Дитині 6 місяців — вміння, навички, слухове, зорове, фізичний, психоемоційний розвиток, харчування, гімнастика, ігри: опис

У даній статті ми розглянемо, що повинен вміти дитина в 6 місяців.

Коли малюкові виповнюється 6 місяців, у нього починається новий етап розвитку. З цього віку до умінням і навичкам дитини додається маса нових подій і відкриттів. Його рухи стають більш координованими і впевненими.

Що повинен уміти дитина в 6 місяців?

Норма сну малюка тепер становить 14 годин на добу, а період неспання продовжується до 3-4 годин. У цьому віці дитині відводиться час для самостійного проведення часу. У малюка з'являється бажання спробувати всі предмети на смак за допомогою надкусывания або облизування. Таким чином він намагається розширити свій кругозір. На зміну брязкальцям приходять розвиваючі іграшки.

Вже до 6 місяців дитина повинна вміти повзати. Батькам необхідно адаптувати умови в кімнаті для уникнення контакту малюка з небажаними предметами. Починаючи з 6 місяців у малюка відбувається знайомство з новою їжею, і прищеплюється вміння жувати.

Вміння малюка

Дитина удосконалює комунікативні здібності, більше часу відводиться для активних ігор. Площа для його проведення часу збільшується і за допомогою різноманітних ігор розширюється кругозір.

Розвиток дитини в 6 місяців на психоемоційному рівні

Дитина в 6 місяців на психоемоційному рівні починає проявляти свій темперамент і яскравіше виражати свої емоції. Зростає бажання вивчати навколишній світ.

 • Малюк виявляє потребу в активному спілкуванні з близькими і недовірливо реагує на незнайомих людей. Він прислухається до голосових інтонацій співрозмовника і вже відгукується на своє ім'я. З радістю дізнається мамин голос, навіть якщо вона знаходиться не в полі зору.
 • Батьки все частіше чують белькотіння дитини і розрізняють перші склади. Прислухаючись до розмови дорослих, малюк починає їм наслідувати, вимовляючи різноманітні звуки.
Розвиваємося

У процесі гри шестимісячний малюк починає роздумувати над своїми діями, помічаючи їх послідовність. Приходить розуміння, що для функціональності іграшок необхідно докласти зусилля. А для того, щоб домогтися реакції мами, можна трохи маніпулювати за допомогою емоцій.

Слухове і зорове розвиток дитини в 6 місяців

У віці 6 місяців у дитини значного прогресу досягають зорове розвиток.

 • Дитина вже добре фокусує погляд, і розрізняє кольори навколишніх речей. Здатний детальніше і уважніше розглянути предмети, що знаходяться на великій відстані.
 • У малюка проявляється стійка реакція на світло. Тепер для більш спокійного сну необхідно виключити світлові подразники в нічний час.
Розвиток дитини
 • У дитини 6 місяців поліпшується слухове сприйняття – тепер він реагує на неголосні звуки. Його увагу може привернути дію годинникового механізму або шепіт. З цікавістю прислухається до музики і шукає джерело її відтворення.

Фізичний розвиток дитини в 6 місяців

Починаються значні зміни у фізіології малюка.

 • Вага дитини до 6 місяців вже досягає 6-8 кг, довжина його тіла становить 65-70 див.
 • У період 5-6 місяців починається активне повзання і робляться перші спроби сісти самостійно.
 • Спираючись на опору, дитина тримається в положенні сидячи досить тривалий час. У вертикальному положенні перед ним усе навколо постає в нових фарбах. На даному етапі необхідно проробляти з дитиною нескладні вправи, які допоможуть зміцнити м'язи спини і живота.
 • Щоденна гімнастика допоможе дитині навчитися правильно сидіти.
 • У дитини 6 місяців помітно зростає фізична активність. Він з легкістю перевертається зі спини на живіт. Намагається стати на карачки і здійснює розгойдуються руху. Лежачи на животі дитина з легкістю піднімається на прямих витягнутих руках.
Розвиваємося фізично
 • Більш точною стає координація рухів. Малюк впевнено вистачає необхідні предмети, свідомо перекладає іграшки з місця на місце, впевненіше тримає їх обома руками. Прагне дістати предмети, розташовані на відстані.
 • Розвивається моторика рук, у грі вже беруть участь дрібні предмети. За допомогою жестів малюк підказує мамі про свої бажання. Він впевнено показує на потрібний йому предмет, плескає у долоні при прояві радісних емоцій, простягає до мами руки.

