Чи можна народжувати при цукровому діабеті? Особливості перебігу вагітності при цукровому діабеті

Вагітність – довгоочікуваний і щасливий період у житті майбутньої матусі. Етап новий і відповідальний, тому як протікає його розвиток і які ризики можуть при цьому бути, повинна знати кожна. У цій статті буде розказано про таке захворювання, як цукровий діабет. Які його ознаки і чим він небезпечний.

Зміст

 • Що ж це за захворювання і звідки воно береться? Цукровий діабет – порушення роботи клітин підшлункової залози, що виробляють гормон – інсулін. Він впливає на всі метаболизмы в організмі, сприяє засвоєнню глюкози органами і тканинами, а також її біосинтезу в печінці
 • Саме його нестача розвиває це захворювання. Воно може з'явитися у жінки до вагітності і мати I-ий або ІІ-ий тип, так і на її етапі, і носити характер гестаційний
 • Небезпека захворювання у високій смертності матері і плоду, але з винаходом інсуліну відсоток такого результату знижується
 • В даний час число вагітних жінок з цукровим діабетом збільшується, і точної причини його розвитку ніхто сказати не може

Існують фактори, що сприяють його розвитку:
— надлишкова маса тіла та ожиріння
— спадковість
— вік старше 35 років
— викидні та мертвонародження
— гестаційний діабет під час першої і наступної вагітності

Ознаки цукрового діабету під час вагітності

Якщо цукровий діабет з'явився під час вагітності, то виявити його відразу не вдасться, тому що його розвиток йде повільно і невыраженно.

До ознак можна віднести:
— швидка стомлюваність
— спрага
— часте сечовипускання
— втрата ваги при підвищеному апетиті
— підвищений кров'яний тиск
— свербіж шкіри
— поява гнійників на шкірі і фурункул

Під час вагітності лікарі акушер-гінекологи часто призначають здавати сечу і кров на аналізи, тому що наведені симптоми описують типове стан вагітної жінки. І тільки тоді, коли за результатами буде виявлено підвищений рівень глюкози, призначається тест з навантаженням. Саме він скаже хворі Ви діабетом чи ні.

ВАЖЛИВО: при будь-яких неприємних відчуттях звертатися до фахівця, а не робити висновки самостійно.

Чим небезпечний діабет при вагітності? Вплив діабету на вагітність

Вагітність при цукровому діабеті

Небезпека діабету як гестационого, так і I або II типу для майбутньої матері полягає:

— у прояві пізнього токсикозу
— у розвитку інфекцій сечових і статевих шляхів (особливо небезпечно розвиток пієлонефриту)
— в патології розвитку плаценти і порушення плацентарного кровообігу
— в загрозі викидня, мертворождении і передчасних пологах
— у народження крупного плоду, понад 4500 кг, що може призвести до родових травм
— в порушення роботи нирок і органів зору
Для плода:
— виникнення вад розвитку
— збільшення гормону росту, наслідки якого проявляється в незрілість внутрішніх систем і органів, і нездатність їх нормально функціонувати
— внутрішньоутробна гіпоксія головного мозку і нирок
— асфіксія
— гіпоглікемія (низький рівень цукру в крові)
— хромосомна мутація, яка обумовлює в подальшому розвиток цукрового діабету у новонародженого
— смертність

ВАЖЛИВО: всіх ускладнень можна уникнути, нормалізувавши рівень цукру.

Ведення вагітності і пологи при діабеті I-го типу

Діабет I-го типу – інсулінозалежний діабет і найбільш часто зустрічається. Виявляється він ще в дитинстві в період статевого дозрівання, відрізняється нестійким і стрибкоподібним плином під час вагітності. У вагітних з таким типом діабету спостерігається ураження стінок судин у зв'язку порушення обміну речовин і схильність до кетоацитозу (порушення вуглеводного обміну).

ВАЖЛИВО: якщо жінка хвора на цукровий діабет, то їй необхідно планувати вагітність заздалегідь і при цьому пройти повне медичне обстеження

Ведення вагітності при діабеті I типу

 • По-перше, майбутня мама повинна регулярно відвідувати лікаря акушер-гінеколога і ендокринолога, а також дотримуватися всі їх рекомендації
 • По-друге, щодня контролювати рівень глюкози в крові та кетонів у сечі за допомогою тест-смужок
 • По-третє, дотримуватися дієти і стежити за своєю вагою
 • По-четверте, вживати ліки-інсулін в призначених дозах і в-п'ятих, проходити планове обстеження, яке передбачає госпіталізацію Госпіталізація проходить в три етапи:

I – як тільки лікар діагностував вагітність. Необхідна для з'ясування загроз для здоров'я і можливість продовжувати вагітність.
II — на терміні 22-24 тижні. Встановлюються нові дози інсуліну, коригується дієта при необхідності і за допомогою УЗД виявляються можливі вади розвитку дитини, якщо такі виявляються.
III – на терміні 32-34 тижні. Встановлюється строк пологів, зазвичай це 37-38 тижнів і вирішується як жінка буде народжувати, природно або за допомогою кесаревого розтину.

