Як повірити в себе і здобути впевненість: 10 порад психолога, способи і вправи

Дізнайтеся, як стати впевненим у собі людиною. Поради психологів.

Зміст

Як повірити в себе: поради психолога

Впевненим у собі людям простіше попросити надбавку до зарплати, познайомитися з симпатичною дівчиною чи хлопцем, домогтися намічених цілей. У той же час невпевнені в собі і своїх силах люди не можуть досягти таких же висот з тієї причини, що бояться бути відкинутими, бояться отримати відмову. Вони впевнені, що нічого не вийде, тому навіть пробувати не варто.

Генрі Форд сказав: «Коли ти думаєш, що можеш, і коли думаєш, що не можеш — в обох випадках ти правий». Ця фраза як не можна краще відображає два протилежних людини — впевненого і невпевненого в собі.

Причини невпевненості:

 • Відсутність віри в себе часто є наслідком надмірної критики оточуючих, самокритики.
 • Побут і рутина також часто призводять до цього.
 • Проблема невпевненості може критися у вихованні. Багатьом в дитинстві нав'язували думку про те, що вони не зможуть, це не для них, не треба навіть намагатися і все в такому дусі.

Якщо ви відчуваєте, що потрапили в глухий кут, що ваша праця і дії безглузді, а побут набрид, значить, пора щось міняти. Повірити в себе і почати жити так, як до цього тільки мріяв, можна. Але для цього необхідно попрацювати над собою і життєвими установками, змінити своє мислення. Безумовно, праця над собою важкий, але якщо ви будете намагатися, все обов'язково вийде. Нижче поради психологів, які допоможуть знайти упевненість в собі.

Як стати впевненим — поради

Порада 1: Не порівнюйте себе з іншими

Якщо у вас є звичка порівнювати себе з іншими людьми, необхідно терміново позбавитися від неї. Коли ви думаєте, що якийсь чоловік краще, розумніше, красивіше, ваша самооцінка знижується ще більше. А ваша мета, як ви пам'ятаєте, підвищити самооцінку.

Важливо: Порівняння себе з іншими людьми може призводити до розвитку комплексів, зниженій самооцінці, заздрості.

Пам'ятайте, завжди знайдеться людина, яка процвітає, краще за вас розбирається в тонкощах роботи, симпатичніше зовнішнє і т. п. Але це зовсім не означає, що ви — нікчемний чоловік і не заслуговуєте кращого. У вас теж є сильні сторони, просто необхідно розкрити їх. Для кого-то ви, можливо, теж є прикладом, просто не підозрюєте про це.

Щоб позбутися від звички постійно порівнювати себе з ким-то, зробіть так:

 1. Порівнюйте себе з іншими людьми, а з самим собою, тільки вчорашнім. Наприклад, сьогодні ви пробігли краще, ніж учора. Сьогодні ви стали добрішими, ніж вчора. Відзначайте подумки свої досягнення.
 2. Дивіться на людей не з заздрістю, а з інтересом. Проаналізуйте, які якості вам подобаються в людині. Подумайте, що допомагає йому бути таким цікавим, щасливим. Розглядайте особистість не як об'єкт заздрості, а як учителя. Зробіть правильні висновки і почніть розвивати свої найкращі якості.
 3. Пам'ятайте, краще бути не копією, а оригінальною версією самого себе. Не копіюйте манери поведінки, спілкування, зовнішнього вигляду тієї людини, з яким порівнюєте себе.
Перестаньте порівнювати себе з іншими

Порада 2: Не критикуйте себе занадто суворо

Важливо: Так само як і невизнання будь-якої критики на свою адресу, самокритика може згубно позначитися на самооцінці, віру в самого себе. Від цього сильно псується настрій, можлива навіть серйозна депресія.

 • Якщо ви належите до числа людей, які постійно себе дорікають за те, що зробили так, а могли по-іншому, перестаньте це робити.
 • Пам'ятайте, помилки роблять всі люди. Не помиляється лише той, хто нічого не робить. Прощайте собі дрібні недоліки, неправильні рішення, вчинки. Просто зізнайтеся собі в тому, що помилилися, простіть себе і не повертайтеся більше до цієї ситуації. Перестаньте копатися в тому, що трапилося і картати себе. Ідеальних людей не існує.
 • Якщо ви не готові миритися з ситуацією, замість самокритики направте енергію на вирішення проблеми. Наприклад, ви звинувачуєте себе за зайву вагу. Перестаньте себе засуджувати, поставте крапку в цьому саморуйнуванні і з цього дня почніть робити все для того, щоб знайти бажані форми.
 • Досвід — син помилок важких. Сприймайте невдачі, як досвід і не більше того. Замість того, щоб опускати руки, зробіть правильні висновки і рухайтеся далі.
Зайва самокритика шкодить нормальної самооцінки

