Де знаходиться апендицит, з якої сторони він болить? Ознаки, симптоми і причини апендициту у дорослих жінок, чоловіків, дітей, підлітків, при вагітності

Що являє собою апендицит? Які є види апендициту? Симптоми апендициту у дітей, дорослих і вагітних жінок. Операція з видалення апендициту.

Зміст

Апендикс — це відросток сліпої кишки. Достовірно не відомо, для чого взагалі існує це дивне утворення. Вчені припускають, що основною функцією апендикса є захист тонкої кишки від шкідливих організмів, що буяють в сліпій кишці.

Апендицитом, в свою чергу, називають процес запалення даного відростка сліпої кишки. Таке запалення зустрічається досить часто. Операція з видалення запаленого апендикса вважається рядовий і досить простий.

Дана стаття буде присвячена цілком апендиксу, причин його запалення, ознак і симптомів, різновидів, а також процедури його видалення і відновного періоду.

Причини розвитку апендициту у дорослих і дітей

Причини виникнення апендициту у дорослих і дітей

Досить складно назвати справжні причини розвитку апендициту у дорослих і дітей. Існує декілька теорій, які намагаються пояснити природу запалення апендикса:

Механічна теорія розвитку апендициту ґрунтується на закупорці апендикса. Внаслідок обструкції відростка сліпої кишки всередині нього починають відбуватися незворотні процеси — підвищення тиску, застій капілярної та венозної крові, ішемія та активація умовно патогенної флори. Спровокувати таку ситуацію можуть такі чинники:

 • паразити — скупчення гельмінтів (наприклад, аскарид) здатне закупорити прохід в відросток
 • калові камені — характерно людям у віці
 • збільшення лімфоїдних фолікулів
 • спайки
 • чужорідне тіло (кісточки, насіння)
 • рубці
 • пухлини
<>Інфекційна теорія пояснює появу апендициту проникненням в кишечник збудників інфекції. До захворювань, здатним спровокувати запалення апендикса відносять туберкульоз, амебиоз, черевний тиф і ін

Судинна теория ґрунтується на тому, що причиною апендициту можуть стати часті судинні захворювання (систематичні васкуліти), спровоковані спазмом судин апендикса.

Крім зазначених вище теорій, причинами виникнення апендициту також вважають:

 • Спадкова схильність
 • Неправильне харчування — вживання в їжу великої кількості м'яса може спровокувати запалення апендикса; у людей, що застосовують голодування, апендицит зустрічається в рази рідше
 • Анатомічні особливості апендикса
 • Закупорка артерій, що забезпечують харчування апендикса
 • Імунодефіцитні стани, спровоковані способом життя (стреси, паління, вживання алкоголю, екологія)
 • Зараження інфекцією, які перебувають поруч, статевих органів у жінок

Де знаходиться апендицит, як виглядає, з якого боку болить?

Де знаходиться апендицит?
 • Як писалося вище, апендикс є відростка сліпої кишки. Розташований він на її куполі. Форму апендикс має червоподібну. Довжина відростка становить 3-5см при народженні людини, а вже до 10 років вона досягає 10см. Діаметр апендикса дорівнює 4-5мм
 • Апендикс складається з кількох шарів тканини — серозної, м'язової, підслизовому та слизовому
 • Апендикулярна артерія здійснює необхідне для відростка харчування та відтік венозної крові
 • Апендикс може похвалитися наявністю двох нервових сплетень — підслизисте і м'язову
 • В апендиксі міститься велика кількість лімфатичних вузлів. Цей факт хоча б трохи пояснює суть і призначення даного відростка
 • У нормі сліпа кишка з апендиксом повинна розташовуватися в правої клубової області. Однак, зустрічаються випадки, коли їх місцерозташування абсолютно не відповідає нормам — дзеркальне розташування органів. До того ж, сам апендикс може розміщуватися в будь-якій частині кишки
 • Біль при апендициті найчастіше локалізується в правій частині живота

Ознаки і симптоми апендициту у дорослих чоловіків і жінок

Симптоми апендициту у дорослих

Основними ознаками апендициту у дорослих є:

 1. Больові відчуття: спочатку біль носить тупий характер і поширюється на всю верхню частину живота можна сплутати з болем при гастриті; з часом больові відчуття починають чітко локалізувати у правій клубової області; біль поступово починає посилюватися; при русі, покашлюванні, зусиллі больові відчуття можуть відчуватися гостріше; на певному етапі запалення апендикса біль може взагалі вщухнути, що часто і призводить до пізнього звернення до лікаря
 2. Нудота і блювання. Ці два симптоми носять рефлекторний характер і можуть лише разово проявитися при апендициті. При чому, спорожнення шлунка через блювоту не принесе бажаного полегшення
 3. Відсутність апетиту
 4. Підвищення температури тіла до 38 градусів
 5. Сухість у роті
 6. Прискорене серцебиття
 7. Слабкість і нездужання
 8. Рідкий стілець
 9. Часте сечовипускання

Всі перераховані симптоми характерні для катаральній стадії апендициту, яка триває перші дванадцять годин після початку запалення.

