласти у себе в голові свій світ, а можете відтворювати минулі приємні події.
 • Прорахуйте в голові від 1 до 100 і назад. Якщо ви відчуваєте сильний потік гніву, тоді збільшити це число.
 • Відмінно заспокоює дихальна гімнастика. Тільки потрібно дихати діафрагмою. Тобто, робити максимальні вдихи грудною кліткою. Потрібно зробити 10 вдихів через ніс, видихаючи через рот. При необхідності можете повторити процедуру через 10 хвилин. Це найкраще проводити лежачи або сидячи, щоб вам було максимально комфортно.
 • Подивіться смішну кінокомедію.
Медитація на свіжому повітрі допоможе швидко заспокоїтися

Як заспокоїти нерви: поради психологів

Крім вищеописаних порад варто прислухатися до думки фахівців. Адже дуже часто проблеми ростуть спочатку саме в нашій голові. Тому й боротися з ними потрібно, починаючи із самого кореня.

 • Мисліть Позитивно! Не акцентуйте увагу на негативних моментах. Грубий приклад: ви не змогли поїхати влітку у відпустку, з якихось причин. Наприклад, вас не відпустили з роботи. Природно, ви турбуватиметеся і будете не просто нервувати, а навіть злитися.
  • Психологи рекомендують шукати в кожному події вигоду і плюс для вас. Можливо, ви давно хотіли піти на курси англійської. Ось тепер накопичені гроші можна витратити з користю.
  • До речі, не забувайте інвестувати у своє майбутнє. Не шкодуйте на це грошей і часу. Це допомагає нам зростати, набувати впевненості в собі, а значить, і робить нас менш дратівливими.
 • Щодо відпочинку фахівці не просто рекомендують, а наполягають шанобливо ставитися до себе. Якщо ви не почнете себе любити, то інші люди це також не будуть вважати за потрібне. Тому, розташовуючись своїми фінансовими можливостями, дозвольте собі невелику відпустку влітку або на зимові канікули. І не варто вигадувати відмовки, що дітям, чоловіку і навіть сусідам потрібна ваша допомога.
 • Знизьте планку ідеальності. Ніхто не може скрізь встигати і робити все ідеально. Знову ж таки, ви тільки изматываете себе. Хочеться окремо згадати мам, що намагаються все розкласти по поличках і квітам. Для дитини ідеальна мама – це весела мама, а не втомлена особистість.
 • Щоб зменшити стресове навантаження, будуйте плани у себе в голові і чітко плануйте свій день. Не записуйте кожну дрібницю, а виділяйте найголовніші події. Щоб усе встигати, вчіться визначати основні і другорядні справи.
У всьому намагайтеся помічати позитивні сторони

Що взяти, щоб заспокоїти нерви: перелік таблеток, засобів

Іноді, щоб запрацювали попередні рекомендації, потрібно доповнювати їх народними рецептами. Тобто, нормалізувати сон можна за допомогою відварів і різних трав'яних чаїв. У крайніх ситуаціях потрібно приймати медичні препарати, але їх обов'язково повинен виписувати лікар або беріть їх тільки після його схвалення.

Таблетки і краплі для заспокоєння нервів

Варто відзначити, що сліпо вірити рекламі не можна. Не завжди красива упаковка говорить про якість препарату. Також слухайте, але не довіряйте порад подруг. Адже не всім підходить одне і те ж речовина.

 • Почнемо з простих і недорогих засобів, що виготовляються на трав'яній основі. Вони практично не мають протипоказань або побічних ефектів. До них відносяться препарати на основі:
  • валеріани, які можуть бути у вигляді таблеток, настоянок або використовуватися в якості відварів. Також відомі препарати Валерин і Валокордин;
  • пустирника, що також випускається у вигляді таблеток, крапель або сушеної трави;
  • пасифлори, яку містять препарати Пасифлора і Алора;
  • звіробій є в ліках Негрустин і Деприм. Але врахуйте, що така трава вимагає точного дозування, оскільки її ще приймають для лікування шлунку. Якщо не врахувати необхідні рекомендації, то можна викликати запор;
  • і ще потрібно виділити настоянку півонії. Її, до речі, можна приготувати вдома;
  • також заспокійливими засобами володіє м'ята і меліса, що випускаються у вигляді настоянки. Але вони більш популярні при заварюванні чаю.