Порада 3: Вибирайте своє оточення

 • Не варто сприймати рада буквально, інакше можна позбутися всіх друзів і знайомих. Є люди, які можуть висловити правдиве думка, хоч воно може бути і образливим. Але вони готові прийти на допомогу в скрутну хвилину, можуть похвалити і підтримати, якщо це необхідно. Таких людей втрачати не варто.
 • Оточіть себе позитивними людьми, які вміють радіти кожному дню свого життя. Ви і самі не помітите, як станете таким же позитивним людиною. А позитив є однією зі сходинок на шляху до успіху і підвищеної самооцінки.
 • Позбавте себе від спілкування з людьми, які постійно скаржаться на життя, вічно всім і всіма незадоволені. Від таких друзів підтримки та мотивації не дочекаєшся, вони просякнуті негативом і будуть нести його у ваше життя. А вам це не потрібно, з таким підходом впевненості в собі не додасться.
Вибирайте правильне оточення

Порада 4: Ставте завдання

Правильне мислення, яке нічим не підкріплене, живе недовго. Тому необхідно діяти. Щоб підвищити свою самооцінку, вам необхідно ставити перед собою завдання і обов'язково їх виконувати.

Задачі і цілі повинні бути як глобальними, вимагають багато часу і сил для реалізації, так і щоденними. Почніть з малого:

 • Ставте перед собою завдання кожен день.
 • Можна записувати їх в блокноті, а потім відзначати галочками.
 • Завдання повинні бути простими — пробігти на 1 км більше, зробити добру справу, виконати більший обсяг роботи сьогодні, вивчити десять нових іноземних слів, що не є шкідливої їжі.
 • Прості завдання виконувати простіше, і швидше буде видно результат.
 • Не забудьте похвалити себе за виконане завдання.
 • Періодично балуйте себе за виконану задачу. Це може бути бонус у вигляді шопінгу, похід в кіно або музей, або те, що вам подобається.

Перші перемоги посилять віру в себе і дадуть заряд мотивації на більш вагомі завдання.

Робіть маленькі кроки на шляху до великої перемоги

Порада 5: Не сумуйте

Важливо: Не дарма в християнстві смуток є страшним гріхом. Багато хто, здавалося б, безвихідні ситуації вирішуються, якщо підходити до цього з оптимізмом і вірою в краще.

 • Не налаштовуйте себе на негативний результат, завжди говорите собі: «Я зможу», «Я гідний цього», «Я — найкращий». Вірте самому собі, і ви не помітите, як ваша хода стане впевненіше, а плечі розправилися.
 • Наприклад, якщо ви збираєтеся на співбесіду, не варто заздалегідь налаштувати себе на провал. Невпевнена в собі людина скаже: «Мене точно не візьмуть». Впевнений навіть не допустить тіні сумніву в тому, що ця посада вже у нього в кишені. В цьому велика різниця двох несхожих людей. І, як правило, різний результат.
 • Невпевненість відчувається, навіть якщо ви не були знайомі з людиною. Нехай ви будете відмінним фахівцем, вам можуть відмовити лише по причині того, що ви були на співбесіді сконфуженим і невпевненим.
 • Ставтеся до життя з позитивом. Навчіться радіти дрібницям, не соромтеся показувати свій гарний настрій оточуючим, тоді ваше життя наповниться яскравими фарбами, ви станете впевненіше в собі, відчуєте розташування інших людей. Життєрадісній людині простіше завести знайомство, знайти друзів, познайомитися з дівчиною.
Живіть з позитивом

Рада 6: Не перекладайте відповідальність на інших

Перекладання відповідальності на інших людей часто випливає з жалю до самого себе. Навчіться брати відповідальність за свої вчинки, слова, дії, за своє життя.

У людей, які не здатні брати на себе відповідальність, завжди винні інші люди, погода, обставини. Не будьте такою людиною. Якщо ви вирішили зробити так, а не інакше, відстоюйте свою позицію і перестаньте відчувати себе незручно, якщо ваші дії комусь не до душі. Це — ваше життя, і ви її господар. Коли ви візьмете бразди правління у свої руки, ви станете відчувати себе набагато впевненіше.

Важливо: Позбавтеся від почуття жалості до себе. Це негативне почуття є перешкодою на шляху до підвищення самооцінки, воно тягне вниз. Людина, яка постійно себе шкодує, заздалегідь приречений на невдачу.