Ознаки і симптоми апендициту у дітей та підлітків

Ознаки апендициту у дітей та підлітків

Ознаками запалення апендикса у дітей можна назвати наступні симптоми:

 1. Больові відчуття: біль локалізується в області пупка і носить спазматичний, різкий характер; після різких поштовхів в животі настає полегшення, але через час все знову повторюється; спровокувати біль може зміна положення тіла, ходьба, лежання на лівому боці; з часом больові відчуття переміщаються в область нижче пупка, ближче до правого боку
 2. Слабкість
 3. Підвищення температури тіла до 37-38 градусів, рідше до 39 градусів (у деяких випадках підвищення температури, як симптом, у дітей взагалі відсутня)
 4. Нудота і блювота
 5. Дуже рідко проблеми зі стільцем (пронос або запор)

Ознаки і симптоми апендициту у вагітних

Ознаки апендициту у вагітних

Діагностувати апендицит у вагітної вкрай складно, так як в її організмі відбувається безліч різноманітних процесів, що мають схожі з апендицитом симптоми. До того ж, в області живота жінки при надії можуть відчувати менш інтенсивні больові відчуття в силу розтягнутості всіх його м'язів.

Тим не менш, можна виділити кілька основних ознак апендициту у вагітних:

 1. Больові відчуття: біль може поширюватися по всьому животу, а може локалізувати у верхній, нижній правій або лівій частині живота; при прийнятті положення лежачи на правому боці біль може посилюватися; з часом больові відчуття можуть повністю переміститися в праву клубову область
 2. Нудота і блювота
 3. Часті позиви до сечовипускання
 4. Підвищення температури тіла

Хронічний апендицит

Хронічний апендицит

Хронічний апендицит порівняно недавно виділили в окрему форму апендициту. Це захворювання має ряд відмінностей від гострого або гнійного апендициту:

 1. Хронічний апендицит має слабко виражені симптоми
 2. Запалення апендикса може протікати роками
 3. Видаляти хронічний апендицит — не обов'язково
 4. Викликати загострення хронічного апендициту може недотримання дієти
 5. Біль може виникати лише під час промацування живота і натискання на черевну порожнину
 6. У хворих на хронічний апендицит часто спостерігаються запор або діарея

Найчастіше лікарі, щоб не чекати раптового розриву апендициту і тривалих мук пацієнта, пропонують видалити запалений відросток хірургічним шляхом. Така операція вважається планової і у хворого, як і у хірурга, є можливість підготуватися до неї.

У деяких випадках може бути прийнято рішення боротися з хронічним апендицитом консервативним шляхом — прийом спазмолітичних препаратів, дотримання дієти, спеціальні фізіотерапевтичні маніпуляції, боротьба з розладами ШЛУНКОВО-кишкового тракту.

Гнійний апендицит

Гнійний апендицит

Гострий апендицит, тобто гостре запалення апендикса має кілька стадій:

 1. Катаральна стадія апендициту — початкова стадія апендициту, має тривалість до шести годин, і здатна так само раптово згаснути, як і з'явитися
 2. Гнійна стадія апендициту
 3. Гангренозна стадія апендицит
 4. Стадія розриву апендикса

Гнійний апендицит настає через шість годин після початку запалення і триває до 24 годин.

Гнійний апендицит характеризується запаленням стінок апендикса і скупченням всередині нього гною.

З-за великої концентрації гною і поширення його по всьому відростка, апендикс починає збільшуватися в розмірах. Це і призводить до посилення больових відчуттів у другій стадії апендициту. До того ж запалення перекидається і на очеревину, тому больові відчуття починають чітко локалізувати у правій клубової області.

Запалення і поява гною також здатні провокувати виникнення додаткових симптомів апендициту — підвищення температури, лихоманка, слабкість, нудота.

Гострий флегмонозний апендицит

Гострий флегмонозний апендицит

Гострий флегмонозний апендицит — це третя стадія апендициту. Настає ця стадія через добу після початку запалення. Тривати вона може всього кілька годин. За цей час просто необхідно видалити загноившийся відросток з черевної порожнини.

Основні ознаки флегмонозного апендициту:

 • Сильна нудота
 • Підвищення температури тіла до показників вище 38 градусів
 • Сильний біль у правому боці
 • Прискорене дихання
 • Слабкість
 • Рясне потовиділення
 • Напруга передньої стінки очеревини
 • Права клубова область трохи відстає при диханні
 • При пальпації правої частини живота біль посилюється

Флегмонозна стадія апендициту — вкрай небезпечна. Її наслідками можуть стати:

 • Перехід апендициту в гангренозную стадію
 • Розрив апендикса
 • Перитоніт
 • Пелифлебит вен печінки
 • Кишкова непрохідність
 • Апендикулярний інфільтрат
 • Зараження крові

Деколи при флегмонозно апендициті біль вщухає — це найбільш небезпечний стан, так як воно оманливе. Таке явище може відтягнути звернення хворого до лікаря і привести до плачевних наслідків.