Дитина в 6 місяців перестає здригатися при різкій зміні положення тіла. Для розвитку вестибулярного апарату можна покружляти дитину на руках, розгойдуючи в різні сторони і змінюючи висоту.

Якщо зробити перші спроби поставити малюка на опору, то ви помітите, як він спирається на кінчики пальців ніг. Не варто стимулювати дитину до ранніх спроб встати. Це несприятливо позначиться на ще не зовсім зрілих ніжках.

Гімнастика для дитини до 6 місяців

<> гімнастика дитини в 6 місяців допоможе освоїти необхідні навички і досягти необхідного рівня розвитку. Виконуючи нескладні вправи ви помітите, як малюк вдосконалює свої рухи.
 • Приподымайте малюка в положення напівсидячи — підтягніть його руки, притримуючи за кисті.
 • Поперемінно змінюйте положення тіла малюка в протилежні сторони. Стимулюйте бажання повзати, залучаючи його яскравою іграшкою.
 • Посадіть дитину по-турецьки – ніжки зігнуті в колінах, стопи розгорнуті один до одного. Притримуючи хребет долонею, згинайте спинку, посилюючи і зменшуючи опору.
 • З положення лежачи приподымайте випрямлені ніжки під кутом 90 градусів чергуючи з поперемінним згинанням ніг у колінах.
 • За допомогою ніг проробляйте кругові рухи кульшових суглобів.
 • Притримуючи малюка пахви у вертикальному положенні, присаживайте його на напівзігнуті ноги. Ви помітите, як пручаючись, малюк почне спиратися всією стопою на поверхню. Необхідно стежити, щоб стопи не поверталися.
 • Проробляйте різні вправи за допомогою фітболу – укладіть дитину животом або спиною на м'яч і погойдуйте вперед-назад. Попружиньте ніжками малюка з гумової поверхні.
Вправи

Варто приділити увагу тактильного розвитку дитини в 6 місяців:

 • Надайте дитині можливість сприймати різні предмети на дотик. Підберіть асортимент іграшок, мають різні поверхні.
 • За допомогою дихання або віяла направте на малюка потік повітря, простежте за його реакцією
 • Запропонуйте в якості гри тканинні мішечки, наповнені різним вмістом – пісок, крупи, намистинки.
 • Запропонуйте дитині доторкнутися до теплій грілці або прохолодною пляшці води, малюк почне розрізняти гарячі і холодні предмети.

Не нехтуйте розвиваючими заняттями в басейні. У процесі плавання у дітей чудово розвиваються всі групи м'язів. Водні процедури — це прекрасний спосіб загартовування дитини в 6 місяців.

Ігри для розвитку дитини в 6 місяців

В 6 місяців дитині необхідно надати час для самостійних ігор. Для різноманітності вашого спільного проведення часу запропонуйте дитині кілька цікавих занять:

 • Гра в хованки – одна з перших улюблених ігор малюків. Сховайте малюка, накриваючи напівпрозорої пелюшкою.
 • Пальчикові ігри — такі ігри цікаві малюкові завдяки римівки, які вимовляє мама з різною інтонацій. Повторюючи елементарні пальчикові руху у дитини розвивається почуття ритму і координація рухів. Він з натхненням очікує кульмінаційного моменту гри.
Чадо
  <>Пошук предметів – сховайте іграшку накривши її ганчіркою або помістивши її у відповідну ємність. Зацікавте дитину пошуком предмета. При його виявленні малюк проявить позитивні емоції.
 • Цікаві картинки – показуйте малюкові картки з зображенням тварин, предметів, фруктів. Встановіть діалог з дитиною, і вже незабаром він вловить зв'язок між картинкою і її назвою.
 • Танці — візьміть дитину на руки і потанцюйте з ним, використовуючи різні способи підтримки. За допомогою цієї гри ви не тільки зробите дитині позитивні емоції, але й зміцните його м'язи.

На розвиток інтелекту дитини в 6 місяців впливає його оточення. Самим підходящим інструментом для знайомства з світом є іграшка. З її допомогою малюк знайомиться з якостями предметів і зі звуками, які видаються навколо. У віці 6 місяців дитина виділяє улюблену іграшку з великого асортименту.

