Болить серце у дорослого, у підлітка, від переживань: що робити — перша допомога

Болі у серці викликають вкрай панічні відчуття, давайте дізнаємося про причини даного симптому і методі лікування недуги.

Серце є найважливішим органом, який забезпечує нашу життєдіяльність. Саме тому так важливо знати, що робити, якщо серце раптово захворіли.

Сьогодні ми розповімо про те, як правильно вести себе у випадку якщо заболіло серце, які дії робити і як надавати першу допомогу.

Болить серце: перша допомога

Дуже часто серцевий біль можна переплутати з іншого болем. Тому перш за все при виникненні больових відчуттів в області серця потрібно заспокоїтися і спробувати дихати спокійно. Далі варто проаналізувати свій стан, щоб зрозуміти, що стало причиною такого болю.

Біль

В цілому болі в області серця можуть виникати з таких причин:

 • Через сильний стрес, потрясіння
 • Через остеохондрозу
 • Із-за надмірного вживання алкоголю
 • З-за недуг серцево-судинної системи

Також варто відзначити, що болі в області серця можна класифікувати таким чином:

 • Кардіалгія. В такому випадку біль з'являється з лівого боку біля серця, однак, причиною її виникнення не є серцеве захворювання. В такому випадку можна говорити про остеохондрозі, недуги шлунка і т. д. Біль може бути ниючий, колючий.
 • Ангінозний біль. В такому випадку мова йде дійсно про болі в серці. Найчастіше така біль має стискаючий характер, при цьому в грудині може з'явитися відчуття печіння.

Невідкладна допомога необхідна тільки у другому випадку, так як при кардіалгії больові відчуття всього лише сигналізують про те, що потрібно усунути основного захворювання – остеохондроз, ускладнення після грипу і т. д.

Викликати швидку

У разі виникнення ангінозного болю, що потрібно діяти наступним чином:

 • Перше, що потрібно зробити, це викликати бригаду швидкої допомоги, оскільки без її допомоги тут не обійтися.
 • Далі потрібно постаратися заспокоїтися і глибоко дихати.
 • Також потрібно припинити рух, краще сісти або прилягти, якщо це можливо.
 • Якщо є, потрібно випити Нітрогліцерин. Для початку буде достатньо 1 таблетки, якщо біль не пройде протягом декількох хвилин, випийте ще 1 шт.
 • Також можна прийняти Корвалол, Корвалмент або Валідол, а ще Валеріанку, Глід або Глот для заспокійливого ефекту.

Болить серце у підлітка: що робити?

Больові відчуття в області серця можуть з'являтися не тільки у літніх людей, але й у дітей, підлітків. Причин такого болю існує досить багато.

Серед основних можна виділити:

 • Ті, які пов'язані з інтенсивним ростом організму. Наприклад, різке збільшення м'язової маси, недостатні розміри серця і т. д.
 • Фізіологічні причини. Наприклад, особлива будова грудної клітки, гіперактивність щитовидної залози і т. д.
 • Патологічні причини. Наприклад, вроджені вади серця, порушення процесу циркуляції крові по коронарних судинах і т. д.

В 2-х перших випадках больові відчуття проходять через деякий час самі по собі, без будь-якої сторонньої допомоги та медикаментів. У разі наявності патологічних причин болю не проходять, а лише посилюються і в такому разі треба діяти негайно.

У підлітка
 • Якщо погано стало вдома, потрібно в обов'язковому порядку викликати швидку допомогу, а до її приїзду забезпечити людині спокій, свіже повітря. Також варто дати йому заспокійливий препарат, начебто Валер'янки.
 • Якщо ж болі не сильні, але регулярні, то варто звернутися за допомогою до фахівця. Лікар збере анамнез, оцінить загальний стан хворого і призначить ряд необхідних процедур, таких як УЗД серця, загальні аналізи, вимірювання тиску, рентген шийного і грудного відділу, щоб виключити остеохондроз і подібні недуги, і т. д.
 • На підставі отриманих результатів лікар призначить відповідне лікування або ж направить хворого до інших лікарів, наприклад, ортопеда, невролога і т. д.
 • Важливо знати, що ні в якому разі не можна ігнорувати скарги дітей і підлітків на болі в області серця тільки тому, що існує думка, що в молодому віці серце боліти не може або ж тому, що причиною всьому є швидкий ріст організму в цей період. Іноді зволікання в цій ситуації і несвоєчасне звернення до лікаря може обернутися серйозними наслідками.
 • Запобігти появі болю в області серця допоможе активний спосіб життя, помірні фізичні навантаження, регулярні прогулянки на свіжому повітрі і помірне проведення часу за комп'ютером.

Болить серце від переживань: що робити?

Може боліти серце з-за стресу та переживань? Однозначно може і такий стан несе пряму загрозу здоров'ю і життю людини.

У разі сильного нервового потрясіння симпатична нервова система організму, як і деякі інші системи, починає працювати дуже швидко і це призводить до больовим відчуттям у серці. Супроводжується такий біль прискореним серцебиттям, нестачею повітря, онімінням лівої частини тіла, найчастіше руки, здавленням грудини.

Від нервів

Допомогти людині в такому випадку можна наступним чином:

 • Щоб усунути гострий біль, дайте людині заспокійливі препарати, начебто Валеріани, Пустирника, і т. д.
 • Далі забезпечте спокійну обстановку, якщо це, звичайно, можливо.
 • Після того, як сильний біль піде і нерви трохи заспокояться, людина, повинен сам відновлювати своє здоров'я. Насамперед потрібно усунути дратівливий чинник.
 • Далі потрібно розробити режим. Сон повинен тривати не менше 7-9 годин.
 • Також потрібно старатися не перевантажувати себе і свою нервову систему, оскільки це може обернутися нервовим зривом і новим приступом болю. Тут на допомогу можуть прийти заспокійливі чаї, відвари і настої з трав, наприклад, м'яти, ромашки, меліси і т. д.
 • Не менш важливо подбати про гарне харчування, щоб організм мав усе потрібне для відновлення сил і здоров'я.

Важливо відзначити, що біль у серці неможливо вилікувати, не усунувши джерело стресу, дратівливий чинник, тому про це треба подбати в першу чергу.

Усунути джерело стресу

Біль в серці – вірна ознака того, що з організмом відбувається щось недобре. Оскільки інколи самостійно дуже важко правильно оцінити серйозність ситуації, краще всього відразу ж викликати швидку допомогу. Якщо виявиться, що біль не пов'язана з вадами серця – чудово, в такому разі, потрібно буде знайти причину з допомогою інших фахівців і в обов'язковому порядку усунути її.

Відео: Як зрозуміти, із-за чого болить серце?