Гангренозний апендицит

Гангренозний апендицит

Гангренозний апендицит — це, мабуть, найнебезпечніша стадія апендициту перед стадією розриву відростка. Настає вона на другу добу після початку запалення.

Гангренозний апендицит характеризується відмиранням тканин, судин і нервових закінчень апендикса. Відмерлі клітини відростка разом з потоком крові починають поширюватися по всьому організму хворого, провокуючи тим самим сильну інтоксикацію.

Саме гангренозний апендицит часто стає причиною сепсису і септичного тромбофлебіту. Затягування з видаленням некрозного апендикса може призвести до її перфорації і попаданню
гною в очеревину.

Основними ознаками гангренозного апендициту є:

 • Підвищення температури тіла до максимальних показників — 39-40 градусів (у деяких випадках температура залишається в нормі)
 • Істотне зниження тиску
 • Почастішання пульсу
 • Слабкість
 • Часта блювота, що не приносить полегшення
 • Зневоднення організму
 • Блідість шкірних покривів
 • Сухий сірий мова
 • Здуття і затвердіння живота

Деколи біль, нудота і блювота можуть зникати і людина відчуває уявне полегшення.

Операція з видалення апендициту: лапароскопія

Видалення апендициту за допомогою лапароскопії

До недавнього часу видаляли апендицит звичайним хірургічним шляхом за допомогою розрізу в передній частині очеревини. Таке оперативне втручання носить назву апендектомія. Застосовують його і донині.

Однак, в деяких випадках, щоб уникнути утворення досить помітного шрам на животі і більш скорішому одужанню, сьогодні застосовують нову процедуру з видалення апендикса — лапароскопію.

Суть лапароскопії полягає у видаленні апендикса шляхом виконання двох мікроскопічних отворів у передній частині живота. Через зазначені отвори в черевну порожнину вводять камера і хірургічний інструмент.

Лапароскопія має ряд переваг перед аппендэктомией:

 • Нетривала реабілітація після операції
 • Більш прискорене відновлення роботи кишечнику
 • Відсутність сильних больових відчуттів після процедури
 • Нетривале знаходження в стаціонарі
 • Естетичний зовнішній вигляд надрізів
 • Скорочення числа ускладнень після операції
 • Період непрацездатності скорочується в рази

Видалення апендикса з допомогою лапароскопії проводиться під загальною анестезією. Підготовка до операції займає не більше двох годин. В цей час хворому забезпечується антибактеріальна і болезаспокійлива терапія.

У випадках з гострим апендицитом підготовка проходить значно швидше.

Як правило, лапароскопія показана при катаральній, флегмонозно і гнійної стадії апендициту. У рідкісних випадках гангренозний апендицит видаляють за допомогою лапароскопії. При розриві апендициту, перитоніті або аппендикулярном абсцесі показано проводити тільки відкриту операцію.

Скільки триває операція з видалення апендициту?

Скільки триває операція з видалення апендициту?
 • У нормі, операція з видалення апендициту триває 40 хвилин — годину. Однак стільки часу знадобиться хірурга лише в тому випадку, якщо не було ніяких наслідків апендициту
 • При перитоніті або інших ускладненнях операція з видалення апендициту може тривати і більше двох годин

Що можна їсти після операції на апендицит?

Що можна їсти після операції по видаленню апендициту?
 • У перші 8-12 годин після операції хворому не можна є і пити — можна лише мочити губи
 • По закінченню цього часу дозволяється вживати лише легку рідку їжу — курячий бульйон, кисіль, рисовий відвар, чай з цукром
 • На другу-третю добу пацієнту дозволяється перейти на пюре і каші, картоплю, гарбуз, кабачки, рис
 • Перший тиждень після операції — найбільш аскетична. З дозволених продуктів — каші на воді, сухофрукти, суп-пюре, овочеві пюре, нежирні риба, м'ясо, кисломолочні продукти. Заборонені продукти — жирна, смажена і кисла їжа; молочна продукція; продукти, насичені клітковиною; соління, прянощі, спеції; алкоголь
 • На другому тижні реабілітації збагатити свій раціон можна наступними продуктами — гриби, запіканки, омлети, буряк, супи-пюре без засмажки. Заборонені на цьому етапі продукти — майонез, кетчуп, соус, хлібобулочні вироби, бобові
 • Вживати в їжу випічку і бобові можна буде лише через місяць після операції
 • В ідеалі дотримуватися зазначену дієту потрібно до трьох місяців

Скільки лежать у лікарні з апендицитом?

Скільки треба лежати в лікарні після операції по видаленню апендициту?
 • Після видалення апендициту лапароскопією пацієнт може перебувати в лікарні близько 3-5 діб. Дітям рекомендується побути на стаціонарі від двох до трьох тижнів
 • При апендектомії післяопераційні шви знімаються на десятий день, подальше перебування пацієнта в умовах стаціонару регламентується виключно рішенням лікаря

Все про апендициті: Відео