З чого складається розпушувач для тесту на підставі соди: склад. Розпушувач для тіста – харчова сода, карбонат амонію, повітря

У цій статті ви дізнаєтеся, з чого складається розпушувач, і які хімічні розпушувачі є в магазинах, які ми використовуємо для тіста.

Якщо ми хочемо спекти печиво або коржі на торт, і хочемо, щоб тісто було пухким і м'яким, без розпушувача нам не обійтися. Готових розпушувачів в продаж кілька видів. Які з них краще використовувати, щоб готовий виріб вийшло гарним та смачним? Про все дізнаємося в цій статті.

З чого складається розпушувач для тесту на підставі соди?

Розпушувач для тесту на підставі харчової соди

Найчастіше у продажу є розпушувачі для тіста на підставі харчової соди. Вироби з таким розпушувачем виходять пишними. Крім соди розпушувач додають борошно або крохмаль і харчові добавки з кислим середовищем: винний камінь, лимонну кислоту, монофосфат кальцію або пірофосфат натрію. Якщо перші дві добавки можливо і не шкідливі, то моно - і пірофосфати можуть спричинити такі неприємні наслідки для організму:

 • Алергія, можливо з тяжкими наслідками
 • Проблеми з травними органами
 • Погане засвоєння фосфору і кальцію, і в подальшому – камені в нирках, остеопороз
 • Підвищення холестерину в крові
 • Ризик появи раку

Перш ніж купувати розпушувач для тіста, уважно читайте, з чого він складається.

Термін придатності розпушувача невеликий, зазвичай 12 місяців. Крім того, в пакетик може потрапити рідина. Якщо ж вода потрапила на розпушувач, значить, реакція сталася раніше, і тісто вже не підніметься. Тому розпушувач для тіста можна зробити і вдома.

Щоб зробити розпушувач для тіста самому потрібно взяти:

 • 12 частин борошна будь
 • 5 частин харчової соди
 • 3 частини лимонної кислоти

Готуємо:

 1. Борошно сода у нас одного розміру, а лимонна кислота в гранулах – подрібнюємо її в кавомолці або качалкою для тіста.
 2. Тепер всі інгредієнти одного розміру – змішуємо їх.
 3. Висипаємо в суху баночку, і щільно закриваємо кришкою.
 4. Коли потрібно спекти пиріг, беремо на 1 кг борошна 4-6 ч. л. нашого розпушувача, змішуємо з борошном та іншими сипучими продуктами (цукор, крохмаль), а тільки потім вливаємо рідкі складові пирога. Швидко перемішуємо і ставимо відразу, поки не випарувався весь вуглекислий газ, дбати.

Розпушувач для тіста – харчова сода

Харчова сода

Іноді ми читаємо в рецепті, що для розпушення тіста береться харчова сода. І дуже часто господині в тесті гасять соду оцтом. І це неправильно. Після погашення оцтом соди виділяється вуглекислий газ, притому він виділяється в повітря, а в тесті його залишається дуже мало, і, як правило, пиріг піднімається слабо.

Соду можна додавати в тісто сміливо, не турбуючись про подальшу смак пирога, якщо до його складу входить один з продуктів:

 • Сметана
 • Кефір
 • Лимонний сік
 • Мед
 • Кисле варення

Соду можна додавати в кислі продукти, а потрібно змішати з борошном і цукром, а потім додати всі рідкі продукти, швидко перемішати і відразу піч. Якщо кислого продукту замало – у тісто можна додати оцет.

Примітка. Сода не найкращий з розпушувач для тіста. У неї є така особливість: якщо вона не була повністю погашена, смак її відчувається у готовому виробі, і воно стає сіруватим кольором.

Розпушувач для тіста — карбонат амонію

Карбонат амонію

Карбонат амонію також продається в наших магазинах, тільки він більше популярний у Західній Європі, ніж в країнах СНД. Але є одне але: купувати треба пакетики не паперові, а пластикові, оскільки цей розпушувач для тіста дуже нестійкий, і при попаданні повітря випаровується.

Карбонат амонію додаємо в тісто, розмішати його з рідиною не вище 25C. Реакції відразу не спостерігається. Вона починається при випічці, вже при 60C.

Існує думка, що карбонат амонію шкідливий для здоров'я, і тому його господині використовують рідко. Посудіть самі: порошок карбонату амонію в тесті повністю розпадається на вуглекислий газ, аміак і воду, гази випаровуються, залишаючи більше часу, ніж від соди, а вода залишається в тесті.

Розпушувач для тіста — повітря

Під час збивання яйця насичуються повітрям і після додавання в тісто, піднімають його

У бісквітне, білкове, заварне, пісочне тісто ніяких розпушувачів додавати не потрібно, в такому тесті розпушувачем служить повітря.

Як це відбувається? Збиваючи яйця, білки або густі вершки в густу піну, ми їх насичуємо повітрям, а потім, обережно додаючи насичені повітрям продукти в тісто, і ми його насичуємо повітрям. Тепер потрібно лише швидко поставити таке тісто в нагріту духовку до середньої температури, і вийде пишна випічка.

Отже, ми дізналися які найбільш часто використовувані розпушувачі можна застосувати для тіста, щоб готові вироби вийшли легкі, пишні і м'які.

Відео: Секрети розпушувача. Як зробити розпушувач тіста, пекарський порошок?