Пологи при діабеті I типу

ВАЖЛИВО: контролювати рівень цукру в день пологів, т. к. хвилювання може стати причиною його різкого підйому

Ведення вагітності і пологи при діабеті II-го типу

Діабет II-го типу – інсуліннезалежний. Розвивається у жінок старше 30 років. е
Як при діабеті I типу, вагітність повинна бути запланована, це дозволить знизити ризик можливих ускладнень як для матері, так і для дитини.

Ведення вагітності при діабеті II типу

Як і у випадку з діабетом I типу, жінка повинна: регулярно відвідувати лікарів, дотримуватися рекомендації та лікування, приймати інсулін в дозволених дозах і здавати необхідні аналізи, такі як сеча і кров.

Але крім цих обов'язкових аналізів, вагітна з інсуліннезалежний діабет також кожні 4-8 тижнів вимірює рівень глікованого гемоглобіну, до 4-х разів на добу контролює глікемію, здає аналіз сечі для визначення в ній ацетону та інфекцій.

Вагітна також підлягає госпіталізації в три етапи:

На ранньому терміні – для обстеження, виявлення патологій і можливі ризики.
21-24 тиждень – ретельне обстеження плода
Після 32 тижня – для встановлення термінів і методу пологів.

Пологи при діабеті II типу

 • Під час пологів у жінки повинна кожні 2 години визначатися концентрація глюкози, проводитися контроль серцебиття плода за допомогою КТГ-апарату і контролюватися тиск
 • Якщо у породіллі плід великий, перебувати в тазовому передлежанні, у нього виявлено гіпоксія або у самої жінки спостерігаються які-небудь ускладнення, пологи будуть проходити штучним шляхом
 • При природних пологах вагітної з ранку встановлюється крапельниця для стимуляції з 5% розчином глюкози і фізрозчину. В цю крапельницю вводити інсулін кожні 4-6 годин, залежно від рівня глікемії або внутрішньовенно інфузія інсуліну зі швидкістю 1-2 ОД/год

ВАЖЛИВО: для діабету I і II типу про час пологів повинні бути підготовленими родові шляхи – створено сприятливий гормональний фон і застосовані спазмолітичні засоби.

Дієта вагітним при цукровому діабеті

Раціон харчування при цукровому діабеті

Для того, щоб вагітність при діабеті протікала благополучно, жінці необхідно дотримуватися дієти.
Для цього повинен бути дотриманий раціон харчування:

 • Не вживати легкозасвоюваним вуглеводи, які підвищують цукор в крові.
  Зменшити споживання жирів
 • Збільшити вживання білкової їжі.
 • Їсти більше вітамінів і продуктів з високим вмістом клітковини, крім бананів, винограду й дині

ВАЖЛИВО: харчування має бути дробовим і невеликими порціями. Калорійність добового раціону 2500-3000 ккал.

Може виникнути цукровий діабет на тлі вагітності? Що таке прихований цукровий діабет при вагітності і як він проявляється?

Відповіддю на перше питання буде – так, цукровий діабет може розвинутися на тлі вагітності, його називають гестаційним. «Прихований» його тип – легка форма гестаційного діабету, який може виявитися тільки при лабораторному дослідженні, в основному після 24 тижня вагітності.Розвинутися такий діабет може у жінок, які мають схильність до цього: страждають ожирінням, старше 30 років або мають спадковий фактор.
Розвиток цукрового діабету пов'язано:
— з підвищенням рівня гормонів, такі як кортизол, прогестерон і естроген. Саме вони впливають на вироблення інсуліну підшлунковою залозою
— зниження фізичної активності
— висококалорійними продуктами харчування
«Прихована» форма гестаційного діабету не робить істотного впливу на стан жінки, але піддає ризику розвиток плоду. В цілому ж такий діабет після вагітності проходить і рівень інсуліну нормалізується.

ВАЖЛИВО: запаси власного інсуліну можуть компенсувати його нестачу в організмі і тим самим не дати розвинутися гестационному діабету

Особливості перебігу вагітності при цукровому діабеті: поради та відгуки

Аналіз цукру в ккрови

В кожному триместрі є свої особливості:

I триместр – щоденний контроль цукру. На цьому етапі рівень його зменшується, поліпшується стан породіллі, тому доза інсуліну повинна бути знижена.
II триместр – доза інсуліну підвищується, дотримується збалансована дієта.
III триместр – у зв'язку появи глікемії дозу інсуліну зменшують.
Під час пологів показник цукру коливається, на це впливає психоемоційний стан породіллі. Також спостерігається стомлення, під дією якого цукор в крові знижується, тому кров на глюкозу перевіряють кожні 2 години. Після пологів до 7-10 дня нормалізується рівень цукру.

Вагітність при цукровому діабеті для жінки – важкий крок і серйозне випробування, тому для благополучного протікання вагітності вона повинна дотримуватися всі рекомендації лікарів і стежити за своєю дієтою. Будьте здорові!

Відео: Цукровий діабет у вагітних