Пам'ятайте, що ви можете

Рада 7: Прийміть себе з усіма недоліками і достоїнствами

Не ставте перед собою недосяжних цілей, будьте реалістами. Полюбіть себе з усіма своїми недоліками, прийміть себе таким, яким ви є. Постарайтеся максимально чесно сформулювати всі свої якості, критикувати не треба — просто зрозумійте і прийміть. Знаючи свої слабкі і сильні сторони, вам буде набагато простіше жити, відносити до життєвих ситуацій і взаємодіяти з колегами.

 • Не применшуйте своїх достоїнств. Якщо вас хвалять, вмійте приймати компліменти. Хваліть себе самі за вдало виконану роботу, за маленькі перемоги та досягнення.
 • Оточіть себе гарними речами: готуйте для себе смачну і корисну їжу, милуйтеся природою, гуляйте на свіжому повітрі, займайтеся спортом, дивіться хороше кіно, читайте книги, обов'язково стежте за своїм зовнішнім виглядом. Створіть гідні і приємні умови для особистісного зростання і хорошого життя.
Полюбіть себе

Порада 8: Киньте виклик своїм страхам

Ця рада допоможе перейти від теорії до практики. Для початку проаналізуйте і вирішите, які страхи вам заважають у житті, що не дає вам бути впевненими у собі. Або чого вам хотілося б, але ви не робите цього, тому що не впевнені в своїх силах. З цими страхами вам належить боротися.

 • Якщо ви відчуваєте невпевненість з-за зайвої ваги, підіть в спортзал. Поборіть свій страх бути не прийнятим, не бійтеся виглядати білою вороною. Багато підтягнуті і стрункі люди колись були такими ж, а може ще крупніше. Важко зробити перший крок, потім ви будете раді, що змогли побороти свій страх.
 • Якщо ви втомилися від самотності, але жахливо соромитеся заводити знайомства, доведеться зробити крок назустріч цього страху. Без цього не вдасться змінити ситуацію, і все може залишитися на своїх місцях. Навіть якщо вам відмовлять у знайомстві, не засмучуйтеся, спробуйте знову. Одного разу ви досягнете успіху.
Ідіть назустріч своїм страхам

Порада 9: Займіться улюбленою справою

Нелюбима робота здатна пригнічувати самооцінку людини. Подивіться на людей, які люблять свою роботу, у них наче крила за спиною і нехай не все виходить, але чоловік задоволений. А якщо ви змушені займатися нелюбимою справою протягом тривалого часу, не дивно, що оптимізму і віри в себе немає.

Доросла людина найчастіше не може просто так взяти і кинути свою роботу, адже є зобов'язання перед дружиною, дітьми і т. п. Але можна знайти собі хобі до душі. Можливо, ви любите танцювати, обов'язково підіть в школу танців. Знайдіть заняття, яке буде приносити вам задоволення, піднімати настрій. З часом ваші навички та досвід стануть більше, ви зможете вважати себе успішною людиною в своєму улюбленому занятті. Завдяки цьому ви зможете знайти упевненість в собі, стати більш життєрадісним людиною.

Любіть те, чим займаєтеся

Рада 10: частіше Виходьте із зони комфорту

Багато звикають до свого повсякденного життя, та так сильно, що вихід із зони комфорту стає для них немислиме. Але все ж ми радимо частіше виходити із зони комфорту.

 • Зрозуміти, що ви застрягли в зоні комфорту, дуже просто. Якщо перед якоюсь новою ситуацією ви відчуваєте страх, ймовірно, ви боїтеся вийти із зони комфорту. Нова ситуація або навіть думки про неї можуть викликати цікавість, ажіотаж, занепокоєння, але страх говорить про те, що ви боїтеся опинитися за межами звичної і комфортній ситуації.
 • Якщо ви не буде виходити із зони комфорту, як особистість перестанете розвиватися і рости. А це сильно впливає на самооцінку.
 • Частіше подорожуйте, не бійтеся змін, не тримайтеся за виснажливі, але звичні відносини. Дозвольте собі вийти з зони комфорту, і ви не зможете не відмітити свій особистісний ріст, а слідом за ним впевненість у своїх силах.

Потрібно вірити в себе і вірити собі. Якщо ви потрапили в пастку невпевненості, почніть працювати над своїми установками і головне — дійте. Якщо ви захочете по-справжньому стати впевненим у собі людиною, ви обов'язково одержите бажане.

Відео: Як знайти упевненість? Вправи для впевненості