Важливо: Такі препарати починають діяти тільки при регулярному прийомі. Причому не пару днів потрібно пропити таблетки або краплі, а цілий місяць. Тільки накопичення компонентів допоможе вам заспокоїтися. Прийом препаратів повинен бути 1-2 рази на лінь, дотримуючись інструкції.

Таблетки на основі валеріани
 • Комбіновані препарати:
  • Персен або Персевит – це два аналога, що у своєму складі мають кореневища валеріани, листя м'яти і меліси.
  • Новопассит – це седативну речовина, що за основу використовує валеріану;
  • Фітосед – це справжній заспокійливий збір, що благотворно впливає на нервову систему;
  • Фитоседан – препарат на основі пустирника і валеріани. Також містить багато додаткових складових трав, що допомагають заспокоїтися.
 • Спиртові настоянки і швидкодіючі засоби:
  • Корвалол – седативний і спазмолітичний препарат, що у великих дозах може виступати в якості снодійного;
  • Валокардін або Милокардин – за принципом дії і складом схожі з попереднім варіантом. У деяких країнах Валокардін вважається наркотичною речовину;
  • краплі Зеленіна частіше вживають при неврозах серця, а також допомагають зменшити збудливість.
 • Це лише основні і відомі препарати. Всі вони діють відразу ж. Тому їх призначають, коли людина отримала сильний стрес. Вони знижують серцебиття, тим самим заспокоюючи і знижуючи нервовий стан.
 • Не можна не згадати про можливі протипоказання. В першу чергу, це діти та вагітні. Адже препарати випускаються на основі спирту. Також індивідуальна непереносимість і травми черепно-мозкового характеру. Тому, щоб не погіршити ситуацію з нервозністю, перед прийомом таких засобів, обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
 • Є більш м'які засоби, наприклад, Гліцин або Гліцисед, що схожі за принципом дії. Вони слабкіше в якості заспокійливого речовини, але нормалізують сон і покращують роботу мозку. А це вже допомагає людині розслабитися і заспокоїтися.
Гліцин відноситься до більш м'яким препаратів

Народні засоби

 • Корінь валеріани – це найпотужніший засіб для заспокоєння нервів. Валеріана не тільки знімає почуття тривоги і заспокоює нерви, але і нормалізує сон. А ще вона усуває головні болі. Але така трава і вимагає точного дозування, інакше можна значно знизити артеріальний тиск.
  • Для прийому всередину корінь валеріани (у розмірі 10 г) заливають двома 200 мл склянками окропу і ставлять на слабкий вогонь. Томити потрібно дві години, а приймати по 7 крапель 3 рази на день. Зберігати ж настоянку потрібно в холодильнику, але закривши від світла.
 • Пустирник – це трава, що відмінно рятує від занепокоєнь і різних фобій. Приймати слід у вигляді відварів. 3 ст. л. сухої трави залити 1 склянку окропу. Накрити блюдцем і настояти 20-30 хвилин. Процідити і приймати 3-4 рази на день по десертній ложці не більше 3 тижнів.
 • Для нервової системи звіробій виступає зміцнюючим засобом, оскільки робить людину більш витривалим до стресових ситуацій. З нього можна зробити відвар і настойку. Хоча останній варіант можна придбати в аптеці.
  • Відвар ж готується наступним чином: на 1 л води потрібно 60 г трави. Прокип'ятіть її під кришкою 2-3 хвилини, після дайте настоятися 10-25 хвилин. Процідіть і пийте 3 рази на день по 0,5 ст.
 • М'яту і мелісу можна використовувати разом або окремо. Це найлегші кошти, що показані навіть дітям. Для їх відвару по 2 ст. л. сухого листя залити склянкою окропу і витримати 1 годину. Пити 2 рази на день по 100 мл
Серед народних засобів варто виділити мед і тепле молоко
 • До легким препаратів відноситься трав'яний чай з ромашки або липи. Вони допомагають заспокоїти нерви, а ще позитивно впливають на весь організм. Заварюються або попереднім рецептом, або в якості чаю.
 • До заспокійливим і снодійним травам ще належить календула. Її також заливають склянкою окропу (на 3 ст. л. трави) і настоюють 1 годину. Випивається вся рідина перед сном.
 • Також візьміть на замітку, що кожен день потрібно пити склянку морквяного або бурякового соку, а також можна вживати сік алое або з ріпчастої цибулі. Тоді ви точно забудете про стреси і дратівливість. А для швидкого сну і спокою випийте теплого молока з медом.

Відео: Як заспокоїтися за 1 хвилину?