Доповніть ігрову зону малюка цікавими іграшками:

 • На зміну розвиваючого килимка придбайте "манеж". Таким чином ви зможете обмежити пересування маляти і візуально контролювати його, займаючись невідкладною справою.
 • Гумові прорізувачі. Не поспішайте ховати брязкальця з наявністю "грызунка", що полегшує процес прорізування зубів.
 • Хапальні предмети. Надайте малюкові іграшки, які він здатний захопити рукою або перекласти з однієї долоні в іншу.
 • М'ячі. Придбайте для дитини м'ячі різних розмірів і кольорів. Малюк із задоволенням покидає або покатає м'яч. Для безпечних ігор купуйте м'які і надувні м'ячі.
 • Музичні іграшки. Для дитини цікаві іграшки, які відтворюють різні звуки. При необхідності натиснути на кнопку або призвести предмет, дію, у малюка розвивається логічне мислення.
Граємо
 • Іграшки для води. Процес купання необхідно урізноманітнити функціональними іграшками для ванної.
 • Збирання і складання предметів. Урізноманітніть гри великими кубиками, збирайте їх у ящик і розкидайте. Це стане першим своєрідним сортером для малюка. Пірамідка також займе увагу на тривалий час.
 • Дзеркальні іграшки. Дзеркальне відображення викличе у дитини інтерес і бажання погримасничать.

Харчування дитини в 6 місяців

У віці 6 місяців у малюка починають активно прорізуватися перші молочні зубки. Це значить, що настав час познайомитися з новою їжею. З півроку однієї суміші або грудного молока стає недостатньо.

Дитині необхідно більше поживних речовин. Для того, щоб заповнити відсутні організму вітаміни і мінерали, в раціон харчування дитини в 6 місяців необхідно включити каші, овочі та фрукти. Знайомство з продуктами повинно відбуватися поступово і грамотно.

Грудне або штучне годування залишаються в режимі малюка. З додаванням нових продуктів в раціон, вам необхідно переглядати і коригувати графік харчування дитини в 6 місяців. Малюк не відразу звикне до нових смаків. Процес знайомства з новими продуктами займе кілька місяців. Якщо малюк категорично відмовляється від вживання нової їжі, не варто змушувати його. Можливо йому не подобається якийсь конкретний продукт або сам процес прикорму варто відкласти на деякий час.

Прикорм починають додавати у раціон дитини маленькими порціями. Якщо малюк не відкидає його і добре засвоює, то обсяг поступово збільшують доводячи до 50-100 р. Після прийому нового продукту докормите дитини звичною їжею — молоком або сумішшю.

Основні правила при введенні прикорму:

 • Малюки з достатньою масою тіла починають прикорм з овочевих пюре. Віддавайте перевагу низько алергенним продуктів.
 • Їжа повинна мати однорідну масу. Ретельно перетирайте продукти в пюре образний стан, виключаючи наявність грудочок.
 • Малюки з недобором ваги прикорм починають зі знайомства з кашами. Їх можна готувати як на воді, так і на суміші.
 • Для першого прикорму віддавайте перевагу готовому харчування промислового виробництва.
 • Прикорм, приготований самостійно, вживається відразу після приготування і не залишайте для наступного годування.
Їмо
 • Для виключення несприятливої реакції організму, виключіть поєднання таких подій, введення нового продукту та планове щеплення.
 • Введення прикорму починайте в першій половині дня. Таким чином ви зможете простежити реакцію організму малюка і виключіть можливий нічний дискомфорт.
 • Знайомство з кожним новим продуктом має становити не менше тижня.
 • В харчуванні маляти обов'язково повинна бути вода. Не використовуйте для пиття пляшечку, пропонуйте маляті втамувати спрагу за допомогою чашки.
 • Не покращуйте смакові якості продуктів за допомогою солі або цукру.

У віці 6 місяців у малюка починають формуватися перші риси характеру. Для того, щоб допомогти дитині стати допитливим і спостережливим, проводите з ним більше часу, не шкодуйте часу на розвиваючі ігри. Під керівництвом дбайливих батьків дитині простіше досягти необхідних результатів.

Для більш повної інформації про харчування дитини читайте у статті Чим можна годувати дитину в 6 місяців? Меню, раціон і режим харчування дитини в 6 місяців

Відео: Як оцінити розвиток дитини в 6 місяців?